Rebelii ceceni si-au asumat responsabilitatea dezastrului de la centrala hidroelectrica din Siberia 

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 21 august 2009, 11:48 Actualitate | Internaţional


Rebelii ceceni si-au asumat responsabilitatea dezastrului de la centrala hidroelectrica din Siberia, care a provocat moartea a cel putin 26 de persoane si disparitia altor cateva zeci, relateaza Reuters, citand un comunicat postat pe un site al islamistilor.

Potrivit Reuteres, rebelii din grupul Batalionul Martirilor afirma pe site-ul www.kavkazcenter.com ca au folosit un lansator de grenade pentru a ataca centrala. Ei sustin ca au declansat "razboiul economic" impotriva Rusiei si ca vor ataca gazoducte, oleoducte, centrale electrice etc.

Un oficial de la Kremlin a afirmat ca nu comenteaza afirmatiile "idioate" ale cecenilor. De asemenea, procurosii rusi au precizat ca nu s-au gasit urme de exploziv la locul incidentului. Ulterior, rebelii au afirmat ca au inundat centrala, cu ajutorul unui militant care lucra acolo.

Accidentul s-a produs luni la o centrala hidroelectrica din Siberia Orientala. Cel putin 26 de persoane au murit, iar alte cateva zeci au fost ranite in urma tragediei de la hidrocentrala de la Saiano Susenskaia, din Hakasia (Siberia).

Incidentul a dus si la inundarea partiala a salii masinilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2271 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Da, sigur si marmota.... (Vineri, 21 august 2009, 12:12)

    Anonim [anonim]

    Dar oare ce au facut rebelii ceceni?
    L-au rugat pe Allah sa inunde centrala?
    • +2 (2 voturi)    
      Pazea (Vineri, 21 august 2009, 12:19)

      Nikolas [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Nu, ei n-au facut nimic,dar, poate vre-un sefulet de-ai lora vrut sa se bage in seama.
      Ei, de-acu', pazea, ca marele si razbunatorul si justitiarul si de-a pururi dreptul popor RUS, are sa se duca sa-i intrebe, asa cum numai el si "aliatii lui" stiu: Mai, dar cu noi ce-ai avut?
      Si daaaii,...si daaaiii...
  • +1 (1 vot)    
    Stirea originala e totusi complet diferita (Vineri, 21 august 2009, 13:16)

    Mumulea [utilizator]

    http://www.kavkazcenter.com/eng/content/2009/08/20/10904.shtml
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 21 august 2009, 16:08)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

      Eu sper ca toate popoarele care inca mai fac parte din Rusia, sa-si gaseasca drumul spre independenta.
  • +1 (3 voturi)    
    . (Vineri, 21 august 2009, 13:40)

    Ivanu [anonim]

    Idiotii de ceceni nu inteleg ce inseamna un al 2lea razboi condus de mana lui Putin in Cecenia. Daca e adevarat ce au declarat ei nu vor avea scapare.
  • +1 (1 vot)    
    stirea e varza (Vineri, 21 august 2009, 13:43)

    ibrahim dorel strikes back [anonim]

    nu au dat cu bomba, l-au avut pe ibrahim care a desfacut niste piulite , oricum le-au dat o gaura nasoala acolo unde ii doare, adica in sistemul energetic, poate le vine o idee si desfac niste suruburi si pe la cernavoda, doamne fereste ......
  • 0 (0 voturi)    
    hihi (Vineri, 21 august 2009, 14:11)

    henghe [anonim]

    pai nu ba , ba, ba! nu asa ! nu, nu! s-a facut un accident la aia si aia zic ca ei da nu ei de fapt e accident
  • 0 (0 voturi)    
    hidrobulectrica (Vineri, 21 august 2009, 16:33)

    Arbait [anonim]

    Nu sunt un simpatizant al rusilor, ca romani am avut mult de suferit de pe urma lor, dar nu pot sa nu recunosc ca stiu sa se poarte cu dusmanii.
    AAA, ati ocupat un teatru plin de spectatori... Na cu gaz neuro-toxic!
    Si mai recent, cu vasul Artic Sea: trimis marina, eliberat vasul, capturat piratii. Acum sunt in celule la Moskva, hahaha, poate chiar in Lubyanka si se roaga sa fie condamnati mai repede.
    Cind ii vad pe flaminzii aia de somalezi cum captureaza ei zeci de vapoare si scapa... imi e foarte rusine de EU si SUA ca nu au hotarirea rusilor in cazuri din astea.
    Cecenii au fost simpatizati, inclusiv de mine, asa cum au fost simpatizati si afganii (Rembo III, parca...). Am fost atit de naiv sa cred in aia cu "dusmanul dusmanului meu...".
    Imi amintesc ce de critici pe americanii fata de rusii, in legatura cu Cecenia. Iata ca dupa 9/11, cum zicea o clasica, "ciocul mic!"