Lider republican: Administratia Obama nu mai are scuze sa intarzie decizia cu privire la trimiterea de noi trupe in Afganistan

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Luni, 2 noiembrie 2009, 23:30 Actualitate | Internaţional


Liderul republicanilor din Casa Reprezentantilor, John Boehner, a declarat luni ca presedintele Obama nu mai are scuze sa intarzie pronuntarea unei decizii privind suplimentarea numarului de trupe din Afganistan, dupa ce presedintele afgan Hamid Karzai a primit un nou mandat, relateaza Fox News.

Oficialii administratiei Obama au sugerat ca verdictul asupra trimiterii mai multor soldati in Afganistan ar trebui sa fie amanat pana dupa desfasurarea celui de-al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidentiale din statul musulman. Insa acum, dupa retragerea din cursa a lui Abdullah Abdullah si reconfirmarea in functie a lui Karzai, legislativul american pune presiune asupra presedintelui Barack Obama sa-si asume deciziile finale asupra strategiei de razboi a SUA.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















284 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Razboi (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:44)

    M Andrei Iulian [anonim]

    Astfel America a inceput un nou razboi care nu are un final asemanator celui din Vietnam in care soldatii au ramas cu amintiri si sechele psihice pe viata si ca rezultat impropriu zis, poate doar testarea armamentului si deconturile.
    • -4 (8 voturi)    
      in vreo 400 de ani, desigur (Marţi, 3 noiembrie 2009, 1:04)

      muciflenduri constantin [anonim] i-a raspuns lui M Andrei Iulian

      Avand in vedere ca in Afganistan au murit sub 1000 americani pana acum in vreo 8 ani de zile, iar in vietnam au murit 56000, ar trebui sa dureze razboiul mai mult de 400 de ani ca sa ramana cu 'sechele psihice pe viata'
  • -4 (8 voturi)    
    zarul (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:51)

    viku [anonim]

    Mai lasati omul sa dea cu ZARUL ,sa dea cu banul ,(capul or stema) aveti rabdare sa privim la stele CE ZICETI ?????????
  • -4 (10 voturi)    
    eh, nu?? (Marţi, 3 noiembrie 2009, 0:06)

    zaboo [utilizator]

    da' Bush ce e?? pacaliciul asta n-a stiut decat sa voteze "prezent" ca senator si sa il injure pe Bush in campanie... de cand e presedinte a facut ... NIMIC - ca e tot ce stie! incep sa suspectez ca e ruda cu geoana... fiecare cu prostanacii lui =))
  • +1 (9 voturi)    
    Pusti, pistoale, sange, cat mai mult sange! (Marţi, 3 noiembrie 2009, 0:15)

    The american [anonim]

    Deviza aplaudacilor lui Gheorghe Tufis este: "Ucide, ucide, chinuie si tortureaza cat mai multi arabi!"
    • -3 (7 voturi)    
      bai duda (Marţi, 3 noiembrie 2009, 5:24)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui The american

      toata campania pacaliciului maro s-a bazat pe ideea ca Bush a luptat in razboiul care nu trebuia (iraq) - cand, de fapt, trebuia sa se concentreze pe Afganistan! acum, ca i-a venit randul sa ia decizii, e mai greu - ca el e obisnuit doar sa injure pe altul si sa tina discursuri la analfabeti care asteapta sa le faca plinul la benzina! mai mult: generalul LUI i-a cerut mai multe trupe in Afganistan - nu are Bush niciun amestec aici! dar vine vremea, se strange latul - TREBUIE sa ia o decizie!! TREBUIE!!! astept spectacolul de dupa! si daca intre timp castiga republicanii virginia si new jersey - o sa fie cam sifonat pacaliciul =))
  • +4 (8 voturi)    
    Obama,Războiul Heroinei şi Armaghedonul. (Marţi, 3 noiembrie 2009, 1:10)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Pentru cei care au ratat ultima apariţie din Ciclul SciFi al "Dunei" ("Dune 8"),în care acţiunea se petrece în epoca noastră,pe Pământ,în acelaşi registru apocaliptic ca acţiunea din "Dune" dar într-un univers paralel--al nostru: cum se ştie,NATO=Northern Alliance for the Trading of Opium. Opiu din care se extrage atât de preţioasa Heroină,numită şi "Mirodenia" ("The Spice"),fără de care masele abulice de junkies din Occident ar intra automat în sevraj şi ar da ortu' în chinuri groaznice. "Har-Maghedon",pe de altă parte,în evreieşte,înseamnă literalmente "Muntele lui Maghedon (Machedon)" şi nu "muntele Megiddo",aşa cum s-a tradus oarecum forţat şi total ilogic până acum (Megiddo este de fapt o...câmpie în Israel!). In epoca redactării Apocalipsei (secolul 1 al erei creştine),Regatul Grec al Bactrianei,situat pe teritoriul actualului Afganistan,rămăsese ultimul stat succesoral al vechiului Imperiu Macedonean: Macedonia însăşi,Pontul,Siria şi Egiptul erau demult provincii romane iar Babilonia şi Persia erau sub stăpânirea Regatului Parţilor,condus de dinastia turcică a Arsacizilor. Prin expresia "Muntele lui Machedon",proorocul Ioan--un om al timpului său--nu se putea referi decât la Afganistan,ultimul bastion oriental al Puterii Macedonene. Interesant,nu? Dacă interpretarea este cea corectă (şi chiar e foarte probabil să fie cea corectă!),vă închipuiţi în ce lume trăim: Obama,laureat al Premiului Nobel pentru Pace şi fervent susţinător al sporirii efectivelor militare din Afganistan sub mandat ONU,ne apare--în această cheie apocaliptică--drept cel mai fidel adept al "duhurilor de draci" care caută să strângă toate armatele lumii într-un singur loc,pentru "Bătălia Armaghedonului"! Iată adevărata faţă a Lumii în care trăim,iată cine sunt cei care ne conduc,marionete inconştiente ale Demonilor TLEILAXU din Adâncuri! E vremea ca Uriaşul Adormit,Mahdi-Meid'n,să apară din negurile galactice pentru a-i rade de pe faţa pământului cu toate oştirile lor! Mektub al-melah!!!