Procurorii TPI: Radovan Karadzic regreta ca "la Srebrenica n-au murit toti musulmanii bosniaci"

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Luni, 2 noiembrie 2009, 22:48 Actualitate | Internaţional


Radovan Karadzic, in fata TPI
Foto: Rompres
Procurorii tribunalului international au afirmat luni ca unicul regret al lui Radovan Karadzic este ca unii musulmani bosniaci au reusit sa scape din masacrul de la Srebrenica, primul caz de genocid inregistrat in Europa postbelica, scrie The Telegraph.

Fostul lider al sarbilor bosniaci a boicotat din nou intrunirile tribunalului de la Haga in procesul in care este inculpat, insa a fost de acord sa fie prezent la audierile de marti, fiind avertizat ca procedura va continua in absenta sa.

Procurorul ONU Alan Tieger l-a acuzat direct pe Radovan Karadzic pentru masacrul de la Srebrenica, in care au fost ucisi peste 7.000 de barbati si baieti musulmani, precizand ca inculpatul a fost mereu informat de modul in care se petreceau atrocitatile. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2601 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    de la noi din Caras... (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:00)

    Croatul Banatean [anonim]

    "Cine-o vast cal verge si sarb cu mince" (Cine a vazut cal verde si sarb cu minte).... din pacate urmatorii pe lista sarbilor sunt romanii din Valea Timocului...
    • +5 (13 voturi)    
      asa sa fie? (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:38)

      lola [anonim] i-a raspuns lui Croatul Banatean

      o ramura a familiei mele era mixta - sarbo-romana; in povestirile bunica-mii nu am auzit niciodata de conflicte pe criterii etnice. dimpotriva, mi-a vorbit intotdeauna cu drag de turcii, ungurii si sarbii cu care a copilarit. din punctul de vedere al interculturalitatii si coabitarii, zona severinului mi-a parut intotdeauna un rai.
      stiu ca sarbii vor sa se sustraga realitatii unei minoritati romanesti mizand pe diferentierea romani/ vlahi. stiu de asemenea ca sunt un popor aprig si destul de apucat, asta in toate sectoarele - sarb ortodox, bosniac musulman, croat catolic (ustasii, de pilda). dar de aici pana la a-i acuza ca planuiesc o noua srebrenica pentru romanii din valea timocului este o distanta inadmisibila. ce s-a intamplat in anii '90 in spatiul iugoslav nu stiu daca vom afla vreodata. stiu doar ca, daca e absurd de usor sa inflamezi multimile pe criterii etnice, este insa posibil si sa obtii o coabitare armonioasa atata timp cat nimeni nu flutura slogane nationaliste. ce ne enerveaza cel mai tare la secui, tigani, maghiari? ca tipa ca sunt discriminati, ca revendica drepturi ce depasesc limitele legale ale statului roman (desi uneori au dreptate - tiganii sunt nu atat discriminati, cat neglijati, si statul roman nu-si da nici un interes in integrarea lor; secuii locuiesc o zona moarta din punct de vedere economic...). in serbia suntem si noi o minoritate. accentele nationaliste nu au ce cauta pe langa revendicarea rezonabila a unor drepturi precum invatamantul in limba materna.
      prin urmare, parerea mea e ca romanii din valea timocului sunt in primul rand cetateni sarbi si de pe aceasta pozitie ar trebui sa-si ceara drepturile. de partea cealalta, statul roman, in loc sa sustina bombardamente americane impotriva sarbilor, ar trebui sa pledeze pentru situatia romanilor de dincolo de granitele sale. permisivitatea statului roman in ce priveste minoritatile proprii are, din pacate, aceleasi radacini cu dezinteresul sau pentru orice actiune efectiva.
    • -4 (10 voturi)    
      sarbii slavi adica rusi (Marţi, 3 noiembrie 2009, 0:17)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui Croatul Banatean

      sarbii au omorat toata populatia care nu era sarba adica musulmanii bosniaci si croatii bosniaci si da, puteau ajunge si pe Valea Timocului daca nu-i opreau NATO
    • +2 (6 voturi)    
      SALUTARE (Marţi, 3 noiembrie 2009, 0:36)

      TUDOR30 [utilizator] i-a raspuns lui Croatul Banatean

      Nu am crezut ca am sa vad o parere onesta despre sarbi in actuala conjunctura. Bravo
    • 0 (0 voturi)    
      Si Al-Quaeda? (Marţi, 3 noiembrie 2009, 23:04)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui Croatul Banatean

      Vad ca toata lumea a uitat cu ce s-au ocupat aia pe acolo...si toata lumea da vina exclusiv pe sarbi.
  • -2 (20 voturi)    
    dar (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:03)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    trupele olandezo-pedofilo-europene unde erau cind se intimpla ''masacrul''? Ce ''menta'' pacifista frecau?
    Acum nu ca n-as fi de acord cu karagici, un patriot adevarat, printre ultimii, se pare.
    • -5 (5 voturi)    
      Nu pot fi prinsi adevaratii raspunzatori (Marţi, 3 noiembrie 2009, 0:00)

      Nu avea ce sa mai faca si el daca... [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ce sa mai fi facut si el ?Si ce sa mai zica? Trebuia sa isi apere comuntatea de care apartinea.Este cumva paradoxal ca de obicei sa existe victime si tapii ispasitori dintre oameni nevinovati daca nu pot fi prinsi cine trebuie ...
  • -8 (20 voturi)    
    Bravo Karadzic (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:06)

    ciucur [anonim]

    Un adevarat patriot,altii omoara prin Afganistan prin Palestina prin Liban si nu le mai face nimeni nimic din pacate ipocrizia in lumea noastra nu are margini
    • +10 (14 voturi)    
      mare patriot (Marţi, 3 noiembrie 2009, 0:31)

      muciflenduri constantin [anonim] i-a raspuns lui ciucur

      Si becali e un mare patriot, atat ca n-a reusit inca sa omoare 7000 de oameni in 3 zile.
      ar trebui sa treaca prin ce au trecut acele mii de oameni EXECUTATI cu sange rece.
      Poate ar trebui sa ii vezi pe acei foarte putini supravietuitori, care au stat timp de 24 de ore acoperiti de cadavre in putrefactie.
      Sa ii vezi povestind cum sarbii patrioti impingeau cadavrele cu buldozerul in gropi comune si le acopereau cu var.
      Sau sa ii auzi povestind cum au inchis sute de civili intr-o cladire si apoi aruncau grenade pe geam.
      Tu realizezi ce inseamna 8000 de morti intr-un oras care avea 27000 de musulmani?
      Doar niste animale ar putea numi genocidul patriotism. Mi-e greata de patrioti ca tine concetatene.
      • +6 (8 voturi)    
        edit (Marţi, 3 noiembrie 2009, 0:39)

        muciflenduri constantin [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri constantin

        bag de seama ca a fost editat mesajul si s-a schimbat complet sensul unei propozitii. Nu de becali ziceam ca ar trebui sa treaca prin acele momente, ci toti acesti 'patrioti' care apreciaza genocidul.
  • +1 (15 voturi)    
    7 germani ai fost spanzurati de un tribunal in- (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:36)

    Axul [anonim]

    -ternational pentru masacrul de la Katin din 1940, facut in realitate de rusi.
    Justitia internationala este doar o forma de opresiune!
    • +5 (15 voturi)    
      "Bravo Karadzic ?!" (Marţi, 3 noiembrie 2009, 0:17)

      bladd [anonim] i-a raspuns lui Axul

      Tie si tuturor celor care posteaza in favoarea lui Karadzic: va doresc sa ajungeti pe mina unuia ca el. In vis desigur. Sa va treziti din cosmar cu pulsul la 200. Sa va bintuie fantomele celor asasinati de el. Sau, mai simplu, sa va fie rusine.
  • 0 (6 voturi)    
    prejudecati si istorie (Marţi, 3 noiembrie 2009, 1:03)

    skander [anonim]

    Si noi, romanii suntem fraieri... ne uitam la sirbi ca la nu stiu ce "natie adevarata". S-a intrebat cineva de ce ziua cea mai importanta (pentru ei, fireste) din istoria Serbiei este INFRINGEREA de la Kosovo Polje in fata turcilor? Nu gaseau si ei o victorie ceva, ei, barbatii adevarati? Hmmm... poate ca nu au asa ceva. Poate ca sunt si ei umflati istoriceste. Poate au pretentii mult prea mari fata de istorie.
  • 0 (6 voturi)    
    Karadžić (Marţi, 3 noiembrie 2009, 1:09)

    fane [anonim]

    Unde naiba a spus Karadžić ca regreta ca nu au murit toti? Asta au zis procurorii despre el. Pai asta e rolul procurorului, sa te faca sa pari cel mai mare monstru in viata in fata judecatorului. Nu e vreunul pe acest forum, nici macar in toata Romania, sa-l poata judeca pe acest om. Pentru ca nimeni n-a fost pus in situatia lui.
    • +4 (8 voturi)    
      asa e (Marţi, 3 noiembrie 2009, 1:40)

      muficlenduri constantin [anonim] i-a raspuns lui fane

      Adevarul e ca si aici ne dau ceata sarbii.
      Ei au o multime de criminali patrioti, din aia care au dispus uciderea a mii de civili, la noi au ramas doar o mana de tortionari care asteapta sa moara.
      Dupa mintea ta ar fi trebuit ca in 1990 armata romana sa fi exterminat pe etnicii unguri din transilvania, ca doar asa am fi aratat noi ce patrioti si ortodocsi suntem.
  • -2 (6 voturi)    
    Ca de obicei (Marţi, 3 noiembrie 2009, 1:35)

    ALex [anonim]

    Dreptul cel mai mare al invingatorilor intr-un razboi este acela de a rescrie istoria.

    Nu vom sti niciodata ce s-a intamplat cu adevarat si cine sunt faptasii autentici. Nebuni si extremisti au existat in ambele tabere, conteaza ca unul a aprins un bat de chibrit din care toti Balcanii au facut - ca de obicei - bum. Multi dintre faptasi vor muri de moarte buna, dupa cum multi nevinovati vor deveni tapi ispasitori. Asa s-a intamplat si se va intampla in orice conflict, asta se vede din gradinita "Tovarasa, ba el a inceput sa dea in mine..."
    • +2 (4 voturi)    
      iaca istorie (Marţi, 3 noiembrie 2009, 1:46)

      muciflenduri constantin [anonim] i-a raspuns lui ALex

      uite niste bucati de istorie rescrisa de invingatori:

      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/07/Srebrenica_massacre_memorial_gravestones_2009_1.jpg

      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Srebrenica2007.jpg

      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a7/Srebrenica_Massacre_-_Exhumed_Grave_of_Victims_-_Potocari_2007.jpg
      • 0 (2 voturi)    
        Sa nu ma intelegeti gresit (Marţi, 3 noiembrie 2009, 8:20)

        ALex [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri constantin

        Nu am spus ca nu a avut loc nici un masacru. Pe de alta parte cei cu pretentii separatiste au fost bosniacii.

        Si concluzia: eu in casa stau cu 3 sarbi, iar una dintre cele mai bune prietene de familie a noastra este albaneza. Eu insumi am prieteni albanezi (colegi de doctorat cu mine). Am discutat despre problema kosovara cu ei, adunati cu totii la masa. Sa nu credeti ca au sarit unii la beregata celorlalti. Concluzia a fost cea obisnuita: politica e curva. De atatea ori s-a schimbat modificarea variantei "oficiale" ca de fapt nimeni nu stie ce s-a intamplat acolo si care e ponderea vinei fiecarei din partile combatante.
        • +2 (2 voturi)    
          ca la noi (Marţi, 3 noiembrie 2009, 13:44)

          muciflenduri constantin [anonim] i-a raspuns lui ALex

          E ca la noi in 89. Armata si securitatea au tras focuri in aer, si cei care au murit au facut-o din vina lor, ca au tras aer in piept.
          Deci hai sa cadem in platitudini si sa spunem ca adevarul 'e undeva la mijloc'.

          1. Serbia a atacat Slovenia
          2. Serbia a atacat Croatia
          3. Serbia a atacat Bosnia Hertzegovina
          4. Serbia a sustinut formatiunile paramilitare care au executat mii de civili in regim de urgenta.

          Evident ca au existat si oameni normali care nu ar fi facut asa ceva, dar ca stat astea sunt actiunile statului sarb, iar acei 'patrioti' erau in fapt niste animale asemeni rusilor care umorau si violau civili prin tarile ocupate.
    • +2 (2 voturi)    
      "ca de obicei" (Marţi, 3 noiembrie 2009, 1:54)

      skander [anonim] i-a raspuns lui ALex

      "toti Balcanii au facut - ca de obicei - bum". Dar citi vor intelege oare acest "ca de obicei"? Citi nu au imaginea idilica si desigur gresita a unei Iugoslavii unitare, indivizibile, whatever? Cine mai tine minte cum ne amenintau tovarasii ideologici ai lui Karadžić si Milošević de prin Romania cu - chipurile - separarea Ardealului pe modelul iugoslav? Eh, nu erau tovarasii aia prosti, doar prosteau pe atitia. Si reuseau... "aoleu, dusmanii poporului iugoslav le impart tara" se vaitau unii prin anii 91-92. Unii, care daca le ziceai ca - de exemplu - limba vorbita in republica iugoslava macedoneana este mai aproape de bulgara decit de serbo-croata, te catalogau urgent drept dusman al poporului... nu mai conteaza al carui popor.
      • -3 (3 voturi)    
        Si tu esti indoctrinat ! "Sarbo-croata" ? (Marţi, 3 noiembrie 2009, 7:26)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui skander

        Pentru a fi cu adevarat convingator trebuia sa eviti acest detaliu - cum ca sarbii si croatii vorbesc aceeasi limba.
        *
        Maine cand rusii vor impune la Chisinau
        un presedinte
        aparator al limbii "moldovenesti"
        impotriva limbii române
        probabil ca te vei inflama invers,
        constatand cinismul marilor puteri care inventează popoare inexistentem pentru a-si urmari interesele lor geopolitice.
        *
        In cee ce priveste Macedonia
        constat ca desi karadjicii şi miloşevicii
        au iesit de mult din scena
        ghemul a ramas incurcat pana astazi ,
        Grecia si Bulgaria aratandu-si reciproc coltii,
        iar mandrul stat neavand dreptul sa si aleaga numele.
        *
        Oricum seccesiunea Macedoniei
        a fost parca fara razboi
        asa incat evocarea cazului ei
        in subsolul articolului propagandistic
        care demonstreaza a suta mia oara
        ce rai au fost sarbii
        e o mica mizerie.
        • -1 (1 vot)    
          What? (Marţi, 3 noiembrie 2009, 12:01)

          skander [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          Eu doar ma refeream la complexitatea enorma din spatiul iugoslav/balcanic, cu popoare distincte ce vorbesc aceeasi limba dar se dusmanesc, cu - da - popoare si state inventate (Macedonia?) cu entitati precum Muntenegru devenite peste noapte stat... In fine, ceea ce voiam sa spun este ca noi, in Romania, ne grabim sa tragem paralele. Ca de exemplu: ce are a face Chisinaul? A, cit despre "rautatea" sirbilor... Nu, nu au fost ei mai rai decit altii. Rautate este si sa interzici brusc alfabetul chirilic in Croatia, in conditiile in care sirbii de acolo nici macar nu il foloseau. Dar ei, sirbii, sunt cei mai razboinici si se mindresc cu asta de pe vremea tarului Dušan. Si cind combini rautatea cu razboiul...
      • -1 (1 vot)    
        In Europa (Marţi, 3 noiembrie 2009, 8:28)

        ALex [anonim] i-a raspuns lui skander

        Dupa WW1 si deci dupa destramarea imperiilor (in speta a imperiului Austro-Ungar) au fost create doua state hibrid, experimente ale alipirii unor natiuni care nu aveau nimic in comun: Jugoslavia si Cehoslovacia. Ambele s-au destramat tot in anii '90, insa in moduri radical diferite. Putini inteleg faptul ca in vreme de in aceste state tendintele au fost centrifuge, in cazul Tarilor Romane, tendintele de-a lungul istoriei au fost centripete; romanii au vrut dintotdeauna un stat al lor, o Romanie Mare (fara legaturi cu partidul cu acelasi nume din ziua de azi).

        Si Stalin a alipit natiuni, insa spre deosebire de politicienii-chirurgi-plasticieni-pe-harta ai Europei dupa WW1, Stalin a relocat populatiile si a amestecat popoarele, astfel incat poporul X sa nu mai fie pe meleagurile istorice, ci pe cine stie ce alt teritoriu. Rezolvarea problemelor in acest caz luand sute de ani sau poate sa fie stearsa de globalizare, desi mira-m-as.