Neozeelandezii au votat prin referendum sa permita palmuirea copiilor

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 21 august 2009, 16:12 Actualitate | Internaţional


Alegatorii din Noua Zeelanda au votat cu o larga majoritate sa permita parintilor sa-si palmuiasca copiii, la doi ani dupa ce o lege a interzis disciplinarea prin forta a micutilor, informeaza BBC.

Neozeelandezii au votat in cadrul unui referendum in care au trebuit sa raspunda la intrebarea: "Palmuirea, ca parte a unei bune educatii parentale, ar trebui considerata o infractiune?".

Potrivit rezultatelor referendumului, 90% dintre participanti au raspuns NU la intrebare. Comisia electorala a anuntat ca 54% dintre alegatori au participat la scrutin.

Legislatia a fost adoptata in urma cu doi ani, avand ca scop reducerea cazurilor de abuz impotriva copiilor. UNICEF a anuntat in 2003 ca Noua Zeelanda se situeaza pe locul trei in lume intre tarile OECD in ceea ce priveste rata abuzurilor si a neglijentei fata de minori.

Refendumul a avut doar un caracter consultativ, insa sustinatorii scrutinului au afirmat ca spera ca acesta sa trimita "un semnal puternic" ca legea actuala nu functioneaza. Premierul John Key a declarat ca nu va schimba legislatia existenta, adoptata in 2007. 

Chestiunea a provocat discutii aprinse in tara, iar multi au considerat ca votul, trimis prin posta, a fost o pierdere de timp si bani. Potrivit informatiilor, referendumul a costat 6,1 milioane de dolari.

Noua Zeelanda este una dintre cele sase tari care au interzis pedeapsa corporala la copii in 2007. Prima tara care a facut acest lucru a fost Suedia (1979), urmata de Finlanda (1983) si Norvegia (1987).

Potrivit Endcorporalpunishment.org, palmuirea copiilor este interzisa in Austria, Bulgaria, Costa Rica, Croatia, Cipru, Danemarca, Finlanda, Germania, Grecia, Ungaria, Islanda, Letonia, Moldova, Olanda, Noua Zeelanda, Norvegia, Portugalia, Romania, Spania, Suedia, Ucraina, Uruguay, Venezuela. 


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1943 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    unde-s umanistii de forum ? (Vineri, 21 august 2009, 16:43)

    gonzo [anonim]

    "sunt inumani !"
    hai, voi astia intrigati fara copii, unde sunteti ? astept sa citesc minim 100 de comentarii pe tema asta :))
    • +6 (6 voturi)    
      Nevestele au prioritate (Vineri, 21 august 2009, 18:37)

      Johny [anonim] i-a raspuns lui gonzo

      In primul rind trebuie batute nevestele preventiv, (ca stiu ele de ce) si copiii daca mai ramine. Legea e injusta si discriminatorie. Copiii trebuie pedepsiti prin trimitere dupe tigari, suturi in fund si scaderea notei la purtare.
    • +1 (1 vot)    
      hmm (Vineri, 21 august 2009, 21:12)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui gonzo

      apropo de inumanistii de pe HN bat pariu ca daca se dadea vreo lege de genu la musulmani sareau cu guraa
  • +1 (1 vot)    
    ba, titlul a fost scris de o persoana (Vineri, 21 august 2009, 17:29)

    lica [anonim]

    si restul de tataie, pai nu vedeti ma ca e o contradictie?
    bataia e rupta din rai atita timp cit o servesti din dragoste si in scopuri nobile in lipsa ascultarii. dar in societatea de azi e atit de indoielnica.....
  • +5 (5 voturi)    
    hahahah (Vineri, 21 august 2009, 17:54)

    unu [anonim]

    ar trebui si la noi o lege care sa ne permita sa palmuim parlamentarii...as fi primul al vot si in fiecare dimineata as fi in fata parlamentului.
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare foarte pertinenta (Vineri, 21 august 2009, 18:55)

    gsaru [anonim]

    Observati si stilul intrebarii: "Palmuirea, ca parte a unei bune educatii parentale" Normal ca lumea a votat in proportie de 90% pro bataie. Daca intrebarea era " Au voie betivanii sa-si siluiasca copiii?" altele erau rezultatele.
    • 0 (0 voturi)    
      care e legatura? (Sâmbătă, 22 august 2009, 7:22)

      anti gsaru [anonim] i-a raspuns lui gsaru

      Cateva intrebari:
      - daca nu esti "betivan" poti sa-ti siluiesti copii?
      - daca esti betivan poti sa faci orice copilului cata vreme nu e siluire?
      - care e legatura intre a fi "betivan", a "silui" copii si a ii palmui?

      E normal sa fie ilegal sa abuzezi fizic pe oricine (copil, nevasta, vecini, etc). Dar de aici pana la a face puscarie pt ca ai dat o palma copilului e ceva cale.
  • +7 (7 voturi)    
    realisti.... (Vineri, 21 august 2009, 18:58)

    bula [anonim]

    bunicul i mi mai povestea cum il disciplina pe tata,ca si la gospodarie a dat foc,tata la fel cu mine....ca ni se trage genetic...eu ma gandesc cu groaza ca o sa ajung ca americanii aia de au facut greva..din cauza copiilor lor...apoi cand ajung ratati si drogati o sa zica ca de ce nu i am educat asa cum trebuie.o sa mi zica niste destepti ca nu cu palma se face educatie...dar parca lumea era mai simtita cu educatia veche...nu erau asa tupeisti tinerii...pacat ca s a pierdut ceva pe drum in dezvoltarea noastra postdecembrista....masonii ziceau ca invata un copil pana la 18 ani sa se teama...apoi restul vietii sa invete sa respecte....
  • 0 (0 voturi)    
    Pt critici. (Sâmbătă, 22 august 2009, 11:44)

    AlinN [anonim]

    Luati si aspectul pozitiv: nu mai este legal sa mananci oameni in Noua Zeenlanda.