Iranul ameninta ca va arunca in aer inima Israelului daca este bombardat

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2009, 14:59 Actualitate | Internaţional


Iran va arunca in aer "inima Israelului", daca statul evreu sau America ataca Republica Islamica, a avertizat vineri un lider religios apropiat ghidului suprem iranian Ali Khamenei, potrivit agentiei oficiale IRNA, preluata de AFP.

"Daca o singura racheta americana sau sionista se abate asupra teritoriului nostru, inainte ca praful exploziei sa revina pe pamant rachetele iraniene vor arunca in aer inima Israelului", a declarat Mojtaba Zolnur, adjunct al reprezentantului liderului suprem Khamenei pe langa Gardienii Revolutiei, armata ideologica a regimului.

Oficialii iranieni au declarat in repetate randuri ca Iranul va riposta ferm in cazul unui atac israelian sau american.

La sfarsitul lui septembrie, seful Statului Major, generalul Hassan Firuzabadi, a minimizat amenintarea israeliana, calificand statul evreu drept "un tigru de hartie".

Israelul si Washingtonul nu au eliminat recurgerea la optiunea militara in cazul Iranului, pe care il acuza ca incearca sa obtina arma atomica, in spatele unui program nuclear pasnic, acuzatie respinsa insa de Teheran.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2351 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Problema (Vineri, 9 octombrie 2009, 15:11)

    Omaba [anonim]

    Iranul amentinta Israelul in mod constant. Acum spun ca riposteaza unui atac. Mai inainte de asta spuneau ca oricum vor sa stearga Israelul de pe harta. Parerea mea e ca oamenii din Iran nu au nici o vina. Si nici cei din Israel. Sint citiva lideri dementi care ar trebui eliminati din vreme sa nu moara sute si mii de oameni nevinovati.
    • +3 (7 voturi)    
      IRAN (Vineri, 9 octombrie 2009, 15:33)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Omaba

      Ai dreptate.Incepand cu sionistii si radicalii mulsumani
      • -1 (1 vot)    
        Nu va e rusine la toti... (Vineri, 9 octombrie 2009, 21:26)

        Popescu [anonim] i-a raspuns lui HESS

        Pai saracii evrei au fost mereu atacati de-a lungul vremurilor si au culminat cu cele mai amri atrocitati existente vreodata: 15 milioane de evrei morti in holocaust... Nu va e rusine sa luati de tara Sfanta ??? Au suferit si sufera pe baza ignorantei voastre si intolerantei... Ahmadinejad e un diavol menit sa ditruga poporul sfant !!! Ar trebuie cu totii sa sustinem un razboi total impotriva lui !!! Inca o data toleranta !!!
        • 0 (0 voturi)    
          aha da saracii evrei care (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 23:09)

          counterboy [anonim] i-a raspuns lui Popescu

          nu stiu cum sa colonizeze mai repede teritorii palestiniene , care nu stiu cum sa faca mai mult pe victimele ca sa ceara daune de la UE
    • +1 (13 voturi)    
      totul e bani (Vineri, 9 octombrie 2009, 15:36)

      malaxa [anonim] i-a raspuns lui Omaba

      Dar poate liderii aia batuti in cap sunt pusi acolo cu un scop ( sau macar servesc foarte bine un scop ). Pacea nu e buna. Pacea nu aduce bani. Conflictele cat mai indelungate sunt perfecte din punct de vedere economic -> se cumpara arme in mod constant. Tocmai de aceea pana acum nu s-a folosit arma nucleara din 1945 - s-ar termina prea repede si asa ceva nu dorim, nu... ?
  • -7 (11 voturi)    
    ...si astfel incepe Al 3-lea Razboi Mondial (Vineri, 9 octombrie 2009, 15:29)

    EBA [anonim]

    Nu mai e mult pana va incepe al 3-lea Razboi Mondial. Totul este planuit. Tocmai s-a incheiat luna trecuta Marea Intrunire Mondiala a Masonilor si cu cateva luni in urma Grupul Bildenberg a luat hotarari importante privind viitorul lumii. Trebuie sa intelegeti ca suntem prea multi pe Pamant si resursele sunt prea putine... nu mai e mult timp si cateva state importante vor fi rase de pe fata Pamantului... e nevoie de un pretext simbolic si va incepe "Razboiul"
    • 0 (8 voturi)    
      panica (Vineri, 9 octombrie 2009, 15:42)

      x [anonim] i-a raspuns lui EBA

      Da tu de unde le stii pe toate astea? Esti Mason?
      In loc sa lansam orice baliverne care sa creeze panica, mai bine ne-am mai gandi inainte sa postulam orice zvon in stire.

      Nu cred ca cineva pe lumea asta oricat de puternic ar fi si-ar dori sa decimeze lumea printr-un razboi atomic.
      Si respectivul ar fi afectat direct de acesta "politica" de decimare.
    • +8 (10 voturi)    
      :) (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:29)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui EBA

      Aveti si internet la balamuc?
      • +4 (6 voturi)    
        Aşa e! (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:44)

        recesiunea [anonim] i-a raspuns lui xyz

        Recesiunea & Conspiraţia Mondială Împotriva Persoanelor Dezavantajate Mental (CMÎPDM) împiedică distribuirea calmantelor & permite pacienţilor surescitaţi să acceseze computerul spitalului.
  • 0 (4 voturi)    
    Scenariu optim (Vineri, 9 octombrie 2009, 15:33)

    nano2k [utilizator]

    Israelul sa loveasca in inima Iranului si Iranul in inima Israelului.

    Sa scapam de prostiile lor.
  • -4 (10 voturi)    
    Echitate? (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:03)

    MR [anonim]

    S-o luam de la origini...
    Ce cauta picior de american in scop militar in zona Golfului Persic? De ce israelienii sunt asa de aroganti pe fondul finatarii americane masive?(ma refer la cei care conduc....pentru ca ...mai peste tot in lume ...popoarele nu decid!).
    Terorismul international...e o mare gogornita inventata....cu scopul de a invrajbi natiuni....si mai ales de a justifica prezenta militara peste tot unde vrea americanul conducator. Arabii sunt o natiune ca oricare alta...si cu bune si cu rele....dar in nici un caz demonica asa cum o fac papusarii in fata lumii intregi.
    Reactia Iranului este justificata....la nivelul la care sunt amenintati. Poate e singurul santaj cu care se pot apara la iminenta agresiunii americane....din pacate.
    • -1 (5 voturi)    
      Usure, usurel... (Vineri, 9 octombrie 2009, 21:55)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui MR

      ...ca ai luat-o pe alaturi cu originile.
      Cei care sunt amenintati in mod continuu in acest context sunt israelienii si nu Iranul. Bufonul de la Teheran, reprezentand cea mai extremista dictatura religioasa din lume, ameninta Israelul de ani de zile cu distrugerea, fara ca sa existe intre cele doua state nici macar o singura problema in litigiu. El a transformat aceasta idee intr-un adevarat angajament ideologic.
      In scopul materializarii amenintarii, Iranul lucreaza cu febrilitate la producerea armei nucleare, construind concomitent o serioasa forta de rachete, unele si ca vectori pentru mult dorita arma nucleara.
      Acestea sunt faptele. Domnule MR, fa ce vrei cu ele.
      • -1 (3 voturi)    
        despre echitate.. (Vineri, 9 octombrie 2009, 22:52)

        MR [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Domnule A.Corneliu, eu incecam sa aduc in discutie cauzele din trecut ale acestor evenimente care se intampla acum. Dumneavostra vorbiti de efecte...
        Sunteti in masura sa spuneti, avand convingere maxima, ca religia islamica este cea mai extremista din lume? Am ceva indoieli avand in vedere ca aparatul propagandistic functioneaza ireprosabil in zilele noastre si adevarul pot fi alterat foate usor...
        Aveti informatii de netagaduit ca Iranul fabrica arsenal nuclear? Ati uitat cumva ca-n tara vecina Irak nu s-au gasit nici azi cele arme de distrugere in masa de care erau acuzati inainte de a fi invadati. Exemplele pot continua si ele ma determina sa nu mai cred variantele oficiale pe care au grija sa le propage prin toate mijloacele cei ce au interese directe acolo, profitand de faptul ca sunt natiunile cele mai dezvoltate de pe planeta...
        Sustin doar ideea ca aceste natiuni islamice si arabe au dreptul la dezvoltare proprie asa cum considera fiecare si nu la "democratizare" cu forta. Incercati doar sa va interesati de trecutul acestor natiuni pe parcusul a mai multor mii de ani si nu cred ca mai puteti spune apoi ca sunt dracul pe pamant (in raport cu Israelul, binenteles)
        Nu uitati ca aici vorbim de deciziile liderilor si nu ale popoarelor.... Orgoliile sunt ale liderilor...nu ale popoarelor...
        • 0 (2 voturi)    
          Tot despre cauze... (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 10:04)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui MR

          ...am scris, domnule MR.
          Nimeni nu contesta dreptul cuiva sa se dezvolte, dar nu sa ameninte pe bune existenta altora.
          Cat despre galopul militar iranian si scopurile declarate transparent si fara a lasa dubii, acesta nu apartine de dezvoltare.
          • 0 (0 voturi)    
            Dezvoltare (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 12:49)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

            Dar pentru SUA si Rusia si pentru alte tari galopul inarmarilor a apartinut dezvoltarii?

            Subscriu la cele scrise de catre MR despre echitate.
  • 0 (4 voturi)    
    deci.. (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:43)

    ady [anonim]

    vom avea un conflict cu Iranul ..neincrederea si dispretul ambelor parti va culmina cu un conflict armat cu efecte caraghioase..
  • +1 (7 voturi)    
    O amenintare nu foarte islamica (Vineri, 9 octombrie 2009, 16:45)

    Pere Noel [anonim]

    "Inima Israelului"?

    Hmmm ... Dar asta nu inseamna orasul Ierusalim?

    Al treilea oras ca importanta religioasa in Islam?

    Orasul din care Mahomed s-ar fi ridicat miraculos la ceruri (dupa ce ar fi fost *teleportat* si mai miraculos -- si foarte intelept geopolitic -- aici de la Mecca, orasul in care in fapt a murit)?

    Orasul carui dobandire este punctul central al miscarii nationale palestiniene?

    Mi se pare mie ca fie ayatolahii merg la cacealma fie nu sunt deloc atat de evlaviosi precum pretind.
  • 0 (2 voturi)    
    bau bau (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 11:32)

    dan [anonim]

    banuiesc ca voi ati fost acolo si stiti cum sta treaba cu armele iranului si toata povestea cu dezvoltarea lor asa zis atomica si incalcitura de stiri partinitoare ?
    e greu sa ganditi peste gard ?, ca de vazut oricum nu vedeti