Piscine din Marea Britanie organizeaza sedinte speciale in care toti inotatorii trebuie sa respecte codul vestimentar musulman

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 17 august 2009, 14:42 Actualitate | Internaţional


Femeile trebuie sa poarte burqini
Foto: Agerpres
Conducerile mai multor piscine publice din Marea Britanie au decis sa organizeze sedinte speciale in care toti inotatorii trebuie sa respecte codul vestimentar musulman, informeaza Telegraph. Potrivit noilor reguli, inotatorii, inclusiv cei non-musulmani, nu au dreptul sa intre in piscina in costume de baie obisnuite.

In schimb, inotatorii sunt rugati sa respecte strict codul vestimentar musulman: femeile trebuie sa poarta burqini, un costum de baie care acopera intreg corpul, cu exceptia fetei, mainilor si picioarelor, in timp ce barbatii, care inoata separat, trebuie sa fie acoperiti de la buric pana la genunchi.

De asemenea, unele scoli de stat au decis sa organizeze sedinte de inot doar pentru musulmani.

Publicatia prezinta cazul unei comunitati din sudul Londrei care a decis ca, sambata si duminica, piscina sa poata fi folosita doar de cei imbracati in costume de baie care respecta legile musulmane, in timp ce, la Glasgow, o sedinta de inot la care au voie doar barbati "acoperiti de la buric pana la genunchi" este organizata de o moschee locala la o piscina publica.

Masurile adoptate au fost criticate de politicieni britanici, care afirma ca ele incurajeaza "diviziunea si resentimentele intre musulmani si non-musulmani, erodand coeziunea sociala".

Telegraph sustine ca sedintele speciale pentru musulmani au facut deja ca unor non-musulmani sa le fie refuzat accesul. David Toube si fiul sau in varsta de cinci ani nu au putut intra intr-o piscina publica din Hackney (estul Londrei), dupa ce li s-a spus ca sedinta de duminica este doar pentru barbati musulmani.

Publicatia precizeaza ca decizia contrasteaza cu cele intamplate in Franta, unde saptamana trecuta, oficialii au interzis unei femei musulmane sa inoate intr-o piscina publica deoarece era imbracata in burqini. Personalul piscinei aflata in estul Parisului i-a interzis femeii accesul in apa, citand "grija pentru igiena".

Femeia, care este o frantuzoaica convertita la Islam, sustine ca a fost discriminata, insa primarul din Emerainville, Alain Kelyor, a declarat ca "toate acestea nu au legatura cu Islamul", adaugand ca burqini nu este "un costum de inot islamic" si ca "nu exista in Coran".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9034 vizualizari

  • -20 (28 voturi)    
    Nu mi se pare deloc anormal. (Luni, 17 august 2009, 14:58)

    AlinN [anonim]

    Se stie ca in tarile musulmane oamenii care inoata in piscine respecta codul vestimentar musulman.
    • +23 (25 voturi)    
      Reciprocitate (Luni, 17 august 2009, 15:57)

      Rebel [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Iar in tarile crestine sa se respecte codul vestimentar crestin. Cred ca asa e mai corect. Nu le plac piscinile sa se duca la ei in tara. Crestinii din tarile musulmane sunt obligati sa respecte regulile musulmanilor. de ce nu-ar ar fi la fel si in tarile crestine, musulmanii sa respecte regulile crestinilor?
      • -1 (17 voturi)    
        Nu sunt de acord. (Luni, 17 august 2009, 16:14)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui Rebel

        Eu sunt de parere ca in tarile crestine lumea sa respecte codul vestimentar crestin, si in tarile musulmane sa-l respecte pe cel musulman, Tocmai de-aia mi se pare normal ca in Anglia sa se adope rapid burquini-ul.
        • +14 (20 voturi)    
          Forumul talibanilor este in alta parte. (Luni, 17 august 2009, 16:43)

          Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui AlinN

          Alin tu ai greşit forumul. Forumul talibanilor este in alta parte.
        • +4 (10 voturi)    
          poftim ? (Luni, 17 august 2009, 17:36)

          liana [anonim] i-a raspuns lui AlinN

          Tu te contrazici singur ?

          "Eu sunt de parere ca in tarile crestine lumea sa respecte codul vestimentar crestin" => "Tocmai de-aia mi se pare normal ca in Anglia sa se adope rapid burquini-ul".

          Nu m-am prins cum ai facut acest rationament, practic in prima parte i-ai dat dreptate lui Rebel.

          Eu am fost in Egipt si erau niste reguli ce trebuiau respectate la hotel, si eu le-am respectat.

          Sa-ti dau exemple: nu aveai voie sa umbli in costum de baie prin hotel sau prin restaurant. Nu aveai voie sa umbli in slapi, sandale sau maieu, barbatii nu aveau voie sa umble in pantaloni scurti, si-ti mai dau exemple daca vrei.

          Daca m-am dus acolo mi s-a parut normal sa le respect regulile. Nu m-a obligat nimeni sa ma duc.
          • +2 (6 voturi)    
            Facea misto (Luni, 17 august 2009, 18:02)

            cristi [anonim] i-a raspuns lui liana

            Dar prea subtil pentru tine, tocmai ce a inclus Anglia in lumea musulmana....
            • 0 (2 voturi)    
              misto (Luni, 17 august 2009, 21:29)

              liana [anonim] i-a raspuns lui cristi

              Atata misto facea incat primul comentariu (scris tot de el) a primit numai plusuri. Deschide ochii, baietel. Urmareste cursul comentariilor.
              • -1 (1 vot)    
                :))) (Marţi, 18 august 2009, 9:00)

                AlinN [anonim] i-a raspuns lui liana

                Intr-adevar, din cand in cand mai glumesc pe forum, sa vad nivelul de inteligenta al co-cititorilor.
                • +1 (1 vot)    
                  da ? (Marţi, 18 august 2009, 9:47)

                  liana [anonim] i-a raspuns lui AlinN

                  Cand faci o gluma nu trebuie sa semnalizezi: bai, vedeti ca a fost o gluma. Isi pierde farmecul. Invata sa glumesti inteligent.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Da. (Marţi, 18 august 2009, 16:52)

                    AlinN [anonim] i-a raspuns lui liana

                    1.In ceea ce priveste farmecul glumei, se pare ca pentru tine ar fi fost tot la fel de pierdut si daca nu semnalizam gluma.
                    2.Poate ca ai dreptate, o gluma inteligenta este aceea de care poate sa rada toata lumea, nu doar unul doi.
          • +1 (5 voturi)    
            Egipt (Luni, 17 august 2009, 18:21)

            ady624 [utilizator] i-a raspuns lui liana

            Eu am fost în Cairo acum doi ani și am stat la un hotel de 4 stele (să-i fi dat vreo 2 + a/c după standarde europene) Aerul condiționat e obligatoriu acolo :D

            La piscină am fost așa cum merg și în SUA sau UK sau România. Nu exista nici o regulă și nimic care să aducă a islamism. Chiar n-am observat că sunt într-o țară musulmană. Ei își respectă regulile lor, dar mie nu mi-a cerut nimeni nimic.

            Părerea mea este că trebuie respectate regulile impuse de loc. Nu-ți convine, mișcă-te mai încolo, până găsești compromisul. Dacă regulile piscinei sunt să intri în pielea goală, atunci intri doar dacă-ți convine. Dacă nu, fă-ți tu piscină și inrtă în costum Armani în ea, dacă așa vrei.

            Adrian
          • +3 (3 voturi)    
            simpla curiozitate (Luni, 17 august 2009, 23:24)

            zaboo [anonim] i-a raspuns lui liana

            bunul simt nu te-ar impiedica - in mod natural - sa umbli prin hotel/restaurant in costum de baie - INDIFERENT de tara in care te afli?? sau marlania in Ro s-a generalizat???? sau esti si tu din aia care umbla prin statiune si sta la coada la gogosi in tatele goale - doar-doar o remarca si pe ea cineva de acelasi nivel?
            • +1 (1 vot)    
              Nu, (Marţi, 18 august 2009, 9:40)

              liana [anonim] i-a raspuns lui zaboo

              nu sunt din aia, doar enumeram ce reguli erau pe acolo, si sa stii ca marlania de care vorbesti din Ro, se aplica si in alte tari, de exemplu nemti, francezi etc, umblau dezbracati pe acolo.
      • +1 (1 vot)    
        egipt (Marţi, 18 august 2009, 0:35)

        ank [anonim] i-a raspuns lui Rebel

        sunt cam intoxicante stirile astea cu femei musulmance, burkini etc
        in vacantele petrecute la Sharm el seic si Bodrum nu am intampinat interdictii la piscina dar nici n-am iesit in slip pe afara la fel cum nici in Romania nu ies..
    • +9 (13 voturi)    
      Sigur, ai dreptate... (Luni, 17 august 2009, 16:05)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      ...caci in preajma apropiatei islamizari a Marii Britanii trebuie facute pregatiri din timp.
      Si cum britanicii sunt oameni seriosi si temeinici rezultatele vor fi excelente, chiar exemplare pentru intreaga Europa.
      Cred ca in industria obiectelor de cult de acolo au si inceput sa fie confectionate impresionante semilune care vor fi plasate pe Westminster Abbey si pe alte catedrale.
      Doamne ajuta...
    • +3 (9 voturi)    
      vorbesti fara sa stii (Luni, 17 august 2009, 16:30)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      tocmai m-am intors dintr-o tara musulmana, intr-un hotel proponderent musulman (nu turistic) si am inotat in costum european fara probleme.
    • +2 (2 voturi)    
      este cat se poate de anormal (Luni, 17 august 2009, 22:09)

      cartman [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Ba este cat se poate de anormal. Orice interdictie sau ma rog, in cazul asta, regula ce vine din religie si are impact asupra vietzii de zi cu zi este cat se poate de anormala. Mai ales in civilizatia europeana.

      In cazul asta musulmanii tac malc pentru ca e genul de political corectness care le da apa la moara.
      Ia sa fi organizat acelesi piscine sedinte doar pentru persoane ce poarta crucifix. Sunt curios cum ar rectiona comunitatea musulmana.

      Sau ti se pare normal ca un regizor ca Theo van Gogh sa fie asasinat de catre musulmani doar pentru ca a facut un film despre cat de "bine" este tratata femeia in lumea musulmana.
  • +23 (25 voturi)    
    englezii? (Luni, 17 august 2009, 15:01)

    dorinteodor [anonim]

    englezii au luat-o pe aratura rau de tot. politistele englezoaice nu pot sa intre in moschei dupa infractori decit daca au basmaua pe cap. daca o sotie sau fata musulmanca este batuta mar de sot/tata si nefericita il reclama la politie, politia nu face nimic pentru ca asa e traditia la musulmani......in curind o sa auzim de marele califat britanic.....
  • +16 (18 voturi)    
    a inceput faza a doua a islamizarii europei (Luni, 17 august 2009, 15:11)

    dadan [utilizator]

    la dush cum ar trebui sa fie imbracate femeile musulmane? scrie ceva in coran referitor la asta? aaaa sigur ca da, pe atunci oamenii nu se spalau ...pacat ca se interpreteaza aiurea nishte carti de istorie...asa au ajuns unii sa creada ca e pacat sa te speli ...alah e mare dar si mai mareatza e prostia unor fanatici
    • +8 (8 voturi)    
      Gresesti, (Luni, 17 august 2009, 15:47)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      in Coran e specificat ca trebuie sa se spele inainte de fiecare rugaciune, adica de 5 ori pe zi, dupa urmatoarele "norme": fata si fruntea pana la radacina parului, mainile pana la cot, partile intime si picioarele pana la genunchi. Musulmanii nu sunt in nici un caz murdari, a nu se confunda cu tiganii. Nenorociti sunt fundamentalistii si extremistii.
      • +4 (8 voturi)    
        cum se face asta? (Luni, 17 august 2009, 16:46)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        tehnic vorbind luciane, cum poti cu adevarat sa fi curat daca te speli cum se zice in cartea aia? adica dai cu apa pe fata si pe miini. cum poti sa te speli in partile intime fara sa-ti curga apa peste picioare si de la genunchi in jos? asa ca, tehnic vorbind ai doua variante: te speli formal pe miini si pe fata cu apa rece sau, a doua varianta (ne-scrisa in biblie) este sa faci dus din cap pina la picioare fara ca pentru asta cineva sa-ti dea indicatii.....si in alta ordine de idei, nu uita ca baza este apa si sapunul si nu rugaciunea. de vreo doua secole europenii nu se mai roaga de nimeni si au pentru ca muncesc....
        • -1 (3 voturi)    
          tehnic... (Luni, 17 august 2009, 16:58)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

          am lucrat 2 ani in Dubai si am avut majoritatea colegilor de birou musulmani, care m-au omorat cu spalatul lor pentru rugaciune. Intai isi spala partile intime in wc (langa vasul de WC e un mic dus cu racord flexibil, special instalat pentru spalatul partilor intime). Dupa care isi spala picioarele in chiuveta, de trei ori cu sapun (fiecare are o pereche de tarlici de plastic pentru spalat). Apoi isi spala mainile de trei ori cu sapun, la urma isi spala fata (tot de trei ori, fara sapun). In tot timpul sparatului mormaie un fel de rugaciune. Evident ca dupa ce se spala 20-30 de indivizi, baia e plina de apa. Aveam un indian care spala mereu dupa ei. Oricum, baile (WC-urile) publice sunt extrem de curate, chiar mai curate decat in Germania.
          • +2 (2 voturi)    
            si de muncit, cind mai munceau?... (Luni, 17 august 2009, 17:39)

            Pierre de Vara [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

            "decit" intreb si eu...
            • +2 (2 voturi)    
              Programul de lucru (Luni, 17 august 2009, 18:00)

              Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Pierre de Vara

              era 8-18, 5 zile pe saptamana, a 6-a zi 8-16.
              Adica ceva mai mult ca pe la voi.
          • +3 (3 voturi)    
            cum ziceam.... (Luni, 17 august 2009, 23:57)

            dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

            ieseau mai ieftin cu un dus normal, de tip european si fara rugaciuni desi multi europeni cind fac dus mormaie "rugaciuni" de-l lu' madona sau guns'n'roses....si totusi, cind mai muncesc? am auzit ca in afganistan pe vremea talibanilor, cite un sofer de autobuz oprea masina cu calatori si cobora cu presul dupa el si se ruga si nimeni nu putea sa zica nimic.....
            • +2 (2 voturi)    
              . (Marţi, 18 august 2009, 0:59)

              sep [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

              pai cine sa-i zica ceva daca toti din autobuz faceau la fel ca soferul :-)
      • +3 (3 voturi)    
        Te inseli (Luni, 17 august 2009, 17:30)

        bubu [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Am lucrat timp de 3 ani in Egipt si pot sa-ti spun ca sunt printre cei mai imputiti oameni. Se "spala" doar asa cum spui tu, in rest put de trasnesc, si crede-ma am avut timp sa-i observ in cei 3 ani pe indelete. Si nu erau fundamentalisti sau extremisti, toti: muncitori, ingineri, etc, nu stiu decat sa sea dea cu gel si parfum, peste mirosul si jegul adunat.
  • +5 (9 voturi)    
    Londra (Luni, 17 august 2009, 15:13)

    eu [anonim]

    e plina de rusi, arabi si indieni. Deh, puterea banului dicteaza in zilele noastre.
  • +14 (16 voturi)    
    Bravo (Luni, 17 august 2009, 15:38)

    defav [anonim]

    francezilor ,aia oameni cu capul pe umeri !
  • +8 (8 voturi)    
    ! (Luni, 17 august 2009, 16:13)

    ileana [anonim]

    Ce au uitat sa spuna, este ca dupa sedintele astea schimba apa in piscine!
  • +4 (4 voturi)    
    Iubirea in apa (Luni, 17 august 2009, 16:57)

    ik [anonim]

    devine din ce in ce mai complicata cu atitea haine !!!
  • +9 (9 voturi)    
    rezolvare simpla... (Luni, 17 august 2009, 17:30)

    dadan [utilizator]

    trebe doar sa apara un barbos expert in coran care sa interpreteze ca femeile de fapt nu au voie la scaldat pentru ca e pacat de moarte in lumea islamica si drept urmare sa fie condamnate la moarte prin lapidare in piatza publica....si gata....sinistru nu?
    nu stiu cum vad musulmanii geneza dar intradevar omul a fost creat gol pushca....hainele au aparut doar din nevoia de a se proteja de frig....restul e manipulare religioasa care trebe sa tina populatia ocupata cu subiecte false - evolutia spirituala nu are nimic de-a face cu hainele.
  • +3 (3 voturi)    
    piscine PUBLICE (Luni, 17 august 2009, 18:42)

    Bogdan [anonim]

    Principala stire mi se pare mie a fi ca e vorba de piscine PUBLICE, si nu private!

    La cele private pot pune ce reguli vrea patronul, dar la cea publica nu ar trebui sa fie discriminari.

    Multa bafta celor din UK.
  • +3 (5 voturi)    
    Vai de ei! (Luni, 17 august 2009, 20:14)

    Garett [anonim]

    In curand UK se va numi "Regatul unit al indienilor si pakistanezilor"! Cand o sa inteleaga englezii si restul Europei odata cu ei ca politically correctness ii duce direct de rapa, cand vor pune semiluna pe Wesminster Abbey? Este pur si simplu penibil cat de rau au ajuns, candva au fost un imperiu, acum ii calca toti "paki" in picioare, in schimb ii privesc inca de sus pe est-europeni! Cred ca Elisabeta I sau Victoria se rasucesc in mormant ca nistd ventilatoare!
  • +4 (4 voturi)    
    Ahahah (Luni, 17 august 2009, 23:43)

    Maxmind [utilizator]

    Da sosete de lana nu le dau? Manusi, coif, botnita, centura de castitate.. eu zic ca nu e destul..
    Izmenarii aia, tentativele alea masculine de arabi libidinosi si penibili nu se imbraca decat cu sort.. mama ei de religie misogina..
  • +1 (1 vot)