VIDEO Un reporter BBC, campion la arte martiale, a batut doi tineri care l-au agresat

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2009, 14:13 Actualitate | Internaţional


Agresorii au fost arestati
Foto: Captura LiveLeak
Un ziarist de la postul de televiziune BBC si-a folosit talentele de campion international la arte martiale pentru a tine la respect doi tineri care-l agresasera, informeaza LiveLeak. Paresh Patel a fost urmarit timp de o jumatate de ora pe strazile din centrul localitatii Manchester de doi tineri aflati sub influenta alcoolului.

Patel incerca sa se pregateasca pentru o transmisiune in direct impreuna cu un cameraman, cand un grup de tineri a inceput sa-l injure si sa-l hartuiasca.

In imaginile surprinse de camerele de televiziune instalate pe strazile din oras, doi dintre tineri pot fi vazuti cum se apropie amenintator de Patel, gesticuleaza agresiv si incearca de mai multe ori sa-l loveasca.

Dupa mai multe minute in care a incercat, fara succes, sa se indeparteze de agresori, ziaristul a folosit tehnicile de kung-fu invatate pentru a-l dobori pe unul dintre tineri cu un picior in vintre si cu un pumn in figura.

Imaginile CCTV ii arata pe cei doi agresori cand sunt arestati de politisti, in timp ce Patel, denumit de-atunci de colegi "'BBC Bruiser", se indeparteaza linistit.

Judecatorul l-a felicitat pe Patel pentru faptul ca s-a aparat. Cei doi agresori au fost condamnati la 18 luni de munca in folosul comunitatii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13301 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Un exemplu de jurnalism social (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 14:26)

    Laur N. [utilizator]

    Cine zice că presa nu se implică?

    Aștept cu interes reportajele de pe teren ale boxeurului Mircea Badea ;)
    • +14 (22 voturi)    
      nu se compara badea (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 14:34)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Laur N.

      de badea e numai gura, in rest....no comment
    • +8 (10 voturi)    
      Ha ha ha ! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 14:47)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui Laur N.

      cred ca Mirciulica fuge ca pisica ....... sa-l vad si pe asta ... Ha ha
  • +27 (27 voturi)    
    bravo (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 14:32)

    asa tre sa actioneze politia [anonim]

    politia romana
    luati lectii de cum se actioneaza in fata golanilor, infractorilor, jmecherilor, etc...nu tu acte la control...nu tu scandal...convingeri...discutii prietenoase.... se ia derbedeul de o aripa si se arunca in duba...fara alte comentarii
  • +7 (13 voturi)    
    indian (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 14:34)

    Ta-Tai-Yeh [anonim]

    Patel are figura clara de indian si probabil ca a fost tinta unui atac rasist. Mai ales ca agresorii pareau fara capatai iar Patel era bine imbracat.
    • +18 (18 voturi)    
      Bineinteles ca vrem ca atacul sa fie rasist (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 15:54)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui Ta-Tai-Yeh

      Orice jeg de caucazian care se ia de unul de alta culoare este catalogat drept rasist, dar un tigan care talhareste un european are motivatie sociala si justificare istorica.
  • +18 (18 voturi)    
    Politie operativa (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 14:36)

    cobra [anonim]

    1. multa rabdare a avut acel reporter pana sa-l aranjeze pe acel individ.
    2. mi-as dori ca si politia de la noi sa vina din proprie initiativa in astfel de situatii. dar, la noi, ii chemi si se lasa indelung asteptati. si, de multe ori nu vin.
  • +4 (12 voturi)    
    foarte tare (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 14:36)

    Hiksos [anonim]

    ar fi foarte util sa se introduca ore de arte martiale la scoala, intr-o societate violenta trebuie sa fim pregatiti sa ne aparam.

    din pacate la noi riscai sa fi acuzat ca l-ai agresat pe derbedeu ala, in nici un caz nu te felicita nimeni
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 23:10)

      [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

  • +23 (25 voturi)    
    Politia britanica... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 14:43)

    Sasha [anonim]

    Mie imi place cum vine politistul calm la amindoi agresorii si ii ia de o aripa pe sus. La noi se oprea Nea Garcea, intreba ce s-a intimplat, cum, de ce, cu cine, cit, in final scotea caietul dictando, cerea buletinele la toata lumea, lua notite, si-i sfatuia pe agresori sa termine cu prostiile ca el este organul si trebuie sa ii impace pe toti. Normal ca nu le facea nimic si le dadea drumu sa se duca acasa linistiti.

    De apreciat si sistemul CCTV din Londra, foarte profi.

    Stima maxima si ... sa traiti mai bine :)
    • -5 (9 voturi)    
      Dar tot le-a luat juma de ora pana sa intervina (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 15:13)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Sasha

      Asa ca degeaba.
      • +3 (3 voturi)    
        nu-i asa... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:52)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        uita-te cu atentie, la 18:14:45 se apropie prima data de el, la 18:21:45 politia e cu mana pe el deja = 7 minute, nu e exceptional, dar nu e nici rau.
    • +3 (3 voturi)    
      sistemul CCTV din Londra (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 16:40)

      londra vs manchester [anonim] i-a raspuns lui Sasha

      era de fapt din Manchester :)
      in rest, sa traim bine cu totii.
    • 0 (0 voturi)    
      ..diferente (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:43)

      Costinho [anonim] i-a raspuns lui Sasha

      La noi "se oprea Nea Garcea, intreba ce s-a intimplat, cum, de ce, cu cine, cit, in final scotea caietul dictando, cerea buletinele la toata lumea" s.a.m.d. pentru ca legea nu-l apara in fata infractorilor.
  • +12 (12 voturi)    
    respect (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 14:45)

    Nicu [anonim]

    Omul a incercat din rasputeri sa scape de ei fara sa ii omoare.. meritau sa ii lase lati pe amindoi.
  • +13 (13 voturi)    
    videocamere politie calitate bbc :) (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 14:53)

    varga [anonim]

    da, dar ce camere de supraveghere, ati vazut?
    ce calitate a imaginii, tot felul de unghiuri.
    la noi nu se vede clar nici daca-l filmezi pe individ din 2 metri.
  • -5 (13 voturi)    
    a batut.... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 15:02)

    IM [utilizator]

    "Un reporter BBC, campion la arte martiale, a batut doi tineri care l-au agresat "

    eu n-am vazut.... cine pe cine a batut? am vazut doar un prostan cum tot mergea din urma unuia care vroia sa fuga si nu stia cum.... printre altele asta cu fuga incerca sa ii mai dea cate o palma idiotului si se vede de la o posta ca palma aia nu e data de un sportiv adevarat (ce campion ?? habar n-am ).... dar bataie n-am vazut nene ...


    sau na... poate asa is jurnalistii... is ca mustele, se baga peste tot, chiar daca nu stiu unde se baga
    • +4 (4 voturi)    
      habar nu ai ce inseamna arte martiale (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:45)

      bbk [anonim] i-a raspuns lui IM

      Aia care stiu mai mult decit sa dea 2 pumni si un picior prefera sa evite lupta.

      plus ca daca ar fi sarit din prima sa ii plezneasca, era el luat in vizor ca fiind agresor.

      omul a incercat sa ii calmeze, sa ii faca sa renunte, si in final i-a pleznit usor.

      ce vroiai? sa le rupa oasele, si apoi sa fie dat in judecata?
  • +2 (8 voturi)    
    sistem CCTV (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 15:31)

    iuli [anonim]

    ce-mi place...ce sistem CCTV au...ati vazut?da' ia sa vrei sa pui asa ceva prin bucuresti, nu camerelea alea de prin intersectii...sa vezi cum sar unii, ca ce intimitatea mea fac eu acum?sa ma vada pe mine cu cine umblu? ca si cu pasaportul electronic, piaza rea....asa ca sa stam la coada in continuare si sa ne plangem de mila
    • +4 (6 voturi)    
      partial de acord (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 15:55)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui iuli

      aia cu pasaportul nu mi convine nici mie , mise pare o masura idioata sa impui la toata lumea.

      lasa frate ... cine vrea sa si puna cip sa si puna.
      uite eu nu vreau ! ppoti sa ma obligi ?
  • +10 (10 voturi)    
    asa trebuie sa actioneze politia ??? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 16:08)

    skepsis [anonim]

    hmmm...deci asa reactioneaza normal politia in tarile civilizate !!! eu eram obisnuit cu politia din Romania care actioneaza in cu totul alt mod - am vazut o scena in care politia de la noi venise sa "ridice" o casca de spargatori de masini. Tiganii (pardon - RROMII) care formau gasca de 3 oameni urlau si zbierau de mama focului, injurand politia in stanga si-n dreapta, insa politia ce credeti ca facea ??? - "Va rugam frumos urcati in masina, va ducem la sectie si apoi mai vedem...dar nu ne faceti probleme...hai va rugam frumos urcati in masini..."...deci...
  • -5 (7 voturi)    
    de ras (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 16:08)

    federal [utilizator]

    e aranjat...mai au si camera dupa ei...nu pare sa fie pe bune ...
  • +7 (7 voturi)    
    talentul si civilizatia face diferenta (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 16:24)

    rov [utilizator]

    1.Talentul deoarece cineva bine pregatit,un sportiv nu sare niciodata la bataie decat daca nu are incotro...stie ca o lovitura poate fi fatala.
    2.Intr-o lume civilizata incerci sa eviti problemele (cat poti) si sa iti vezi de viata ta...nu sa te bati cu toti tampitii pe stada, iar lovitura lui a fost cu scopul de al opri (i-a dat in gat-piept, nu in cap), nu de-al face KO...asta o faci in concursuri la sala nu pe strada.
  • -6 (6 voturi)    
    yeah right (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:42)

    trj [anonim]

    e clar trucaj.
  • +8 (8 voturi)    
    Diferenta între un englez si un român (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:56)

    Third World Forever [anonim]

    Nu stiu daca jurnalistul britanic de origina indiana este chiar un campion în arte martiale, dar se vede ca le are cu lovitul.
    Daca era un românache cu ceva cunostinte de lovit, nu lasa sa-i scape ocazia si-i snopea din prima pe cei doi tembeli. Asta însa, a incasat 8 lungi minute injuraturi si hartuire pâna sa i-o dea agresorului.
    Asta-i diferenta dintre civilizatie si...România.
    • -1 (3 voturi)    
      Ce este aia civilizatie dupa parerea ta? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 22:58)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui Third World Forever

      Cumva este locul unde indienii sunt englezi? Atunci sa le trimitem un milion si de la noi, sa fie si mai civilizati.
  • +1 (1 vot)    
    incredibil (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:17)

    Aciduzzu [anonim]

    La orice video de genul acesta se vor ivi "experti" care vor declara ca totul e un trucaj. "Mai au si camera dupa ei" - evident, doar sunt o echipa de televiziune. Astept comentariile care vor declara ca reporterul e de vina.
    • +3 (5 voturi)    
      hehe (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 22:57)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Aciduzzu

      A, nu reporterul e de vină. Adevăratul vinovat, din spatele lucrurilor, este Băsescu :))
  • 0 (0 voturi)    
    Ca idee (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:36)

    IonVasile [utilizator]

    Filmuletul este din Septembrie. Si a aparut pe internet acum cateva saptamani. Cam incet ne miscam.
  • -1 (1 vot)    
    vraja (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:40)

    MS [anonim]

    toate loviturile au loc dupa un "obstacol vizual". Si de obicei astfel de infractori riposteaza putin cand vine Politia. Dar aici nimic. Parca ar fi intrat intr-un bar nu in duba si al doilea a venit de unul singur. Asta e pt. adormit copiii
  • +4 (4 voturi)    
    pedeapsa (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:03)

    cretzu [anonim]

    ma mir ca nu ziceti niciunul nimic de pedeapsa ... 8 luni de munca in folosul comunitatii ... asa da ... cine are chef de scandal sa plateasca ... si btw o sa il votez pe primul care o sa propuna inasprirea pedepselor ...
  • +3 (3 voturi)    
    respect (Joi, 5 noiembrie 2009, 8:55)

    dracones [anonim]

    1.Respect stimabilului reporter.
    2.Politistii i.au luat pe cei doi infractori fara intrebari deoarece au fost anuntati de cei de la supraveghere video ce s.a intamplat. De aia nu au pus intrebari.
    3.Deci camerele de luat vederi atat de hulite is bune.
    4.Inasprirea pedepselor la noi trebuie sa vina concomitent cu nivelul moral. Daca avem pedepse mai aspre la acelasi nivel moral corupt va fi dezastru.