Condoleezza Rice a autorizat, in 2002, folosirea torturii pentru interogarea persoanelor suspectate de terorism

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2009, 20:46 Actualitate | Internaţional


CIA a cerut in mai 2002 dreptul de a utiliza metode dure de interogatoriu, considerate drept tortura, iar Condoleezza Rice, consilier pentru securitate nationala al lui George W. Bush la acel moment, a aprobat aceasta solicitare, potrivit unui raport al Senatului american, citat de AFP.

Este vorba despre "tehnica simularii inecului", prin care victima este imobilizata, cu capul in jos, dupa care i se toarna apa pe cap. Victima are senzatia de sufocare si de inec. Este considerata o forma de tortura si a fost utilizata inclusiv de Inchizitia spaniola, potrivit wikipedia.com.

Agentia a primit acordul de a folosi aceasta tehnica in 26 iulie 2002, cand ministrul Justitiei, John Ashcroft, a decis ca "utilizarea simularii inecului este legala", potrivit raportului comisiei pentru Servicii secrete a Senatului.

Cu noua zile inainte, Condoleezza Rice s-a intalnit cu George Tenet, directorul agentiei la acel moment, si si-a exprimat acordul "pentru ca CIA sa-l interogheze pe Abou Zubaydah", detinut de americani si banuit ca ar fi un inalt responsabil al al-Qaeda.

Acordul lui Rice reprezinta prima aprobare, din partea unui inalt responsabil al administratiei Bush, pentru o tehnica de interogatoriu considerata de actualul ministru al Justitiei, Eric Holder, drept "tortura".

Potrivit raportului citat, Rice facea parte dintre cei cinci sau sase oficiali ai adminsitratiei Bush, printre care si vicepresedintele Dick Cheney, care s-au reunit in 2002 sau in 2003 pentru a dezbate practicile de interogatoriu ce vor fi folosite in cazul teroristilor, tehnici pe care le-au aprobat si le-au declarat legale.

Barack Obama a interzis folosirea torturii la doua zile dupa ce a fost investit presedinte al SUA.

Liderul de la Casa Alba a afirmat insa ca ar fi nepotrivit sa se inceapa urmarirea penala impotriva agentilor care au condus aceste interogatorii.

Metoda simularii inecului a fost aplicata de 183 de ori asupra celui care este considerat creierul atentatelor din 11 septembrie, Khaled Sheik Mohammed, si de 83 de ori in cazul lui Abou Zubaydah, potrivit New York Times, care citeaza o nota a departamentului de Justitie din 2005.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1051 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    tortura... (Joi, 23 aprilie 2009, 21:13)

    rdr [utilizator]

    eu sunt pentru folosirea torturii in cazul investigarii teroristilor, pentru ca altfel ei nu vorbesc.....cine se uita la 24 stie de ce.....
    • +2 (6 voturi)    
      sa nu confundam viata cu filmul (Joi, 23 aprilie 2009, 21:41)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui rdr

      in toate democratiile la baza sistemului juridic sta prezumtia de nevinovatie.
      chiar daca se creaza un precedent cu un terorist dovedit, cine garanteaza ca nu vor fi torturati si nevinovati?
      se pare ca au fost cazuri la Guantanamo.
    • +4 (8 voturi)    
      Bine ca te uiti tu la TV (Joi, 23 aprilie 2009, 23:35)

      Adam Weishupt [anonim] i-a raspuns lui rdr

      Bine ca esti tu informat din seriale ieftine de propaganda cu trupe SWAT (mascati)... de ce nu dai ca exemplu si Independence Day, Alien si 101 Dalamatieni...

      Doamne' prosti sunt unii...
    • +3 (5 voturi)    
      tortura (Vineri, 24 aprilie 2009, 0:12)

      some [anonim] i-a raspuns lui rdr

      Ca sa scape de tortura cei slabi recunosc chestii care nu le-au facut iar cei tari rezista mai mult sau mai putin... asa ca e discutabil.
  • +3 (7 voturi)    
    viata bate filmu (Joi, 23 aprilie 2009, 21:31)

    Flo.ro [utilizator]

    Tot filmele ne invata ca fanatismul nu poate fi invins cu propriile metode. Ura, violenta, tortura sunt folosite pentru a inspira frica, teroare... De aici si cuvantul "terorist".
    Daca Rice a autorizat folosirea torturii, ar trebui judecata pentru incalcarea conventiei de la Geneva.
    Sau cumva americanii sunt deasupra legii ?
    Ar trebui sa ne intrebam cu ce sunt diferiti americanii de asa-zisii "teroristi". Ucid oameni nevinovati, nu se supun legilor recunoscute mondial, folosesc tortura...
    • -2 (8 voturi)    
      pai (Joi, 23 aprilie 2009, 23:48)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Flo.ro

      tu ti-ai facut cultura din filmele de la hollywood, e clar cam cine esti si ce vrei. Si inutil sa te mai bage cineva in seama.
      • +1 (5 voturi)    
        mai becule (Vineri, 24 aprilie 2009, 0:28)

        thereauristu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        in cazul tau, viata bate filmul. cu cultura ta de otevist cu tot. orice alt comentariu e de prisos
  • -1 (5 voturi)    
    negroida proasta (Joi, 23 aprilie 2009, 22:09)

    smen [anonim]

    dupa ce a facut putin misto de ea si a umilit-o na balmajit nimic
    • +2 (6 voturi)    
      right (Joi, 23 aprilie 2009, 23:08)

      Class [anonim] i-a raspuns lui smen

      ce te poti astepta de la o negresa distrusa familial si in dragoste care isi gaseste fericirea in decizii criminale. Cred ca saraca nu a mai facut de mult sex.
      • -1 (7 voturi)    
        pai (Joi, 23 aprilie 2009, 23:49)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Class

        fa tu sex cu smen, ca sa nu ajungeti ca ea.
  • 0 (4 voturi)    
    Sa se interzica tricourile cu C.Rice (Joi, 23 aprilie 2009, 22:27)

    vio [anonim]

    Macar in Polonia, ca sunt mai inteligenti.
  • -2 (6 voturi)    
    Dupa ce americanii... (Joi, 23 aprilie 2009, 23:23)

    roman [anonim]

    ...si-au daramat "gemenii",au inventat terorismul, ca pretext pentru invadarea tarilor care adaposteau "teroristi".L-au acuzat pe Sadam ca detine si dezvolta arme chimice,iar in Irak,americanii nu au gasit nici macar o basina inchisa intr-un borcan.Democratizarea tarilor -cotropite de americani -este o vorba goala,ei "democratizeaza "doar zacamintele de petrol.Pentru americani,viata cetatenilor din alte tari (cu exceptia jidanilor) nu are valoare astfel incat,daca tortureaza sau ucid,unul,o mie,sau un milion de oameni,nu conteaza,atata timp cat ei isi ating obiectivele.
    • 0 (6 voturi)    
      si (Vineri, 24 aprilie 2009, 0:13)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui roman

      cind te trezesti, scaldat intr-o transpiratie rece, ce faci? Te duci si mai iei un diazepam si te culci la loc, dar incet si fara zgomot, sa nu te auda asistenta de serviciu, ca-ti face injectie in poponet si doare.
      • 0 (4 voturi)    
        Scrii... (Vineri, 24 aprilie 2009, 12:48)

        roman [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ...mai mult decat citesti,si scrii foarte putin.
        • -1 (3 voturi)    
          asa e, (Vineri, 24 aprilie 2009, 13:06)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui roman

          cum spui matale, si acum culca-te la loc, ca starea de trezie e groaznica pt unii, le da mari dureri de cap.
          • 0 (4 voturi)    
            . (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:30)

            roman [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            Era de asteptat,ca in calitatea ta de forumist,sa emiti o parere pro sau contra continutului articolului,argumentata sau nu,sa raspunzi altora,argumentand raspunsurile,nu jignind,mai ales ca nu stii cui te adresezi.
            • -2 (4 voturi)    
              ia spune tu, maestre (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:38)

              zaboo [anonim] i-a raspuns lui roman

              ai idee cam cui ii datorezi faptul ca iti asterni ideile de nepretuita valoare pe un prapadit de forum - in loc sa publici la greu (cum s-ar potrivi cu inalta pregatire si neegalatul dumitale talent)??? eu imi amintesc clar pe cine a asteptat bunicul ani grei - cata vreme estul s-a ocupat de imbecilizarea unora care - cum am vazut cazuri pe aici - nu se pot adapta... cat depsre ideea aia cu "americanii si-au daramat gemenii" - te rog eu dezvolta!! am senzatia ca surprizele nu se termina aici! si vine weekendul si vreau sa ma distrez putin! saluta-l pe moore cand iti incasezi comisionul pentru popularizarea ideilor lui marete! cred ca esti coplesit =)) ma retrag acum fredonand ceva cunoscut de personaje ca tine: stalin si poporul rus, libertate ne-au adus... uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa... si la gara! @ bec: nu pierde timp pretios incercand sa luminezi asemenea fapturi - geniul lor e mai presus de orice!
        • 0 (0 voturi)    
          Dar sa vezi istorie (Vineri, 24 aprilie 2009, 22:51)

          thereauristu [utilizator] i-a raspuns lui roman

          Ca pricepe si mai putin decit scrie... trageti voi concluzia mai departe
  • -1 (5 voturi)    
    o b.....boanta (Vineri, 24 aprilie 2009, 0:10)

    andu [anonim]

    asta era amanta lui Bush se babardeau si apoi dadea legi f inteligente!!!
  • -1 (5 voturi)    
    tortura (Vineri, 24 aprilie 2009, 0:24)

    torture squad [anonim]

    Ce e trist in lumea de astazi e ipocrizia asta, cu valorile democratice si apararea libertatii, si, cel mai tragic, inventia termenului de "terorist". Pai ce sunt "teroristii" aia, niste variante mai incuiate si indoctrinate ale guvernelor mondiale. Macar in alte secole, chiar daca nu scria nimeni despre astfel de treburi, se stiau metodele folosite impotriva dusmanilor statului. In plus, comentariile unor americanizati ca rdr asta ma ingrozesc. Si mai trist este ca practicile astea nu se vor schimba niciodata prin unele parti (Vestul Salbatic, Africa, Orientul Mijlociu), iar vaca aia cu iq-ul cat al stapanului ei texan nu va fi niciodata judecata pt. actiunile ei. Si ce dracu cauta pe un site de stire utilizatori atat de idioti ca rdr si mai ales bec ala???
    • 0 (2 voturi)    
      si cam ce te califica pe dumneata (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:48)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui torture squad

      sa azvarli anumiti utlizatori intr-o categorie sau alta? esti asa o valoare si ai uitat sa mentionezi numele dumitale celebru?? arunca un ochi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Condoleezza_Rice - apoi da si mie linkul unde scrie despre dumneata! sa vedem si noi unde si ce ai studiat - si sa facem o comparatie intre "vaca aia" de care iti permiti sa razi si o glorie ca dumneata!
  • 0 (4 voturi)    
    rice (Vineri, 24 aprilie 2009, 3:55)

    GIURGIU MANEA [anonim]

    SI ASTA NU E TOTUL....ULTERIOR VOR APARE MULTE NETREBNICII APROBATE DE ZUZA ASTA IN TIMPULUI REBELULUI BUSH....PACIENTA DORITA!