Pilotul unui avion a decedat la 3.000 de metri altitudine. Avionul a fost adus la sol de un pasager

de M.M.     HotNews.ro
Luni, 13 aprilie 2009, 18:13 Actualitate | Internaţional


Cinci pasageri au reusit sa scape cu viata dintr-un incident mai putin comun: pilotul unui avion bi-motor a murit in timpul zborului, dar unul dintre pasageri a reusit sa aterizeze in siguranta pe aeroportul international Southwest Florida, relateaza Fox News, citand Associated Press.

Oficialii Administratiei Federale pentru Aviatie au declarat ca pilotul a decedat dupa ce a decolat duminica de pe aeroportul Marco Island Executive. Avionul se afla pe pilot automat si ajunsese la o altitudine de 10.000 de picioare (peste 3.000 de metri) cand pilotul a decedat.

Pasagerul care a preluat mansa detinea o licenta pentru avioane cu un singur motor de 20 de ani, dar nu mai condusese niciodata avioane King Air, un model de lux mult mai mare.

Pentru a-l ajuta, un controlor de trafic a sunat un prieten din Connecticut care era calificat pentru a pilota aparate King Air. Avionul a aterizat in siguranta in circa 15 - 20 de minute.

Numele pilotului si ale pasagerilor nu au fost facute publice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7154 vizualizari

  • -7 (7 voturi)    
    :)) (Luni, 13 aprilie 2009, 18:44)

    mtb [anonim]

    sa fi fost tiriac salvatorul? :))
  • +2 (4 voturi)    
    1 (Luni, 13 aprilie 2009, 18:51)

    io [anonim]

    foo fighters - learn to fly
  • -3 (3 voturi)    
    Mai stii (Luni, 13 aprilie 2009, 20:21)

    Cristina [anonim]

    Poate era regele Mihai
  • +2 (4 voturi)    
    vitejie (Luni, 13 aprilie 2009, 20:22)

    odorica ion [utilizator]

    un adevarat act de vitejie. Important este ca pilotul de ocazie a avut curaj, nu s-a pierdut cu firea si totul s-a sfirsit cu bine.
  • -2 (2 voturi)    
    ca in filme? (Marţi, 14 aprilie 2009, 9:43)

    Copilotul vesel [anonim]

    Tipul acesta de avion are dubla comanda. Nu cumva " amatorul" se afla deja pe scaunul copilotului si stia in mare masura ce comenzi are avionul? Mi-e greu sa cred ca un amator poate aduce la sol un alt tip de avion cu care n-a mai zburat niciodata si in plus are mai multe motoare decit cel pe care s-a antrenat.
    In plus nu mi se pare un act de mare vitejie. E drept, si-a pastrat cumpatul cum trebuie sa se intimple la orice pilot.
    • 0 (0 voturi)    
      Poate ca tipul e chiar foarte bun! (Marţi, 14 aprilie 2009, 11:22)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Copilotul vesel

      Sunt oameni si oameni, jos palaria!
    • 0 (0 voturi)    
      Eu nu am condus decat Dacia 1300 si Clyo (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:52)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Copilotul vesel

      Totusi cand a lesinat Puiu Popoviciu
      la volanul TIR ului
      am preluat cu succes comanda.
      Desigur au contat si instructiunile
      pe care Capitanul mi le-a dat permanent
      pe mobil, astfel incat ,
      oricat ar trepida pe chestia asta
      Nastase si mogulii,
      mobila Ioanei
      a ajuns cu bine la destinatie.
  • +1 (1 vot)    
    Stirea poate parea banala, actul in sine nu este (Marţi, 14 aprilie 2009, 10:27)

    Mitica [anonim]

    Chiar daca stirea poate parea banala, usor holywoodiana, fapt accentuat de unele comentarii sarcastice, actul in sine nu este deloc banal.

    Asteptarea Dvs, ca o astfel de performanta sa fie reusita de orice pilot ar trebui luat ca o dovada de consideratie pentru cai care capata acest statut.

    Si eu m-am nimerit pe scaunul copilotului intr-un zbor de agrement si nu cred ca as fi fost in stare aduc avionul cu bine la sol. Ajunsesem acolo doar din intamplare, caci i-am ajutat pe ceilalti sa urce in avion, pana cand mai ramasese liber doar scaunul copilotului, ceilalti ocupand locuri mai comode (respectivul scaun este langa usa).
    • 0 (0 voturi)    
      Eu am ocupat chiar locul pilotului... (Marţi, 14 aprilie 2009, 12:56)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Dupa vreo 5 minute de emotii
      am revenit cu bine pe pamant.

      Mai periculos mi sa parut pe urma ,
      cand m-am dat in calusei.
  • 0 (0 voturi)    
    Secretul desecretizat (Marţi, 14 aprilie 2009, 15:14)

    A. [anonim]

    <i>Numele pilotului si ale pasagerilor nu au fost facute publice. </i>

    Dacă M.M. ar fi citit cu atenţie articolul de pe FoxNews către care ne şi trimite cu mărinimie, ar fi descoperit că pe pilot îl chema Joe Cabuk, pe tipul care a preluat comanda îl cheamă Doug White iar pe fiicele acestuia Maggie si Bailey.