Al Qaeda: Israelul ar trebui sters de pe harta

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 3 august 2009, 16:49 Actualitate | Internaţional


Numarul doi al organizatiei teroriste Al Qaeda, Ayman al-Zawahri, a declarat ca Israelul ar trebui stres de pe harta. Zawahiri catalogheaza statul israelian ca pe o crima impotriva musulmanilor, relateaza Reuters. Zawahiri a acuzat ca politica israelo-palestiniana pe care o duce presedintele american Barack Obama va duce la un esec pentru palestinieni si considera ca liderul de la Casa Alba vrea un stat palestinian care sa serveasca drept o "extensie a CIA".

"Israelul este o crima care ar trebui indepartata", a declarat Zawahiri intr-un interviu publicat luni pe un site islamist.

Liderii al-Qaida au declarat in repetate randuri ca isi vor concentra razboiul sfant impotriva Israelului, dupa ce vor crea un stat islamic in Irak.

Al-Qaida nu este reprezentata nici in Israel, nici in teritoriile palestiniene, care sunt dominate de gruparea islamista Hamas si miscarea Fatah.


Citeste mai multe despre   
















1597 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Capetenia criminalilor... (Luni, 3 august 2009, 16:56)

    Corneliu [anonim]

    ...a vorbit. E poftit sa si incerce...
    • -1 (11 voturi)    
      ce nebuni (Luni, 3 august 2009, 18:07)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      este pacat ca palestinienii sunt folositi pentru propaganda de fel si fel de nebuni ,teroristi ,insurgenti etc

      in timpul asta Israelul continua colonizarea si crimele impotriva poporului palestinian cu acordul USA
      • +7 (13 voturi)    
        Nu exista "popor palestinian" (Luni, 3 august 2009, 18:44)

        Moshe Gabriel [anonim] i-a raspuns lui nicu

        Sau daca exista, atunci sa recunoastem imediat si popoarele "moldovenesc" si "secuiesc", cel lipovenesc si cel "banatean", etc.

        Sintagma "popor palestinian" se refera la etnicii arabi din fosta colonie britanica Palestina si a fost inventata in scop de propaganda, nu are justificare etnica, religioasa sau culturala.
        Exista poporul arab, formata din etnici arabi si divizat in mai multe state si teritorii.
        Asa cum originea europenilor de oriunde din lume e in Europa, asa si originea arabilor de oriunde din lume e peninsula Araba, de acolo au inceput emigratia si invaziile catre vecini.

        Primii arabi au ajuns in zona de azi a Israelului prin sec 7-8, pana atunci erau cateva triburi semite locale ce locuiau alaturi de evrei (semiti stabiliti acolo cu vreo 1.500 ani inainte de Hristos).
        In perioada respectiva, regiunea era bizantina si profund crestinata, Ierusalimul era venerat de crestini, iar invaziile repetate ale arabilor islamizati si ocuparea araba a Ierusalimului au declansat tardiv o violenta reactie a Europei crestine (cruciadele).

        Arabii nu au sub nici o forma vreo mai mare legitimitate in Israel/Palestina decat ar avea evreii (aflati acolo cu 2.000 ani inainte sa apara macar cuvantul "arab").
        De altfel, pentru prima oara, expresia "popor palestinian" apare dupa 1947,chiar si in documentele unor state arabe, culmea :))
        Pana atunci acolo era Cisiordania, tinand de Iordania si Gaza (ce tinea de Egipt).

        Asa ca trebuie putin bun simt de ambele parti: exista evrei si exista arabi, unii au 1 stat, ceilalti au 21 de state, unii au 30.000km altii au 5 milioane km, unii au venit acolo acum 3.500 ani, altii acum 1.500 ani.
        S-au batut de 3 ori si de fiecare data a castigat Israel, singur, fara sa vina vreun soldat strain acolo, evreii au folosit material american, arabii au folosit armament rusesc.

        Cred ca evreii si arabii pot coexista in state separate, au dreptul la securitate si pace, arabii "palestinieni" pot avea fie o regiune autonoma, fie un stat al lor.
        • 0 (8 voturi)    
          Imperiul roman (Luni, 3 august 2009, 19:15)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui Moshe Gabriel

          cum denumea respectiva provincie?

          Si apropo, de ce se numesc Cisiordania, Gaza si Ierusalimul de E "zone ocupate"? Nu pentru ca nu sunt ale Israelului? Si de ce Isrealul le colonizeaza impotriva tuturor regulilor internationale? Nu ca sa sa spuna ca acolo locuiesc, si deci au locuit "dintotdeauna" evrei?
        • 0 (8 voturi)    
          Istoria pentru toti (Luni, 3 august 2009, 19:22)

          shilovivi [anonim] i-a raspuns lui Moshe Gabriel

          1.Daca unii au venit acolo acum 3500 de ani - si te cred pe cuv\nt ca e asa - atunci de ce nu se intorc acolo de unde au venit? Ce legitimitate au sa pretinda ca e al lor teritoriul din moment ce ei singuri spun ca "au venit" acolo?

          2. Daca au "venit" acum 3500 de ani la fel de adevarat e ca au si "plecat" acum 2000 de ani! Deci, daca au plecat, ce legitimitate au acum sa proclame ca teritoriul e al lor?

          3. Care e legatura "juridica" intre cei care au plecat acum 2000 de ani si cei care s-au intors acum 50 de ani? E aceeasi legatura dintre imparatul Traian si mine, ca "urmas" al sau si deci, de ce nu, ca "mostenitor". Deci, dupa aceeasi logica si eu pot sa proclam dreptul de a avea in posesie Italia sau, daca am chef, intregul imperiu roman. Adica, si Palestina.
          • -1 (5 voturi)    
            Israel are act de nastere scris ! (Luni, 3 august 2009, 19:55)

            Eneas [anonim] i-a raspuns lui shilovivi

            evreii, a caror nume vine de la Habiru =Hebrew -popor seminomad care apare in inscriptiile egiptene ,in secolele 12-13 i.e.n.,au fost scosi din Egipt de Moise ,care chiar era fratele faraonului ,era un egiptean sadea si nu un evreu ,adoptat de familia faraonului ,conform legendei ! Moise i-a ametit pe evrei cu pamantul fagaduintei ,pentru a ii scoate din Egipt !practic Moise nu putea fi faraon ,dpdv dinastic,dar se considera mai destept decat fratele sau ,faraonul ,fiind si un studios al magiei ! Moise intentiona, cu mana de evrei ametiti de promisiuni sa creeze un al stat ,in tara Caananului ;
            a reusit ,fara sa mai apuce totusi sa vada statul evreu !desi Caananul era locuit la vremea aceea de tot felul de triburi...evreii s-au asezat fara reticenta-era pamantul'promis' si de 3500 de ani au acest pamant al lor...restul e Biblia
          • +1 (1 vot)    
            hmm. (Marţi, 4 august 2009, 10:13)

            laurentiu [anonim] i-a raspuns lui shilovivi

            1. Au migrat acum 3500 de ani intr-un teritoriu putin populat. Vrei sa se duca peste Egipteni acum?! Adica sa se intoarca de unde i-a luat Moise?

            2. Nu au plecat, au fost "imprastiati" de legiunile romane dupa nenumarate rascoale si incercari de redobandire a independentei. exista 2 feluri de legimitate...istorica...pe care o au...si dreptul cuceritorului...care le-a fost "cedat" de englezi si pe care acum il aplica cu succes. Adica au cam toata legitimitatea.

            3. Legatura "juridica" este cam aceeasi pe care o ai tu cu Moldova, numai ca intinsa pe o perioada mai mare de timp. Nu-ti imagina ca nu a fost picior de evreu pe acolo timp de 2000 de ani...e absurd!

            Asta fiind spus sa-i lase naibii pe palestinieni sa-si faca un stat si sa termine circul odata!
        • +4 (4 voturi)    
          Au importanta toate astea? (Luni, 3 august 2009, 21:13)

          max [anonim] i-a raspuns lui Moshe Gabriel

          Cum judecati dupa criteriile astea Australia, Noua Zeelanda, SUA, etc, etc...
          Conteaza cine poate administra mai bine tara. Daca arabii ar fi vectorii unei civilizatii superioare probabil ca multi evrei ar dori sa emigreze in tari arabe iar la alegerile din Israel ar cistiga partidele arabe. In realitate nici arabii nu-i voteaza.
        • -3 (5 voturi)    
          amuzant (Luni, 3 august 2009, 23:45)

          exact [anonim] i-a raspuns lui Moshe Gabriel

          Interesanta lectie de istorie prietene evreu. Poate ne spui si cati evrei erau in 46 in palestina si cati sunt acum. Chestia asta cu istoria si care a fost primul e un cerc vicios pe care numai o propaganda de 5 stele cum e asta evreiasca il poate folosi. Poate imi explici si mie de ce nu ni se da inapoi teritoriul daciei mari ca doar noi am fost primii acolo.
          Din pacate in lumea reala lucrurile sunt mult mai pragmatice decat considerente de genul asta, si in cazul de fata, din punctul meu de vedere, ramane o mare nedumerire:
          De ce din zecile, sutele sau miile de popoare care pot revendica teritorii de toate felurile, pe diverse criterii mai mult sau mai putin istorice, doar evreii au primit pe gratis un stat?
          Merci anticipat pentru raspuns.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu e deloc amuzant... (Marţi, 4 august 2009, 9:29)

            Corneliu [anonim] i-a raspuns lui exact

            ...amice ce semnezi cu "exact".
            Lectia de istorie a poporului evreu este singulara in toata istoria si nu are nevoie de precedente pentru a primi justificare.
            Dintre toate popoarele vechi care au fost infrante si dislocate cu brutalitate de catre imperii arogante, evreii sunt singurii care au pastrat permanent nealterata legatura spirituala cu patria, constiinta si aspiratia renasterii nationale.
            Celelalte popoare invinse s-au asimilat in masa invadatorilor, de cele mai multe ori chiar in propria lor patrie, sau si-au pierdut orice personalitate nationala. Le-a fost bine asa.
            Retine si ca pe teritoriul denumit Palestina, care e patria evreilor de 3500 de ani, s-a mentinut continuu o prezenta evreiasca, chiar si cand n-au mai fost majoritatea.
            Arabii locali veniti o data cu islamul n-au constituit niciodata un popor distinct de ceilalti arabi. Autodeclararea lor ca "popor" a fost o gaselnita propagandistica geniala, care functioneaza grozav de bine in lumea de azi.
            Cum iti explici ca din multitudinea de probleme care au generat mase de refugiati dupa WW2 continuand si acum si numarand pana la sute de milioane de nefericiti (dislocarile din Polonia, Cehia, Rusia, India, Sri Lanka, Africa, chiar si din tarile arabe) lumea alege cu incapatanare sa se ocupe practic numai de refugiatii arabi palestinieni?
            Poate pentru ca solutia pretinsa pentru ei ar insemna distrugerea Israelului, spre marea bucurie a multora ce nu se pot inca obisnui cu existenta sa?
            • 0 (0 voturi)    
              nu ca zic, dar daca (Marţi, 4 august 2009, 17:13)

              visio [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

              iti place Israelul atat de mult si il iubesti nespus, de ce nu alegi sa traiesti acolo? pentru ca este democratie, climat de securitate publica cat de cat acceptabil....a fost interesanta formularea expunerii tale, dar lipsit de continut corect; desi adaptarea poate fi o aptitudine vitala in unele cazuri, de cele mai multe ori este o dovada de inteligenta; dar pana la urma israelul este "poporul ales" nu? acel popor care se afla in razboi de cate mii de ani?!!! privind analogic situatia vei vedea ca am dreptate...si crezi cumva ca exista vreo fiinta umana sau non-umana care poate descrie exact notiunea de dumnezeu sau iluzia existentei lui isus? te rog sa ai bun simt si sa recunosti ca in afara de publicitate, israelul nu prea are cine stie ce de oferit; apropo, cat de nostim este sa vezi multimi de oameni inchinandu-se la ziduri, etc? iti dai seama de penibilitatea situatiei? nu cred
              • 0 (0 voturi)    
                Visio, amice, probabil ca... (Marţi, 4 august 2009, 18:17)

                Corneliu [anonim] i-a raspuns lui visio

                ...nu stii nimic real despre acea tara de vreme ce scrii ceeace scrii.
                Probabil ca sursa ta unica de documentare o constituie imaginile si stirile stupide si scoase din context pe care se straduieste mass-media sa ti le aduca.
                Cat despre inchinare, fiecare se inchina la ce-i prescrie credinta si nici cea crestina nu e lipsita de curiozitati.
                Chestia cu "aflatul in razboi" e doar de vreo 60 de ani pentru simplul motiv ca nu vor sa fie lasati sa traiasca in propria lor tara (nu au alta). Doar nu te-ai astepta sa ridice mainile si sa plece de acolo.
  • -3 (7 voturi)    
    ayman (Luni, 3 august 2009, 16:57)

    qwerty [anonim]

    au dreptate
  • +1 (5 voturi)    
    dar (Luni, 3 august 2009, 17:06)

    sabo [utilizator]

    nu gasesc o guma sau ceva pic!!!
  • +6 (8 voturi)    
    Cat mai multi islamici spre ...paradis, hai... (Luni, 3 august 2009, 17:42)

    Fanatism islamic [anonim]

    Autoproclamatii "lideri" teroristi spun tot felul de aberatii si asta pt. ca sunt obligati sa produca ceva declarativ-pompos si pentru prostimea analfabeta ce ii asculta.

    Insa rezultatul "jihadului" e de fapt o umilire si o distrugere continua a lumii islamice, care o ia peste bot de la NATO, de la Rusia, de la India, de la China, ba chiar si de la proprii dictatori arabi sau musulmani.

    Ultimele maceluri islamice prin Bombay in India sau Xinjiang in China au convins sute de milioane de hindu si de chinezi han ca islamul e un pericol de moarte si trebuie combatut.

    Israel e doar un pretext pt. teroristi, e ca "global warming" pt. ecologisti. Un fel de "scuza" pt. a urmari de fapt propriile interese sectare. Unii vor distrugerea Israelului, ceilalti vor distrugerea capitalismului. Evident, fara a propune alternative viabile; la ei urletul, amenintarea, vandalismul si eventual crima tin loc de "argumente".

    Israel e un stat democratic, unde alegerile sunt libere, exista alternanta la putere si unde pana si minoritarii arabi au tv, ziare, partide si deputati. Exista chiar si un ministru arab in guvernul statului evreu.

    Majoritatea evreilor din Israel au majoritar un patrimoniu genetic european, nu mai au decat o vaga legatura cu Orientul Mijlociu, de fapt sunt un avanpost de civilizatie occidentala in mijlocul arabimii islamizate. Si de fapt asta ii innebuneste de furie pe retarzii aia din zona !

    Nici un stat arab nu vrea sa aiba alaturi exemple de democratie, de justitie si de valori sociale si culturale europene, asta pune in pericol dictaturile locale.

    Declaratiile egipteanului Zawahiri dovedesc si un fel de disperare, e o recunoastere a propriei neputinte, jihadul fiind in sine impotent, distrugator, el nu creeaza un "mai bine", ci moarte si barbarie.

    Din ce in ce mai multi musulmani devin laici, occidentalizati si resping doctrina islamica medievala de tip wahabit sau shiit, doctrine care i-au tinut in retard stiintific si social, economic si cultural.
    • 0 (2 voturi)    
      islamul e aici, si nu pleaca (Marţi, 4 august 2009, 0:05)

      exact [anonim] i-a raspuns lui Fanatism islamic

      Islamul e aici, e o problema pentru lumea vestica fara indoiala, dar trebuie luat ca atare si gasita o solutie.
      Comentariu tau are insa un mare iz de propaganda pentru cei care nu stiu cu ce se mananca istoria si politica.
      Israelul poate e un stat democratic, poate si Romania e. Un lucru e sigur Amnesty International a condamnat crimele de razboi din Gaza, exista o ancheta a ONU (sper sa nu ma insel, in orice caz un for international) la care Israelul a declarat ca nu va colabora pentru ca sunt "biased" impotriva lor. Soldatii israelieni care au refuzat sa lupte in Liban pentru ca nu voiau sa participe la un macel infunda puscariile, vorbesc de evrei nu de arabi.
      Dar hai sa pictam toata treaba asta complexa in: evrei, care sunt buni si vestici si exact ca noi ca asa vezi la Holliwood si arabi/ musulmani/ persani care sunt rai si trebuie domesticiti sau eliminati. Nu conteaza ca evreii sunt 8 milioane in Israel si vreo 20 in restul lumii si sunt in conflict cu toate statele din jurul lor (vreau doar sa ilustrez dorinta poporului evreu de a se intoarce la patria mama). Nu conteaza ca musulmani arabi de genul Arabia Saudita(singura tara din lume unde femeile n-au drept de vot), Iordania (dicatura in toata regula), Emiratele Arabe (feudalism) primesc miliarde de dolari de la guvernul American ca sa mentina situatia din zona (la fel ca si Israelul dar la un alt nivel).
      Stiu, comentariul meu a fost "offtopic" pentru articol, dar "on topic" pentru acest post.
      Nu il respect pe al-Zawahri, dar asta nu am impiedica sa imi dau seama cand Israelul mananca aceeasi paine pe care o mananca de la Holocaust incoace. Treceti peste asta fratilor, nu va baga nimeni in lagar, SS-ul nu mai exista de 60 de ani, mi-e greu sa echivalez palestinienii cu antisemitii in cele mai bune momente ale mele. I-as asocia totusi lu lagarele de concentrare, in varianta inversa, evident.
  • +1 (1 vot)    
    intrebare: (Luni, 3 august 2009, 18:09)

    Ionutzelu [utilizator]

    Ayman al-Zawahri, numarul 2 al organizatiei Al Qaeda, de ce mai traieste? Adica organizatia nu trebuia sa fi fost distrusa prin actiunile militare din Afganistan si Irak? Si liderii ei, care arestati, care ucisi in timpul luptelor?
    • -6 (8 voturi)    
      Simplu (Luni, 3 august 2009, 18:33)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Ionutzelu

      Israelul plateste niste "teroristi" care sa ameninte Israelul. Astfel au o justificare pentru atacurile asupra civililor palestinieni.

      Chiar luna trecuta Adam Yahiye Gadahn (care apare in mai multe filme in care ameninta Israelul din partea Al-Qaeda si pe capul caruia este o recompensa de $1mil) si-a recunoscut trecutul evreiesc si asta dupa ce presa aflase de mult timp.
      • +3 (3 voturi)    
        Rintintin... (Luni, 3 august 2009, 19:21)

        Corneliu [anonim] i-a raspuns lui soferul

        ,,,esti ridicol. O stii si singur, dealtfel.
        • -3 (5 voturi)    
          "ad hominem"! (Luni, 3 august 2009, 19:48)

          vio [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

          Alt raspuns n-ai gasit? La fel de usor poti fi si tu acuzat de "ridicol" sau de orice altceva.

          Cand incepi sa ataci persoana e semnul cel mai clar ca NU POTI sa ataci ideea.

          Multumesc, deci, pentru confirmarea involuntara.
          • +5 (5 voturi)    
            Cateodata... (Luni, 3 august 2009, 23:08)

            Corneliu [anonim] i-a raspuns lui vio

            ...dai peste niste afirmatii atat de absurde incat nu poti avea un altfel de raspuns. Autorul unor asemenea afirmatii e deobicei atat de convins de ele, incat pentru el acestea sunt axiomatice si deci n-are rost sa mai depui vreun efort de lamurire. Explica de exemplu unui primitiv din Africa ca in timpul unei eclipse soarele nu e mancat de varcolaci. Nu merita, pentruca e crescut in aceasta credinta.
            Ramane doar genul de raspuns ce l-am folosit.
            Cat despre acel Adam Yahiye, pe langa el sunt si nenumarati europeni crestini care s-au islamizat si s-au alaturat org. Al Kaida. Asta nu schimba datele problemei.
  • 0 (2 voturi)    
    . (Marţi, 4 august 2009, 0:04)

    sep [utilizator]

    "Al Qaeda: Israelul ar trebui sters de pe harta"

    Ok, si ceva mai nou? Propun ca "teroristii" sa accelereze procesul de incalzire globala si astfel Marea Mediterana sa acopere (mai mult sau mai putin) statul israelian. Merge?