Ungaria a cerut americanilor tulpina virusului de gripa porcina pentru a putea produce vaccinul de prevenire

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2009, 17:50 Actualitate | Internaţional


Noua tulpina a virusului de gripa porcina, denumita A/H1N1, ar putea ajunge in Ungaria in urmatoarele zile, lucru ce va permite tarii vecine sa inceapa sa produca vaccinuri pentru prevenirea raspandirii virusului, a declarat miercuri un oficial de rang inalt in fata Comisiei pentru Sanatate din Parlamentul de la Budapesta, informeaza agentia MTI.

Serviciile medicale ungare au solicitat autoritatilor americane din Sanatate sa le furnizeze "virusul salbatic", pentru a produce vaccinurile de prevenire a raspandirii virusului. Potrivit presedintelui Comitetului pentru Pandemii, Laszlo Bujdoso, dupa ce tulpina va ajunge in Ungaria, vor fi fabricate 500.000 de vaccinuri, ca prima transa, intr-o perioada de opt pana la 12 luni.

Pana in prezent, sase cazuri de persoane suspecte de contaminare cu gripa porcina au fost raportate in Ungaria, dar niciuna dintre suspiciuni nu a fost confirmata.

Ministrul ungar al Agriculturii, Jozsef Graf, a spus luni ca nu exista niciun pericol de carne infestata sau animale bolnave in Ungaria.

La aeroportul international Ferihegy din Budapesta s-a intensificat monitorizarea calatorilor care sosesc din Mexic si din Statele Unite si care ar putea fi infestati cu virusul de gripa porcina. Camere video in infrarosu si dispozitive cu senzori de temperatura au fost instalate marti pentru a-i detecta pe calatorii bolnavi de gripa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















872 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Altu' e motivu' (Joi, 30 aprilie 2009, 19:41)

    ardeleanK [anonim]

    Nu-s ei chiar asa de destepti incat sa o ia inaintea restului lumii, dar....peste cateva zile vom auzi ca l-au scapat de sub control....in directia Oradea-TM-SM......LOL!!!
    Ca si desteptii aia din Baia Mare le-au otravit iara apele si acuma numa' bine s-or razbuna....IMHO

    Scapa-ne Vadim!
    • +3 (3 voturi)    
      AHA (Joi, 30 aprilie 2009, 21:25)

      Ogekkee [anonim] i-a raspuns lui ardeleanK

      Uita-te la mai putine filme si gandeste-te mai mult.

      De altfel si in cazul gripei aviare tot Ungaria s-a prezentat cu vaccinul , fiind primul de pe intregul glob.

      Vadim sa te scape de prostia ta.
      • +3 (3 voturi)    
        nu degeaba au 16 premii Nobel (Joi, 30 aprilie 2009, 21:35)

        goreny [utilizator] i-a raspuns lui Ogekkee

        pentru unii a vb contra cuiva e pe primul lucru....demagogia omoara romania
    • +1 (1 vot)    
      esti prost!!! (Joi, 30 aprilie 2009, 21:32)

      goreny [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanK

      ba sunt....daca ai citi mai mult despre asta ai vedea ca si in cazul gripei aviare au fost primii care au gasit "antidotul"....nu degeaba au 16 laureati al premiului Nobel....

      mai documenteaza-te inainte sa dai din gura.....demagogia omoara Romania
    • +2 (4 voturi)    
      Sunt destul de avansati (Joi, 30 aprilie 2009, 21:32)

      timis [anonim] i-a raspuns lui ardeleanK

      Ei au fost primii care au descoperit vaccinul pentru gripa aviara... Dar macar noi la misto si la cinism suntem campioni mondiali, restul ce conteaza, tocilarii naibii:)
  • -1 (1 vot)    
    Cand auziti de Ungaria... (Vineri, 1 mai 2009, 0:00)

    traian [anonim]

    Ma amuza teribil gradul ridicat de sensibilitate al sudistilor din Ro fata de Ungaria sau de unguri!
    De unde pana unde o astfel de reactie? sa fie presa de vina,politicienii,istoria predata la scoala,experientele personale ale sudistilor?As!
    Eu cred ca multor regateni le place palinca sau o unguroaica zdravana care sa gateasca ,nu sa se umfle ca balonul in fast food pe la 25 de ani!
    Nenorocierea e ca unguroaicele din sud sunt putine si nu prea pun botul la smecherii de pipera si balotesti .Iar palinca e bunaaaa in draci dar cine sa stie sa o bea cu chips uri sau conserve de peste?
    • +1 (1 vot)    
      ce reactie? (Vineri, 1 mai 2009, 2:27)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui traian

      La ce reactie va referiti? Cititi cu mai multa atentie comentariile de mai sus - nu vad nici o problema in afara de comentariul semnat de "ardeleanK".

      Asadar, va rog, mai putina aroganta gratuita, ca nu va face cinste.
      • 0 (0 voturi)    
        AHAAAAAA (Sâmbătă, 2 mai 2009, 0:34)

        Mdaaaaa [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        Pt. tine comentraiul semnat de ardeleanK e "o problema". Pt. restul omenirii contine doar un adevar.
        Unul care nu iti place tie... Si ce daka nu iti place? Tot adeva ramane...


        Asadar, te rog, mai putina aroganta gratuita, ca nu iti face cinste.
  • 0 (0 voturi)    
    Gripa Porcina (Vineri, 3 august 2018, 14:00)

    Gripa Porcina versus Gripa Aviara [anonim]

    http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.stenograma?ids=6117&idm=1&sir=&sep=and&idv=4738&idl=2&prn=1
    Sittings of the Senate of May 22, 2006 Domnul Gheorghe Funar:

    "Există o barieră moleculară în calea transmiterii aerogene, de la om la om a virusului gripei aviare. Sunt în pericol numai cetăţenii care mănâncă păsări şi ouă neprelucrate termic. Virusul se transmite pe cale digestivă şi nu pe cale aerogenă, susţin medicii japonezi şi români.
    Directorul Spitalului de Boli Infecţionase "Victor Babeş", prof. univ. dr. Petru Calistru, confirmă că "omul are o barieră naturală în calea transmiterii virusului aviar". Medicii susţin: carnea din comerţ nu prezintă nici un fel de risc pentru om. "
    http://www.gandul.info/stiri/tulpina-virusului-de-gripa-porcina-ar-putea-ajunge-in-ungaria-in-cateva-zile-4256528