Ministru francez musulman: Interzicerea purtarii vălului burqa va ajuta la stoparea "cancerului" islamist radical

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 august 2009, 20:02 Actualitate | Internaţional


Interzicerea purtarii vălului traditonal musulman de catre femei in Franta va ajuta la stoparea raspandirii "cancerului" islamist radical, a declarat sambata Fadela Amara, un ministru musulman din Guvernul de la Paris, informeaza BBC. Declaratia sa a fost facuta in contextul in care parlamentarii francezi iau in considerare interzicerea vălului burqa, care acopera intreg corpul femeii.

Amara a declarat ca vălul care acopera femeia din cap pana in picioare semnifică "persecutia femeilor".

Adunarea Nationala dezbate in prezent gasirea unor mijloace prin care sa limiteze purtarea costumului traditional dupa ce presedintele Nicolas Sarkozy a spus ca reduce demnitatea femeii si nu este "binevenit" in Franta.

El a spus ca burqa nu este semn al religiei ci "al subordonarii".

In 2004, Franta a interzis purtarea vălului islamic in toate scolile publice.

Saptamana trecuta, oficialii francezi au interzis unei femei musulmane sa inoate intr-o piscina publica deoarece era imbracata in burqini, un costum de baie care acopera intreg corpul, cu exceptia fetei, mainilor si picioarelor. Personalul piscinei aflata in estul Parisului i-a interzis femeii accesul in apa, citand "grija pentru igiena".

Femeia, care este o frantuzoaica convertita la Islam, sustine ca a fost discriminata, insa primarul din Emerainville, Alain Kelyor, a declarat ca "toate acestea nu au legatura cu Islamul", aduagand ca burqini nu este "un costum de inot islamic" si ca "nu exista in Coran".

In Franta traieste ce mai mare populatie de musulmani din Europa occidentala, respectiv 5 milioane de persoane.  


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2577 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    cat sunt majoritari, inca isi mai permit francezii (Sâmbătă, 15 august 2009, 20:18)

    Ovidiu [anonim]

    sa comenteze....

    dupa ce vor ajunge baietii profetului la butoane , adica... estimativ in 50 de ani... atunci sa vezi cum vor purta burka si non-musulmanii...
    • +2 (4 voturi)    
      ??? (Sâmbătă, 15 august 2009, 23:24)

      rdr [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      niciodata
    • -1 (5 voturi)    
      Serios? (Duminică, 16 august 2009, 0:03)

      lugojanul [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Asta cu butoanele la care vor ajunge musulmanii în vreo 50 de ani e doar isterie care speculeaza pe teama unor ignoranti.Nu exista nici un indiciu ca se va întâmpla asta.Un alt exemplu oarecum "inrudit" cu al tau:eu am 42 de ani,când eram copil de vreo 10 ani tot auzeam de la românii mei ca "astia o sa ne conduca pe noi în cel mult 20 de ani"!Cu "astia" ei se refereau bineînteles la tigani.Au trecut deja peste 30 de ani de atunci,de faptul ca "ne conduc astia" nici nu poate fi vorba(doar în capetele unor neolegionari si altor rasisti de genul lor care vor sa-si expuna isteriile xenofobe).Mult mai târziu mi-am dat seama ca asemenea vorbe tin mai mult de rasismul,ignoranta,prejudecatile,teama irationala si prostia multor oameni decât de prognoze de viitor cu continut real.Nu ca îi agreez foarte mult pe musulmani(cel putin deloc pe cei de tip fanatico-fundamentalist),dar o simpla privire asupra raportului demografic îti va arata o chestie foarte simpla: fiecare familie musulmana ar trebui sa faca cel putin 8 copii,iar francezii crestini sa nu faca niciun copil timp de 50 de ani pentru a fi cu adevarat întrecuti la numar de catre musulmani."Problema" este ca pâna când si imigrantii musulmani se adapteaza rapid(cam pe la a doua generatie deja)trendului demografic dominant din societatea în care traiesc,cu alte cuvinte: nici ei nu mai fac decât "doar" doi,în rare cazuri câte trei copii,care la rândul lor apoi se comporta din punct de vedere generativ la fel ca si generatia de dinaintea lor.Asa ca isteriile astea gen "astia o sa ne domine pe noi în douazeci,treizeci,patruzeci ori cincizeci de ani" sunt doar temeri irationale,abil exploatate de un anume esichier politic,aceste temeri spunând mult mai mult despre aceia care le au decât despre vreo situatie reala.
    • -4 (8 voturi)    
      exagerezi (Duminică, 16 august 2009, 0:05)

      aditza [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      de ce privesti lucrurile asa dramatic?am fost in Franta si am vazut femei musulmane imbracate cum zici tu si nu este mare diferenta de stil fata de cum sunt calugaritele de pe la noi..
      • +4 (4 voturi)    
        diferenta (Duminică, 16 august 2009, 9:15)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui aditza

        diferenta esentiala este ca la noi calugaritele aleg liber sa poarte asa ceva pe cand in islam asta este tinuta obligatorie...
        • -3 (3 voturi)    
          ba nu (Duminică, 16 august 2009, 13:56)

          aditza [anonim] i-a raspuns lui atreus

          si la calugarite tinuta este obligatorie si daca ne gandim mai bine si la slujba de duminica femeile veneau imbracate decent cu capul acoperit, deci nu prea vad diferente..
          • +5 (5 voturi)    
            . (Duminică, 16 august 2009, 14:36)

            sep [utilizator] i-a raspuns lui aditza

            nu le obliga nimeni sa se faca calugarite !!! spune-mi si mie insa femeia musulmana este sau nu obligata?
        • -1 (1 vot)    
          nuantza (Duminică, 16 august 2009, 14:25)

          Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui atreus

          Atunci fracezii nu trebuie sa interzica "purtarea" ci sa interzica "obligativitatea purtarii".
      • +2 (2 voturi)    
        Nuanta (Duminică, 16 august 2009, 12:06)

        Luk [anonim] i-a raspuns lui aditza

        Calugaritele sunt casatorite cu Dumnezeu, femeile astea cu oameni ca noi. Calugaritele o fac de bunavoie, femeiele astea sunt obligate. E destula diferenta pentru tine?
        Musulmanii exagereaza destul de serios, si suntem in secolul XXI. in legatura cu fundamentalismul, mi-ar placea sa se interzica mancarurile cu carne vinerea, sa va vad ce parere aveti.
      • -2 (2 voturi)    
        hmm (Duminică, 16 august 2009, 13:47)

        unu [anonim] i-a raspuns lui aditza

        daca megem dupa logica voastra ar trebui sa interzicem si accesul maicilor, calugaritelor in scoli , muzee, sa ramana doar la manastire sau biserica?
    • +4 (4 voturi)    
      succesiune (Duminică, 16 august 2009, 1:18)

      Alex-AP [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Europenii vor apara cu tancurile declaratia fundamentala a drepturilor omului, si toate celelalte drepturi cu greu castigate prin multe varsari de sange. Am incredere in noi.
      • 0 (0 voturi)    
        N-ai inteles nimic... (Duminică, 16 august 2009, 16:27)

        bulbucan [anonim] i-a raspuns lui Alex-AP

        Tocmai legislatia drepturilor omului face posibile excesele fundamentalistilor, ca au dupa ce se ascunde.
  • -1 (3 voturi)    
    atata se poate (Sâmbătă, 15 august 2009, 21:14)

    Dan [anonim]

    Discutabila interzicerea, precum interzicerea manelelor la noi.
  • +2 (2 voturi)    
    profetii (ale mele) (Sâmbătă, 15 august 2009, 22:02)

    Profetul [anonim]

    Mai multe state occidentale vor avea populatie musulmana in viitor, deci prevad ca centrul cultural va cadea spre centrul si estul europei. Uitati-va la Constantinopol, candva cel mai important centru cultural din lume, dupa caderea lui cati filozofi si artisti a mai dat in 500 de ani? Au mai cazut imperii, babilon, persii, grecii si romanii, dupa cadera romanilor occidentul a intrat cateva secole in tranzitie, ba chiar mai mult pana sa ajunga inca odata sa straluceasca, probabil noile natiuni islamice din occident, vor sta in mediocritate un timp pana isi vor gasi iarasi drumul spre progres, poate prea tarziu intr-o lume cu o China puternica iar USA unita cu Canada.
  • -1 (3 voturi)    
    in calitate de francez (Sâmbătă, 15 august 2009, 22:35)

    the [utilizator]

    imi permit sa comentez ca, daca se ajunge la situatia asta si matale o sa stergi baliga dupa El-Zorab, indiferent locatia.
    Multumiri din partea poporului francez majoritar si cu tigani crestini, guvernului francez si al meu personal, pentru grija ce ne-o purtati.
  • +2 (6 voturi)    
    sper ca dl ministru (Duminică, 16 august 2009, 1:25)

    ct [anonim]

    si-a facut testament, asigurare de viata etc. o sa-l linseze dreptcredinciosii.
  • +3 (7 voturi)    
    Islamismul totalitar (Duminică, 16 august 2009, 8:01)

    ploiesteanu [anonim]

    e in extindere. E boala care va macina din interior umanitatea.