O organizatie pentru apararea drepturilor femeilor vinde prezervative cu chipul Papei Benedict al XVI-lea

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2009, 14:46 Actualitate | Internaţional


Prezervative cu imaginea Papei
Foto: LiveLeak
O organizatie care militeaza pentru drepturile femeilor a inceput sa vanda prezervative inscriptionate cu chipul Papei Benedict al XVI-lea, informeaza LiveLeak. Initiativa a venit la cateva saptamani dupa ce Suveranul Pontif a declarat ca distribuirea de prezervative nu reprezinta o solutie in lupta impotriva SIDA in Africa.

International Women's Health Coalition
distribuie prezervative pe care se afla imaginea Papei si inscriptia "Am spus NU!".

Papa Benedict al XVI-lea a declarat ca distribuirea de prezervative nu reprezinta o solutie in lupta impotriva SIDA in Africa. "Nu poti rezolva problema impartind prezervative. Din contra, problemele se vor inmulti", a afirmat Papa.

AP preciza atunci ca Suveranul Pontif nu a vorbit niciodata in mod explicit despre folosirea prezervativelor, desi el a afirmat mereu ca Biserica Catolica se afla in prim-planul luptei impotriva SIDA. Vaticanul incurajeaza abstinenta sexuala pentru a opri raspandirea bolii.

Comentariile Papei au fost facute dupa ce mai multi preoti si calugarite care ingrijesc bolnavii de SIDA din Africa au pus sub semnul intrebarii opozitia bisericii fata de prezervative.

Luni, Belgia a devenit prima tara care a protestat fata de comentariile Papei, facute inaintea vizitei in Africa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1513 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    bv (Luni, 6 aprilie 2009, 14:58)

    MihaiG [utilizator]

    f bine
    • +3 (5 voturi)    
      Urmeaza cutite marca "Taliban" (Luni, 6 aprilie 2009, 16:24)

      Dekapitator [anonim] i-a raspuns lui MihaiG

      E dezgustator, nu mai exista nici un fel de respct, pentru absolut nimic! Nu e vorba de omul Ratzinger, e vorba de institutia catolica crestina, care e insultata cu grosolanie. Ce naiba vreti sa spuna papa? Fut...ti tot ce puteti? Sa faca publicitate la Durex?

      Avea dreptate doamna Doris Lessing, premiu Nobel pt. literatura si fosta feminista: "feministele de azi sunt niste tampite frustrate care injura barbatii si propovaduiesc sterilitatea" ! De atunci nu o mai suporta "elita stangista".
      Da, inca un premiu Nobel insultat si snobat de niste retarzi si sferto-docti :) pe motiv ca "e razijdi".
      • -1 (1 vot)    
        ce are * cu prefectura (Luni, 6 aprilie 2009, 17:21)

        Luke [anonim] i-a raspuns lui Dekapitator

        hmm...mai reciteste-ti o data comentariul, si articolul.
        cu ce avea dreptate doamna in legatura cu sterilitatea in contextul articolului in care se spune despre organizatia feminista care imparte prezervative?
        de acord cu citatul in general, dar hai sa nu ne laudam ca stim citate pe care le recitam cu sau fara rost si complet afara din context.
      • 0 (0 voturi)    
        Papa (Marţi, 7 aprilie 2009, 2:39)

        Cactus [utilizator] i-a raspuns lui Dekapitator

        Putea sa taca.
    • -1 (1 vot)    
      FB pentru Papa, pentru ca a avut dreptate (Luni, 6 aprilie 2009, 19:44)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui MihaiG

      Degeaba distribui prezervative unuia care nu stie ce sa faca cu ele.
      Prezervativul are o rata de "functionare" corecta de 98%, deci raman 2% riscuri. Cine dintre cei care imi vor da minus risca o relatie "protejata" cu un seropozitiv? Haideti, baieti si fete, e numai 2%. Curaj! O nimica toata. Va temeti voi de atat de putin? Voi scrie eu pe Hotnews si pentru voi.
  • +1 (7 voturi)    
    Asta e chiar culmea frate! (Luni, 6 aprilie 2009, 15:16)

    helfdane [anonim]

    Observ cu groaza ca societatea noastra ( alba-occidentala ) devine din ce in ce mai degenerata. Poate a gresit Papa cand a spus chestia aia dar sa scoti prezervative cu chipul lui mi se pare o nesi
  • -2 (4 voturi)    
    Chiar interesant. (Luni, 6 aprilie 2009, 15:53)

    SorY [utilizator]

    Chiar aş vrea să cumpăr vreo doua.
  • -1 (5 voturi)    
    papa (Luni, 6 aprilie 2009, 15:58)

    renegatul [anonim]

    Mi se pare un raspuns pe masura provocarii lansate de Papa. Inchipuiti-va cu s-au simtit de exemplu cei de la "Medici fara frontiere" cand au aflat ca distinsul Benedict face contrapropaganda educatie sexuale atat de deficitare in Africa. Acest subiect ar trebui mai degraba clarificat in propria ograda unde distinsul Benedict ar cam trebui sa clarifice de ce in randul preotilor catolici exista o adevarata crescatorie de pedofili? de de sunt reintegrati pseudo-preoti deja excomunicati cu vederi naziste(Wilhelmson)?de ce nu sunt transpuse in aplicare unal dintre hotararile principale ale Sinodului II de la Vatican (toleranta fata de alte religii si propagarea ecumeniei)?
    Desigur este o abatere de la subiectul articolului dar distinsul Benedict este miezul problemei...
    • +2 (2 voturi)    
      africa (Luni, 6 aprilie 2009, 16:26)

      degeneratul europoid [anonim] i-a raspuns lui renegatul

      Mi se pare un raspuns demn de "inteligenta" si lipsa de bun simt al organizatiilor feministe. Astept tampoanele Vatican 2 ! O lume care progreseaza, e mai bine si mai curat, nu-i asa?
      • -1 (3 voturi)    
        serious? (Luni, 6 aprilie 2009, 17:13)

        Pafnutie [anonim] i-a raspuns lui degeneratul europoid

        Poate, dar nu la fel de "intelijent" ca replica papei: "Nu poti rezolva problema impartind prezervative. Din contra, problemele se vor inmult".

        Huh? Dupa ce logica? Cat de prost poti sa fii ca sa crezi asta??
        Evident ca nu rezolva problema, dar macar ajuta cu adevarat la rezolvarea ei.

        Bravo Belgiei ca a dat replica la tampenia papala.
  • +2 (2 voturi)    
    g (Luni, 6 aprilie 2009, 18:33)

    g [anonim]

    tot respectul pt Papa si pt dr. Watson. oameni de caracter mai rar gasesti in Occident azi cu toata idiotenia asta cu egalitatea. in curand o sa dea dreptde vot si la viermi. societatea noastra se duce cu pasi rapid catre propria distrugere. dar nu va temeti... nu o sa lasam civilizatia asta sa se duca dracului fara lupta!
  • 0 (0 voturi)    
    detalii de la redactorul articolului (Luni, 6 aprilie 2009, 21:58)

    Andrei Cosmovici [anonim]

    Buna ziua,

    As fi dorit o incadrare mai larga a informatiilor din acest articol. Cine este de fapt IWHC? Cam ce face aceasta organizatie? De ce este relevant faptul ca aceasta organizatie vinde prezervative cu imaginea Papei?