VIDEO ARHIVA Epidemia de gripa porcina din 1976 din SUA a determinat o campanie nationala de vaccinare

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2009, 15:52 Actualitate | Internaţional


"O epidemie de gripa porcina ar putea sa se produca...", spune o voce in timp ce in fundal se aud tobele. "Ar putea sa te imbolnavesti foarte grav. Vei dori sa fii protejat", adauga vocea. Scenele fac parte dintr-un clip difuzat la mijlocul anilor '70, cand o epidemie de gripa porcina in SUA a determinat o campanie nationala de vaccinare, esuata in final.

Potrivit Centrului pentru Controlul Bolilor (CDC) din SUA, in 1976, doi recruti de la Fort Dix (New Jersey), s-au imbolnavit de gripa. In urma testelor s-a descoperit ca erau infectati cu virusul A/New Jersey/76 (Hsw1n1), similar celui care se presupune ca a provocat pandemia din 1918, cunoscuta sub numele de gripa porcina. Unul dintre soldati a murit.

CDC a afirmat ca peste 500 de soldati au fost infectati si ca boala s-a transmis de la om la om.

Aceste lucruri au determinat autoritatile americane sa ia decizia de a realiza o campanie de vaccinare la nivel national, insa doar mai putin de 33% dintre americani au fost pana la urma vaccinati. National Influenza Immunization Program a fost oprit la 16 decembrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3179 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 28 aprilie 2009, 15:13)

    altu [anonim]

    Mai dispar niste oameni, mai apar niste bani ...
  • +1 (1 vot)    
    Hai sa vaccinam tovarasi! (Marţi, 28 aprilie 2009, 15:36)

    Piglet [anonim]

    Cred ca este o afacere criminala a firmelor de medicamente.
  • +1 (1 vot)    
    33% (Marţi, 28 aprilie 2009, 16:25)

    elaxxx [utilizator]

    = 1000000 de vaccinuri .. .cineva a platit pentru ele
    la doar 500 de infectati si cateva decese .. afacere serioasa :D
    • +2 (2 voturi)    
      in alt articol (Marţi, 28 aprilie 2009, 17:11)

      darius [anonim] i-a raspuns lui elaxxx

      In alt articol se spunea ca in perioada aia din cauza vaccinarilor au murit mai multi oameni decat din cauza gripei
  • 0 (0 voturi)    
    HAI (Marţi, 28 aprilie 2009, 16:42)

    soros [anonim]

    Sa iesim in strada...acolo cineva ne va infecta viral, in mod organizat.
    Apoi, multi vor fi bolnavi,... s.a.m.d.
    Ce se va intapla?
    Poate geneticienii vor reactiona si nu ar mai fi cinici, mercenari ai genocidulyui financiar.
    Seamana asta cu anumite regimuri?
    Seamana cu romanul ..1984..?
    • 0 (0 voturi)    
      1984 (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:13)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui soros

      iubesc carte asta
  • 0 (2 voturi)    
    Uite gripa, nu e gripa! (Marţi, 28 aprilie 2009, 16:49)

    unu [anonim]

    Daca o tinem tot asa, o sa ajungem sa ne amintim cu nostalgie de vremurile in care bantuia doar gripa aviara.
    Lumea e un imens laborator, noi suntem cobaii. Banii scosi din vaccinuri se duc la cercetarea si dezvoltarea de noi virusuri... Noi virusuri care sa implice noi vaccinuri, noi bani si tot asa.
    Noroc ca boala are si ea mandria ei, nu se ia chiar de oricine. :)
  • +2 (2 voturi)    
    merita?? (Marţi, 28 aprilie 2009, 17:57)

    Mona [anonim]

    In 1976, de la 200 de persoane infectate si un deces s-a ajuns la o adevarata panica nationala. Nu era necesara vaccinarea in masa. Care au fost consecintele? .... 4000 au avut efecte secundare severe (paralizie), 500 de oameni au fost diagnosticati cu sindromul Guillain-Barre dupa vaccinare si 25 au murit. Faceti calcul: 200+1 a costat 25 de vieti, sute de paralizii si bani aruncati aiurea pe campania de vaccinare. A fost un esec...
    • 0 (0 voturi)    
      merita uneori (Marţi, 28 aprilie 2009, 18:31)

      MB [anonim] i-a raspuns lui Mona

      pt ca pina acum stim cu certitudine ca unele merg, desi niciodata cu efecte pozitive in 100% din cazuri - dar cum asta e un gen de ideal, se accepta aceasta fatalitate.
  • +1 (1 vot)    
    un memento binevenit (Marţi, 28 aprilie 2009, 18:04)

    MB [anonim]

    din partea hotnews

    in cadrul gripei porcine din '76 din SUA , doar un pacient a murit din pricina virusului, 25 ca urmare a complicatiilor neurologice ale vaccinului iar 500 au dezvoltat sindromul Guillain-Barre (afectiune a nervilor periferici, tratabila prin interventie rapida cu administrare de imunoglobuline si plasmafereza)
    si in afara citorva persoane "epidemia" nu a atins nici pe departe anvergura temuta.

    S-ar crede ca totusi, desi populatia vaccinata a fost mica, administrarea preventiva a fost de-ajuns sa opreasca raspindirea. Posibil. Dar, cred eu doar partial, pt ca am ajuns sa gindesc tot mai mult ca vaccinul nu e altceva decit o forma mai sofisticata de face homeopatie.
    Si care in lipsa de altceva e bine sa fie folosita.

    Ironic, in latina "virus" se traduce prin "toxina, otrava" .
    Ceea ce cred ca s-a intimplat si cu cei din Mexic - multi uita ca zona face parte dintr-o zona tectonica & vulcanica destul de activa (de ex si recentul cutremur di sudul Mexicului) , si e foarte frecvent ca in astfel de zone sa fie eliberate tot felul de gaze , emanatii vulcanice toxice . Astfel ca in locul mascutelor alora ridicole, cred ca ar fi trebuit chiar sa poarte ceva masti pt gaze. Intoxicatiile pot arata clinic foarte similar cu afectiunile virale.

    Identificarea tulpinilor , descoperirea lor si in alta parte a lumii (noroc cu identificarea lor in Mexic, altfel trecea la gripa obisnuita) si restul intra in alta parte a povestii.