Presa sud-coreeana: Phenianul este incapabil sa urmareasca traiectoria unei rachete cu raza lunga de actiune

de E.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2009, 10:16 Actualitate | Internaţional


"Coreea de Nord a reusit sa lanseze o racheta, dar autoritatile de pe Phenian au fost cam dezorganizate", scrie marti ziarul sud-coreean Joong Ang Ilbo. "O nava nord-coreeana care urma sa stranga resturile rachetei s-a intors din drum din cauza unei avarii, iar un avion Mig-21, care proteja locul lansarii, s-a prabusit..."

Lansarea rachetei nord-coreene nu a facut decat sa evidentieze slabiciunile sistemului de armament de la Phenian, incapabil sa urmareasca traiectoria dispozitivului, comenteaza Joong Ang Ilbo: "Coreea de Nord sustine ca a reusit sa plaseze un satelit pe orbita, dar nici ea nu stie unde a cazut lansatorul, pentru ca nu are un radar care sa urmareasca ruta lansatorului pe mii de kilometri."

Ministerul sud-coreean al Apararii nu a comentat informatiile.

Coreea de Nord a lansat o racheta cu raza lunga de actiune Taepo-dong 2 care a trecut pe deasupra teritoriului Japoniei, anuntau duminica agentiile de stiri.

In timp ce Statele Unite sustin ca nord-coreenii au testat o racheta cu raza lunga de actiune Taepo-dong 2, regimul de la Phenian spune ca a lansat doar un satelit de comunicatii, pe care ar fi reusit sa il plaseze pe orbita, potrivit agentiei oficiale de presa de la Phenian, KCNA.

Lansarea rachetei a fost criticata de occidentali, dar deocamdata nu s-a ajuns la un acord al ONU pentru condamnarea oficiala a operatiunii.

Coreea de Nord a avertizat inca de acum o luna ca intentioneaza sa plaseze pe orbita, intre 4 si 8 aprilie, un satelit de telecomunicatii, care a survolat inclusiv nordul arhipelagului japonez. Statele Unite si aliatii lor asiatici au suspectat de la bun inceput ca regimul de la Phenian pune la cale un tir experimental cu o racheta cu raza lunga de actiune.

Autoritatile japoneze au aratat ca racheta ar fi survolat partea de nord a insulei Honshu duminica, in jurul orei locale 11:37 (05:37, ora Romaniei). Prima treapta a rachetei ar fi cazut in Marea Japoniei, iar cea de-a doua, in Oceanul Pacific.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2586 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    . (Marţi, 7 aprilie 2009, 10:37)

    Ivanu [utilizator]

    dar nu exista o statistica cu satelitii aflati pe orbita?
    • +3 (3 voturi)    
      Satelit comunist (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:14)

      Lagar de reeducare [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Satelitul a cazut in Pacific, dincolo de estul arhipelagului japonez.
      Regimul comunist sustine ca el e pe orbita si difuzeaza "2 cantece revolutionare": "Imnul generalului Kim Ir Sen" si "Omagiu generalului triumfator Kim Il Jung" ! Nu, nu e o gluma, asa sustine agentia oficiala nord-coreeana :))

      Dictatura comunista nord-coreeana e cea mai retardata de pe planeta, practica un izolationism de lagar de contrare, milioane de oameni sunt tinuti ca animalele, inchisi in sate.
      Am prieteni sud-coreeni ce spuneau ca in blocurile de locuit de la comunisti sunt instalate "din constructie" difuzoare fara buton on/off. La ora 05.00 incepe difuzarea cantecelor si informatiilor "patriotice" si asta tine non-stop pana la ora 21.00 cand e "stingerea"! Locuitorii nu pot opri difuzarea sau demonta difuzoarele, sunt controale lunare, ca la contorul de electricitate !!
      Coreea de Nord, ca si Cuba, sunt exemple perfecte de auto-distrugere in stil comunist, pana si China lui Mao a dat naibii doctrina marxista si face business, doar asa a ajuns mai prospera si mai puternica pe plan mondial, cu dolarii americani:)
      • +1 (1 vot)    
        muhaha (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:11)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Lagar de reeducare

        nu-mi iese din cap cum se dadea cu capul de masa prezentatoarea aia de stiri nord koreana insufletita de elan patriotic, atunci cand explica ce mareata realizare a NK a fost faso-bomba pseudo-nucleara fasaita de ei. cred ca si acum a rupt masa in doua si a spart camera..
    • 0 (2 voturi)    
      exista (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:49)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      exista, daca ai tehnologia sa o faci.
  • 0 (2 voturi)    
    da (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:00)

    aha [anonim]

    da e o lista excel cu toti satelitii comerciali si spioni.

    o putem descarca de la hahaha.com

    satelitii nu pot fi urmariti. nu exista dispozitiv care sa ii detecteze la acea altitudine.

    si eu daca as putea masca lansarea de pe pamant, as avea satelit in spatiu, fara ca nimeni sa nu ma prinda.

    de fapt mai toate lansarile de navete spatiale din SUA sau rusia, au coincis cu lansari de sateliti spioni, adica de cate ori pleca o naveta, ori era atasata de naveta si lansata, ori pleca pe aceiasi traiectorie cu naveta.
    • +3 (3 voturi)    
      cei care pot stiu tot..... (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:37)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui aha

      tot ce misca pe orbita este inventariat pina la ultimul surub. se stie chiar si unde este in fiecare moment geanta de scule pierduta acum citeva luni de o lucratoare spatiala care repara statia spatiala. dupa cite stiti acum vreo doua saptamini statia spatiala a fost in alarma, toti s-au refugiat intr-o nava ruseasca pina a trecut nu stiu ce rest de la nu stiu ce satelit.....asa ca nu numai satelitii "oficiali" sint bine urmariti dar si orice rest de la dimensiunea de citiva centimetri in sus..... iar nord-coreenii nu par intregi la minte lansind rachete pe care nu le pot urmari....
      • +1 (3 voturi)    
        . (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:55)

        Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

        pai de asta am si intrebat mai sus, sunt sigur ca americanii nu lasa spatiul nesupravegheat
    • 0 (0 voturi)    
      nu-i drept (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:59)

      nero [anonim] i-a raspuns lui aha

      spatiul din jurul pamantului este foarte atent supravegheat. Tehnici exista cate vrei. Pana si instrumentele pierdute de cosmonauti se localizeaza si uneori navele trebuie sa faca tot felul de manevre ca sa evite cate un "deseu cosmic"
  • 0 (2 voturi)    
    Ghinion... (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:21)

    Vorbe goale [anonim]

    "O nava nord-coreeana care urma sa stranga resturile rachetei s-a intors din drum din cauza unei avarii, iar un avion Mig-21, care proteja locul lansarii, s-a prabusit..." In aceeasi dimineata, ministrul nord-corean al apararii a cazut pe scari, primarul Phenianului si-a scos un ochi din greseala iar secretarul-general al partidului s-a inecat cu un dumicat la masa...
  • 0 (0 voturi)    
    Railor! (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:53)

    robert.b [utilizator]

    Va este ciuda ca poporul (fost) prieten din Coreea Libera (recte de Nord) are realizari marete in lupta pentru cucerirea spatiului. Bineinteles ca lansarea a reusit, la fel si plasarea. Si, din surse sigure, stiu ca nu au lansat un singur satelit, ci mult mai multe, simultan, sub forma unor suruburi, piulite si alte schije... Si imperialistii ticalosii care se asteptau sa fie rotunde si sa faca beep-bip-beep, au fost inselati! Traiasca!!