VIDEO OMS: Virusul gripei porcine din Mexic are un potential pandemic

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 17:31 Actualitate | Internaţional


Un nou virus de gripa porcina, despre care se banuieste ca a cauzat moartea a aproape 60 de persoane in Mexic, are "un potential pandemic", a declarat sambata seful Organizatiei Mondiale a Sanatatii, Margaret Chan. Oficialul OMS a afirmat ca este vorba despre "o situatie serioasa" care trebuie monitorizata cu atentie.

Chan, care se afla in vizita in Statele Unite, si-a scurtat sederea si s-a intors la Geneva pentru "convorbiri urgente". Ea a declarat ca decesele au fost provocate de "un nou virus" si a cerut statelor "sa-si sporeasca vigilenta".

Experti din domeniul sanatatii au afirmat ca testele realizate pana in prezent par sa indice faptul ca decesele din Mexic sunt provocate de acelasi virus care a imbolnavit opt persoane in Statele Unite.

In afara de cele aproape 60 de decese, alte sute de persoane se afla sub supraveghere medicala in Mexic, unde a fost declansata starea de alerta. Scolile din Mexico City au fost inchise, iar evenimentele publice (spectacole, concerte, competitii sportive) au fost suspendate pentru o perioada de 10 zile.

OMS a afirmat ca decesele din Mexic (dintre care 18 sunt confirmate iar alte 40 sunt suspecte) au fost provocate de gripa porcina de tip A/H1N1.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1853 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    De ce nu dati detaliile,ca-s mai interesante? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:08)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    "E prima oara cand vedem o tulpina aviara,doua tulpini porcine si o tulpina umana la acelasi virus",a declarat purtatorul de cuvant al Centrelor americane de control si prevenire a bolilor,Dave Daigle.

    Cocktail-uri virale,tipice armelor virusologice?
  • -1 (1 vot)    
    ceva ni se pregateste (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 19:15)

    xxxxx [anonim]

    Ceva dubios s-a intamplat si la noi in tara in aceasta iarna, au fost extraordinar de multi oameni bolnavi de gripa si pneumonie. Foarte putini dintre cunoscutii mei au scapat, au fost bolnavi chiar si cei care nu avusesera nimic ani de zile. Bolile se pare ca au fost cauzate de un virus extrem de rezistent la antibiotice. Nu am auzit absolut nici un cuvant in mass-media despre aceasta epidemie si mi se pare foarte suspect in conditiile in care anii trecuti se facea mare tam-tam pentru alte maruntisiuri.
    • +1 (1 vot)    
      fals (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 22:48)

      adi [anonim] i-a raspuns lui xxxxx

      virusii evolueaza in permanenta, la fe ca si noi sau orice alta fiinta.Evoluind e normal sa devina mai rezistenti la antibioticele invechite si mai virulenti fata de bolnavii ce nu au mai facut demult o gripa. Gandeste-te ca dupa fiecare gripa/raceala corpul tau s-a imunizat fata de virusii cei mai actuali, daca trec 1-4 ani va avea de-a face cu altii mai virulenti si evoluati - de aia e bine sa ne facem cite un antigripal din cand in cind, sa ne actualizam si noi definitiile de virusi :-)
      • -1 (1 vot)    
        noroc (Duminică, 26 aprilie 2009, 2:56)

        eee [anonim] i-a raspuns lui adi

        mare noroc ca virusului nu ii pasa de antibiotice.
    • +2 (2 voturi)    
      oops (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 22:49)

      Louis [anonim] i-a raspuns lui xxxxx

      Antibioticele sunt numai impotriva bacteriilor, nu au cum sa combata un virus.
      • +1 (1 vot)    
        spune-le asta (Duminică, 26 aprilie 2009, 10:00)

        dixit [utilizator] i-a raspuns lui Louis

        si celor care iau antibiotice pentru raceli....si pentru orice in general
    • 0 (0 voturi)    
      COnspiratie (Duminică, 26 aprilie 2009, 12:00)

      eu [anonim] i-a raspuns lui xxxxx

      sunt satul pana peste cap de prostia de la noi din tara... de ce nu vreti sa intelegeti ca ANTIBIOTICELE NU SE FOLOSESC LA GRIPA poate atunci o sa intelegeti de ce va scade imunitatea, de ce creste nr de cancere si de ce exista MRSA si multe alte ciudatenii care ne curma existenta... pentru ca toti se cred Medici si cand simt ceva... gata baga antibiotice....

      mai incercati si voi cu legume, salate si vitamina C si lasati fast-food, pizza etc si o sa vedeti cum o sa vie... a se vedea dieta mediteraneeana si speranta lor de viata
  • 0 (2 voturi)    
    MURITI VITELOR! (Duminică, 26 aprilie 2009, 10:09)

    catalin [anonim]

    DIN GRESEALA s-au intalnit in Mexic tulpine de virusi din Europa, Asia si America si si-au dat mana. HAHA, cat cinism! Si asta e doar inceputul! Vor castiga bani frumosi din vanzarea de Tamiflu. Asta daca nu o sa ne OBLIGE PE TOTI SA NE VACCINAM CA VITELE!!!!!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Tamiflu (Duminică, 26 aprilie 2009, 13:06)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      Tamiflu a fost gandit sa combata H5N1 si nu are nicio treaba cu A/H1N1.
  • +1 (1 vot)    
    Cititi asta; iti sta minte in loc (Duminică, 26 aprilie 2009, 12:50)

    Virusache [anonim]

    http://www.infowars.com:80/vaccines-as-biological-weapons-live-avian-flu-virus-placed-in-baxter-vaccine-materials-sent-to-18-countries/
  • -1 (1 vot)    
    Despre porci. (Duminică, 26 aprilie 2009, 13:18)

    AlinN [anonim]

    Daca tot ne va decima virusul porcin, macar sa privim si partea buna: cei 10% someri fabricati de criza nu vor putea sa se rascoale impotriva sistemului intrucat vor fi rechemati la munca.
  • +1 (1 vot)    
    Unde-i stirea de acu' cateva zile??? (Duminică, 26 aprilie 2009, 13:38)

    ochiu' lui horus [anonim]

    Draga Hotnews.ro,

    Unde-i stirea aia de acu' cateva zile - Joi, 23 aprilie - despre anuntul Pentagonului care raporta disparitia unor fiole cu niste virusi dintr-un laborator al lor?

    Ma rog ... poate nu-i nici o legatura cu 'criza' asta din Mexic, dar daca totusi ...

    Asta e ceea ce am gasit pe un blog american:
    http://supportyourlocalgunfighter.com/2009/04/army-virus-vials-missing-from-facility/
    • +1 (1 vot)    
      E un cover story,banuiesc. (Duminică, 26 aprilie 2009, 16:36)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui ochiu' lui horus

      Primele imbolnaviri cu acest virus ciudat au fost raportate la sfarsitul lui martie.De ce Pentagonul,daca e de buna-credinta,nu a raportat imediat "furtul fiolelor"?Se simtea cu musca pe caciula?Acuma vrea sa scape de acuzatii,aruncand vina pe niste hoti sau teroristi.Poate dezinformarea va prinde,totusi,din lipsa de informatii,dar eu am nas pentru minciuni fetide de soiul asta...Nimic din ce afirma Pentagonul nu e demn de incredere! Armata americana a facut cu buna-stiinta experimente virusologice in America de Nord,din motive care ne sunt ascunse."(In)-securitatea nationala" inainte de toate! Inchei aici,ca o sa fac spume la gura de-atatia nervi...