VIDEO Un taliban biciuieste o tanara de 17 ani

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2009, 17:17 Actualitate | Internaţional


O inregistrare video care arata un taliban biciuind o tanara de 17 ani, in Pakistan, a ridicat noi temeri referitoare la faptul ca guvernul a capitulat in fata militantilor islamisti, in Valea Swat, din nord-vestul tarii, relateaza BBC News.

Guvernul de la Islamabad a fost de acord, recent, cu introducerea legii islamice, Sharia, in aceasta regiune, ca o parte a acordului de pace cu triburile locale, pentru a evita ascensiunea miscarii talibane in regiune.

Inregistrarea arata cum tanara este imobilizata la sol, fiind tinuta de maini si de picioare, in timp ce un barbat, in aparenta apartinand miscarii talibane, o biciuieste cu o curea, timp de aproape doua minute.

Surse locale sustin ca tanara a fost acuzata de "relatii ilegale" cu un barbat. Oamenii din inregistrare vorbesc in dialectul pashtun.

Tanara tipa cand este biciuita si, la un moment dat, este auzita jurandu-se pe tatal sau ca nu va mai repeta aceasta greseala.

Incidentul ar fi putut avea loc in urma cu doua saptamani.

ATENTIE Imagini socante







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8533 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    Uite asa niste barbosi, ar trebui la intrarea (Vineri, 3 aprilie 2009, 17:28)

    Ovidiu [anonim]

    in Parlament, iar cand merg politicienii la servici, inainte de a bea cafeaua, sa ia macar 10 bice la sezut fiecare si la fiecare bici sa ii spuna:

    1. Sa nu furi.
    2. Sa nu umbli cu ganduri ascunse.
    3. Esti aici sa slujesti poporul pentru ca tu ai dorit si poporul te-a ales.
    4. sunt oameni care cred ca tu , impreuna cu colegii tai puteti transforma Romania intr-o tara mai buna, mai cinstita, mai frumoasa...Nu ii dezamagi.!
    5. nu fi argogant..
    6. nu uita ca esti un om, egal cu toti ceilalti, si cu Ion de la Scularie..care trage la strung..

    etc etc etc..

    dar unde gasim niste barbosi de astia cu cearsaf in Romania?
    • +2 (6 voturi)    
      gasim, gasim (Vineri, 3 aprilie 2009, 17:44)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      eu cred ca daca ne chinuim putin gasim. problema e ca o data biciuirile incepute s-ar putea sa nu se mai termine :)
      • -2 (4 voturi)    
        Romanii se rad in imbecilitatea lor (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 0:48)

        Observatorul [anonim] i-a raspuns lui alex

        Ha ha ha! bai romanilor, ce distractiv e cand o femeie e batuta.

        Bai ce comic e :-))))))))) LOL. Auzi, o femeie e batuta. Proasta de ea. Hai sa ne radem sa facem caterinca.

        Ha ha ha! Ce distractiv, ne radem si noi cu ocazia asta si facem umor de comitet online.
        • +1 (1 vot)    
          Sa ne exprimam corect (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 18:07)

          dan [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

          Corect este: "Sa radem", nu cum ai repetat tu, "Sa ne radem". Mai pune mana pe o carte si citeste.
  • -1 (5 voturi)    
    totalmente de acord cu tine (Vineri, 3 aprilie 2009, 17:49)

    cris [anonim]

    totalmente de acord cu tine
    • +5 (5 voturi)    
      Propaganda anti-islamica o fac talibanii de fapt (Vineri, 3 aprilie 2009, 19:45)

      Dekapitator [anonim] i-a raspuns lui cris

      Cand erau la putere, desi le acoperisera pe femei complet, umblau toate cu giulgiu de moarta pe ele, talibanii mai aveau o exigenta: femeile sa nu poarte sosete albe pentru ca "excita barbatii" !!! Evident, se vedea soseta doar 1 cm din sandale, dar era deja "extrem" de grav si multe femei au fost biciuite si umilite in public de militzia islamica doar pt. ca nu aveau sosete de alta culoare!
      "Islamul e o boala", spune si scrie sociologul tunisian AbdelWahab Medeb. Si el cunoaste mai bine islamul decat orice roman!
      • -3 (3 voturi)    
        da cu biciuu (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 0:28)

        euu [anonim] i-a raspuns lui Dekapitator

        acea femeie este ceea ce la noi numim bagaboanta:)) bine i-au facut sa nu-si mai insele barbatul alta data o sa se gandeasca de 3 ori inainte sa se cracaneze, muhahaha:)))
        • 0 (0 voturi)    
          ai creierii varza, baiete (Duminică, 5 aprilie 2009, 4:28)

          doinas [anonim] i-a raspuns lui euu

          tipa aia n-a facut-o singura.....
          si n-am vazut nici un "bagabont"....sanctionat pe acolo,,,,
  • -13 (15 voturi)    
    Bine le facem (Vineri, 3 aprilie 2009, 18:05)

    Achmed [anonim]

    Asa trebuie sa facem, ca altfel ajung gravide la 12 ani cu fratele ori cu unchiul...ca in Romania.
    Vreti sa spune-ti ca tatuate si cu buricul gol si cercel in bijboaca este mai bine.....Stiu ca va place dar sa nu fie fata voastra
    • +8 (8 voturi)    
      Tai cap, biciuiesc, dau cu pietre, dau cu acid (Vineri, 3 aprilie 2009, 19:41)

      "Anuntul taliban.com" [anonim] i-a raspuns lui Achmed

      E incredibil, o tin la pamant ca pe un animal, cata salbaticie. Si tot satul casca gura, ce adunatura de inapoiati !!
      Felicit fortele aeriene americane pentru faptul ca zilnic dronele lor extermina astfel de deseuri ale umanitatii.
      Pacat ca trebuie sa respectam drepturile omului, chiar cand acesta e un sadic si un fanatic cu creierul spalat de islam.
      Orice negociere cu ei trebuie sa fie tactica, scopul final ramane eradicarea acestor forme de islam, asa cum au fost lichidate aproape total formele de fascism sau comunism.
      • -1 (1 vot)    
        g (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 17:00)

        g [anonim] i-a raspuns lui "Anuntul taliban.com"

        cu islamul si cu comunismul sunt deacord, da lasa fascismu in pace ca ala ajuta societatea sa se apere de cele enumerate mai sus.
  • -17 (17 voturi)    
    Manipulare (Vineri, 3 aprilie 2009, 18:32)

    unul [anonim]

    Si uite asa se fabrica argumentele pentru a justifica prezenta americana in regiune.
    • +13 (13 voturi)    
      mai incearca cu altii (Vineri, 3 aprilie 2009, 18:50)

      Profetul [anonim] i-a raspuns lui unul

      Idiotii care resping mereu realitatea de dragul antiamericanismului, sau doar fiindca sint stupid people, ar trebui sa traiasca putin in acea societate pe care islamismul fundamentalist vrea sa ni-l impuna si sa vedem dupa aceea daca isi mentin ideile. Pe vremea lui Ceausescu si occidentalii aveau probleme a intelege cum era viata la noi si ziceau ca exageram. Dar in final tot se plateste prostia!
      • 0 (0 voturi)    
        idiotii... relativi (Miercuri, 2 decembrie 2009, 16:13)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Profetul

        exact.... prostia se plateste in final... iti place, esti multumit de cum si in ce societate traiesti azi?
    • -1 (1 vot)    
      Peste 20 de ani vor fi considerati ridicoli... (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:58)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui unul

      ... cei care nu le lasa acum pe fete sa faca sex cu caini sau cai in public!
      Se va spune ca atata timp cat toti cei implicati au fost adulti, nimeni nu era ranit si nu refuza...
  • +13 (13 voturi)    
    Scarbe ! (Vineri, 3 aprilie 2009, 18:49)

    Lexus [anonim]

    Scarbe abrutizate....si talibanii, dar si cei care le iau partea !
  • 0 (4 voturi)    
    Si sa nu uitam de.... (Vineri, 3 aprilie 2009, 20:51)

    dragos234 [utilizator]

    Tragedia de la Tanacu, unde indoctrinati religiosi 100% romani au ucis prin infometare o calugaritza "posedata", asa ca sa nu dam noi cu piatra in afganii aia ca avem pacatele noastre.
    • +3 (3 voturi)    
      nu dar... (Vineri, 3 aprilie 2009, 23:17)

      kk [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Ba să dăm cu pietre în talibanii ăia, şi la fel să îi spurcăm şi pe cei care fac la fel la noi. Nimic nu justifică acel comportament. Acei oameni nu erau îndoctrinaţi, erau nebuni. Un creştin nu ar fi făcut ceea ce au făcut oamenii ăia.
    • 0 (0 voturi)    
      de unde stii? (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 14:59)

      afganu' de langa tine [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Si mie mi s-a parut ca tipa aia era din Afganistan si nu din Pakistan cum zic astia. Tu tot dupa alunite ai recunoscut-o?
  • +3 (3 voturi)    
    re (Vineri, 3 aprilie 2009, 20:55)

    dumi [anonim]

    Biata femeie, e clar ca se roaga pentru indurare, dar barbosii aceia sun nemilostivi, precum Allah. Filmul asta imi arata cum erau oamenii cavernelor, acum 3000 de ani.
    • -4 (4 voturi)    
      Romanii inculti se distreza pe seama violentei (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 0:51)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Esti incult, romanule, oamenii cavernelor traiau acum 20 000 - 35 000 de ani.

      Acum 3000 de ani se traia ca si acum. Cei ca tine nu merita sa beneficieze de cuceririle tehnicii.

      Autosuficienta trebuie condamnata prin lege.
      • 0 (0 voturi)    
        UE vs. Imperiul Roman (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 14:38)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        JUST, ce ti-e imperiul roman, ce ti-e uniunea europeana... Parca-am fi acum 3000 de ani, de fapt nici nu stiu cand a trecut atata vreme, parca era ieri! Mai ramane sa cada "republica europeana" si sa punem un "imparat european" si ajungem macar ca acum 2000 de ani, ceva progres domnilor!
  • -4 (4 voturi)    
    curele (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 0:06)

    duke [anonim]

    ia zi, cate animale trebuiau sacrificate ca sa faca curele, incat sa ajunga pentru zdentele din romania?
  • +3 (3 voturi)    
    toti ne nastem egali (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 0:16)

    Lucianmotzul [anonim]

    indiferent ca tu esti barbat s-au femeie sintem egali mai alis in secolul xxi acesti talibani ,musulmani s-au ceormai fi ei sint cruzi ce poate fi mai rau pe pamint,sa bati tu ofemeie s-au fata cu asa sadism est ceva de neconceput .Niste inapoiati ,inculti ,analfabeti, animale cuvintatoare care nici acelea nu fac cu femelele din aceiasi specie ce fac acestia,femeia est aceeacare procreaza si aduce noi urmasi pe pamint .Americani au dreptate acestia trebuie stirpiti pina la unul ,iar in tarile cu democratie sa fie interzis sa se mai construiasca moschei ASA CUM NICI EI NU PERMIT BISERICI CRESTINE LA EI,iar emigrarea lor sa fie ZERO ,Doar femeile sa fie acceptate la emigrare.Sa se procreieze intre ei acesti creti ,inapoiati mintal ,creiere spalate,sa fie nimiciti pina la unul,stersi de pe acest pamint NU AU CE CAUTA IN ACEASTA LUME ,
    • 0 (0 voturi)    
      pe dinafara (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 14:44)

      analfabetu sef [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      Tine-o tot asa cu analfabetii....
      P.S.: La o prima aruncare de privire in comentariul tau, "s-au" se scrie "sau" (il poti inlocui cu "ori" daca te mai incurci desi exista riscul sa inventezi "o-ri"). Asta se intampla cand toate maimutele au acces la mouse si tastatura. Nu ma legam de tine, nici nu stiu ce ai vrut sa zici, dar mi-a "sarit" in ochi "s-au femeie" si "analfabeti". Ti-a zis muma-ta acasa ca "s-au" se scre dezlegat si vrei sa faci impresie? Baahh analfabetistule care esti!!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        poate ai dreptate (Duminică, 5 aprilie 2009, 0:23)

        Lucianmotzul [anonim] i-a raspuns lui analfabetu sef

        In noua ortografie poate sint multe schimbate ,eu am terminat facultatea de peste 45 de ani si cind eram in liceu asa se scria pt ca dupa cite miaduc aminte la analiza gramaticala s este pronume si vine dela ei iar au este verb ,poate noua ortografie este alt .Eu sint plecat de 30 de ani din Romania dar nu mi-am uitat limba si neamul meu romanesc.Tu care sari asa tare muscat de fund esti ffftinar ,eu am analizat faptul si nu am facut analiza gramaticala,ce am vrut sa arat cred ca a fost inteles fff bine ,la nivelul secolului xxi nu mai trebuie sa exite bataia si oameni sa fie chinuiti ,chiar nici animalele,sint alte metode de indreptare chiar daca semeni nostri gresesc,asta tine de civilizatie care si tu o ai lipsa la fel respectul pt semenul tau ,cind tu te nasteai eu avem computer si fi respectos cu fiecare sa traiesti mult si bine pe pamint.
        • 0 (0 voturi)    
          crede si nu mai te scuza (Duminică, 5 aprilie 2009, 20:22)

          las-o balta [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

          Mda, crede-ma pe mine cand spun sa scrii "sau" legat cand il poti inlocui cu "ori" (femeie ori barbat) si dezlegat cand spui ca au facut ceva impreuna "s-au plimbat sub clar de luna". Sfatul meu este simplu, daca te stii cu musca pe caciula nu mai arata cu degetul spre altii. E ciudat sa demonstrezi ca esti analfabet si sa tipi: "uite analfabetii aia ce fac!". Cat despre inregistrarea aia, hai sa fim seriosi, altii sunt impuscati in "civilizatiile evoluate" fara nici un motiv, cel putin tipa era bine imbracata, am auzit de copii batuti cu parul fara motiv. Si din partea mea, sa se ucida intre ei cat vor fiindca daca as salva-o pe aia, n-ar fi recunoscatoare, ar fi greu s-o aduci pe "calea civilizatiei", cand o sa fie batrana o sa fie prima care o sa ceara pedeapsa asta pentru noru-sa.
    • 0 (0 voturi)    
      hehee (Duminică, 5 aprilie 2009, 0:47)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      inca unu care le stie pe toate da cand o prinde pe nevasta-sa o bate cu lantzul:))))
  • -4 (4 voturi)    
    vai ce penali sunteti toti (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 0:19)

    S [anonim]

    voi unde aveti "asezamantul", in pestera? am citit comentariile voastre si cu o singura exceptie (dragos234) restul parca ar fi date de copii de clasa a 8-a. voi habar nu aveti la ce v-ati uitat, de cand se practica "activitati" de genul acesta si ce inseamna fundamentalismul islamic. sunteti toti romani, nu? cititi presa si va uitati la realitatea. bravo, inseamna ca nimic nu va scapa.
  • +1 (1 vot)    
    fara cuvinte (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 4:13)

    Girl [anonim]

    Achmed + euu...amandoi sunteti la fel de defecti, cautati-va.
    Deci sa inteleg ca si barbatii ar trebui sa primeasca acelasi tip de tratament pt "relatii ilegale"? Sau in cazul asta "ilegal" e inlocuit de "natural"?
  • -1 (1 vot)    
    Interesant (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 9:15)

    MAD ONION [anonim]

    Interesant. Foarte interesant. Ce tehnica au talibanii astia. Trebuie studiata secventa. Se poate aplica si la noi cu succes. Materie prima este gramada. Cine vrea sa fie taliban?
  • -1 (3 voturi)    
    si totusi (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 13:31)

    un anonim [anonim]

    fata si-a luat 35 de curele peste fund
    cati pumni in fatza primeste la noi o fata/sotie prinsa de tata/sot? de cate ori nu ati auzit vecinul batandu-si nevasta si v-ati facut ca ploua?

    si oricat de salbatica ar fi pedeapsa, cel care o lovea a incetat cand pedeapsa s-a incheiat si fata s-a ridicat.
    cautati filmulete cu "pedepse" aplicate la noi de jandarmi daca vreti sa vedeti acte cu adevarat salbatice.

    daca si ei ar avea masina noastra propagandistica ar fi vazuti ca niste oameni civilizati iar actele lor perfect normale intr-o "societate moderna a secolului 21" . dar nu au. asa ca ne uitam la filme si ne simtim si noi un pic mai bine vazand ca exista altii mai inapoiati ca noi.

    principala diferenta intre feudalism si societatea actuala este aparitia televizorului. in rest nimic nu s-a schimbat radical. nici la ei, nici la noi.
    • +1 (1 vot)    
      Hai ca esti pe alaturi ! (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 19:53)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui un anonim

      Probabil ca esti unuldin aia de nu inteleg de ce e acum Becali in arest ! La noi, si in tot locul civilizat , asa ceva se pedepseste! Faptul ca tu, vecinii sau cine vrei tu, inclusiv victima nu reclama , nu insemana ca ai scapat de pedeapsa sau ca ea nu se pedepseste. Tot noi suntem vinovati de "vitejii"ce-si bat nevestele si ramin nepedepsiti. Iar legea pedepseste aspru aceste abuzuri, dar tu nu prea stii pe ce lume traiesti...
  • -2 (2 voturi)    
    despre biciuire (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 16:17)

    valentin [anonim]

    nu vom putea intelege niciodata pe deplin valorile islamice.Pentru noi ce poate sa para barbarie , la musulmani poate fi un act corect.Nu cred ca e bine sa acuzam practici acceptate in lumea islamica.
    • +1 (1 vot)    
      despre biciuire (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 18:33)

      claudia [anonim] i-a raspuns lui valentin

      nu pot sa fiu de acord cu tine. musulmanii emancipati sunt la fel de oripilati de cele ce se intampla prin tari de-alde Arabia Saudita sau Pakistan; drept urmare, atata timp cat sunt o barbarie pentru ei astfel de acte, nu pot fi valori islamice. Trebuie sa se sparga buba mai devreme sau mai tarziu, sper sa se intample asta, pentru ca e neverosimil ca exista astfel de societati in vremurile noastre. Fata e biciuita pentru ca a fost vazuta pe strada mergand alaturi de un barbat strain, iar cei care o tin imobilizata sunt fratii ei. Tu ai putea sa faci asta surorii tale? (A, ca sa nu mai spun ca, de fapt, e posibil ca adevaratul motiv pentru care ar fi fost biciuita a fost pentru ca ar fi refuzat cererea in casatorie a unuia, militant taliban sau asa ceva, care ar fi parat-o apoi, ca sa se razbune). Sau cand sunt biciuite femeile pentru ca se urca in taxi, intrucat soferii sunt barbati, si atata timp cat nu sunt insotite de barbati rubedenii de gradul 1, se aplica faza de mai sus. Si ce crezi, femeile nu au voie sa conduca masini conf sharia.. Trebuie sa fii de acord cu mine ca e inuman, inacceptabil, barbar. Si inca ceva. Cel putin in cazul de fata, din cate se intelege, regimul sharia e introdus de curand. Deci pana la o vreme incoace, oricat de austere, erau ingaduite oarece interactiuni intre femei si barbati in public. Pe urma oamenii incep dintr-odata sa fie biciuiti pentru ca se comporta exact la fel ca si inainte de schimbare. Deci nu e vorba de valori, e vorba de putere politica, de manipulare prin violenta, prin intimidare, e vorba de primitivism, de lume tinuta in salbaticie si analfabetism. Si da, trebuie acuzate aceste practici, violenta e condamnabila peste tot, in mod egal. Altfel, la ce bun 5000 de ani de civilizatie?
      • -1 (1 vot)    
        eu sunt de acord (Duminică, 5 aprilie 2009, 1:05)

        toni [anonim] i-a raspuns lui claudia

        cam exagerezi si la fel poate faceam si eu inainte sa merg in Emirate in Dubai, un oras care dp parerea mea se poate compara cu marile metropole europene chiar si cu NY.Faptul ca au obiceiuri conservatoare nu ma intereseaza, iar daca femeia a luat niste curele pe fundulet e treaba ei nu trebuia sa calce pe bec, important este faptul sa nu ne consideram noi superiori fata de niste culturi pe care nu le intelegem, sa ne gandim ca nu suntem mai breji si sa nu uitam ce au facut in Europa Hitler, Stalin, Ceausescu sau crimele din fosta Iugoslavie...si apropo chiar pe Hotnews este un articol despre Iran unde s-a fabricat o masina speciala pt femei...
        • 0 (0 voturi)    
          nu exagerez (Duminică, 5 aprilie 2009, 20:34)

          claudia [anonim] i-a raspuns lui toni

          Dubai nu se compara cu Pakistan, ca multe tari (orase) arabe, de altfel. In nici un caz nu ma consider superioara intr-un fel sau altul fata de cineva. vorbesc despre lucruri pe care le-am vazut si eu la randul meu, sau le-am citit. Sa abuzezi femei (si nu numai) nu se rezuma la cateva curele la fund luate in public. Lumea are impresia ca Islamul si musulmanii sunt la fel, peste tot. Sharia e in teorie un regim politic, administrativ, religios, etc, in regula, in practica insa e abuziv (la extrem) si total depasit. Mai documenteaza-te, si poate o sa-ti schimbi (din nou) parerea.
          • 0 (0 voturi)    
            replica (Duminică, 5 aprilie 2009, 22:41)

            toni [anonim] i-a raspuns lui claudia

            ok sa presupunem ca ai dreptate dar sa stii ca si in sistemul nostru adulterul este pedepsit cu inchisoarea, si in puscarie se petrec unele abuzuri din care ramai cu sechele, nu ti se pare abuziv???
  • 0 (0 voturi)    
    i-as trage`n tzeapa pe barbosi (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:41)

    liviu [anonim]

    Nu stiu nimic despre religia lor care ii sileste sa recurga la asemenea pedepse,dar cred ca ar trebui sa se sesizeze forurile competente cum ar fi organizatiile pt protectia drepturilor omului.
  • 0 (0 voturi)    
    Preacurvia (Duminică, 5 aprilie 2009, 10:39)

    Parintele Oanania [anonim]

    Toti oamenii rai trebuie pedepsiti, toate curvele biciuite, huoatiilor sa li se taie maninile, iar necredinciosilor...hehehe, necredinciosilor sa li se taie capetele!

    Numai sa indrazneasca vreunu' sa se opuna credintei drepte (adica aia care spun io ca-i dreapta).
  • 0 (0 voturi)    
    De Necrezut! (Luni, 27 aprilie 2009, 14:38)

    Cathy [anonim]

    ohhhh myyyyyy gooooooooood!! cum e posibil in2009 ! ?