VIDEO Putin a atins fundul lacului Baikal, cel mai adinc din lume

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 august 2009, 16:16 Actualitate | Internaţional


Putin intra in submarin
Foto: YouTube
Premierul Rusiei, Vladimir Putin, a atins sambata fundul celui mai adanc lac din lume - Baikal (Siberia), la bordul unui submarin Mir-1, adaugand astfel o noua dimensiune imaginii sale de macho, noteaza Reuters.  



Putin, care detine centura neagra la judo, a coborat la o adancime de 1.400 de metri, dupa ce, in trecut, a zburat cu un avion supersonic si a impuscat un tigru siberian pentru a salva un ziarist. Vineri, premierul Rusiei implantase un emitator radio unei balene albe, in orientul-extrem al Rusiei.

Intrebat daca are de gand sa mearga si in spatiu, Putin a raspuns: "Nu, este destul de munca aici, pe Pamant"

Lacul Baikal ascunde cantitati uriase de metan sub forma cristalina, estimate de oamenii de stiinta la peste 1.000 de miliarde de metri cubi.

Inainte de a intra in submarin, lui Putin i-au fost aratate bule de gaz care ieseau din apa.

"Puteti sa le atingeti. Foarte putini oameni au avut ocazia sa faca asta", i-a spus Robert Nigmatullin, seful Institutului Oceanologic, lui Putin. "Puteti sa dati si foc, vor arde".

"Haideti sa nu le dam foc astazi", a raspuns Putin, ranzand, inainte de a intra in submarin, care s-a scufundat sub suprafata celui mai batran lac din lume.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7057 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    slabut (Sâmbătă, 1 august 2009, 16:30)

    kronk [anonim]

    Pe al meu nu l-a atins.Daca-l atinge s-a ars.Hahaha
    • +2 (4 voturi)    
      Bibicule ai fantasme cu KGB-isti? (Sâmbătă, 1 august 2009, 18:21)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui kronk

      Bibicule ai fantasme cu KGB-isti?
    • +2 (2 voturi)    
      Ce bine era daca ramanea pe fundul lacului! (Duminică, 2 august 2009, 0:52)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui kronk

      Ce bine era daca ramanea pe fundul lacului!
  • +11 (11 voturi)    
    Putinica (Sâmbătă, 1 august 2009, 16:45)

    putinica [anonim]

    Nu Putin a atins fundul lacului , ci fundul lacului l-a atins pe Putin ...
  • +7 (7 voturi)    
    PR (Sâmbătă, 1 august 2009, 16:50)

    Hapxiu [utilizator]

    În curând va găsi şi soluţia la încălzirea globală. Aferim, Vova, în tine ni-i speranţa!
  • 0 (2 voturi)    
    corectie (Sâmbătă, 1 august 2009, 17:34)

    sorin [anonim]

    "seful Onstitutului"
    puneti "I" in loc de "O"

    Multumim, am corectat!
  • -1 (1 vot)    
    atingere (Sâmbătă, 1 august 2009, 18:43)

    alpha [utilizator]

    eu as atinge alte fundulete daca chiar vreti sa stiti....:)
  • +2 (2 voturi)    
    Si? (Sâmbătă, 1 august 2009, 18:58)

    Hrusciov [anonim]

    Nu putea sa ramana acolo?
  • -2 (2 voturi)    
    prostu tot dobitoc.... (Sâmbătă, 1 august 2009, 19:50)

    kgbistu [anonim]

    I deea e ca domnul Putin este, ca vor sau nu cei ce il contesta, un mare om de stat. El a reusit sa aduca
  • +2 (2 voturi)    
    n-a ramas acolo? (Sâmbătă, 1 august 2009, 19:54)

    eeeuuuu [utilizator]

    asta ar fi fost o stire! din partea mea, sa se joace cu primejdia, pana-l "face"!
  • 0 (0 voturi)    
    Macho? (Sâmbătă, 1 august 2009, 20:57)

    Vizitiul [utilizator]

    Ce gluma de pe fundul lacului :)
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 1 august 2009, 22:34)

    zdragomir [utilizator]

    Om destept, stie sa-si faca imagine, nu ca astia din Romania. Ar fi interesant sa vedem lideri politici din Romania (mai ales pe cei cu functii) facand astfel de scufundari pe langa Insula Serpilor, dar probabil ca "ai nostri" au ramas doar cu experienta "economica" a securistilor, nu cu cea de teren.
  • +3 (3 voturi)    
    pai... (Duminică, 2 august 2009, 13:28)

    MirceaA [utilizator]

    pai oricine s-ar fi urcat in acel submarin ar fi atins fundul lacului. Nu inteleg care-i meritul lui. Putea fi si un turist.
  • 0 (0 voturi)    
    numai ca fundul e pe la 7ooo m (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 21:18)

    scufundac [anonim]

    iar v-a pacalit ivan.
  • 0 (0 voturi)    
    si mai ales cules (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 21:21)

    ridicules [anonim]

    era o balta de 2 m