VIDEO SUA: O dezbatere despre casatoriile intre persoane de acelasi sex, intrerupta de o cerere in casatorie facuta de un homosexual 

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2009, 11:35 Actualitate | Internaţional


O dezbatere publica despre casatoriile intre persoane de acelasi sex, desfasurata in Consiliul local din Washington DC, a fost intrerupta de o cerere in casatorie a unui homosexual catre partenereul sau, informeaza Huffington Post. Cei mai multi dintre participantii la dezbatere au aprobat gestul celor doi, insa au existat si persoane care au afirmat ca cererea in casatorie a fost "lipsita de respect".

In timp ce isi sustinea punctul de vedere in fata consilierilor, Andrew Hertzberg a scos din buzunar un inel si a spus, adresandu-i-se partenerului sau: "Vreau sa fac un pas urias in viata mea. Andy Rollman, vreau sa te intreb: Vrei sa te casatoresti cu mine?"

Cei mai multi dintre consilieri au aprobat gestul lui Hertzberg si i-au felicitat pe cei doi, insa au existat si critici. Barbara Morgan, care se opune casatoriilor intre persoane de acelasi sex, a afirmat ca cererea in casatorie a fost "lipsita de respect".
 
Aproape 270 de persoane s-au inscris pe lista de dezbatere din Consiliul local din capitala federala, cei mai multi fiind in favoarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex.




Citeste mai multe despre   
















1795 vizualizari

  • -2 (22 voturi)    
    Se scufunda si ei din ce in ce mai mult (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 11:57)

    meridi [anonim]

    Daca ar vedea chestiile astea parinti Americii, Washington, Lincoln&Co s-ar lua cu mainile de par.
  • -2 (18 voturi)    
    mda... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 12:08)

    liviu_ [utilizator]

    pai acum pot avea si copii ca s-a inventat nasterea din ADN... nu stiu exact detalii dar este posibil sa se faca un copil din 2 tati sau 2 mame... deci...
    o sa fie interesant:
    "cum il cheama pe tatal tau?
    - pai... ion si vasile....
    - dae pe mama ta?
    - pai tot ion si vasile"...

    gata o sa se casatoreasca intre ei o sa faca copii...
    si daca merge asa in continuare, in 100 de ani, heterosexualitatea o sa se pedepseasca cu moartea...
    • -1 (11 voturi)    
      de aici provine ura? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 13:23)

      selim [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ura asta de unde provine, nu oare din faptul ca iti este frica sa fi tratat in acelasi mod in care tu i-ai trata pe acesti oameni?
      • -1 (11 voturi)    
        de ce "ura"? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 13:54)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui selim

        Cum, daca sunt impotriva unui lucru, inseamna in mod automat ca urasc acel lucru? Ar trebui sa fii mai atent cu a trata cu usurinta astfel de aprecieri, in caz contrar pregateste-te sa explici care ar fi deosebirea intre cei de mai sus si modul in care suntem, noi, romanii, tratati in mod automat ca rasisti de catre occidentali in problema tiganilor. Doar pentru ca nu ii aclamam entuziasti la unison impreuna cu vedetele lor in mijlocul spectacolelor.

        Te rog sa incerci sa intelegi ca a pune astfel de etichete in mod gratuit nu ajuta la nimic.

        Iar intrebarea ta se poate intoarce foarte usor impotriva. Ti s-ar putea raspunde ca da, imi/ii/ne este teama si constat ca teama asta se justifica din modul in care suntem tratati legat de alte probleme asemanatoare: daca nu ai aceeasi viziune ca noi, atunci esti un rasist, misogin, antiprogresist sau mai stiu eu ce. Un astfel de raspuns este la fel de util precum intrebarea ta, pentru ca nu isi face loc intr-o discutie ci intre doua monologuri.
        • +1 (7 voturi)    
          tu ai citit ce am postat? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 15:31)

          selim [utilizator] i-a raspuns lui daniel

          In primul rand nu am incercat sa monologhez din moment ce am raspuns la un alt comentariu.
          In al doilea rand, "ura" despre care vorbeam mi s-a parut ca reiese din tonul acelui comment, nu am etichetat, si nu am generalizat am incercat sa fac o legatura bazandu-ma pe ce scrie acolo.
          • +1 (1 vot)    
            imi cer scuze (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 16:29)

            daniel [anonim] i-a raspuns lui selim

            .. daca te-am inteles gresit. Tind sa iau subiectele serioase in serios, ca sa zic asa, si de aici si reactia mea.
  • 0 (8 voturi)    
    Ne e altceva decat.. (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 14:36)

    Rumalun1st [utilizator]

    Nebunie
  • -1 (5 voturi)    
    Evolutie (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:03)

    titus [anonim]

    Asta este viitorul. Separarea iubirii de reproducere. Reproducerea trebuie sa devina asexuata, iar asocierea civila neingradita.
    Nu e nebunie, iadul pe pamant sau alta catastrofa. E doar isterie in fata evolutiei. Asa a fost mereu in toata istoria umanitatii.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:02)

      Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui titus

      Raspunde-mi la o intrebare, evoutia ca notiune e ceva pozitiv sau negativ? Multumesc.
      • 0 (2 voturi)    
        Depinde cum privesti (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 20:07)

        fane [anonim] i-a raspuns lui Rumalun1st

        E variatia unui sistem dinamic la care fiecare adauga propriile deziderate de calitate.

        Pentru mine, reproducerea asexuata ar reprezenta un urias pas inainte pentru ca ne-ar permite sa controlam mai bine genomul uman la nivel de grupuri mari de indivizi. Practic am putea trai mai mult, avea mai multa forta, o memorie mai buna, capacitati senzoriale si de procesare superioare. Am putea sa eliminam din slabiciuni, atat fiziologice cat si mentale (vicii, violenta, frica).

        Gandeste-te ca in prezent avem serioase dificultati in a tine pasul cu propriile noastre creatii tehnologice. Am ajuns pe Luna in 1969, dar de atunci succesele au fost modeste. In tot acest timp insa, tehnica a evoluat exponential, judecand dupa metrici de performanta si consum. Dar cel mai avansat individ al speciei nu e cu mult superior omului modern, care a parasit Africa, acum 60000 de ani.

        Natura ne-a dotat astfel incat sa putem localiza hrana, sa ne ferim de pericole (de unde vine vertijul?) si sa ne reproducem. Atat. Dar aceste nevoi sunt depasite in prezent si natura nu ne poate ajuta cu mai mult. E de datoria noastra sa continuam evolutia speciei.
        • -2 (2 voturi)    
          hm (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 20:26)

          noahh [utilizator] i-a raspuns lui fane

          te-ai uitat la prea multe file , car despre reproducere eu prefer calea clasica...
  • -2 (2 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:54)

    Martens [anonim]

    Mergand pe linia casatoriei cu cine iubesc, se va ajunge la casatorii multiple si la casatorii cu animale. De ce nu? Unde e dragoste, ce mai conteaza regnul, numarul sau daca e mort?
  • 0 (0 voturi)    
    ORTODOX (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 22:54)

    gelu [anonim]

    Noi crestini crescuti in Sfanta BISERICA nu putem sa sa acceptam casatoriile a doi barbati,cine accepta aceasta nu citeste Sfanta Scriptura si nu este Crestin ,este ateu