Cel mai important suspect in cazul genocidului din Rwanda a fost arestat

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2009, 22:39 Actualitate | Internaţional


Politia din Uganda a arestat unul dintre principalii patru suspecti acuzati pentru genocidul din Rwanda, dupa ce acesta a intrat in tara saptamana trecuta, trecand granita cu Republica Democrata Congo cu autobuzul, scrie Reuters. 

Idelphonse Nizeyimana, fost capitan in armata rwandeza si ofiter al serviciilor secrete, este acuzat ca ar fi organizat masacrul impotriva civililor din tribul tutsi si a ordonat asasinarea fostei regine Rosalie Gicanda (sotia regelui Mutara al III-lea, care a condus tara pana in 1959).

Fostul capitan a fost arestat, luni, intr-o suburbie a capitalei ugandeze, Kampala, si extradat in Arusha, in nordul Tanzaniei, unde va fi judecat de Tribunalul Penal International pentru Rwanda (TPIR). SUA oferise o recompensa de 5 milioane de dolari pentru capturarea sa. ICTR sustine ca Nizeyimana, impreuna cu alti complici, au elaborat liste cu intelectuali tutsi si cu alti oficiali din Rwanda, dupa care au dat listele armatei ordonand asasinarea acestora.

In jur de 800.000 de civili tutsi si moderati hutu au fost ucisi in doar 100 de zile, in timpul masacrului din 1994.

Nizeyimana este acuzat de tribunalul ONU pentru genocid, complicitate la genocid si instigare directa la comiterea de genocid. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2486 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    hotel Rwanda (Marţi, 6 octombrie 2009, 23:06)

    Radu [anonim]

    Pentru cei care nu l-au vazut inca, recomand filmul hotel Rwanda. E superb si totdata cutremurator.
    • +1 (3 voturi)    
      Rwanda (Miercuri, 7 octombrie 2009, 0:54)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Filmul Hotel Rwanda contine o viziune idilica si in ultima instanta falsificanta - cu personaje care simpt si actioneaza ca un european - a unui conflict de o violenta abominabila si a unor culturi inaccesibile europeanului de rand.

      Din pacate (sau din fericire) de multe ori surogatele il ajuta pe omul european sa se sensibilizeze la probleme de peste mari si tari.

      Putini europeni au fost in Rwanda sau Uganda pentru a vedea ce inseamna mentalitatea africana, ce inseamna ura si violenta tribala, ce inseamna saracia si contrastele intre oligarhie si plebe, ce inseamna ancorarea in traditie si intr-o multime de complexe istorice ale omului negru.

      Recomand celor ce au apreciat filmul Hotel Rwanda sa mearga in Rwanda - o excursie de 7 - 10 zile acolo costa aproximativ 800 E, cu toate cheltuielile incluse. Se poate organiza pe cont propriu si nu este deloc periculos pentru un turist.

      Se poate incepe cu o "vizita" la muzele ororii (dupa Polonia, Rwanda si Cambogia sunt alte doua tari care au pus pe harta "turismul de genocid") si apoi se pot intalni oameni mutilati de un conflict ce depaseste intelegerea europeana a urii etnice.

      Cei care vor merge acolo nu vor mai putea spune ca Hotel Rwanda este un film "superb" si nici "cutremurator".
    • +1 (1 vot)    
      Sometimes in April (Miercuri, 7 octombrie 2009, 1:20)

      alt Radu :) [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Eu as recomanda "Sometimes in April". Este mult mai realist si ofera o imagine mai de ansamblu. Insa si "Hotel Rwanda" e un film ce merita vazut...
    • 0 (0 voturi)    
      inca un film (Miercuri, 7 octombrie 2009, 1:29)

      amo [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Sometimes in April
      - pe acelasi subiect
  • 0 (0 voturi)    
    Rwanda (Miercuri, 7 octombrie 2009, 9:39)

    Lynx [anonim]

    E adevarat ca Rwanda pare "capatul lumii", dar totusi un minim simt de responsabilitate jurnalistic impune verificarea datelor afisate - Rwanda nu a avut niciodata "regine", in schimb a avut un prin ministru, o doamna foarte curajoasa pe nume Agathe Uwiligiyimana, al carui asasinat a fost semnalul de declansare a conflictului...

    Multumim, am corectat!
    • 0 (0 voturi)    
      regina Rwandei (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:13)

      izabell [anonim] i-a raspuns lui Lynx

      Articolul vorbeste despre Rosalie Gicanda, sotia regelui rwandez Mutara al III-lea. Moartea acestuia a determinat sfarsitul monarhiei la sfarsitul anilor 1950, iar ea, a fost ucisa, din ordinul lui Idelphonse Nizeyimana, in aprilie 1994.
      • 0 (0 voturi)    
        Hotel Rwanda (Joi, 8 octombrie 2009, 14:01)

        Mirciuc [utilizator] i-a raspuns lui izabell

        Nu va mai credeti .....
        de vazut
        http://en.wikipedia.org/wiki/Rwandan_Genocide

        Cât despre cei ce se cred critici de film ar trebui să ştie că ceea ce se permite la noi pe sticlă (TV) nu este permis oriunde în lume, şi ca un film să poată arăta măcar ceva de din dedesupturile acelui genocid trebuie să recurgă la nişte trucuri.
        Nu numai cineaştii ori alţi oameni de artă recurg la «trucuri».
  • +2 (2 voturi)    
    subiect serios si comentatori seriosi (Miercuri, 7 octombrie 2009, 10:34)

    alexnicolae [anonim]

    imi plac articolele unde comentatorii stiu mai multe ca ziarisiti. Oricum e de laudat macar intentia de a amintii de subiecte cu adevarat grave. cred ca ati putea face un jurnalism 2.0 daca ati face acum o trimitere la alt articol, si eventual la cateva articole serioase legate de Genocidul din Rwuanda, si la cateva detalii legate de aceasta tara. In plus da ar fi interesant si o trimitere la filmele sau documentarele si studiile sociologice care trateaza evenimentele. Si ideal mai departe ar fi sa fie si o trimitere catre bloguri personale a unor persoane care chiar au fost la fata locului.
  • -4 (4 voturi)    
    Nu va lasati prostiti! (Miercuri, 7 octombrie 2009, 14:56)

    Eurofrustratul [anonim]

    Genocidul din Rwanda e O MARE MINCIUNA, o manipulare ordinara, un mit inventat de elita tutsi sprijinita de americani si evrei pentru a stoarce bani de la majoritatea asuprita hutu si de la organizatiile umanitare internationale! Craniile si scheletele expuse ca dovezi sunt de fapt excavate din morminte si dateaza de dinainte de 1994! Idelphonse Nizeyimana este un mare patriot care-si iubeste tara si poporul si pentru asta ticalosii vor acum sa-l persecute! Informati-va de la surse autentice, nu din mass-media internationala controlata de masoni!
    • +4 (4 voturi)    
      Esti un idiot ! (Miercuri, 7 octombrie 2009, 15:37)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Eurofrustratul

      Dumnezeule, de unde apareti voi astia, conspirationistii? Dupa tine nici in Darfour nu ucid musulmanii crestinii (deja au rezolvat 350.000) si nu stiu cum de scapa specimene idioate ca tine in lume...Ar trebui sa faci un drum acolo , sa-i asculti pe oameni, sa mergi la o judecata sateasca (in idiotenia ta nu stii ca criminalii sunt judecati de consatenii lor , de 5 ani are loc actiunea...)
      Jos idiotimea internationala care numai tampenii spun in favoare ucigasilor !
    • +2 (2 voturi)    
      Internetul... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 18:08)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Eurofrustratul

      ...rabda orice. Chiar mai mult decat hartia.
      Inclusiv aiureala pe care ai postat-o.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Costica si A.Corneliu (Joi, 8 octombrie 2009, 9:33)

      Eurofrustratul [anonim] i-a raspuns lui Eurofrustratul

      E revoltator, nu-i asa? Ti se urca sangele la cap cand nici nu s-a uscat bine sangele victimelor ciopartite de macetele gloatelor innebunite, cand de-abia s-au saturat vulturii si hienele din carnea victimelor urii si apar conspirationisti care incearca sa demonstreze ca nimic nu s-a intamplat, ca totul este o dezinformare pusa la cale de oculta internationala, americani, evrei si masoni? Atunci incercati sa va imaginati ce simt cei care au trait orori, care si-au vazut parintii si fratii disparand in lagare si crematorii, si care azi aud ca totul e un mit, o uriasa miciuna pusa la cale de un stat care incearca sa stoarca despagubiri!
      • 0 (0 voturi)    
        // (Duminică, 12 septembrie 2010, 2:28)

        EU [anonim] i-a raspuns lui Eurofrustratul

        Eu cred ca aceste lucruri stupefiante s-au petrecut in realitate in Ruanda(Rwanda), si sunt extrem de ingrozitoare. Cum poate un om sa macelareasca cu atata cruzime, pe altul, nici animalele nu au atata ura in ele, ele omoara pentru a supravietui. Vedem si noi in in zilele noastre cat de nebuni si cretini sunt unii concetateni, dar asa ceva e inexplicabil. Sunt de parere ca si in IAD e mai bine.. Prin ce au trecut oamenii aceia..nu as vrea nici dusmanii mei sa treaca..

        Haideti sa va citez cateva cuvinte care pe mine m-au oribilat : "In multime ucigasii au zarit o femeie, pe care o stiau de etnie hutu. Era alaturi de sotul ei, care era tutsi. Era insarcinata. Ucigasii au loat-o pe ea si pe sotul ei, si i-au spus ca o lasa in viata, daca accepta sa isi ucida sotul cu maceta, dar o vor omori in chinuri groaznice, daca refuza. Ea a refuzat. Sotul ei a fost dezmembrat cu maceta in fata ei. Apoi ea a fost dezbracata, rastignita pe altar si cu o maceta I s-a spintecat pantecele. Fatul, scos din mama muribunda, inca misca – a fost aruncat, ca o minge de handbal, in zid." (Comentariu editat de HotNews)