O elvetianca aflata in concediu medical si-a pierdut slujba, dupa ce a fost surprinsa accesand portalul Facebook

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 16:28 Actualitate | Internaţional


O angajata a companiei de asigurari Nationale Suisse si-a pierdut locul de munca, dupa ce a fost surprinsa navigand pe internet si accesand portalul Facebook in timp ce se afla in concediu medical, anunta Reuters. Femeia sustinuse ca are nevoie de concediu medical din cauza ca nu mai poate lucra la computer si are nevoie sa se odihneasca o perioada in intuneric.

Compania de asigurari Nationale Suisse a decis sa o concedieze pe femeie, considerand ca aceasta nu mai este demna de incredere.

Intr-o declaratie acordata cotidianului elvetian "20 Minuten", fosta angajata a Nationale Swisse a acuzat companie de asigurari ca isi spioneaza angajatii. Reprezentantii companiei au respins aceste acuzatii.


Citeste mai multe despre   
















3596 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    cam exagerati (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 16:58)

    bebe [anonim]

    elvetienii astia puteau sa-i taie din salariu dar sa o concedieze pe criza asta...
    • +2 (2 voturi)    
      Exagerat ? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 17:18)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui bebe

      Din contra, mie mi se pare ca elvetienii au fost si sunt ff seriosi .. dumneata esti nostalgic..
    • 0 (2 voturi)    
      :| (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 17:26)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui bebe

      Hmmm ... foarte ciudat ... ar fi putut da in judecata compania invocand foarte multe motive, inclusiv faptul ca portalul a fost accesat de altcineva, membru de familie sau o buna prietena ... deci numai eu ma gandesc la 100 de motive acum pentru care ii putea arde ...
  • +3 (7 voturi)    
    Mi se pare corect... (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 17:29)

    MariusCojo [utilizator]

    Adik intra in concediu fiindca nu mai poate sta si lucra la computer si ea isi petrece concediul navigand pe internet... Dak ar fi fost pe alt temei concediul medical as mai zice...:)
    • -1 (1 vot)    
      exgerat (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:08)

      raduxo [utilizator] i-a raspuns lui MariusCojo

      esti un stahanovist....probabil vrei sa te credem ca tu muncesti 8 ore
  • +1 (3 voturi)    
    Un amanunt (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 17:37)

    Justin Puscasu [anonim]

    Femeia se afla ACASA, in concediu medical, si cineva ii spiona computerul si nota paginile de internet vizitate. Nu va ia cu fiori citind stirea asta?
    • +1 (1 vot)    
      da.. (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 22:46)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      ..esti complet pe dinafara, habar nu STII SA CITESTI MACAR : " a fost surprinsa navigand pe internet si accesand portalul Facebook in timp ce se afla in concediu medical " ...." sustinuse ca are nevoie de concediu medical din cauza ca nu mai poate lucra la computer " ACUM AI INTELES ?? daca nici acum n-ai priceput......
    • 0 (0 voturi)    
      huo (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 22:47)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      Site-ul facebook arata cand ti-ai acceat ultima oara site-ul, nu i-a spionat nimeni calculatorul ... probabil ca avea vreun sef in reteaua ei de la facebook ...

      Hai frate ca stirea e aiurea, sunt convins ca la munca vroiau sa o dea de mult afara si cautau doar un context ... nu te da nimeni afara chiar asa ... asta e vrajeala curata ...
  • -1 (1 vot)    
    Expansiune (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 17:52)

    Weather [utilizator]

    Se pare ca Balcanii sint in plina expansiune,urmind sa ajunga in curind undeva prin Scandinavia...
  • -1 (3 voturi)    
    elvetia (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 17:54)

    asan [anonim]

    De aceea sunt inaintea noastra cu 100 de ani elvetienii si cu 50 de ani inaintea celorlalti europeni! La ei nu merge cu "jumatati de masura". Sunt seriosi. Ar trebui sa le urmam exemplul!
    • -1 (1 vot)    
      Nu, chiar nu cred ... (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 22:17)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui asan

      ... ca trebuie sa devenim si noi cei mai mari tainuitori de bani furtatzi, precum elvetienii ... avem destule pe conshtiintza si asa ... iar lor, le urez sa ajunga sa traiasca din "Milka", ceasuri si turism, precum si din harnicia proverbiala a popoarelor elvetiene ...
  • +4 (4 voturi)    
    la noi (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:10)

    ovidiu [anonim]

    Ai nevoie de extraconcediu, iei medical.
    Il bagi al tip 1 si primesti 100% salar.
    Si nu te da nimeni afara...
  • 0 (2 voturi)    
    surprinsa? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:33)

    daniel1 [utilizator]

    surprinsa in ce context? spionata?
  • +1 (3 voturi)    
    Paranoia (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 20:15)

    Alex [anonim]

    Trebuie sa DEMONSTREZE ca a fost ea in spatele tastaturii.
    Putea fi vorba de o accesare frauduloasa a contului. Creadeam ca numai in UK sunt paranoici, dar lipsa de psihotrope a facut ca acestia sa se inmulteasca, prin lipsa tratamentului corespunzator.

    La aastia mai "westici" se incalca grav viata privata. Aia de la asigurari sunt super-spioni. Astia cu medicalele trebuei sa trea in casa. Daca este prins ca iese din casa gata medicalul.. nu e ca in RO
  • 0 (2 voturi)    
    since she's a Swiss (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 20:40)

    gogu [anonim]

    si asa ceva nu se exista la Elvetia, ar putea chiar sa o si impuste pentru tradare a natiei Helvete.
  • 0 (0 voturi)    
    Nedrept (Duminică, 26 aprilie 2009, 8:43)

    soros [anonim]

    Pareun domeniu aproape teribil..
    Nu mai poti sta 8 ore la pc dar cateva minute intr-o zi ..da
    Este exgerare rautacioasa , pe care vad ca o au si unii habotnici superficiali...!!
    Avem totusi,, inca, o viata privata?
    Ganditi doar cate ..PENSIONARI MEDICALE SUNT AIUREA!!?...sI PE CE VALORI MARI!!!??
  • 0 (0 voturi)    
    "20 minute" (Duminică, 26 aprilie 2009, 9:21)

    dc++ [anonim]

    Publictatia "20 minutes" (in franceza) sau "20 minuten@ (in germana) apare in Elvetia (http://www.20min.ch) si Franta (http://www.20minutes.fr/). Are acelasi regim precum Ring, Adevarul de seara sau defunctul Compact, adica e ziar gratuit la metrou. Desi ziarul respectiv nu e deloc la fel de vulgar si ordinar precum corespondentele din Romania, nu poate fi totusi o sursa de informatie foarte sigura. Deci nu va ambalati la stiri de astea.
  • +1 (1 vot)    
    sinistru (Duminică, 26 aprilie 2009, 11:26)

    zilver [anonim]

    orice ar fi, e sinistru sa ti se spioneze viata personala, ar trebui sa fie ilegal fara drept de apel, nu ar trebui sa existe nici o exceptie, incalcarea intimitatii inseamna violarea unuia dintre drepturile fundamentale ale omului.

    problema e ca dreptul la intimitate e, cica, greu de definit, si usor de incalcat prin tot felul de exceptii care, cica, nu s-ar considera suficient de grave, etc... nasol, fiindca exceptiile astea pot deveni din ce in ce mai multe si mai adanc infipte in viata de zi cu zi.

    citez din sursa: http://gilc.org/privacy/survey/intro.html (daca intelegeti limba, merita sa cititi tot articolul):

    "Of all the human rights in the international catalogue, privacy is perhaps the most difficult to define and circumscribe"