Marea Britanie va impozita cu 50% veniturile de peste 150.000 lire sterline

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2009, 20:43 Actualitate | Internaţional


Marea Britanie va majora la 50% taxa pe venit pentru cei ce castiga mai mult de 150.000 de lire sterline, noul impozit urmand sa fie aplicat incepand cu luna aprilie a anului viitor, a anuntat ministrul britanic de Finante, Alistair Darling, care a prezentat miercuri, in fata Parlamentului, viitorul buget anual, relateaza AFP.

Noua cota de impozitare inlocuieste taxa anuntata initial, de 45% (fata de 40% in prezent), care urma sa fie aplicata din aprilie 2011. Programul actual prevede impozitarea cu 50% a veniturilor ce depasesc 150.000 lire sterline (168.000 euro sau 218.000 dolari) si va fi aplicata din luna aprilie 2010. Noile masuri sunt destinate stimularii economiei afectate de criza financiara globala.

"In noiembrie am anuntat ca noua taxa pe venit va fi de 45% pentru cei cu salarii mai mari de 150.000 lire sterline - care reprezinta 1% din contribuabilii de top. Pentru a putea oferi un sprijin suplimentar celor afectati de criza economica, am decis ca noua cota de impozitare sa fie de 50% si va fi aplicata incepand cu luna aprilie 2010, cu un an mai devreme", a precizat ministrul de Finante al Marii Britanii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2590 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Ca la peste, dai jumate (Miercuri, 22 aprilie 2009, 21:40)

    Pestele [anonim]

    Statul este un mare peste, iar tu esti tarfa lui - te scoate la produs si apoi iti ia jumate !

    Capitalism sau Comunism ? Asta este o masura buna in plina criza, ridicarea taxelor ?

    ...va spun eu fedualism corporatist, ca bancile nu paltesc nicio taxa pe venit si nici TVA la niciun stat... asa incat le convine sa desfiinteze offshoruri si alte kestiuni...

    Bancherii vor sa ne inrobeasca prin TAXE si RATE !

    Cand nu mai ai bani ca ai platit TAXE faci credit si incepi sa platesti RATE... e simplu.

    In Anglia mostenirile se impoziteaza cu 65%... la fel si in Spania...
    • +2 (2 voturi)    
      RE: Ca la peste (Miercuri, 22 aprilie 2009, 22:44)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui Pestele

      Si impozitand 1% din contribuabili se vor strange bani pentru cati din restul de 99%. Si anume cum vor fi alesi cei care vor fi "premiati" (premiati pt ce? Pt slaba competitivitate?!? Ah, pardon, se cheama "ajutati". Ba nu, ca ajutor presupune ca prestezi si tu in sensul respectiv, si te acompaniaza in activitate cel care te ajuta. Gata, am gasit, "sprijin suplimentar"! Aha, deci asa. Adica ... cum adica? Suplimentar fata de ce? Si suplimentar pana unde? ... adica mai urmeaza inca un suplimentar al suplimentarului eventual? Bozeeee......

      De la Tata Keynes incoace, tot trag spre santz britanicii. Pacat, ca macar ei mai aveau o sansa...
      • +1 (1 vot)    
        Iti dai seama unde merg banii ? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 23:36)

        Pestele [anonim] i-a raspuns lui MLZ

        Iti dai seama ca banii din impozitul de 50% ?

        Se duc la plata datoriilor bancilor private si nicidecum la ajutarea celor 99% de amarati...

        ...hahaha ce cacat impachetat in tipla stralucitoare....

        Trebuie sa zdrobim bancile !
      • -1 (1 vot)    
        competitivitate... (Joi, 23 aprilie 2009, 15:09)

        pehash [anonim] i-a raspuns lui MLZ

        (ne)stimabile faci confuzie. aia 1% n-are putea avea venituri atat de mari fara restul de 99% care sa munceasca. sau tu crezi ca un becali munceste de 1000 de ori mai mult ca dorel?
        banul in economia capitalista nu tine cont de aportul real al individului la societate.
        fa un exercitiu de imaginatie: o societate formata numai din bancheri.. vs una formata doar din muncitori cu 4 clase. cine va supravietui? am luat extremele tocmai ca sa fie evident..
        • 0 (0 voturi)    
          Impozitele sunt un scam (Joi, 23 aprilie 2009, 16:50)

          Pestele [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Daca banii alora 99% s-ar duce pentru bunastarea lor nu asa avea nicio problema, dar cum bine stim ca toti acesti bani se scurg in salvarea bancilor private din bani publici, cometariul tau este idiot sau esti platit de forte oculte sa dezinformezi. Vezi nationalizarile, G20 si alte rahaturi impuse pe banul public.

          Anglia a terminat plata datoriilor catre banci private cumulate in cel de-al doilea razboi mondial de abia in 1997, altfel tara invingatorare domne...
    • 0 (0 voturi)    
      si regina? (Joi, 23 aprilie 2009, 7:17)

      Ed___ [anonim] i-a raspuns lui Pestele

      si daca moare regina Angliei trebuie mostenitorul la tron sa plateasca 65% statului ? :))))

      apoi taxe mai mari inseamna ca acestia vor fugi in alte tari, si vor cauta paradisurile fiscale pentru o parte din avere
      • 0 (0 voturi)    
        casele pe Fundatii de Caritate (Joi, 23 aprilie 2009, 16:47)

        Pestele [anonim] i-a raspuns lui Ed___

        Bogatii au casele pe Fundatii de Caritate care sunt scutite de plata taxelor si/sau inregistrate ca proprietati ale firmelor care au sediul in paradisuri fiscale..

        Oricum tzeapa mondiala cu privire la taxe este faptul ca bancile nu platesc nicio taxa la nicun stat (nici TVA, nci impozit pe venit) !
  • +4 (4 voturi)    
    falimentarii (Miercuri, 22 aprilie 2009, 21:40)

    ionel [anonim]

    cu o asemenea mentalitate, nu e de mirare ca marea britanie este in pragul falimentului.

    daca daca faliment pana in aprilie 2010, se mai introduce legea?
  • 0 (6 voturi)    
    Basescu (Miercuri, 22 aprilie 2009, 22:05)

    nashu_mare [utilizator]

    FSN-ul e de vina! Si piticul ala de Boc. Basescule, nu mai prinzi niciun mandat.
  • -1 (1 vot)    
    Vai de ei! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 23:01)

    Frobenius [anonim]

    Ghinionul lor englezesc este ca nu au un Pogea care sa-i scoata din criza cu un impozit forfetar aplicat veniturilor de peste 150 lei. Eu l-as vinde pe Pogea (la pachet cu Boc) pentru 499 euro. Daca n-au 499 de euro sa-l cumpere atunci sa-nchida!
  • +1 (1 vot)    
    Asta e disperare (Miercuri, 22 aprilie 2009, 23:20)

    toro [utilizator]

    Poate se trezesc shi insularii, ca de vreo 10 -20 de ani numai fac nimik.
  • 0 (0 voturi)    
    ?? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 23:35)

    ionut [anonim]

    vorbiti ca sa nu taceti. stiti cum e acuma?
    e 40 % peste 40 000. inca 10 % peste 150 000 nu e mare diferenta. si oricum, pana acuma impozitarea era mai mica fata de cea din majoritatea tarilor de pe continent.
    • +2 (2 voturi)    
      uff (Joi, 23 aprilie 2009, 0:20)

      Van Ban [anonim] i-a raspuns lui ionut

      In Belgia, esti taxat cu 45% incepand de la 35.000 euro (daca nu ma insel).
      Oricum, in toata tarile "capitaliste", individul e sclavul statului. Muncim doar pentru stat. Intrebarea este ce face statul pentru noi?
      In Romania, mai nimic.
  • +3 (3 voturi)    
    Guvernare laburista (Miercuri, 22 aprilie 2009, 23:39)

    moroes [anonim]

    'Noile masuri sunt destinate stimularii economiei afectate de criza financiara globala.'

    Si ce metoda mai buna de a stimula economia decat marirea taxelor? Nu pentru toti, desigur, doar pentru bogatanii aia capitalisti lacomi ce au venituri imense...

    Caci cine nu ar fi 'stimulat' sa investeasca si sa sa-si dezvolte afacerea stiind ca statul ii va lua jumatate din castig?

    Deh, ce sa te astepti de la Brown si ai lui laburisti?

    @MLZ:
    Nici Keynes nu era atat de inconstient incat sa propuna mariri de taxe in timp de criza, asta e stangism in stare pura, aplicat intr-un moment cum nu se poate mai prost.
    • -1 (1 vot)    
      e impozit pe salarii (Joi, 23 aprilie 2009, 15:03)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui moroes

      asta inseamna ca "exec"--ii vor lua salarii si bonusuri mai mici si actiuni mai multe ... no problem
  • +2 (2 voturi)    
    Niste (Joi, 23 aprilie 2009, 9:37)

    hic sunt leones [utilizator]

    imbecili cu gandiri de stanga care sper ca vor "muri" in negura vremurilor.
  • 0 (2 voturi)    
    mah ce de priceputi :D (Joi, 23 aprilie 2009, 10:03)

    cosmin [anonim]

    se vede treaba ca romanul nu se pricepe numai la fotbal si la politica, el se pricepe foarte bine si la finantele britanice. :))
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 23 aprilie 2009, 10:33)

      Sandel [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      Poate ai vrea sa batem din palme si sa aprobam orice, ca in alte vremuri? Aici se comenteaza si atit...
  • 0 (0 voturi)    
    foarte intresant! (Joi, 23 aprilie 2009, 12:04)

    Nicky [anonim]

    "Noua taxa se aplica din aprilie anul viitor!"
    Hmm... nemernicii astia de la noi or invata, vreodata, ceva?