Egiptul a ordonat sacrificarea tuturor porcilor din tara

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:36 Actualitate | Internaţional


Egiptul a ordonat sacrificarea tuturor porcilor din tara, ca o masura preventiva impotriva epidemiei de gripa porcina, a anuntat miercuri ministrul egiptean al Sanatatii, citat de Reuters.

"S-a decis uciderea tuturor porcilor din Egipt, incepand cu astazi", a afirmat ministrul Sanatatii, Hatem el-Gabali, intr-o declaratie publicata de agentia de stat MENA.

Potrivit ministrului, in Egipt exista aproximativ 250.000 de porci, care sunt destinati consumului membrilor comunitatii crestine copte.

Stirea se actualizeaza








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2577 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:41)

    Porky Pig [anonim]

    ... aceasta masura ar trebui adoptata si la noi. Propun sa incepem cu Guvernul, Senatul, Presedentia. ahhh...sa nu uit... domnule Poooooooooooooooogea????!!! mai traiti?
  • +6 (8 voturi)    
    PORCII ? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:43)

    porc [anonim]

    Pai ce legatura e intre porci si gripa numita impropriu porcina ? Se pare ca nici una !
    Deci..cine are interesul sa o numeasca asa ?
    Cum apar aceste mutatii virale ? Cine se joaca ? Dumnezeu, draku sau ..omul in laboratoare ?
    Intreb.
  • +7 (7 voturi)    
    aberatie (Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:45)

    anonim [anonim]

    religia Egiptului este islamica, deci nu se consuma carnea de porc.
    de unde ii sacrifica? din gradina zoologica?
    • +13 (13 voturi)    
      sunt crestini in egipt (Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:52)

      toto [anonim] i-a raspuns lui anonim

      aproximativ 20% din egipteni sunt crestini, acestia cresc porci. gripa este un motiv pentru islamisti sa omoare porcii crestinilor :)
    • 0 (2 voturi)    
      Or avea și ei porcii lor (Miercuri, 29 aprilie 2009, 16:00)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Sunt și ei o formă de capitalism, deci neapărat au porci.

      Să nu uite să le spună In šāʾ Allāh când îi taie.

      Hai Egiptu! إن شاء الله

      Adrian
    • +1 (1 vot)    
      Tu aberezi (Miercuri, 29 aprilie 2009, 18:03)

      Goa Uld [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Ai fost in Egipt?
      Cu siguranta ca nu... dar vorbesti ca sa te afli in treaba.
      Sau macar ai citit cu atentie articolul, mai ales pasajul: "Potrivit ministrului, in Egipt exista aproximativ 250.000 de porci, care sunt destinati consumului membrilor comunitatii crestine copte."

      Dar, ne place noua sa ne "exprimam" si sa dam cu "bata".
  • +2 (2 voturi)    
    in egipt (Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:47)

    eee [anonim]

    nu cred ca sunt asa multi porci in egipt, in special pe motive religioase. de exemplu, propun sacrificarea tuturor renilor destinati consumului de carne din romania :D
    • -1 (1 vot)    
      Huh (Miercuri, 29 aprilie 2009, 18:42)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui eee

      Și în Viena să dea primarul ordin să se taie toate lebedele...

      Adrian
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:47)

    tudor [anonim]

    din cate am inteles eu nu se trasmite direct de la animal ci de la om la om....

    cred ca producatorii de pui se razbuna acum cu acest virus pentru virusul gripei aviare comandat de producatorii de carne de porc:)))
  • +2 (4 voturi)    
    doar porcii? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:57)

    Radu [anonim]

    Pai si cand se va imbolnavi primul om, ce-o sa faca, ii sacrifica pe toti egiptenii?
  • +4 (6 voturi)    
    punct (Miercuri, 29 aprilie 2009, 15:57)

    doar o precizare...nu fac pe dasteptu' [anonim]

    Nu toti egiptenii sunt musulmani....exista si un procent de crestini (15%-20% din populatie)
  • -1 (5 voturi)    
    da ! (Miercuri, 29 aprilie 2009, 16:19)

    Ioan [anonim]

    Romanii trebuie sa inceapa de urgenta linsarea tuturor porcilor din tara. De preferat sa se inceapa cu cei portocalii si cu cei rosii !
    • 0 (2 voturi)    
      de acod (Miercuri, 29 aprilie 2009, 17:13)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      de acord cu tine, dar ai uitat sa ii adaugi si pe porcii galbeni, ca am vazut ce buni au fost si aia la furat; toti sunt o apa si'un pamant; doar prostii si interesatii mai cred altceva.
    • 0 (2 voturi)    
      Cromatic vorbind (Miercuri, 29 aprilie 2009, 19:06)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      Porcii portocalii si rosii par sanatosi. Eu zic sa incepem cu aia galbeni ca arata bolnavi.
  • -1 (1 vot)    
    Si noi cu cine mai votam? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 16:23)

    traian [anonim]

    Porci sau mai putin porci,sunt ai nostri!Nu stiu altii cum sunt dar eu,canda ma gandesc la ei,l soricul lor,la slanina lor,la functiile pe care le ocupa,nu stiu ce sa zic...
  • -1 (1 vot)    
    sacrificiu (Miercuri, 29 aprilie 2009, 18:07)

    Goa Uld [anonim]

    Propun, si eu, sacrificarea pe altarul patriotismului a tututror porcilor din parlament. Fara nici o exceptie!

    Asa, tara se va curata de Mafiopatie. ;)
  • -1 (1 vot)    
    Masuri radicale (Miercuri, 29 aprilie 2009, 21:47)

    arsenic [anonim]

    Poi daca asa se face, de ce nu omoram toti oamenii atunci cand apare o epidemie de gripa "UMANA"??...
    Si am scapat cu totii de griji, IMHO.
    (Unde dai si unde crapa )
  • -1 (1 vot)    
    De ce? (Joi, 30 aprilie 2009, 0:05)

    Agota [utilizator]

    Citez: "Termenul gripa porcina nu este potrivit: virusul este absent la animale " In cazul acesta de ce se sacrifica porcii?