UPDATE Afganistan: Presedintele Hamid Karzai le cere 'fratilor talibani' sa revina in tara. Talibanii resping oferta

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 3 noiembrie 2009, 10:21 Actualitate | Internaţional


Presedintele afgan Hamid Karzai, declarat castigator al alegerilor prezidentiale, le-a cerut marti "fratilor talibani" sa revina in Afganistan, in prima declaratie publica dupa anuntul realegerii sale in functie, din ziua precedenta, relateaza AFP.

"Vom incerca sa readucem pacea in toata tara, imediat ce va fi posibil. Facem apel la fratii nostri talibani sa revina in Afganistan si cerem, in aceasta privinta, ajutorul comunitatii internationale", a afirmat Hamid Karzai.

Puterea de la Kabul sustine ca principalii lideri talibani se ascund in tara vecina Pakistan.

Pacea va fi posibila atunci cand "toti afganii vor fi uniti si vor vorbi aceeasi limba, lucrand impreuna pentru construirea unui guvern de uniune care sa reprezinte toti afganii", a continuat el.

Hamid Karzai i-a propus de mai multe ori mollahului Omar, seful suprem al talibanilor, dar si altor lideri ai insurectiei islamiste, sa revina pe scena politica, garantandu-le securitatea in fata fortelor internationale de pace, apeluri care au ramas insa fara raspuns.

Afganistanul se confrunta cu o puternica insurectie a talibanilor, alungati de la putere la sfarsitul anului 2001, in ciuda unei prezente masive a 100.000 de militari straini in aceasta tara.

Talibanii resping oferta lui Karzai

Talibanii au respins insa mana intinsa de presedintele Hamid Karzai, calificand apelul adresat de acesta "fratilor talibani" drept "cuvinte goale de continut".

"Nu acordam nicio atentie ofertei de pace facuta de Karzai pentru ca stim ca sunt cuvinte goale fara continut", a declarat Yusuf Ahmadi, un purtator de cuvant al talibanilor.

"Nu este pentru prima oara cand Karzai face astfel de declaratii. A spus lucrul asta de mai multe ori. Este o marioneta si guvernul sau este unul format din marionete (...) Nu are autoritatea sa ia astfel de decizii", a adaugat Ahmadi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















982 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    "Frati"? (Marţi, 3 noiembrie 2009, 10:59)

    Cristi [anonim]

    Pai astia au comis o multime de crime pana acum. Karzai asta uita ce se intampla in Afganistan in perioada in care talibanii erau la putere??? Crede ca poate sta la aceeasi masa cu teroristii, cu criminalii? Se inseala amarnica si eu cred ca e o cedare absurda, o eroare de rationament. Grava. De exemplu, oare cum ii va convinge Karzai pe "fratii" lui talibani ca femeile au dreptul la educatie si ca nu trebuie sa mai poarte acele vesminte odioase parca desprinse din filmele de groaza? Sau cum ii va convinge oare ca sharia este ceva inuman?
    • +5 (7 voturi)    
      n-ai inteles.. (Marţi, 3 noiembrie 2009, 11:30)

      me [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      ... ii cheama inapoi ca sa nu-i mai caute americanii prin toate vagaunile... si sa nu mai cheltuiasca inutil cu alte misiuni prin diverse tari atat timp cat in Afganistan inca au forte militare detasate :)
      • -2 (8 voturi)    
        Asa o fi... (Marţi, 3 noiembrie 2009, 12:27)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui me

        Insa e bine ca ai "inteles" tu despre ce e vorba. In afara de ironie si mistouri de igorant esti in stare sa rationezi serios? Se pare ca nu. Vezi tu, asta e problema multora ca tine. Lucrurile serioase le trateaza la misto. Vezi ca la un moment dat viata te poate lua nitelus la misto. Si s-ar putea ca asta sa nu-ti fie deloc pe plac.

        P.S. Iti marturisesc ca am simtul umorului dar recunosc ca nu ma amuza chiar orice nazbatie. Iar nazbatia ta e sigur ca nu m-a amuzat.
        • +2 (6 voturi)    
          chill... (Marţi, 3 noiembrie 2009, 13:11)

          me [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Genul asta de stire nu merita efortul unei aprofundari intelectuale ... acel Karzai este o marioneta si ceea ce face acum este doar o mica tentativa politica de a parea "un bun cetatean".

          PS: chiar crezi ca le pasa romanilor ce fac afganii ? mai degraba se intreaba ce cauta soldatii detasati p-acolo...
          • -3 (5 voturi)    
            Poate ca le pasa (Marţi, 3 noiembrie 2009, 13:53)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui me

            Gagiule, se pare ca dovedesti prostie si ignoranta crasa. Exact ceea ce isi doresc teroristii musulmani de oriunde. Constat ca, intr-adevar, nu merita sa aprofundez intelectual cu tine aceasta tema pentru ca obtuzitatea cu care privesti situatia din Afganistan acolo unde, te faci ca n-auzi, nu sti si nu vezi, nu cu multi ani in urma isi faceau veacul toate cohortele de extremisti musulmani al caror scop nu era altul decat sa distruga lumea civilizata. Ma intreb daca ai cu adevarat idee in ce lume traiesti. Sau crezi ca daca stai izolat in tara asta vei fi cumva ferit de vreo bomba pusa intr-un avion sau vreo piata aglomerata. Ignoranta unora ca tine ma sperie mult mai tare decat ma sperie ideea ca mi-as putea gasi sfarsitul oriunde in lumea asta din cauza vreunui atentat pus la cale de niste bezmetici si fanatici extremisti islamici. Genul asta de stire observ ca ti-a pus in miscare neuronul ala obosit ca sa dai o replica la misto postarii mele initiale. Asadar ai dat totusi importanta stirii. In concluzie esti si ipocrit pe deasupra.

            P.S. Oricum ai dovedit deja ca n-ai fi in stare cu adevarat sa aprofundezi intelectual un asemenea subiect, asa ca las-o balta. Daca nu vrei s-o lasi balta, la urma urmei oricine poate democratic spune orice nazbatie despre orice si oricine, poti balmaji de acum inainte oricat doresti. Nu-ti voi mai raspunde.
            • +3 (5 voturi)    
              I wonder (Marţi, 3 noiembrie 2009, 15:50)

              hm [anonim] i-a raspuns lui Cristi

              care este diferenta dintre "aprofundare intelectuala" si inghitirea unor opinii gata preparate si digerate de main-stream-ul pro-american? nu putem in nici un caz vorbi de "intelectual", sau de opinie personala in conditiile in care repetati toate stereotipurile servite de SUA ca garnitura la "lupta impotriva terorismului".
              • -1 (3 voturi)    
                Zau? (Marţi, 3 noiembrie 2009, 21:21)

                Cristi [anonim] i-a raspuns lui hm

                Ma intreb de ce anume tot ceea ce nu corespunde teoriilor tale sunt stereotipuri iar afirmatiile tale nu? Incearca sa ma lamuresti de ce ca sa incerc sa inteleg rationamentul tau. Pentru ca zau ca nu-l inteleg. De ce oare opiniile tale trebuie sa fie inghitite pe nemestecate si digerate usor ca adevaruri absolute si nepuse vreo clipa la indoiala? Poti argumenta serios? Insa te rog sa incerci sa eviti pe cat posibil teoriile conspirationiste si alte nazbatii de genul asta. M-am saturat sa le tot aud. Si, in plus, cam tin de paranoia.
              • -3 (3 voturi)    
                Nici macar engleza n-o prea sti... (Marţi, 3 noiembrie 2009, 22:00)

                Dorin [anonim] i-a raspuns lui hm

                In ce realitate traiesti amice? N-au murit suficient de multi oameni pe lumea asta ca sa te convingi si tu ce pericol evident il constituie terorismul islamic? Decapitarile, atentatele cu bomba, rapirile si crimele comise de islamisti peste tot in lume nu sunt realitati? Ce-ar trebui sa facem? Sa ne lasam ucisi de teroristi sau sa fim islamizati cu forta? Deci? "Garniturile" de tren care au explodat la Madrid in urma cu nu multi ani in urma (de exemplu) tot de SUA au fost servite?
                Asadar indraznesc sa te mai intreb o data: in ce realitate traiesti gagiule?
      • +2 (4 voturi)    
        Karzai face pe pacificatorul (Marţi, 3 noiembrie 2009, 21:14)

        noahh [utilizator] i-a raspuns lui me

        si-n timpul acesta fracsu bineinteles cu acordul americanilor se ocupa cu productia de opiu , de asta incearca sa-i inlature pe talibani ptr ca aia au interzis drogurile!!!