VIDEO Barack Obama: Statele Unite nu se afla in razboi cu Islamul

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2009, 17:08 Actualitate | Internaţional


Presedintele american Barack Obama a declarat, in cadrul unei vizite oficiale in Turcia, ca Statele Unite "nu sunt si nu vor fi niciodata in razboi cu Islamul", informeaza AP. Liderul de la Casa Alba se afla in Turcia in prima sa vizita oficiala intr-o tara musulmana dupa preluarea mandatului, la 20 ianuarie.

"Dati-mi voie sa spun aceasta cat de raspicat pot: Statele Unite nu sunt si nu vor fi niciodata in razboi cu Islamul. De fapt, parteneriatul nostru cu lumea musulmana este vital in respingerea unei ideologii extremiste pe care oameni de toate credintele o refuza", a afirmat Obama.

Liderul de la Casa Alba a spus ca "relatiile Americii cu lumea musulmana nu pot fi si nu vor fi bazate pe opozitia fata de Al-Qaeda. Cautam un angajament mai mare bazat pe interese mutuale si pe respect".

"Ne exprimam aprecierea profunda pentru credinta islamica, care a facut atat de multe de-a lungul secolelor pentru a crea o lume mai buna, lucru valabil si in cazul tarii mele", a afirmat Obama.

Intr-un discurs tinut in fata Parlamentului de la Ankara, Barack Obama a cerut un parteneriat mai mare cu lumea islamica, iar despre Turcia a spus ca este "un aliat important al SUA in multe domenii". De altfel, presedintele american a afirmat ca tara sa sprijina eforturile Turciei de a adera la Uniunea Europeana.

AP precizeaza ca presedintele SUA incearca sa revitalizeze relatiile cu lumea islamica, care a fost acuzata pentru atacurile teroriste de la 11 septembrie.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















885 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    The G-20 Summit: Neoliberal Agenda Untouched (Luni, 6 aprilie 2009, 17:14)

    calu balan [anonim]

    The G20 summit meeting in London from April 1st onward was loudly announced and publicized. Those 20 industrialized and emergent countries (G20) are meeting to find solutions to the crisis. But long before the end of the summit, it is clear that they will not rise to the challenge.

    The G20 was not created in order to provide genuine solutions; it was hastily summoned a first time in November 2008 to salvage the powers that be and try and to plug the breaches in capitalism. It is therefore impossible for this body to opt for measures that are sufficiently radical to save the day.

    Public opinion will be told to look in the two directions that are expected to focus aggravation: tax havens and the CEOs’ incomes.


    continue: http://gandeste.org/politica/the-g-20-summit-neoliberal-agenda-untouched-next-phase-of-the-crisis-is-looming/2033/
  • +1 (1 vot)    
    OBAMA (Luni, 6 aprilie 2009, 18:24)

    da [anonim]

    tradatorul civilizatiei occidentale...
    • 0 (2 voturi)    
      Pai nu izlamu a adus kebabu in Amerika? (Luni, 6 aprilie 2009, 20:53)

      Obama aka IslamLoverBoy [anonim] i-a raspuns lui da

      Nu stiu la ce se referea Hussein Obama cand afirma ca "islamul a facut atatea lucruri bune pentru lume, inclusiv pentru tara mea"?!? Islamul (sau islamistii) n-au facut absolut nimic pentru prosperitatea si intarirea Americii:)) Dimpotriva, ei urasc sistemul politic si cultural american, au atacat USA, drapelele americane sunt arse la orice manifestatie arabo-islamica, etc.
      Suna de fapt a fraza de pupinkurist politruc, gata sa se extazieze ipocrit in fata oricarui salbatic pentru a incerca apoi sa ii ofere niste margele contra barili de petrol :))))
      • +1 (1 vot)    
        cercetare (Marţi, 7 aprilie 2009, 2:13)

        eco [anonim] i-a raspuns lui Obama aka IslamLoverBoy

        in NASA si Microsoft pe langa romanasi de-ai nostri lucreaza si multi musulmani este o societate multiculturala
  • +1 (1 vot)    
    k (Luni, 6 aprilie 2009, 18:25)

    kkk [anonim]

    o sa umple europa cu 71 de milioane de fanatici ca sa accelereze islamizarea!
    • 0 (2 voturi)    
      Turcia nu va adera la UE (Luni, 6 aprilie 2009, 20:57)

      Cap de turc [anonim] i-a raspuns lui kkk

      Opozitia e prea mare si cel putin in cateva tari, parlamentele sau populatia (prin referendum) vor vota contra.
      Sarkozy a spus, citez de pe TV5: "Turcia vrea sa adere la UE, nu la USA, domnul Obama e foarte amabil, insa nu America ci statele europene hotarasc pe cine vor sa aiba in casa" !!
      Sarkozy a spus ca are in spate sustinerea "unei majoritati de state membre".
      UE e in criza profunda, nu are nici resursele financiare, nici stabilitatea si soliditatea institutionala pentru a fi capabila sa suporte un val de 70 de milioane de musulmani!
      Turcia se va moderniza cu ajutorul UE si va ramane un "aliat privilegiat", atat! E deja foarte bine, e un statut pe care zeci de state ale lumii ar vrea sa il aiba.
  • -1 (3 voturi)    
    Statele Unite intr-adevar... (Luni, 6 aprilie 2009, 20:20)

    Iosif [anonim]

    ...nu se afla in conflict cu islamul.
    In schimb islamul a declarar deschis razboi Statelor Unite si de fapt intregii lumi occidentale.
    Exprimarile conducatorilor islamici (de state sau religiosi) impotriva a tot ce nu e pur islamic, in special occidental, sunt de o virulentza de neimaginat, vecina cu isteria, iar presa "politic corecta" de fiecare zi scuteste publicul de detaliarea lor deoarece au devenit banale. Nu inseamna ca sunt mai putin periculoase sau nu exista. Si in acelasi timp isi continua penetrarea in lumea nemusulmana, subminand-o din interior.
    • 0 (2 voturi)    
      corect:Islamul se afla in razboi cu SUA ! (Luni, 6 aprilie 2009, 20:45)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Iosif

      Obama sper sa nu fie un naiv ;in general presedintii democrati sunt mai naivi ,mai copilarosi ,vorba zicalei :'e copil de batataura/ce gaseste ,baga in gura '!gandul imi zboara la Clinton care ,una -doua mustiucul saxofonului
      • +1 (1 vot)    
        obama, naiv? (Luni, 6 aprilie 2009, 21:02)

        timtim [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        obama naiv? fi serios, le face jocul islamistilor. asa cum a faramita crestinismul ortodox in Serbia (adevaratul scop al razboiului) si a creat o bresa ptr patrunderea si dezvoltarea islamismului in estul ortodox, tot asa, acest presedinte accelereaza programul de islamizare prin patrunderea turciei in CE
    • +1 (1 vot)    
      de ce oare? (Marţi, 7 aprilie 2009, 2:18)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui Iosif

      sa analizam putin de ce aceste state musulmane sunt impotriva Amercii?pentru simplul fapt ca se amesteca in treburile lor interne , americanii taie si spanzura, rastoarna guverne, iau cele mai bune contracte, plus ca acorda sprijin total Israelului un stat capusa in acea zona
  • 0 (2 voturi)    
    Obama,groparul ultimei sperante a Umanitatii! (Luni, 6 aprilie 2009, 22:48)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Se visa salvatorul USA.USA,care sunt de vreo 50 de ani o putere militarista impregnata de Fascism,o putere care cauta razboaie cu orice pret,fara a actiona macar o data in spiritul unei cauze internationale juste.Teroristii care au atacat WTC in 2001 erau,daca nu ma-nsel,egipteni si sauditi,nu afgani: de ce sunt vanati atunci acei "freedom fighters" afgani de catre toate armatele lumii "libere"?(a se citi: libere de Constiinta si Umanitate).Ei vor doar sa fie liberi culturalmente in propria lor tara,sa traiasca asa cum au trait parintii,bunicii si strabunicii lor,adica in primitivism pur,nealterat.Nu ei au atacat America,Al-Qaida a atacat America,si Al-Qaida a fost creata de serviciile secrete americane,ba chiar mai mult,in 9/11 a fost ajutata de catre aceste servicii sa darame turnurile WTC prin implozii controlate,pentru sporirea efectului de spectaculozitate (soc psihic) si ca sa se asigure astfel un pretext irefutabil pentru noi si noi razboaie.Astea nu-s teorii conspirationiste puerile si fara fundament,sunt lucruri limpezi,care rezulta cu claritate logica din eliminarea metodica a tuturor inadvertentelor inerente evenimentului 9/11,printr-o abordare minimalista care nici macar nu cauta sa raspunda la apasatoarea intrebare "Cui prodest?".Obama nu-i cu nimic mai bun decat Bush din punct de vedere moral si uman,vrea si el sa asigure si pe mai departe pentru Pentagon o tara-"poligon de trageri" in care soldatii USA sa testeze cele mai noi arme tragand in tinte vii,nu in tinte macheta."Untermenschistan 2",cum am mai spus,visul lui Hitler transpus in realitate! Si acelasi Obama vrea sa ne faca si pe noi,UE,partasi la aceasta atrocitate fara precedent in istorie (o "tara-poligon"),prin cardasie la crima!!Doar astfel mai poate spera Washingtonul sa-si pastreze aliatii europeni,reamintindu-le non-stop ca ii sunt complici la Crima,trezindu-le sentimentul mizerabil de vinovatie si solidaritate in cele rele,nu insuflandu-le idealuri inalte! RUSINE,America!!!
    • -1 (1 vot)    
      Hai ca te-ai infierbantat (Marţi, 7 aprilie 2009, 0:57)

      Moi [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      Bati campii. "Freedom fighters?" Nici Clinton nu a observat ca islamistii erau in razboi cu America, a dezarmat cat a putut America, precum orice presedinte democrat, si 9/11 i-a surprins pe toti, mai ales pe cei 3000 de americani care au murit.. Iar versiunea cu 9/11 a fost un inside job, Grow Up.
    • 0 (0 voturi)    
      D.Pintea (Marţi, 7 aprilie 2009, 7:09)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      Islamul nu este in razboi cu SUA ,el se razboieste cu tot ce reprezinta democratia,libertatea cuvantului si a opiniei,statul laic,intr un cuvant CIVILIZATIA,atunci cand da i foc la CARTI si tragi cu tancu' in statui aflate in patrimoniul cultural mondial se numeste genocid cultural si de aici pana la genocid uman nu mai este nici macar un pas