OSCE reactioneaza dupa o saptamana la situatia din Moldova: Jurnalistii sa relateze cu detasare despre demonstratiile de la Chisinau

de A.B.     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2009, 18:40 Actualitate | Internaţional


Dupa o saptamana de tacere, OSCE reactioneaza la situatia din Moldova printr-o scrisoare a reprezentantului pentru libertatea media trimisa autoritatilor de la Chisinau, se arata intr-un comunicat al organizatiei. OSCE cere autoritatilor moldovene sa asigure presei accesul la informatie, dar atrage atentia jurnalistilor de la Chisinau sa relateze cu detasare despre manifestatiile din Republica Moldova. MAE informeaza ca interventia OSCE "este rezultatul demersurilor realizate de catre MAE roman in legatura cu evenimentele recente de la Chisinau".

Scrisoarea a fost trimisa de Reprezentantul OSCE pentru Libertatea Presei, Miklos Haraszti, ministrului de externe moldovean Andrei Stratan. Reactia intarziata a OSCE este rezultatul demersurilor Ministerului roman de Externe, arata un comunicat al MAE remis HotNews.ro.

In scrisoare, Haraszti a facut referire la numeroasele plangeri ale jurnalistilor straini si moldoveni, care au vorbit despre abuzurile fortelor de ordine si ale serviciilor de graniceri, despre brutalitatile la care au fost supusi si despre restrictionarea accesului la internet.

"Oricare ar fi circumstantele, restrictiile impuse presei si restrictionarea libertatii acesteia incalca numeroase principii ale OSCE", a spus Haraszti in scrisoarea adresata lui Stratan.

OSCE insa atrage si jurnalistilor atentia asupra modului in care isi fac meseria: recomandam jurnalistilor care relateaza evenimentele din Moldova "sa indice clar care este statutul lor in timp ce isi fac meseria, sa relateze obiectiv, fara a inflama situatia si sa se abtina de la a se implica personal in evenimente", a spus reprezentantul OSCE.

"Sper ca vor fi initiate anchete minutioase asupra pretinselor violente, iar cei gasiti vinovati vor fi trasi la raspundere, daca jurnalistii au fost obstructionati in relatarile lor", a mai spus Miklos Haraszti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















962 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Sa nu uitam ca in mai toata Europa ... (Marţi, 14 aprilie 2009, 19:06)

    Mitica [anonim]

    Sa nu uitam ca in mai toata Europa a fost cea mai mare sarbatoare religioasa a anului. Asa ca cel putin 3 zile - nu au aparut ziare, nu a mers posta, s.a.m.d.

    Deci reactia OSCE si a d-lui Haraszti a fost prompta, in prima zi lucratoare dupa Sfintele Sarbatori de Pasti.

    Trebuie bine inteleasa reactia foarte buna a OSCE si a UE in conditiile in care dreptul la vizita a fost restabilit in Moldova Sovietica.

    Mai ramane sa vedem la lucru urmatoarele etape ale sprijinului pentru cei arestati samavolnic.
    • +3 (5 voturi)    
      mitica... (Marţi, 14 aprilie 2009, 19:44)

      otonel [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      ...eu zic sa te mai gandesti. N-ai sa vezi nicio alta reactie. Si nu din cauza Pastelui Catolic.
      • 0 (0 voturi)    
        Iata o prima reactie ... Strasbourg (Marţi, 14 aprilie 2009, 21:40)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui otonel

        ...
        Situatia din Moldova discutata la Strasbourg
        -- Comisia pentru Afaceri Exter­ne a Parlamentului European (AFET) va organiza maine o sedinta extraordinara in care va fi dezbatuta situatia din Republica Moldova.
        ...
        In paralel va fi alcatuit in pro­iect de rezolutie a Parlamentu­lui European (PE), proiect initiat de eurodeputatii Alexandru Nazare, Jean Marinescu, care sa condamne abuzurile savarsite de puterea comu­nista de la Chisinau si sa ceara trimiterea unei misiuni UE care sa analizeze modul de desfasurare al alegerilor din stanga Prutului.
        Acest proiect de rezolutie va fi dezbatut in plenul PE, saptamana viitoare la Strasbourg. Proiectul de rezolutie amintit cere Guver­nului Repuvblicii Moldova sa inceteze imediat toate actiunile ilegale si sa se asigure ca urmatoarele arestari vor fi facute in conformitate cu prevederile legislatiei in vigoare. De aseme­nea, se cere oprirea intimidarilor si hartuirilor la adresa manifes­tantilor si a jurnalistilor. Proiectul condamna arestarea si expulza­rea jurnalistilor din Republica Moldova, blocarea paginilor de Internet si a televiziunilor. Totodata este calificata ca regre­tabila implementarea regimului de vize pentru cetatenii romani in lipsa unei notificari prealabile.
        George DAMIAN - Bruxelles

        citat de pe situri din vecini ...
  • +5 (5 voturi)    
    Ce reactie penibila. (Marţi, 14 aprilie 2009, 19:14)

    dragos [anonim]

    Se vede ca OSCE e la mana rusilor. Mai era putin si reprosa jurnalistilor ca din cauza ca se "implica" si "inflameaza", s-a ajuns la atrocitatile voroniste.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru un jurnalism profesionist... (Marţi, 14 aprilie 2009, 19:39)

    paulmateescu [utilizator]

    ...ar fi fost bine sa definiti acronimul "OSCE". Nu toata lumea stie ce este.
    • +2 (2 voturi)    
      OSCE is nothing ... (Marţi, 14 aprilie 2009, 20:33)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui paulmateescu

      cu o astfel de pasivitate chiar nu conteaza cine e OSCE ... Europa vrea liniste ... imi pare rau pt romanii din rep moldova ... n-au noroc saracii :(
  • +1 (1 vot)    
    Org. pt IN-securitate si NE-Cooperare in Europa (Marţi, 14 aprilie 2009, 22:06)

    uluit [anonim]

    cine este OSCE sa faca recomandari profesionale jurnalistilor?! asta e culmea! ce joc murdar, mi-e sila!
  • 0 (0 voturi)    
    Toate (Miercuri, 15 aprilie 2009, 8:24)

    sabo [utilizator]

    parerile expuse aici par f oarte pertinente!
    De la OSCE nu speram nimic...Dupa cate stiu eu este puternic controlat de Rusia!