Lupta impotriva terorismului

Doi politisti britanici au obligat un turist sa isi stearga toate fotografiile realizate intr-o excursie la Londra

de E.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2009, 13:12 Actualitate | Internaţional


Turistul austriac Klaus Matzka, aflat in vizita la Londra alaturi de fiul sau Loris, s-a bucurat de obiectivele interesante ale orasului, pe care le-a fotografiat. Au fost incluse faimoasele autobuze cu etaj, dar si o statie de transport in comun pe care Matzka-tatal a considerat-o "interesanta" din punct de vedere artistic, informeaza The Guardian. Din pacate insa, cei doi turisti s-au intors acasa fara fotografiile de vacanta, fiind obligati de doi agenti de politie britanici sa le stearga, in numele luptei impotriva terorismului.

Matzka, un operator de imagine de televiziune pensionat, are ca pasiune arhitectura moderna. Politistii londonezi i-au explicat insa ca este interzisa fotografierea oricarui obiectiv care "are ceva de a face cu reteaua de transport londoneza".

Intr-o scrisoare adresata cotidianului The Guardian, Matzka a declarat: "Inteleg nevoia vigilentei in era terorismului, dar nu este naiv sa crezi ca il poti preveni terorizand turistii? Nu am avut astfel de experiente nicaieri in lume, nici macar in statele comuniste! (...) Google Street View poate prezenta detalii amanuntite ale oraselor noastre (...), iar un tata si fiul sau nu au voie sa fotografieze obiective faimoase ale Londrei..."

Reprezentantii politiei au declarat ca investigheaza intamplarea si ca, in acest moment, nu exista vreo interdictie asupra fotografierii obiectivelor transportului public din capitala Marii Britanii. Jenny Jones, oficial al Politiei Metropolitane, a declarat ca "acesta este un alt exemplu in care politia intelege sa foloseasca total eronat notiunea de lupta impotriva amenintarilor teroriste".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3171 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Remarca (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:18)

    Foto [anonim]

    In Bucuresti am fost de fata cand paznicii de la metrou au interzis unor straini (pareau sud-americani) sa fotografieze trenurile de metrou din statia Obor. Tot de lupta impotriva terorismului o fi vorba si la noi?
    • +4 (6 voturi)    
      nu (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:32)

      viktor [anonim] i-a raspuns lui Foto

      Si intr-un caz si in altul e vorba doar de prostie. Crasa. Parca te-ai astepta mai mult de la britanici...
    • +2 (4 voturi)    
      LOL (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:32)

      Axxel [utilizator] i-a raspuns lui Foto

      Eu cred ca nu i-au lasat sa fotografieze trenurile de metrou de rusine..sa nu vada prea multi straine ce garnituri jalnice de metrou sunt in Bucuresti..
      • +2 (2 voturi)    
        trenurile au max 2 ani vechime (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:05)

        esti de la tara nu-i asa? [anonim] i-a raspuns lui Axxel

        prietene statiile de metrou sunt jalnice de acord, trenuri nu insa, sunt noi, marca bombardier dc nu ma insel, bye, bye
      • 0 (0 voturi)    
        LOL (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 10:17)

        nebun [anonim] i-a raspuns lui Axxel

        bah LOL tu de frica nu mergi cu metroul cand vii la Bucuresti? e lucratura diavolului sa mearga oamenii prin pamant LOOL
    • +4 (6 voturi)    
      NU CRED ! (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:36)

      cristus [anonim] i-a raspuns lui Foto

      Nu vreau sa te dezamagesc, dar in cazul paznicilor nostri e vorba de plictiseala, de lipsa de ocupatie. La englezi cred ca a fost exces de zel.
      Oricum, cea mai penibila faza e ca in dreptul unitatilor militare se pune acel semn cu "Fotografiatul interzis". Si asta in conditiile in care din satelit se poate vedea si ce avem in urechi...
    • +3 (3 voturi)    
      Ipocriti (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:37)

      IceCub [anonim] i-a raspuns lui Foto

      Nu, la noi erau paznicii idioti si zelosi.
    • +1 (3 voturi)    
      si raspunsul (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:49)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Foto

      pai pe mine m-a luat tataia paznic la intrebari cand mi-am instalat in nesimtire trepiedul si aparatul in Titan (ce sa ii faci..imi place statia aia) ca daca am aprobare pentru presa. Si nici nu seman a sud american : P
      Si stramosul lui decebal ii turuia in halul ala in momentul in care pe monitoarele alea rula un documentar cu poze facute in diversele statii de metrou din lume. Vorba unor hiphoperi din romania (nu stiu cum le zice) "mi-e scarba de...si de paznicii cu simtul datoriei"
  • +2 (4 voturi)    
    din acelasi ciclu (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:39)

    max [anonim]

    Cand protestau tinerii moldoveni la Universitate, fata de ce se intampla la Chisinau, l-am intrebat la misto pe un jandarm ce se intampla. "EEee, niste baieti suparati ca i-a intors de la granita ca nu aveau actele...."

    Care e legatura cu aia de la metrou si cu aia din Londra? Simplu...

    Prostia...infinita
    • 0 (0 voturi)    
      pfff (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:10)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui max

      tare!
  • +5 (5 voturi)    
    idiotzi (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:49)

    teodors [anonim]

    La metrou cred ca am vazut chiar afise sau indicatoare cu fotografiatul interzis asa ca paznicii aia nu faceau decat sa le respecte. Idiotzii au fost cei care au venit cu aceasta idee complet ilogica.

    Semnele acelea cu fotografiatul interzis le-am mai vazut si in alte parti. De exemplu la diferite baraje sau pe drumul spre Constanta in dreptul localitatii Cernavoda. Si fost "gandite" de niste super inteligente de politisti sau securisti care nu pot sa inteleaga ca semnele acelea nu ar opri pe vreun terorist adevarat sa faca niste poze daca doreste acest lucru. De fapt oricine poate face poze in acele locuri cu telefonul mobil de exemplu si nu se va prinde nici un paznic/securist/jandarm etc. Si pentru spioni sau teroristi exista mijloace mult mai sofisticate si mai greu de detectat.
    Dupa cum zicea si articolul regulile de tipul acesta pot numai sa inoportuneze niste turisti sau cetateni nevinovati.
  • +2 (4 voturi)    
    Garcea (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:04)

    un roman [utilizator]

    Nu degeaba sunt ironizati politistii in toate tarile din lume.
    Trasatura lor principala este prostia, fara nici o indoiala.
  • +3 (3 voturi)    
    N-am patit asa ceva, dar... (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:30)

    gaspy [utilizator]

    De cate ori am fost la Londra, n-am avut nicio problema. Cand am facut o fotografie la Heathrow trenului expres, un agent mi-a pus doar in vedere sa nu folosesc blitz-ul (nici n-aveam de gand, ca vroiam ceva cu timp cat mai lung de expunere). Am mai facut poze in gara Paddington si Victoria, prin statiile de metrou si prin terminale.

    In Anglia sunt niste campanii -- sa raportezi ce ti se pare suspect, adica e la latitudinea fiecaruia sa decida daca un oarecare e suspect sau nu.

    Uite aici cum arata un poster din campania respectiva: http://imagebank.ipcmedia.com/imageBank/p/police%20warning.jpg
    • +1 (3 voturi)    
      Londra sub asediu (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:16)

      Arbait [anonim] i-a raspuns lui gaspy

      Iaca am fost si io p'acolo si va spun ca Londra pare sub asediu.
      Am facut o poza in gara St Pancras International si a venit imediat un politist cu un ciine din acela si l a pus sa imi miroase bagajele.
      M a intrebat ca de ce l am pozat si i am explicat ca imi e simpatic ciinele. A dat sa rida si asta a fost tot.
      Dupa atentatele de acolo, e cam groasa; in nici o vama nu am fost controlat la bagaje cum am fost controlat la bagaje de mina in Euston station. Raze x, declaratii, acte, desfacut bagajul ca dadea nasol pe ecran incarcatorul telefonului.
      Oricum Londra parca-i a non-europenilor iar politia parca-s trupele de ocupatie.
      Statiile de metro din Buc sunt enorme si curate fata de ce am vazut la Londra. Ce sa va mai spun ca trebuie sa compostezi biletul si la iesirea din metro! Am avut cu o singura calatorie si l am aruncat la cos si nu mai puteam iesi din statie. Alte explicatii date politiei londoneze, ca de ce nu mai am biletul, unde m am urcat si toate alea.
      Am fost si in Israel, dar politistii de acolo sunt dulci fata de cei englezi.
      Plus ca mi au spus niste englezi ca iti iei un baston peste ochi imediat daca comentezi.
    • +1 (1 vot)    
      tu doar te lauzi? (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:13)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      vad ca nu zici nimic, doar te lauzi; apai, ho, ca am fost multi pe la londra, nu numa' tu; si, ca tot veni vorba, afla ca Londra chiar ca e sub asediu, si ca e cea mai controlata si supravegheata capitala din lume.
  • 0 (4 voturi)    
    foarte bine! (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:48)

    Nicky [anonim]

    Asa si trebuie: intai bastonul peste ochi si apoi spui ce ai de spus!
    Se chema riposta preventiva si e foaret eficienta.
  • +2 (2 voturi)    
    stati linistiti a recuperat pozele (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:07)

    nenea fotografu [anonim]

    orice card sters se poate recupera in totalitate daca nu mai faci alte poze. Sunt o multime de programe.
  • 0 (0 voturi)    
    Easy Photo Recovery (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 7:51)

    ANONIMUS [anonim]

    pentru nepotul lui Ben Laden deghizat in turist austriac: Easy Photo Recovery
  • 0 (0 voturi)    
    in sfarsit un astfel de subiect... (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 10:48)

    zgubilitix [utilizator]

    ...ce ma framanta de multa vreme.

    In Romanica noastra draga nu ai voie sa faci poze nicaieri. In parcarea Cora nu ai voie sa faci poze, cum de am indraznit sa fac o poza hop "bodiguarzii" in haita sarind pe mine.

    Nu ai voie in Mall, de altfel exista indicator cu fotografiatul interzis chiar la intrare. Daca in Mall nu e voie, de ce ar fi voie in Unirea Shopping Center? Ca doar sunt situati in buricul targului, asa ca si nasul tre' sa le fie la o inaltime pe masura.

    In fine, ceva mai explicabil, nu ai voie in niciun caz sa faci poze in aeroport...

    Ce nu imi explic este cum de "afara" am voie sa fac poze oriunde? Am fotografiat aeroporturile si pe dinafara si in interior inclusiv in NYC si Israel unde isteria terorismului e infinit mai mare decat la noi.... Nimeni, dar nimeni nu a sarit la gatul meu...