Secretarul general al ONU: Lumea este amenintata de catastrofa daca nu ne revenim rapid din criza 

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2009, 12:57 Actualitate | Internaţional


Secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, a avertizat joi ca daca nu se actioneaza rapid pentru a opri criza economica, lumea ar putea fi confruntata cu miscari sociale de amploare iar multe state vor "falimenta", informeaza Reuters.

"Ceea ce a inceput ca o criza financiara s-a transformat intr-o criza economica globala", sustine secretarul general al ONU intr-un articol publicat in The Guardian.

"Ma tem ca va urma ceea ce e mai rau - o criza politica de amploare definita de miscari sociale, guverne slabite si cetateni tot mai furiosi, care si-au pierdut complet increderea in liderii lor si in viitor", a scris Ban Ki-moon.

Oficialul a afirmat ca criza economica a afectat in principal tarile cele mai sarace, care "se dezmembreaza intr-un ritm ingrijorator".

"Daca nu realizam o redresare la nivel global, ne vom confrunta cu o catastrofa de proportii in dezvoltarea umana", sustine secretarul general al Natiunilor Unite.

Ban a solicitat adoptarea unui "pachet de stimulare cu adevarat global" si a afirmat ca tarile in curs de dezvoltare vor avea nevoie de un trilion de dolari in 2009 si 2010. "Exista o linie subtire intre bancile falimentare si statele falimentare, iar noi o traversam pe riscul nostru", a declarat secretarul general al ONU.

Comentariile lui Ban Ki-moon au fost facute in aceeasi zi in care liderii G20 s-au intalnit in Londra pentru a dezbate solutii la iesirea din criza. Unele state sustin injectii masive de capital pentru a intari economia mondiala, in timp ce altele vor adoptarea de reguli noi pentru a evita repetarea unor astfel de crize.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2433 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Anarhia ne bate pe la usi... (Joi, 2 aprilie 2009, 13:06)

    Amsterdamer [anonim]

    ...puneti-va usi metalice!
    • +6 (8 voturi)    
      se sparg (Joi, 2 aprilie 2009, 13:15)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Amsterdamer

      crezi ca acelea nu se sparg? ba chiar mai usor decit cele de stajar!! sa speram ca trece repede. Pe noi nu prea mai are cum sa ne afecteze, caci suntem in criza din 80 incoace.
  • +2 (6 voturi)    
    Avertizase de mai demult ... (Joi, 2 aprilie 2009, 13:16)

    Addy [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=YiOOGPA5t6s&feature=channel_page

    Dar in Romania stirile ajung cu o saptamana intarziere ...
  • -4 (12 voturi)    
    al 3 razboi mondial bate la usa (Joi, 2 aprilie 2009, 13:22)

    voronin [anonim]

    domnilor suntem prea multi pe tera ,economia este saturata ,deci v-a incepe deratizarea umana cat de curand
    • +1 (5 voturi)    
      precizare (Joi, 2 aprilie 2009, 13:56)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui voronin

      sunt prea multi prosti pe lumea asta... ca altfel ar incapea mai multi...
    • 0 (0 voturi)    
      Luati-l! (Joi, 2 aprilie 2009, 17:44)

      particularu [anonim] i-a raspuns lui voronin

      bine bai shoarice! :))
  • +2 (2 voturi)    
    A lansat... (Joi, 2 aprilie 2009, 14:58)

    Vorbe goale [anonim]

    ... si el galusca cu "pachetul de stimulare cu adevarat global". Bancile trebuie sa suporte consecintele politicilor lor, nu sa primeasca "pachete de stimulare". Practic se demonteaza statele pentru "prostiile" (controlate) facute de bancheri, care se indoapa cu ajutoare de la stat platite... ia ghici de unde.

    Exista piata libera? Exista legea falimentului? Raspunderea penala? Care e problema? E momentul sa se aplice...
  • +1 (1 vot)    
    Daca tot vor sa ajute... (Joi, 2 aprilie 2009, 16:28)

    ionut [anonim]

    sa transfere tehnologie catre statele falimentare si mai putin bani tipariti de ei si purtatori de dobanda...