EUobserver: Presedintia ceha a UE si institutiile europene sunt ingrozite de propunerea Romaniei de a acorda cetatenie romana unui milion de moldoveni

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2009, 12:42 Actualitate | Internaţional


Aici si acolo
Foto: HotNews.ro
Institutiile UE sunt "ingrozite" de propunerea Romaniei de a acorda cetatenie romana unui milion de moldoveni, un proiect ce poate afecta pozitia Bucurestiului in Uniunea Europeana, scrie EUobserver. Presedintia ceha, prin ministrul Alexadr Vondra, l-a avertizat pe ministrul de externe Cristian Diaconescu referitor la riscurile simplificarii procedurii de acordare a cetateniei. Avertismentul a fost trecut sub tacere de MAE, comunicatul ministerului neprecizand nimic referitor la discutiile despre cetatenie.

Mai multi oficiali europeni intervievati joi de Euobserver cred ca planul privind acordarea cetateniei romane pentru aproape un milion de moldoveni este o declaratie politica inainte de alegerile prezidentiale si nu va fi niciodata pusa in practica. Aceeasi opinie a avut-o si purtatorul de cuvant al Inaltului Reprezentant pentru Politica Externa al UE, Javier Solana. "Este doar o propunere, o expresie a unei dorinte. Nu sunt sigura ca nu este doar o declaratie politica", a spus Christina Gallach, purtatorul de cuvant.

Foarte ferm a fost ministrul pentru afaceri europene de la Praga, Alexandr Vondra, pe care Cristian Diaconescu l-a intalnit ieri pentru a discuta situatia din Moldova.

"I-am vorbit colegului meu roman despre serioasa ingrijorare privind posibilele riscuri care decurg din adoptarea unei legi care simplifica procedurile de acordare a cetateniei", a spus Vondra.

EUobserver sustine ca declaratia acestuia este un semn al accenturarii tensiunilor pe aceasta tema care au aparut intre Romania si UE. Daca legea ar fi aplicata si guvernul de la Chisinau raspunde acesteia prin a declara ilegala detinerea cetateniei duble, atunci o tara UE ar anexa efectiv un sfert din populatia vecinei sale, intr-un scenariu descris drept "infricosator" in termeni de stabilitate regionala, a spus un oficial al UE.

Ministerul roman de externe a trecut insa sub tacere avertismentul explicit primit de Diaconescu la Praga. In obisnuitul limbaj de lemn, comunicatul ministerului arata ca discutiile avute de Cristian Diaconescu la Praga, cu presedintia UE, s-au concentrat pe chestiuni generale.

"In cursul intrevederilor a fost subliniata importanta respectarii drepturilor omului si a libertatilor cetatenesti in Republica Moldova. Totodata a fost subliniata importanta normalizarii raporturilor dintre Guvernul si opozitia de la Chisinau. (...) Presedintia UE a aratat ca intelege si impartaseste preocuparea partii romane fata de situatia post electorala din Republica Moldova. S-a subliniat importanta instaurarii unui climat de normalitate in viata politica din Republica Moldova, inclusiv din perspectiva UE de a avea o situatie stabila la frontiera estica.(...) Pentru presedintia ceha a UE, Parteneriatul Estic reprezinta un bun cadru de aducere a Republicii Moldova la masa dialogului cu statele membre UE, inclusiv din perspectiva respectarii drepturilor omului si a valorilor europene in ansamblu", arata textul comunicatului. Nimic despre discutiile despre cetatenie.

Potrivit legislatiei UE, Romania are dreptul sa acorde cetatenie cui vrea, indiferent de numar. Insa UE naturalizeaza anual peste 730.000 de persoane, o cifra mai mica decat numarul de cereri de cetatenie romana  - intre 800.000 si un milion - aflate in evidenta statului roman.

Uniunea are niste precedente: in 2005, Spania a legalizat situatia a 600.000 de imigranti, dar s-a oprit in a acorda rezidenta si drept de munca, nu cetatenie, in urma criticilor dure ale UE. Polonia intentiona sa acorde cetatenie pentru un milion de polonezi din Ucraina, Belarus, Rusia si Kazahstan, dar temandu-se de posibilele consecinte negative privind aderarea la spatiul Schengen s-a limitat in a acorda un "card polonez", care prevede doar decontarea taxei de viza, acces la sistemul de sanatate si abonamente gratuite pe transportul in comun.

"Oamenii nu au iertat inca Spania. (...) Institutiile UE au memorie buna", a spus un diplomat al UE pentru EUobserver.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9710 vizualizari

  • +11 (29 voturi)    
    Nu-i corect (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:01)

    CCC [anonim]

    Pai si Spania a avut voie, si pe noi ne linseaza diplomatic din prima. Nu-i fair...
    • +18 (36 voturi)    
      Sa punem U.E. IN FATA FAPTULUI IMPLINIT. (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:13)

      new world order [anonim] i-a raspuns lui CCC

      Birocratii U.E. nu sunt in stare nici sa faca dragoste cu nevestele daca nu au aprobare de la institutiile europene in triplu exemplar. Trebuie sa le transmitem urmatorul mesaj birocratilor anchilozati de la Bruxelles
      -BAI, MA LESHI???
      • +14 (28 voturi)    
        euro-parlamentistii si munca (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:29)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui new world order

        cam asa gandeam si eu... UE se sperie daca ii dai ceva mai mult de lucru si de gandit... euro-parlamentistii nu sunt obisnuiti cu asa ceva!
      • +2 (4 voturi)    
        corect si nu ar fi prima data (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 10:03)

        IonutConstantinescu [anonim] i-a raspuns lui new world order

        nu ar fi prima data cand i-am pune in fata faptului implinit.tot la fel a fost in 24.ian.1959

        UE ia doar o pozitie oficiala...in realitate stiu si ei care e realitatea.Noi trebuie sa facem miscarea asta,nu e rea deloc.E excelenta
    • +7 (25 voturi)    
      Europa=0 barat. (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:17)

      U.E.=URSS [anonim] i-a raspuns lui CCC

      Daca nu erau americanii Europa era acum inclusa in Uniunea Sovietica. Doar frica sovieticilor de arsenalul nuclear american a impiedicat o invazie a Europei de catre Brejnev.
      • -3 (13 voturi)    
        ... (Vineri, 17 aprilie 2009, 15:59)

        dave [anonim] i-a raspuns lui U.E.=URSS

        din multe puncte de vedere e adevarat...uniunea europeana = uniunea sovietica
    • +18 (28 voturi)    
      frica de a rezolva problema (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:42)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui CCC

      UE se misca incet si nu rezolva problemele ci fuge de ele ... Dar , odata cu RO , vor incepe sa inteleaga si punctul nostru de vedere ..
      Noi am inteles si adoptat tot ce vrea UE ,
      le-am dat si firme , si fabrici , si complexe de porci , si de pasari , si Romtelecom , si Petrom , si banci nenumarate , pina si un imprumut de la FMI l-am luat ca sa nu sufere actionarii saracilor banci de la noi care au facut anul trecut nu mai putin de 1 miliard de euro profituri in saraca Ro
      (ei fac profituri si poporul isi asuma plata imprumutului ca sa nu cada saracele banci si sa nu mai incaseze saracii actionari austrieci profiturile ....)
      Deci - noi am inteles ce au vrut ei si le-am dat...
      desi si acum ne mai ustura intratul in UE
      a venit randul lor sa se minuneze cu ce vrem noi de la ei - si va promit ca nu au cum sa dea inapoi - pentru ca noi am invatat ce fac ei - sa-i vad cum le este sa invete ce facem noi aici de 2000 de ani ....Cam asta e cu baba Europa , i-a venit vremea de maritat...si-o sa invete sa fie fata mare ..
      • -21 (29 voturi)    
        chestia e (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:59)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Silviu

        ca NOI am vrut sa intram in UE - asa ca era NORMAL sa le "dam" ce cereau; ei nu au insistat sa intram, daca nu ma insel ne-au amanat si tooot amanat!

        Iar chestiile alea nu stiu daca le-a "cerut" UE - sau le-a dat Nastase drept MITA unora care sa faca lobby (pe vremea aia el crezand ca prostu' ca va ajunge Presedinte - si ca se va umfla in pene de pe urma aderarii).

        Oricum, Romania dovedeste INCA o data, cu aceasta ocazie, ca este un partener neserios si fara "cuvant" - si ca are o atitudine in genul asteia a ta, adica "le-am tras-o! ce-or sa ne mai poata face?"

        La drept vorbind, pana acum a fost cum a fost - dar cu okazia asta constat ca intr-adevar incepe sa-mi fie rusine ca sunt compatrioata cu unii ca tine - si ca Base!
        • +9 (17 voturi)    
          Tu de unde ai apărut (Vineri, 17 aprilie 2009, 15:48)

          Razvanel [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          In SFARSIT le-am tras-o, vrei sa zici. Nu ti se pare ca prea suntem calcati in picioare de birocratii de la Bruxelles? Ti se pare normal ca unei tari care ar trebui sa aiba un cuvant de spus in parlamentul european (ca marime si numar de locuitori) sa i se dea... multilingvismul? Ar trebui sa tacem si sa ne lasam condusi de aia destepti (noi fiind tampiti)?

          Mie imi este rusine ca sunt compratriot cu o persoana ca tine.
        • +11 (17 voturi)    
          si mie mi-e rusine de tine (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:31)

          hope [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          nu e vorba numai de tara. e vorba de popor. de ce sa intre in UE doar juma de popor. iar tu te uiti doar la "organul din spate" al tau. de altii nu te doare, nu te intereseaza.
          • -13 (17 voturi)    
            Codruta N are dreptate (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:00)

            Alin [anonim] i-a raspuns lui hope

            Avem deja prea multi romani care freaca menta fara sa faca nimic, nu mai avem nevoie si de altii. Imi pare tare rau de Moldova si de moldoveni, dar Romania si romanii au o serie de probleme pe care trebuie sa le rezolve.
            Asa cum spune Codruta, Romania a vrut sa faca parte din Uniune si acum trebuie sa respecte ceea ce a declarat atunci cand a fost momentul aderarii. Romania, in acest moment, este una din tarile slabe, sarace si care are nevoie de asistenta financiara si institutionala. Nu este momentul ca, pe langa această asistenta sa creem probleme suplimentare.
            • +1 (1 vot)    
              Codruta N nu are dreptate (Luni, 20 aprilie 2009, 18:15)

              Razvan [anonim] i-a raspuns lui Alin

              Cu oameni precum Codruta vom ajunge sa fim o tara de sclavi care se supun unui set de reguli impuse de UE. Ajungem sa nu mai avem un cuvant de spus.
              Acum e momentul sa actionam si sa aratam Bruxelles-ului ca avem atitudine si ca stim sa ne impunem punctul de vedere.
        • +10 (16 voturi)    
          Detest lingaii (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:39)

          goe [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Codruta,
          Cu lingai ca tine mi-e rusine ca sunt roman.
          Din fericire stiu ca romanii nu sunt toti ca tine si de-a lungul istoriei noastre am dat si noi oameni de seama care ne fac cinste si ne indreptatesc sa avem un cuvant de spus in cadrul UE.
          • -6 (10 voturi)    
            goe, ce sa-i faci! (Vineri, 17 aprilie 2009, 18:40)

            corbu [anonim] i-a raspuns lui goe

            Ba Goe, nerusinatule, Tu nu poti discuta ca un om normal? Trebuie sa arati imediat ca esti neam de manelisti care injura, insulta si face ca toti dracii in numele drepturilor omului ? Retine: e vorba de drepturile omului, nu de drepturile unui neom fara educatie si obraz. De unde v-ati sculat toti patriotii care vad in jurul lor numai dusmani, nu stiu. Dar daca sunt multi ca tine, vai de capul Romaniei!! Condamnata sa ramana la coada cozii, plina de patrioti care nu se mai suporta unii pe altii.
        • +7 (9 voturi)    
          iar fala (Vineri, 17 aprilie 2009, 20:13)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Rusine ca rusine dar fala ta care sunt, Tamara Nastase, Dinu Paturiciu, securistul Felix Voiculescu, Iuda Tariceanu, prostanacul Geoala, gramaticul Vanghelie, fratii Camataru, fratii Geamanu ? Ce-i drept ai o companie mareata.
        • +9 (9 voturi)    
          si in 1859 "le-am tras-o!" (Vineri, 17 aprilie 2009, 20:58)

          Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Ei nu voiau, noi voiam sa fim o tara. Si le-am tras-o, da, exact cum zici tu cu ce-or sa ne mai poata face. Au mormait, nu le-a convenit, ne-au injurat (in special Anglia), si in final a fost ca noi. In istorie a ramas sub denumirea de "politica faptului implinit". Uneori e buna si asta, daca nimic altceva nu mai merge. Nu ne onoreaza, dar e eficienta.
          Sa inteleg ca daca tu ai o intelegere cu vecinu' de bloc dar fratele tau are nevoie de tine si vecinu' nu vrea sa te bagi, tu mergi pe mana vecinului? Nu sunt un mare fan al unirii cu R. Moldova, dar daca romani de acolo vor sa scape de belea si noi, romani de aici, ii puteam ajuta cu ceva, nu ma dau inapoi.
        • 0 (0 voturi)    
          Codruta, normal ca nu le-a cerut UE (Luni, 20 aprilie 2009, 11:00)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Le-au cerut diversi oameni ai muncii,
          de care depindea intrarea noastra.
          Am asa o vaga impresie ca Germania
          a primit cel mai putin...motiv pentru care
          este si in prezent cea mai severa fata
          de contraperformantele Romaniei.
          *
          Banuesc ca Germania nu a primit
          pentru ca nu a cerut...nemţii avand
          propriul bagaj de economie reciclabila
          mostenit de la RDG.
          *
          Cei care au cerut...de exemplu Tony Blair...
          care a primit Sidexul pentru prietenii lui indieni....sau cele doua nave de razboi ruginite...pe care ni le-au vandut ...
          au actionat si pentru propriul buzunar,
          si pentru interesul propriei tari.
          Au fost SPAGI PATRIOTICE carevasăzica.
          *
          Probabil ca si Nastase a actionat , cum zici tu,
          ca sa si faca mana buna, dar ...oare se putea si altfel ?
          *
          M-a aemotionat candva profund
          un pasaj din celebrele stenograme PSD.
          Nastase:
          "Ia explica-le, Mitrea , cat costa integrarea europeana !!!"
          Normal ca stenogramele au fost declarate false, si false vor ramane in veci de veci, pentru ca in caz contrar spusele lui Nastase
          i-ar baga in categoria
          "becali-pericolsocial-numabunidearesat"
          pe toti liderii europeni care au participat"
          Sa fie primit.
          *
          Nocivitatea lui Boc rezida in viteza
          cu care se slugarniceste.
          Daca amana Ordonanta de Urgenta
          cu simplificarea acordarii cetateiei
          pana dupa Paste,
          acum aveam mai mult loc de intors.
          Asa ....retractarea ei va fi
          atat de penibila
          (pentru ca e sigur ca o vom retrage)
          incat DNA ul va trebui sa valorifice experinta inaintasilor de la 1907 si
          sa aresteze urgent vreo 11 mii de fotbalisti.
      • 0 (2 voturi)    
        Raspus lui Silviu si alti nemultumiti... (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 7:32)

        nedreo [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        Vad ca mai toata lumea in commentariile sale este "profund" nemultumint! Dar pentru ce?!? Mai rasfoiti mun pic amintirile sau stirile si sa ajungem in anul 2001. Ce sa intamplat? Ungaria a vrut sa adopta o lege in care vrea sa acorda cetatenie tuturor maghiarilor care traiesc peste hotare! Romania ce a facut? Mai amintiti? A sarit ca si balaurul muscat de un tantar! Nu cum se poate? sa acorzi cetatenie unor oameni "cetateni" care tyraiesc pe teritoriul altui stat! "Domni" de la PSD au facut o anticampanie ca si europarlamentari UE! NU VI SE PARE UN PIC ASEMANATOR SITUATIA? Deci mai ganditiva si voi! Pana la urma pentru cultura generala "aproape nu s-a intamplat nimic" s-au dat niste carnete de "maghiari" ca si la polonezi cu cardul de polonez. Dar fara valoare "sentimentala".

        Iata si niste COMMENTARI SI RETINERI pe care acum uni ignora:

        legea statutului maghiarilor si dai enter pe google
        • +1 (1 vot)    
          quod licet... (Duminică, 19 aprilie 2009, 2:21)

          Niculae [anonim] i-a raspuns lui nedreo

          Quod licet bovis...
          cam asa este...
          daca se extrapoleaza situatia mai la vest de Dorohoi, se re-intra in aceiashi situatie cam creatza.
          mai ales ca ,spre deosebire de RM, ungaria este mambra in UE si ar cam avea un motiv in plus sa revendice acelashi lucru.
          Consistenta,consistenta,tare greu esti de gasit,ca sa nu mentionez, de mentinut...
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate dar nu prea (Duminică, 19 aprilie 2009, 18:58)

      hazard [anonim] i-a raspuns lui CCC

      Ai si tu un strop de dreptate...,dar nu v-ati saturat de atatia moldoveni?? Si la servici, si la televizor, si in piata, si la mare...si la munte.... Dar nu cred ca parerea noastra conteaza , totul se stabileste la alt nivel, oricat de ingrozite ar fi autoritatile. Si cum tiganii, manelistii si alte scursuri sociale (bogati sau nu) se intergreaza perfect in aceasta tara de doi lei....ce mai conteaza un milion de moldoveni!?
  • +7 (27 voturi)    
    CEHII... (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:03)

    CIOMBE [anonim]

    si ceilalti sa-si vada de treburile lor! Noi nu ne-am exprimat niciodata ingrijorarea fata de regimul de acordare a cetateniilor din statele UE (pe criterii discutabile de altfel!) Asa ca ciocu' mic!
    • +3 (3 voturi)    
      cum e ? (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 9:37)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

      In 1812 ne-au luat rusii Basarabia romana in care facuse Stefan Cel Mare cetati de fala la Balti, Soroca ... pentru a se apara contra tatarilor. Noi ne-am luat-o inapoi in 1918 si am gasit-o destul de rusificata. Trecusera peste o suta de ani iar scolile erau in limba rusa. Romanasii stiau si rusa, de nevoie. In 1942 a venit iar fiara bolsevica si au gonit vreun milion de romani ba in Siberia ba in Romania.
      Rusii sau ucrainienii instalati acolo vor ceda foarte greu redutele cucerite.
  • +14 (22 voturi)    
    UE trebuie sa mai indrepte privirea si spre est (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:07)

    adma [anonim]

    Spania acorda pasapoarte spaniole la sute de mii de 'exotici' din America Latină care la fel au bunici sau strabunici in Spania si UE se ingrozeste de moldovenii care au fost si sunt europeni si intr-o zi tot vor intra in UE, fie ca cetateni romani sau moldoveni
    • +8 (10 voturi)    
      Cine interzice cetatenia multipla? (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:01)

      Mapamond [anonim] i-a raspuns lui adma

      Iata tari care nu permit cetatenia multipla, imigrantii fiind obligati sa aleaga (multi renunta la cetatenia tarii de origine):

      Norvegia, Danemarca, Olanda, Belgia, Germania, Austria, Cehia, Slovenia, Croatia, Spania, Grecia, tarile baltice, Lituania, Ucraina, Moldova (partial), Argentina, Chile, Bolivia, Venezuela, Cuba, aproape toate tarile africane, majoritatea statelor arabe, China, India, etc.

      In general sunt tari unde:
      -fie domina intoleranta tribala-etno-religioasa (arabi, africani),
      -fie se tem de valurile de imigratie (Germania, Austria, Olanda, Danemarca),
      -fie au minoritati importante (Ucraina cu 35% minoritati), Grecia-5-10% aromani ce pot deveni "romani"), balticii (cu pana la 30% rusofoni), etc.
      • +3 (3 voturi)    
        pentru Germania nu mai e valabil (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 4:41)

        zwilling [anonim] i-a raspuns lui Mapamond

        Era pana sa intre Ro in UE. Acum poti sa ai cetatenie dubla, romana si germana.
      • 0 (0 voturi)    
        Asa, ca sa stii mai bine cum sta treaba (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:50)

        releu [anonim] i-a raspuns lui Mapamond

        In Cehia, poti sa ai doua cetatenii daca esti cu mot.... de ex. actualul min de xterne, ca si un altul in trecut au doua cetatenii, adica sunt mai egali in drepturi.
      • 0 (0 voturi)    
        nu stiu (Luni, 20 aprilie 2009, 12:28)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui Mapamond

        de unde ai scos lista asta dar e falsa
    • +1 (1 vot)    
      totushi (Duminică, 19 aprilie 2009, 2:23)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui adma

      Totushi Paraguaiul sau Chile nu au intentia sa se uneasca cu Estramadura sau cel putin cu Galitia,adma
  • +10 (24 voturi)    
    NUE (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:11)

    fane [anonim]

    Oare sunt la fel de ingrozite ca atunci cand Hitler a anexat Austria si Cehoslovacia? Sau cand s-a semnat pactul Molotov–Ribbentrop? Acei oameni sunt romani si au tot dreptul sa-si redobandeasca cetatenia furata. O sa fie greu, si pentru ei si pentru noi, dar odata trebuia sa incepem.
    • -4 (20 voturi)    
      nu-s romani! (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:00)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui fane

      Sunt "moldoveni"!

      Asta au vrut EI sa fie - asta sunt!
      • +10 (14 voturi)    
        falsificarea realitatii (Vineri, 17 aprilie 2009, 15:33)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Dupa o reeducare comunista puteti fi 'convinsa' ca sunteti orice.
        In procesele staliniste 'vinovatii' isi 'recunosteau' acuzatiile chiar daca stiau ca urmau sa fie executati.
      • +6 (8 voturi)    
        really? (Vineri, 17 aprilie 2009, 21:39)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        is ROMANI! URSS au adus RUSI la putere care au facut tot posibilul sa se distanteze de Romania! i-au dus obligat-fortat pe moldoveni (a se intelege romani din provincia istorica Moldova) pa-n Siberia si au adus rusi in loc! dude, chiar asa? atat de ignorant ai ajuns? nu ai auzit pe pe la stiri ca cetatenii de origine romana din MD sunt considerati de "mana a doua" fata de rusii favorizati? wth, nu stii sa faci nici o legatura intre stiri?
      • -1 (1 vot)    
        ei sunt romani, (Duminică, 19 aprilie 2009, 9:21)

        cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        tu nu esti romanca, de fapt cred ca nici tu nu stii ce esti. ii admir pe unguri care indiferent unde locuiesc sunt unguri. eu zic sa mergi prin satele moldovenesti ca sa vorbesti in cunostinta de cauza nu sa asculti ce spune voronin. eu am impresia ca esti rusoaica.
  • +12 (24 voturi)    
    Ridicoli... (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:13)

    dumi [anonim]

    Excelenta initiativa a statului roman de a acorda cetatenie fratilor nostri moldoveni.
    Cat priveste UE, mai bine s-ar ingrozi de musulmanii si negrii pe care-i tot naturalizeaza si care n-au nimic comun cu Europa, doar creaza probleme sociale.
    Frati moldoveni, bun venit!
  • +3 (13 voturi)    
    Ungaria? (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:13)

    Lucian [anonim]

    Nu mai tin bine minte, dar nu a dar si Ungaria cetatenie maghiarilor din Romania?
    Parca asa tin minte, desi nu sunt f, sigur.
    Poate cineva confirma?
    Nu am auzit comentarii atunci..
    • +3 (11 voturi)    
      Si chiar daca a dat... (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:41)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      Nu stiu daca asa s-a intamplat si cand....dar Romania ori era membra UE, ori era in proces de aderare...asa ca asta u e problema. Problema pt ei e ca Moldova inca nu are nici o treaba cu Europa...
      • +6 (12 voturi)    
        ... (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:02)

        dave [anonim] i-a raspuns lui bgd

        moldova are treaba cu europa...si inca foarte multa...moldova este o parte a romaniei
        • -1 (9 voturi)    
          puncte...puncte (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:13)

          kllaus [anonim] i-a raspuns lui dave

          as spune ca tara da, nu insa si oamenii din ea. Pana la urma care e diferenta dintre un comunist moldovean si un musulman din Pakistan? Disolutia culturala a Europei a inceput de mult, si nu am initiat-o noi. Asa ca , sa intre toti! Nici romanii nostri nu au prea mult de-a face cu sapunul, de ce sa ne mai uitam la pielea altora?
        • -1 (7 voturi)    
          nikagda (Vineri, 17 aprilie 2009, 18:45)

          ivan ivanovici ivanov [anonim] i-a raspuns lui dave

          Aici gresesti fundamental. Moldova este o alta tara si va fi o alta tara cat va fi lumea asta! Restul sunt gogorite ale unor frustrati care nu sunt in stare sa faca ordine nici in tara pe care o locuiesc.
    • +10 (10 voturi)    
      Opozitia maghiara a promis cetatenie (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:53)

      Orban [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      E adevarat, Ungaria a facut o tentativa, insa a fost respinsa chiar de poporul ungar, prin referendum. Majoritatea electorilor din Ungaria au repsins ideea de a da cetatenie maghiarilor din Romania, Serbia, Slovacia sau Ucraina, nedorind sa plateasca acestora "privilegii". Insa in substrat era si teama unei "invazii" de 2 milioane de oameni care ar fi luat locurile de munca maghiarilor "adevarati" !
      Actuala opozitie din Ungaria a propus maghiarilor din Ucraina (recent la Ujdgorod) ca le va da la toti cetatenie dupa revenirea la putere. Insa pare electoral, pentru ca Ucraina interzice dubla cetatenie si acei maghiari ar fi obligati sa renunte la una din ele. Sigur ar renunta la cea ucraineana si toti ar pleca in Ungaria.

      De remarcat, UE nu stabileste absolut nici o obligatie privind dubla cetatenie, tarile membre fiind libere sa accepte sau nu asa ceva.

      Spania, Germania, tarile baltice, Austria, Cehia, Danemarca, Olanda, nu permit dubla cetatenie.
      Si Romania e libera sa interzica dubla cetatenie, dar o va face numai in cazul in care Ungaria va acorda masiv cetatenie minoritarilor de la noi sau daca ne vom trezi cu un val de imigranti arabi, pakistanezi, chinezi, etc.
      • +1 (7 voturi)    
        corect (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:38)

        amuzatu [anonim] i-a raspuns lui Orban

        Perfect adevarat.....ar trebui sa faca si Romania un referendum privitor la acordarea cetateniei romane moldovenilor. Cred ca multi de pe forum ar fi surprinsi de rezultate.
        Si oricum in cazul Moldovei, problema nu se rezolva acordand cetatenie.....Romani nu face decat sa bage capul in nisip
      • -4 (8 voturi)    
        CORECT! (Vineri, 17 aprilie 2009, 21:45)

        tito [anonim] i-a raspuns lui Orban

        bine spus aici.....Dece ungurii au avut puterea sa voteze nu impotriva propriului popor?
        Au avut ca altfel plateau ei beneficii celor din alte tari care veneau si luau lucrurile dea gata.
        La fel si cu moldovenii, ca romani ne-am chinuit ani si ani sa strangem cureaua sa intram in UE, si acum o sa platim si ca imagine si si ca taxe si impozite pt "romanii" din jungla Moldoveneasca...
        SA STEA ACOLO!!! CA NICI O REVOLUTIE NU SUNT IN STARE SA ISI FACA SA SE ELIBEREZE SINGURI....
      • +2 (2 voturi)    
        fals in cazul Germaniei (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 4:44)

        zwilling [anonim] i-a raspuns lui Orban

        De cand Ro este membra UE nu mai esti obligat sa renunti la cetatenia romana pentru a o lua pe cea germana.
        • +1 (1 vot)    
          am impresia ca... (Duminică, 19 aprilie 2009, 2:34)

          Nicolae [anonim] i-a raspuns lui zwilling

          am impresia ca este vorba NU de hotararea Ungariei de a accepta sau nu acordarea cetateniei ardelenilor de origine etnica maghiara ci de reactia Romaniei la un asemenea act - vis-avis de sugestiile fatze de frati de dincolo de fluviul Prut - care se largeste din zi in zi.
          Dac unguri din romania vor sa-shi re-stabileasca viitorul in Ungaria, ca cetatni maghiari,s-ar putea sa se faca loc la Cluj napoca ,oradea mare sau Arad pentru basarabeni.
          EXACT ca in Vojvodina de unde au disparut cca. 30.000 de unguri catre tara lor de vis.
          Ccca. 3000 de locuinte vacante de la Subotica stau si astazi marturie acestui deluge maghiar.
  • -5 (19 voturi)    
    ue (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:16)

    alpha [utilizator]

    adevarul e acordarea cetateniei se va face pe spagi si vor beneficia bisnitarii rosofoni.va fi un alt val de infractori cu cetatenie romana dupa tigani.UE e perfect indreptatita sa fie ingrozita.intr-un al doilea pas ar urma cereri pentru obtinerea cetateniei moldovenesti din partea kirgizilor,uzbecilor etc care odata vazandu-se "moldoveni" vor vrea sa fie romani....
    • +8 (12 voturi)    
      ce tampenii (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:37)

      hope [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      si cum propui ca kirgizilor si uzbecilor sa le dea cetatenie RO??? io ca moldovean am adus adeverina de nastere romaneasca abunicului meu (din 1921)
      • -2 (8 voturi)    
        spaga (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:30)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui hope

        cu un pic de spaga data unde trebuie poti aduce adeverinta ca esti ruda cu ramses al 2-lea daca vrei.asta e romanica.
  • +7 (13 voturi)    
    Romanians have good memory also (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:19)

    Zalmoxis [anonim]

    Romanii au, de asemenea, memorie buna. Chiard aca iarta nu uita.
    In schimb Institutille UE au probleme de intelegere a situatiei din Republica Moldova. Sau, mai exact se fac ca nu vad ceea ce se intampla acolo. Este absolut inadmisibil ca UE sa considere ca in Rep. Moldova este democratie si sa se faca ca nu vad ceea ce se intampla acolo de circa 15-18 ani.
    Politica strutului nu ajuta pe nimeni, ba chiar dimptriva.
    Ceea a propus Romania trebuie sa trezeasca la creda realitate de toate zilele institutiile UE inchistate.

    The Romanians also have good memory. They forgive, but they not forget.
    Instead EU EU institutions have issues and problems understanding the situation in Republic of Moldova. Or, more exactly, they pretend not to see what is really happening there. It is absolutely inadmissible that the EU considers in Republic of Moldova there is democracy and they pretend not to see what happened there in the last 15-18 years.
    Ostrich politics (hiding the head in the sand) don’t help anyone, on the contraire.
    Romania has proposed what must wake up to the every day tough reality the slow moving EU institutions.
  • +1 (15 voturi)    
    Poftim (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:35)

    sabo [utilizator]

    Europa celor tari!
    Tu Romanie ....Vestul tradator ca totdeauna si mereu!
    Sa mai citim o data istoria!
    Acestia sunt romani...trebuie sa luam exemplul evreilor.
    Ei stiu ce vor!
  • +12 (24 voturi)    
    si eu sunt ingrozit (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:35)

    un oarecare [anonim]

    de faptul ca pactul ribbentrop - molotov mai exista intr-o Europa care se vrea unita si democrata. Franta, Anglia, Spania sunt libere sa aduca negrii hispanici si musulmani pe banda rulanta in UE. Noi nu ne putem primi in tara pe cei care au fost separati de Romania de Stalin? Asta iti e dreptatea UE??
  • +8 (22 voturi)    
    Ue (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:36)

    Eu [anonim]

    Oficialii UE incalca legislatia europeana, privind cetatenia, deoarece cetatenia este strict in competenta nationala a fiecarui stat, si sa-si bage nasul in cur cu parerile lor.
  • -4 (20 voturi)    
    Timpenie (Vineri, 17 aprilie 2009, 13:53)

    cap-one [anonim]

    cea mai mare timpenie pe care am auzit-o. Cum sa dai cetatenie asa la engros?
    Pina acum ii luam apararea lui Basescu dar asta e o mare timpenie.
    • +5 (9 voturi)    
      ... (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:05)

      dave [anonim] i-a raspuns lui cap-one

      iti zic si tie ce le-am mai zis si altora. pune mina pe o carte de istorie si vezi ca cei pe care ii stii sub numele de moldoveni sunt romani la fel ca si tine, la fel ca si mine...
      • -2 (10 voturi)    
        referendum (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:39)

        amuzatu [anonim] i-a raspuns lui dave

        Eu zic sa facem referendum.......
      • -3 (9 voturi)    
        ba ce de sange de roman ai in tine (Vineri, 17 aprilie 2009, 18:52)

        Strul [anonim] i-a raspuns lui dave

        Ai dreptate, bai Itzic. Toti suntem romani: si Istvan, si Hrebenciuc, si Rachela lui Moritz, ca e dama bine si merita si ea sa fie bagata in seama. Bai, omule, dar am auzit ca tu n-ai prea fi roman: ca ai sange de cuman in tine, si un pic de peceneg, strabunica ta ar fi fosdt o daca pe care a luat-o unul de la romani, Chroes- venit tocmai din Asia Mica, de pe la Hittiti. Dupa aia ar fi prins-o un calaret de-al lui Genghis Han si ala stia calaria! Oricum , e buna propaganda: toti suntem romani! In afara de aia care nu sunt!
        • -1 (1 vot)    
          sa nu exageram (Duminică, 19 aprilie 2009, 2:42)

          Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Strul

          sa nu exageram,Strul
          Te vad baiat haios si interesat in istoria neamului.
          Eviti insa sa mentionezi tribulatiile arborelui tau genealogic - la care,in mod sigur s-au oprit cu piciorushul in sus maidanejii de la poarta - sau 'din poarta'n poarta'.
          De unde stiu?
          Din calitatea produsului final
      • +1 (3 voturi)    
        trebuie sa vrea si ei! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 16:59)

        george [anonim] i-a raspuns lui dave

        Degeaba vrem noi, cei din Romania ca moldovenii(din R. Moldova) sa fie romani, daca ei nu se considera romani. Peste 70% dintre ei vor sa se numeasca moldoveni.
        Cred ca alegerile din 5 aprilie au fost , in general, corecte. Nu uitati ca in Romania la alegerile din mai 1990 FSN a castigat 70% din voturi, iar Iliescu 86% ,iar rezultatul ,dupa cum stiti nu a fost fraudat. Asa a votat populatia comunizata din tara. Credeti ca in R. Moldova e altfel? Nu, tinerii sunt la munca in afara, iar la vot au mers(ca si la noi) pensionarii, saracimea satelor si oraselor care pentru o sticla de vin sau de ulei au votat
        pe comunisti. Chiar crezi ca au constiinta ca sunt romani? Nu, au invatat in scoala ca sunt moldoveni si ca romanii sunt fascisti care au cucerit Basarabia si asta cred si acum.
        Sa ma contrazica cineva din Basarabia, nu din cei care invata sau muncesc in Romania! Dar cu argumente.
    • +5 (5 voturi)    
      nu se da en-gross (Vineri, 17 aprilie 2009, 18:41)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui cap-one

      Nu se da cetatenia en-gross, se simplifica procedura numai, si nu vor mai trebui sa astepte cu anii.
    • +8 (8 voturi)    
      acordare cetatenie romana (Vineri, 17 aprilie 2009, 19:50)

      Dorina [anonim] i-a raspuns lui cap-one

      Nu se da cetatenie en gross. eu is moldoveanca cu bunicii nascuti in cadrul Romaniei Mari, is de 11 ani in Romania si am depus dosarul de redobandire a cetateniei de 4 ani si nu s-a intamplat nimic inca. sunt tot in asteptare... astea is vorbe. pana o sa aiba un milion de moldoveni cetatenie romana o sa treaca foarte mult timp.
  • +9 (13 voturi)    
    cainii latra ursul trece (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:09)

    benu [utilizator]

    cu cat facem mai putin tamtam cu atat timpul trece in favoarea noastra. moldovenii devin cetateni europeni si gata. un mesaj pentru moldoveni nu va temeti ca la un momentdat puteti pierde cetatenia moldoveana pentru ca ati optat pentru cea romana pentru ca regimul comunist nu va fi vesnic, la urmatoarele alegeri vor veni alti guvernanti cu mai multe tigle pe casa si veti recupera si cetatenia moldoveneasca.. daca veti mai dori, ca la urma urmei tot romani suntem :)
  • +6 (22 voturi)    
    Ipocriiza fara margini a UE (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:09)

    un roman [utilizator]

    Dar cand cele doua germanii sau unit si zeci de milioane de nemti au devenit cetateni UE a spus cineva ceva?!

    UE e speriata ca le taie iarasi rusii gazul, asta este singurul motiv pentru care fac scandal.

    Ia mai dai in mama lor de nevertebrate, ca m-am saturat de cat se ploconesc in fata cazacilor jegosi.
  • +7 (15 voturi)    
    asa (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:23)

    veninusrl [anonim]

    in afara de cehi care au mai facut gat privind cetatenia romana pt romanii de peste prut?

    observ ca articolul cu un ton extrem (nejustificat de altfel) de alarmist este scris tot de anne-marie blajan. aceeasi persoana (jurnalista?) care mai scria ceva tot la fel de amintator. doamna, nu vreti sa scrieti despre alte subiecte? la asta va razbate partizanatul (subiectivitatea) la fiecare virgula?!?!

    daca va este firca de moscova si vreti sa stati cat mai curbata in fata bruxelles-ului este alegerea d-voastra, dar nu inpuneti/induceti acest comportament si opiniei publice!

    DA, trebuie acordata cetetaenie romana romanilor, de oriunde ar fi ei!
  • +6 (18 voturi)    
    Aha (Vineri, 17 aprilie 2009, 14:52)

    vova [anonim]

    Deci, UE nu e "ingrozita" ca in granita ei dispar oameni de pe strada si, cand apar, apar morti gata, ca in tara lui Pinochet spre exemplu.
    Nu e interesata ca se fura alegerile si ca se insceneaza incendierea Parlamentului intr-un stat care le e partener spre integrare.
    Astea sunt lucruri scuzabile cand sunt savarsite de militieni cu secera si ciocan pe insigne. Dar e ingrozita ca Romania recunoaste un drept fundamental la cetatenie si la viitor unor fii ai ei, tranzactionati ca vitele de Stalin si de Hitler.
    Stii ce, Uniune? Fa-te ca lucrezi, ai pierdut o buna ocazie de a tacea.
    Iar cat priveste gazele din Rusia, azi asa, maine asa, iar poimaine la Bruxelles o sa ne citati din operele alese ale lui Iuri Andropov.
  • +6 (18 voturi)    
    Interese... (Vineri, 17 aprilie 2009, 15:19)

    StefanAlin [utilizator]

    Nu am vazut nici un stat UE pana acum, care sa puna interesul uniunii mai presus de cel propriu...deci de ce se sare la gatul nostru cand facem si noi asta?? La draq cu M(area)UE!
  • -6 (16 voturi)    
    NU (Vineri, 17 aprilie 2009, 15:46)

    hans@gretel [anonim]

    Un NU hotarit pentru acordarea cetateniei moldovenilor.
  • +8 (12 voturi)    
    !!ipocrizie!! (Vineri, 17 aprilie 2009, 15:57)

    dave [anonim]

    uniunea europeana (franta, italia, spania, marea britanie....) este pur si simplu invadata de emigranti fie ca sunt magrebieni sau asiatici. vorbim aici despre persoane fara nici un fel de legaturi etnice sau culturale cu acest continent. iar acum, brusc, cind vine vorba de CETATENI EUROPENI de drept, asa cum sunt romanii basarabeni, oficialii europeni IAU ATITUDINE. daca mi-ar fi permis...as intreba: unde naiba au fost aceiasi oficiali, cind la chisinau, autoritatile comuniste au instaurat teroarea impotriva protestatarilor?! si de fapt unde sunt in fiecare zi, cind mai iese la iveala cite o victima a represiunii comuniste?!?
    • -3 (9 voturi)    
      cine e afara si cine e inauntru? (Vineri, 17 aprilie 2009, 18:59)

      pakistanezu [anonim] i-a raspuns lui dave

      Chestia e alta. Aia de la UE zic ca asiaticii si africanii ar fi mai europeni decat romanasii nostri care au ingrozit planeta mai ceva ca popoarele barbare. Spun europenii ca, dupa cum gandim si ne purtam, noi am cam fi afara din Europa, mai mult chiar afara din lumea civilizata, nicidecum asiaticii pe care ii dispretuim. Ca suntem campioni la furat, la violat, la manelit, la lenevit, la dat vina pe altii.
  • -8 (16 voturi)    
    care e avantajul? (Vineri, 17 aprilie 2009, 15:59)

    Criticu [anonim]

    de a avea alti 3-4 mil de cetateni moldoveni ca eu nu inteleg ? De unde atita entuziasm fara limite?
    Adica vom avea niste milioane de cetateni dintr-o data in plus, cu niste drepturi, dar fara obligatii.
    De exemplu la votare pot sa-l voteze pe VC tudor presedinte si dat fiind numarul mare de electori, bufonul bolnav poate sa fie ales. Si atunci iesim si noi si Moldova din europa si din lume.
    Nu sint scoli , nu sint gradinite. Pentru romani. daca sa presupunem ca vor veni 0,5 mil de scolari sa invete la noi unde dracu ii bagam pe ei si pe copiinostri? Vreti mereu sa ne sacrificam pt copii copiilor nostri? Noi astia cind o sa traim?
    Nu vedeti ce probleme ne-am creeat singuri in Europa? Vreti alte milioane sa ne sugrume de tot?
    • +8 (10 voturi)    
      Nu intelegi - asta este adevarul (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:38)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Criticu

      In chestiunea data VCT-ul iti este superior. Adica chiar daca el este un bufon bolnav (cu probleme la mansarda) matale imi pari o reptila. Cand te viziteaza rudele te intrebi ce avantaj ai?
      Nu cred ca ai copii chiar daca te prefaci ingrijorat ca acesstia vor avea de suferit de aglomerarea pe care presupui ca o vor produce romanii de peste Prut. Si daca chiar ai este trist pentru ca de la tine nu au ce invata: pentru ca nu stii ce inseamna un frate. Pe un frate il iubesti neconditionat si nu te intrebi ce avantaj ai ca iti este frate. Asta daca esti intr-adevar om.
      • -6 (10 voturi)    
        Despre ce vorbesti amice? (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:48)

        dexter [anonim] i-a raspuns lui IoanB

        Mie nu-mi sunt frati. Din contra am avut "cel putin experiente ciudate" cu multi dintre ei.
        Si ca tot vorbesti de frati....in momentul in care un frate greseste iti iei dreptul de al corecta si "pedepsi usor"....Nu continui sa-i dai lapte si miere cand el vine si-ti face casa vraiste, iti bate copiii si-ti injura nevasta.
  • +11 (13 voturi)    
    avantajul e urmatorul.... (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:26)

    alexutzu [anonim]

    Mai oameni buni voi chiar nu intelegeti ca in Romania avem un spor negativ al populatiei??? Nu pricepeti ca forta de munca activa se diminueaza pe zi ce trece??? De unde sa aduci persoane care sa cunoasca limba romana, sa aiba si educatie si sa fie dispuse sa munceasca pe bani putini? Sigur, acum e criza, dar cati sunt dispusi, ma refer la persoane cu experienta nu la proaspeti absolventi, sa lucreze pe salarii foarte mici in Romania (adica sa primeasca minimul pe economie la 8 - 12 ore/zi)? Oamenii astia vor ocupa acele posturi si multi dintre ei vor pleca si in Europa la munca tot pe bani foarte putini... Si sa fim seriosi cu valul de infractionalitate - pot sa pun pariu ca membrii bandelor de crima organizata din Moldova au demult cetatenie romana!!!
    • -1 (9 voturi)    
      super solutie (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:43)

      amuzatu [anonim] i-a raspuns lui alexutzu

      Domnule.....solutia ar fi ca politicienii romani sa faca tot ce le sta in putere sa creasca nivelul de trai in Romania. Pentru ca atunci f multi nu ar mai pleca (si sporul ar reveni pe plus).
      In ceea ce priveste acordarea cetateniei romane, propun un referendum.
  • +7 (9 voturi)    
    Dar putem da la un sfert (Vineri, 17 aprilie 2009, 16:52)

    Vlad I [anonim]

    Poate ca nu putem da la 800 de mii, dar la 150 mii pe an da. Voronin niciodata nu va putea scoate in afara legii dubla cetatenie, ar lua biletul de voie in UE la multi oameni, si ar pierde electoral enorm, pus ca mai au si cetateni rusi cu dubla cetatenie. II este imposibil.
  • +6 (8 voturi)    
    ei... (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:01)

    ion [anonim]

    Noi putem la limita sa renuntam la urgentarea obtinerii cetateniei cu conditia reluarii votului din R Moldoveneasca cu refacerea listelor de alegatori si acordarea unui drept corect de publicitate partidelor de opozitie!! Respect Base!
  • +6 (10 voturi)    
    SI NOI SUNTEM INGRIJORATI!!! (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:04)

    cezar [anonim]

    de faptul ca besinosii din Parlamentul European baga capul in nisip la ridicarea celei de a doua URSS la est de noi si sacrifica tari calcand in picioare propriile principii ale libertatii si democratiei. Unde e Europa solidara in principiile ei? Adica Moldova e numai problema Romaniei? Sau democratie sa fie numai in EU, in afara ne doare-n spitz!

    Dupa cum au actionat cu diplomatia de fleasca ne lasa sa intelegem ca nu sunt solidari cu noi romanii, deci trebuie sa rezolvam problema dupa capul nostru. Daca erau DDR-isti oare ce ziceau??? Sau fac gat numai ca fratii nostri basarabeni sunt saraci vai de ei. Atunci cum ramane cu viziunea europei unite in democratiei sau EU e doar un club exclusiv de bogatani?
  • +9 (13 voturi)    
    Moldova e in inima mea (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:05)

    dumi [anonim]

    Frati moldoveni:
    - ati fost romanii care au rezistat, cat s-a putut, rusilor, turcior, polonezilor, ungurilor
    - ati fost vanduti rusilor de catre turci, in 1812
    - ati fost schingiuiti si asasinati in Gulag
    - ati dat Romaniei cei mai multi oameni de cultura si oameni politici de mare calibru
    - Romania va e DATOARE! Sa nu credeti ca vi se face acum o favoare! Meritati din plin cetatenia romana!
    Nu va uitati la niste idioti "politically correct".
    Tara va asteapta! Veniti la noi!
  • -1 (11 voturi)    
    Romania = Spania (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:07)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Haideti sa transformam Romania in Spania zilelor noastre. Sa-i aducem pe moldoveni sa lucreze pe camp, sa spele masini cum fac imigrantii polonezi in Marea Britanie, sa tunda iarba lui Columbeanu ca asa scapa si el de filipinezi, sa lucreze in patiserii ca tot sunt ei obisnuiti sa manance numai paine.

    Ideea de a aduce un moldovean si dupaia sa-l tratezi ca pe un roman 100% e aberanta. Astia in Moldova sunt cu un deceniu in urma noastra asa ca trebuie luati de jos, muncile grele si dupaia sa evoluezesa aiba drepturi egale cu ceilalti locuitori
  • +5 (11 voturi)    
    Europa, eterna poveste a curvei (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:36)

    glinko [anonim]

    "Potrivit legislatiei UE, Romania are dreptul sa acorde cetatenie cui vrea, indiferent de numar" (citat din articol)
    Deci, unde-i problema?

    Vest europenilor le este frica ca nu cumva Romania sau alte state din est sa devina prea puternice. Chestiune care i-a preocupat din totdeauna mai mult decat orice. Sa ne amintim de Mihai Viteazul care ajunsese la portile Constantinopolului cu armata si astepta ajutorul occidentului pentru a da lovitura decisiva care ar fi putut sa duca la caderea imperiului otoman cu aprox 300 de ani mai devreme. Ajutorul bineinteles ca nu a venit. Eeuropa, eterna curva, temandu-se ca nu cumva principatele romane sa nu devina prea puternice, au preferat sa lase raul otoman sa supravietuiasca, rau impotriva caruia luptau de secole. Si sa nu uitam ca pe vremea aceea razboaiele se duceau pe baze religioase.
    Inca o dovada a onanismului vest european: lupt impotriva imperiului si cand am sansa sa-l dobor pentru totdeauna, ma gandesc ca totusi e mai bine sa-l mai las. Asa pot sa ma bat in continuare inca 300 de ani si sa sacrific vietile a alte generatii si generatii de oameni.
  • +6 (8 voturi)    
    super tare! (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:36)

    Ovidiu Suciu [anonim]

    acum o sa fie mai motivati cei care conduc UE sa acorde atentie sporita Moldovei. Geniala miscarea MAE si a lui Base. Ca pana la urma tot circul asta a fost influentat si de pasivitatea leadershipului si tarilor din UE la ce se intampla in Moldova. Ca sa nu le dea cetatenie romana in exces acum trebuie si UE sa se implice. E un fel de santaj, dar o miscare mai buna decat asta nu stiu daca era ca sa-i ajutam pe moldoveni. Sa speram ca in 10 ani max vom fi impreuna in UE. Sarbatori fericite!
  • +4 (6 voturi)    
    Belgia = cetateni pe banda (Vineri, 17 aprilie 2009, 17:45)

    ifrim [anonim]

    Belgia: o tara cat Dobrogea cu o populatie cat jumatate din populatia Romaniei, adica 10 milioane de locuitori.
    Cum s-a ajuns aici? Foarte simplu: acordare de cetatenie pe banda. Cui? Oricui: africa, maroko si alte cele.
    In Belgia cetatenia se poate acorda dupa 3 ani de resedinta neintrerupta. Si nici macar nu trebuie sa vorbesti limba. Sunt zeci de mii de cetateni Belgieni care nu vorbesc decat araba.
    Iar Belgiei ii convine: populatia creste = mai multe locuri in Parlamentul European si in alte institutii europeene. Doar e o tara populata, nu-i asa?
  • +6 (8 voturi)    
    comunismul e "ingrozitor" (Vineri, 17 aprilie 2009, 18:24)

    schmoukiz [utilizator]

    Sa ii ingrozeasca torturile, abuzurile si coruptia regimului comunist si caderea in decrepitudine a unui organism ca OSCE. Daca nu iau aminte, institutiile europene vor deveni la fel de rizibile si de neluate in seama.
    Basarabenii merita cetatenia romana pentru ca nimeni nu i-a intrebat daca vor ocupatie sovietica. Pacat ca i-am uitat anii astia, dar ce vad acum ca reactie publica imi da incredere ca s-a pornit o miscare care are un singur final: unirea e inevitabila.
  • +6 (6 voturi)    
    ce e mai ingrozitor? (Vineri, 17 aprilie 2009, 19:32)

    geo [anonim]

    sa le acordam cetatenie sau sa il lasam pe voronin si kgb-istii lui sa-i omoare?
  • -1 (5 voturi)    
    Nu se poate (Vineri, 17 aprilie 2009, 19:44)

    etre [anonim]

    Masura acordarii cetateniei romane in conditii mai relaxate trebuia luata acum buna vreme . Contextul actual este foarte prost. Practic in acest moment se da apa la moara atat urlatorului de la Chisinau cat si Kremlinului.

    Pe de alta parte, romanii de dincolo au avut ocazia sa aleaga apropierea de Romania dar au ales sa fie "moldoveni". Orice doreste populatia de sorginte romana din Moldova la ora actuala , fie alipire la Romania fie aderare la EU, nu poate avea loc pana cand nu se reformeaza politic si economic. Romania nu se afla in contextul actual de criza economica , de parte responsabila a UE, in pozitia de a alipi Moldova.
  • +2 (2 voturi)    
    UE... (Vineri, 17 aprilie 2009, 19:53)

    roman [anonim]

    ...vede lucrurile cam asa:daca v-am invitat pe voi la masa,nu este frumos sa aduceti si rudele cu voi.
  • +5 (5 voturi)    
    cetatenia (Vineri, 17 aprilie 2009, 20:21)

    Laura [anonim]

    moldovenii au putut obtine cetatenia foarte usor in perioada 90-2000. stiu de la studentii moldoveni - si-au facut cetatenie, au facut si parintilor. si dupa o perioada, au inceput sa obtina cetatenia mai greu - trebuiau sa astepte mai mult... nu stiu exact.

    totusi, ce sunt curioasa este cati moldoveni AU DEJA cetatenie romana. din cate am inteles, Romania nu furnizeaza statistici tocmai din cauza faptului ca Moldova nu permite dubla cetatenie, si sa nu faca probleme moldovenilor care au cetatenia romana si nu au renuntat la cea moldoveana.

    cred ca o sa fim surprinsi de numarul moldovenilor cu cetatenie romana. si simplificarea procedurilor acum, in 2009, n-o sa aiba efectul de sperietoare pe care-l anticipeaza UE. exact cum a fost cu deschiderea granitelor UE pentru Ro - cine vroia sa plece, era deja acolo.

    asa si cu moldovenii - cine a vrut cetatenie romana, a obtinut-o deja.
  • +3 (5 voturi)    
    UE sa actioneze (Vineri, 17 aprilie 2009, 20:30)

    Ioana [anonim]

    Daca UE se arata mai preocupata de soarta Moldovei pana acum, si nu ii lasa la discretia Rusiei, nu s-ar fi ajuns la aceasta situatie dramatica. Acum trebuie sa suporte consecintele.

    Basescu, in ciuda defectelor sale, s-a dovedit pana acum un bun jucator politic. Are acum un as in maneca, dreptul Romaniei de a acorda cetatenie cui doreste, pe care nu ezita sa-l foloseasca. Eu interpretez decizia de facilitare a obtinerii cetateniei romane de catre moldoveni ca o amenintare catre UE: "daca nu ajutati Moldova mai multa ca pana acum, va fortam noi sa ii ajutati, bagandu-va pe gat un milion de moldoveni".

    Nu m-as mira ca de acum UE sa fie ceva mai atenta cu Modova, si in schimb Romania sa "uite" de facilitarea acordarii cetateniei romane moldovenilor.
    • -2 (4 voturi)    
      Sa NU actioneze (Vineri, 17 aprilie 2009, 21:01)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Suna a santaj, nu cred ca-l vor inghiti prea usor...
  • +3 (5 voturi)    
    Shengen (Vineri, 17 aprilie 2009, 21:08)

    ion [anonim]

    Daca pretul pe care trebuie sa-l platesca Romania pt acordarea de cetatenii este neapartenenta la spatiul Shengen, atunci eu n-am nevoie de Shengen!
  • +1 (1 vot)    
    lovitura pentru voronin (Vineri, 17 aprilie 2009, 22:48)

    octavian [anonim]

    Evident ca discursul domnilui Basescu l-a palit tare pe Voronin,si sunt convins ca e un poitician capabil,si vrea sa faca ceva pentru tara aciasta amariat si rupta de rusi ,dar sa fim reali ,situatia cu redobindirea ctateniilor sta foarte prost,si eu nu ma inchipui tehnic cum sa-r putea aciasta de facut, pentru a acorda 150.000 de cetateniii pe an e necesar de acordat in jurul la 500 de cetatenii pe zi.(nevorbind de 600000)
    In pezent primesc cetatenii persoanele care au aplicat in anii 2002 -2003 ,si acei care au apelat la urgentare.
    In anul 2008 au redobindit cetatenia in jurul la 5000 de basarabeni,cea ce e mult mai mult ca in anii precedenti
    lincul de mai jos arata statisticile in domeniu
    http://cetatenie.info.tm/index.php?page=3
  • +3 (5 voturi)    
    cetatenia (Vineri, 17 aprilie 2009, 23:03)

    Gheorghe [anonim]

    autor: vondra
    Birocratilor (nu o spun cu sens rau) europeni trebuie sa le fie clar, ca daca se opun obtinerii de catre cetatenii RM (cei care merita) a cetateniei romane, acesti cetateni, pentru a scapa de regimul dictatorial-terorist de la Chisinau pot cere (cu totii, care sunt mult mai multi de un milion) azil politic in aceeasi Cehie. Daca ni se refuza azilul aici (in Europa) am putea incerca, sa zicem, in Coreea de Nord - oricum aici, in RM, situatia e mai grava...
  • 0 (2 voturi)    
    cetatenia (Vineri, 17 aprilie 2009, 23:31)

    ciprian [anonim]

    astazi am primit obtzinut cetatzenia germana,restul e poveste.
  • +3 (5 voturi)    
    fara frica! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 0:28)

    I [utilizator]

    sa nu fie ingrijorati, ca nu o sa fie mai rau decat a fost la ei cand au inceput sa dea cetatenie la toti africanii din fostele colonii. Mergi la turnul Eiffel si vine negru sa-ti vanda turnulete suvenir. Nu vrei turnulet?! ia o bricheta! nu fumezi?! ia o esarfa! nu vrei?! ia un ceas, un trabuc, un pix, stai sa-ti mai arat..
    • -1 (1 vot)    
      africanii (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 12:20)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui I

      ca africanii, dar ce te faci cu milioanele de mutzulmani
      analfabeti si degraba puitori de bombe sub orice pretext...
  • +6 (6 voturi)    
    Un drept suveran (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 1:24)

    Catalin I. [utilizator]

    Acordarea cetateniei e un drept suveran al Romaniei,cu asta e de acord si Europa.Iar in cazul moldovenilor e un fel de azil politic.Asa ca o sa inteleaga si Europa...
  • +1 (3 voturi)    
    Foarte bine ! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 2:20)

    Mihai [anonim]

    Si, bineinteles, vor veni la Bucuresti ! Daca au venit deja cateva milioane de tarani, mai e loc si pentru un milion de moldoveni.
  • +3 (7 voturi)    
    UE, CZ, la gara! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 2:26)

    fatman [anonim]

    Daca nu le place, cehii pot sa se duca dracului,.////t!
    Cand au gasit piata de desfacere in RO le-a placut la nebunie, cand au inclus RO ca o mare pleasca de stabilitate in zona le-a placut. Acu e randu nostru sa ne placa: ii vrem pe fratii nostrii inapoi in patrie!

    Si cu asta se va incheia si santajul rusesc impotriva Romaniei! Gata tavarisci sovietici, gasiti alte tari sfasiate de care sa va bateti joc, scursurile pamantului ce sunteti! Aci domnia voastra se incheie!
    'Ai siktir!
    • +1 (1 vot)    
      Intoleranta fata de cehi sau cretinism? (Duminică, 19 aprilie 2009, 12:24)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui fatman

      Asa cum cehii nu stiu ce zic despre posibilii noi romanasi, asa zic si romanii (caci eu sunt roman) despre Fatman, si anume ca doar ne anunta cum e el incercand sa ne arate la altii "calitatile lui":

      O multitudine de experimente au demonstrat co oamenii au tendinta sa vada in ceilalti propriile "defecte" (reale sau nu, defecte sau nu).

      Romanii, cehii, polonezii, oamenii cu par scurt, oamenii raraiti, cei ce cred in musca tzetze si cei care clipesc rar vor porni razboiul celor 6 miliarde de tolomaci . Castiga cine scoate mai multi ochi de la adversar...
  • +3 (5 voturi)    
    moldova (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 2:33)

    mariana [anonim]

    Domnilor din Europa le e frica de o Romanie mare si mult mai puternica...Toti vorbesc de cetatenie si alte prostii;de ce nu se spune deschis:vrem sa ne unim pentru ca nu ai doua tari vorbitoare de aceeasi limba ci una:Romania mare...asa poate putem sa ne impunem punctul de vedere...poate ca in sfarsit ne vor considera o tara din Europa si nu vor mai zice mereu emigrantii romani...Cat despre domnul din Cehia noi nu suntem ca ei sa tragem unul hais si altul cea cum au facut ei de acum sunt doua terisoare...
    • 0 (2 voturi)    
      Exact! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 12:36)

      Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui mariana

      Ai perfecta dreptate! Urgentarea cetataniei este mic pas spre o Mare Unire!
    • +2 (2 voturi)    
      Asa e ! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 17:12)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui mariana

      Toti tremura de frica unei Romanii mari si puternice !
      Problema e ca nici nu vor stii de unde a venit lovitura. De Praga, Varsovia, Budapesta etc. au auzit toti, pe cand de groapa de gunoi de pe Dambovita nu prea stie nimeni. Amuzant e ca, uneori, se confunda Bucurestiul cu Budapesta ! :)
  • +1 (3 voturi)    
    Trebuia sa fim doar in NATO (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 4:03)

    Lucianmotzul [anonim]

    Intrarea in Ue nu ne-a adus decit slugarnicie si piata de desfacere ,acesti destepti ne-au luat ;sa nu zic furat absolut tot ce se putea fura (lua pe bani de nimic si ne dau noua lecti ,Acest UE este o mare pacaleala si pierdere pt biata ROMNIE.Tara noastra Romania a stat de pavaza turcilor 5000de ani acum ia invadat musulmani ,peste tot in vechea europa si bine scrie cineva mai sus ,daca nu erau americani eurora vorbea limba rusa cintind,ursul se stergea cu ei la fund exact ca si in bancul cu iepurile.
  • 0 (0 voturi)    
    totusi se poate -din 17 aprilie 2009!! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 5:03)

    alex [anonim]

    http://online.wsj.com/article/SB123993183347727843.html?mod=yhoofront
    sau
    http://74.125.65.132/translate_c?hl=en&ie=UTF-8&sl=en&tl=ro&u=http://www.cic.gc.ca/english/citizenship/rules-citizenship.asp&prev=_t&usg=ALkJrhg4wXX2HqT4XLghDStT_6AmX9SEbg
  • +2 (4 voturi)    
    Drepturile Omului (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 10:09)

    VictorS [utilizator]

    Cred ca UE trebuie sa traga aer in piept si sa reciteasca Carta Drepturilor Fundamentale si constitutia UE.

    Libertatea personală este apărată şi garantată în cadrul U.E. conform dispoziţiilor Constituţiei, precum şi libera circulaţie a persoanelor, a mărfurilor, a serviciilor şi a capitalurilor şi libertatea de stabilire. În domeniul de aplicare a Constituţiei Europene şi fără să aducă atingere dispoziţiilor specifice prevăzute de aceasta, este interzisă orice discriminare pe motiv de naţionalitate.

    -----

    Cat de binevenita este masura sau ce se va intampla daca vin inca 1 mil de romanasi, cred ca Mahatma Gandhi a zis-o mai devreme deajuns de clar:
    "Freedom is not worth having if it does not include the freedom to make mistakes.”

    -------

    Pe de alta parte mi se pare jenanta exprimarea: "Presedintia ceha a UE si institutiile europene sunt ingrozite de propunerea Romaniei de a acorda cetatenie romana unui milion de moldoveni"

    De parca ar avea cehii ceva cu noi, iar institutiile au in vene birocratia... so why f*** bother...
  • 0 (2 voturi)    
    Aviz Microbiştilor (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 10:34)

    Sandu [anonim]

    Dacă s-a putut simplifica procedura de acordare a cetăţeniei române pentru un fotbalist cînd s-a considerat că este în interes naţional, cu certitudine se va simplifica şi pentru opincă dacă Vlădica chiar vrea asta.

    Pace
  • +1 (3 voturi)    
    Clarificari ! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 17:53)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    Stefan voda cel Mare si Sfant de acum 400 de ani a observat ca europa e tare numai in promisiuni si incurajari.Romania a fost buna cand era granarul europei,benzinaria si cu cei mai cheltuitori europeni cand leul aur era 2 dolari.Romania a fost buna cand a fost straja la poarta orientului rasplatita cu aplauze,buna cand declasifica materiile prime care exportate creeaza locuri de munca.Romania este buna ca piata de desfacere si care abandonand pietele sale alaturi de alte foste..au dat o gura de oxigen industriilor europene.Romania a fost buna lasandu-se cu poponetul gol dand unitati strategice pe mai nimic.Romania e buna la munca de jos,la ingrijit parintii de care europenii sunt din ce in ce mai putin atasati.Romania e buna ca pozitie geostrategica cu deschidere la mare.Buna ca nu_i desfiinteaza cu amenzi pe cei cu industrii energofage si poluante.Romania e buna sa exporte neveste muncitoare loiale si fertile ca ale lor vor la restaorant de trei ori pe zi si cu menajere platite,Romania e buna ca exporta medici ,specialisti, policalificati pe spezele bugetului.Romania e buna laudand Europa si cand greseste.E buna cand imprumuta si plateste datorii si dobanzi plus participarea la cotizatii la UE de cca 1 miliard de EU in timp ce europa gaseste n motive sa nu dea banii promisi inventand cat mai multe piedici si furci caudine.Romania intrand in valul doi aduce peste 50%teritoriu fata de cei sase dar populatie 100%.O crestere nu ar fi pragmatica pt.matusa Tamara-Europa cea bogata in promisiuni.O casatorie e valabila la bine si la rau iubind nu numai calitatile si defectele !Este imperios necesar ca in locuri publice sa se ridice pietre comemorative cu cei mai vestiti romani din tara si de pretutindeni incepand cu Burebista si terminand cu " mica Picaso' Busuioc,Nadia,Hagi,Brancusi,Carol i etc, Pentru tineret dar si pentru turisti.Casatoria Ro+UE sa nu se faca in genunchi ca pana acum.Bravo Basescu ! Ex: fata de Polonia cate datorii sau iertat Romaniei ?DDD
  • +2 (2 voturi)    
    Urmarile Pactului Ribbentrop Molotov (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:52)

    releu [anonim]

    le vor simti pe pielea lor.... Ca si inchisul ochilor de pana acum fata de situatia din RM.. Comunistii au facut din RM cea mai saraca tara din UE, acum trebuie sa vada cum este cand te faci ca nu vezi... Si in fond legea cetateniei este OK, doar cu ea am intrat in UE si era OK....
  • -2 (4 voturi)    
    de frica (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 20:54)

    sigur [anonim]

    Pai nu ati vazut sondajele de acum: Basescu pierde sigur alegerile in situatia actuala. Pai sustine panaramele alea de Boc si Pogea cu legea lor imbecila forfetara. O sa vedeti primele rezultate la alegerile parlamentare. Si singura solutie este sa aduca un milion de votanti din Moldova, nu-l intereseaza ce se va intampla cu ei, ca situatia Romaniei este f proasta, cum se vor integra, el vrea sa iasa cu orice pret presedinte din nou. Sper sa i se infunde de data asta.
  • +2 (4 voturi)    
    o miscare buna facuta prost (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 22:35)

    mindturner [anonim]

    o miscare buna care trebuia facuta pe tacute, sa se trezeasca in fata faptului implinit. Ne-a luat gura pe dinainte, ca de obicei, de unde se vede slaba pregatire a politicianului mioritic. mutarea i-ar termina pe comunistii moldoveni in cativa ani, iar republica va muri de foame, daca nu-i va ajuta (ca de cate ori au avut nevoie, dealungul istoriei, sic!) mama rusia. asta pentru ca cetatenie romana vor lua mai ales tinerii, ramanand ca-n moldova sa mai lucreze o multime de batrani care sa-si plateasca si pensiile unii altora. va fi dezastru demografic pentru ei, cu toate celelalte implicatii, si toata lumea o stie prea bine, inclusiv UE. iar scenariul nu se opreste aici. inca nu e timpul pierdut s-o facem in tacere, dar e mai greu acum cu ochiii atintiti asupra noastra. imi creste inima, increderea si mandria vazand cine urmeaza sa ne sustina in parlamentul european: elenuca si gigi becali. asadar, garantat vom avea numai succesuri, sic! ca daca se intampla asa, mie unul mi-ar conveni mai mult pasaportul somalez.
  • +1 (1 vot)    
    BAI !! Fiti precauti... (Duminică, 19 aprilie 2009, 20:21)

    alt dan [anonim]

    V-ati ingrozit de 1 milion? Daca sunt mai multi??
    O sa faceti pareza! Vedeti sa nu ramaneti asa!
    HAHAHAHAHAHAHAHA !!!! Papagali de UE ......
  • -1 (1 vot)    
    Basescu... (Luni, 20 aprilie 2009, 0:41)

    Ralf [anonim]

    Nu-mi ramane decat speranta ca acest fanfaron fara pic de diplomatie va pierde in toamna alegerile... Daca va ramane in fucntie, Dumnezeu cu mila....
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e chiar asa... (Luni, 20 aprilie 2009, 17:03)

    Birca [anonim]

    Acest "fanfaron" fara pic de diplomatie a fost singurul politician care a luat cumva partea amaritilor aia de moldoveni.
    Nici macar UE sau Parlamentul European nu au publicat macar o luare de pozitie in ceea ce priveste evenimentele din Moldova. Rusine !
    Este inacceptabil ca intr-o tara la granita UE sa fie oameni omoriti in bataie, ziaristi arestati, cetateni romani refuzati la granita si UE sa nu zica nimic. Si totul pentru un metru cub de gaz puturos.
    "Fanfaronul" are dreptate sa ia pozitie in favoarea unor romani uitati de toti.
  • 0 (0 voturi)    
    DACA NU SE APROBA LEGEA (Marţi, 21 aprilie 2009, 1:14)

    Eu, romanul [anonim]

    Nu-mi ramane decat sa renunt la cetatenia romana si implicit la "cetatenia" europeana din FOARTE MULTA RUSINE!!!