VIDEO Traficantii de droguri au doborat un elicopter al politiei in Rio de Janeiro

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 18 octombrie 2009, 12:03 Actualitate | Internaţional


Traficantii de droguri au doborat un elicopter al politiei, au incendiat cinci autobuze si o scoala din Rio de Janeiro, intr-o serie de atacuri violente care au provocat moartea a doi ofiteri si ranirea altor patru, informeaza Daily News. Violentele au avut loc la doar doua saptamani dupa ce orasul brazilian a fost ales gazda a Jocurilor Olimpice din 2016.

Incidentele, care au avut loc intr-una din cele 1.000 de favele din Rio, s-au soldat si cu moartea a 10 traficanti si ranirea a doi trecatori. Publicatia precizeaza ca incidentele au fost unele dintre cele mai grave acte de violenta intr-un oras considerat a fi printre cele mai periculoase locuri de pe pamant.

Televiziunea braziliana O Globo a relatat ca violentele au fost declansate dupa o operatiune a politiei impotriva traficantilor de droguri din mahalaua Morro dos Macacos.

Un elicopter al politiei, in care se aflau sase persoane, a incercat sa se apropie de mahala, unde se afla numerosi traficanti de droguri inarmati. Pilotul elicopterului a pierdut controlul aparatului, dupa ce a fost impuscat in picior.

Elicopterul s-a prabusit pe un teren de fotbal si a explodat.

Doi politisti din aparat au murit, insa pilotul si alti trei ofiteri au reusit sa se salveze. Desi au suferit numeroase arsuri, ei se afla in stare buna si se vor reface, au anuntat autoritatile.

Imaginile prezentate de O Globo au aratat resturile arse ale aparatului imprastiate pe terenul de fotbal.

Elicopterul s-a prabusit la doar cativa kilometri de una dintre zonele unde se vor desfasura probe incluse in Jocurile Olimpice din 2016.

Guvernatorul statului Rio, Sergio Cabral, a declarat ca problemele de securitate din metropola "nu pot fi rezolvate prin magie peste noapte", insa a adaugat ca se aloca bani in programe pentru a reduce criminalitatea iar autoritatile vor pune la punct planuri importante de securitate pentru a proteja competitiile sportive.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3766 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Astia or sa gazduiasca olimpicele (Duminică, 18 octombrie 2009, 12:42)

    Alex S [utilizator]

    O sa fie jale la olimpice in 2016
    • 0 (2 voturi)    
      Orasul zeilor (Duminică, 18 octombrie 2009, 16:17)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Urmariti "Orasul Zeilor" ..... sa intelegeti ce este acolo.
  • -7 (15 voturi)    
    Droguri (Duminică, 18 octombrie 2009, 12:57)

    bff [utilizator]

    Asa se va ajunge si la noi , mai ales daca se va legaliza consumul de droguri
    • +4 (10 voturi)    
      Scuza-ma (Duminică, 18 octombrie 2009, 13:04)

      dan [anonim] i-a raspuns lui bff

      dar esti incuiat rau.
    • +1 (5 voturi)    
      e invers mai nene (Duminică, 18 octombrie 2009, 15:08)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bff

      daca se legalizeaza cumperi de la farmacie, iar traficantii dispar in lipsa de clienti. Simplu.
  • +8 (8 voturi)    
    ce mizerie! (Duminică, 18 octombrie 2009, 13:03)

    clujean [anonim]

    chiar credeti ca traficantii ar avea vreo sansa daca n-ar avea complici in politie, tribunale si printre politicieni? sa fim seriosi! cea mai slaba politie, avand linistea de a trage mortal fara frica de pedeapsa ori de tradare, va fi, in cele din urma, mai eficienta decat cea mai tare mafie
    • +5 (5 voturi)    
      sa le fie tarana usoara! (Duminică, 18 octombrie 2009, 13:27)

      Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      Fii sigur ca nu s-a prabusit vre-un politician cu elicopterul ala.. tot omu' cu constiinta care-si face datoria...
    • +1 (3 voturi)    
      se poate si mai rau la ca la noi (Duminică, 18 octombrie 2009, 14:17)

      gic [anonim] i-a raspuns lui clujean

      in Brazilia politistilor nu le este frica sa traga in traficanti sau infractori .... mai informeaza-te, dimpotriva, uneori fac exces de zel insa nu prea cred ca au incotro... lupta este foarte dura pentru ca asa numitele Favela practic se guverneaza singure ... pustii sunt inarmati de la 13-14 ani si invatati sa impuste politisti... cauta pe youtube, sunt destule filmulete despre subiectul cu pricina... coruptie de ambele parti, si unii si altii sunt constransi de saracie.
      • +1 (1 vot)    
        asa scria si (Duminică, 18 octombrie 2009, 15:11)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gic

        bunicu marx, dar si nepotii comunisti de azi. Matale chiar crezi ca saracia explica totul? Sint tari mai sarace binisor ca Brazilia unde nu se intimpla asemenea lucruri. Mai lasa matale ideologia de doi bani si fii mai atent la realitate.
  • 0 (0 voturi)    
    BOPE (Duminică, 18 octombrie 2009, 13:40)

    Alex [anonim]

    sa vedeti niste filme destul de reale...
    Tropa de Elite
    Bus 174
    City of Gods
    • +2 (2 voturi)    
      violenta in Brazilia, merita vazut Citade de Deus (Duminică, 18 octombrie 2009, 14:58)

      Cioara vopsita [anonim] i-a raspuns lui Alex

      4 nominalizari la Oscar in 2004.
      Foarte aproape de realitatea slum-urilor braziliene.
  • 0 (0 voturi)    
    mondiale + olimpiada (Duminică, 18 octombrie 2009, 19:39)

    Bogdan [anonim]

    Oare Comitetul Olimpic si FIFA nu stiau ce oras e Rio de Janeiro? Saracii suporteri, or sa fie buzunariti, talhariti, rapiti, violati...In orasul ala sunt oameni mai saraci decat in Moldova si mai rai decat rachetii rusi. Doar ca nu se face mare publicitate...putini stiu cate ceva despre Brazilia.
    Majoritatea cand se gandesc la Rio se gandesc la fotbal si samba. Nu e chiar asa...
    • 0 (0 voturi)    
      se vor lua masuri exceptionale (Luni, 19 octombrie 2009, 12:47)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      In satul olimpic precum si in locurile turistice de atractie va fi interzis practic accesul majoritatii extrem de sarace (si violente) a metropolei. Altfel nu se poate.
      In Brazilia organizarea capitalista a societatii a ajuns foarte departe. Atat de departe, incat e aproximativ imposibila coexistarea claselor sociale. Fiecare cu teritoriul lui. Cat despre eradicarea saraciei, este imposibila. Din diverse motve, dar eu cred ca principalul motiv sunt oamenii. Mediu extrem de violent, sarac si ignoant al multor cartiere sarace ale metropolei nu a "cazut" din cer, el a fost creat de catre acei oameni. In fine, nu-i treaba mea.
      Rio e totusi un oras fascinant. Iar eu cu el am "tinut" in competitia pentru J.O.