VIDEO Episcopul catolic care a negat Holocaustul si-a cerut scuze

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 27 februarie 2009, 14:21 Actualitate | Internaţional


Episcopul catolic Richard Williamson, care a negat amploarea Holocaustului, si-a cerut scuze pentru declaratiile sale, insa liderii evrei au afirmat ca acestea nu sunt suficiente, transmite BBC.

Williamson a afirmat ca n-ar fi facut acele declaratii daca ar fi banuit ce "durere" urmau s-o provoace. El a cerut scuze "Bisericii, dar si supravietuitorilor si familiilor victimelor care au suferit sub cel de-al Treilea Reich".

Episcopul a declarat ca opiniile sale au fost formulate "in urma cu 20 de ani, pe baza dovezilor care existau atunci".

Liderii evrei au afirmat insa ca Williamson nu a precizat daca el continua sa creada ca Holocaustul a fost o minciuna. Presedintele comunitatilor evreiesti din Italia, Renzo Gattegna, a spus ca scuzele prelatului catolic sunt "indiscutabil confuze", in timp ce rabinul Marvin Hier, fondatorul Simon Wiesenthal Center din Los Angeles, a declarat ca scuzele lui Williamson "nu sunt de genul celor care vor pune capat scandalului" deoarece nu clarifica problema principala.


Papa a fost criticat
 
La sfarsitul lunii ianuarie, Papa Benedict al XVI-lea a revocat excomunicarea a 4 episcopi schismatici, printre care si Richard Williamson, care a declarat intr-un interviu ca nu crede in existenta camerelor de gazare si a pus sub semnul intrebarii moartea a sase milioane de evrei in lagarele de concentrare naziste.
 
Decizia Suveranului Pontif a provocat reactii dintre cele mai puternice in mai multe tari, inclusiv in Germania, tara natala a Papei Benedict al XVI-lea.

Cancelarul german Angela Merkel a declarat ca precizariile Vaticanului legate de reinstalarea unui preot care a negat Holocaustul "nu sunt suficiente". "Nu trebuie permis ca acest lucru sa treaca fara sa existe consecinte", a declarat Merkel. "In opinia mea, aceasta nu este o problema doar pentru crestini, comunitatile de catolici si evrei din Germania. Papa si Vaticanul trebuie sa precizeze fara ambiguitati ca nu poate exista negarea Holocaustului", a spus cancelarul german.

Intre timp, teologul liberal catolic Hermann Haering a cerut chiar demisia Suveranului Pontif.

Williamson se afla in prezent in Marea Britanie, dupa ce la inceputil acestei saptamani a fost expulzat din Argentina in urma declaratiilor sale.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















840 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    se iarta... (Vineri, 27 februarie 2009, 14:37)

    liviu_ [utilizator]

    da nu pe cuvinte, ci pe bani...

    eu chiar sunt curios sa vad cat o sa mai dureze traumele evreilor... chiar nu stiam ca traumele se transmit genetic... (si asta nu numai la rude, la intreg poporu... daca unu e batut sufera TOTI)...
    • +3 (7 voturi)    
      Corectare (Vineri, 27 februarie 2009, 15:04)

      G [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Aici nu e vorba de traumele evreilor ci de faptul ca omul asta sustine in ziua de azi ca nu a fost un Holocaust. Punkt.

      Si nu si-a cerut scuze pt aceasta teza, ci pt suferinta pe care a produs-o prin ea. Punkt. Cu alte cuvinte, va sustine teza si in continuare.
      • -5 (7 voturi)    
        ggg (Vineri, 27 februarie 2009, 16:34)

        >>> [anonim] i-a raspuns lui G

        mai usor domnule G. ne scoti okii cu ekeru si compasu ala. veziti de loja ta si taci.
        • 0 (2 voturi)    
          Polonia vrea 120 de milioane pt. Auschwitz (Vineri, 27 februarie 2009, 20:25)

          Donald [anonim] i-a raspuns lui >>>

          Premierul polonez a ironizat cu putin sadism "preocuparea" UE de a apara versiunea oficiala a Holocaustului si azi Polonia a cerut de la UE 120 de milioane € pt. a repara muzeul si niste anexe de la lagarul de la Auschwitz. Evident, totul ambalat in fraze sufocant de "corect politice" si cu multe regrete si compasiune pentru "milioanele de victime".
          Curios, premierul polonez nu a specificat etnia victimelor, poate pentru ca doar o parte din cei decedati la Auschwitz erau evrei, restul erau polonezi, tigani, belarusi, germani comunisti si homosexuali, etc.

          Vom afla curand daca banii publici din UE vor fi folositi pentru acest monument dedicat practic exclusiv victimelor evreiesti.
          Nu se stie daca va contribui si Madoff, statul Israel sau organizatii mondiale care protejeaza amintirea Shoah.
          • -1 (1 vot)    
            $$$ (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 0:39)

            jonelu [anonim] i-a raspuns lui Donald

            de altceva nu sunt in stare evreii vor bani si iarasi bani , nu le pasa de buncii lor totul se rezuma la cum sa cerseasca bani, daca prostii dau ei cer este simplu. apoi folosesc banii pentru a cumpara armament de ultima generatie pt a-i extermina pe palestinieni.
    • 0 (10 voturi)    
      O sa mai dureze mult (Vineri, 27 februarie 2009, 15:47)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Se pare ca tratezi cu usurinta traumele suferite de poporul evreu in WW II. Au mai fost mari crime si genociduri in istorie si nici nu s-au oprit dupa 1945. Insa niciodata in istorie, o jumatate dintr-un popor a fost lichidata in sistem industrial, planificat cu sange rece iar bunurile lor au fost insusite de ucigasi inclusiv dintii de aur (pentru visteria Reich-ului), parul (pentru perne si combinezoane de piloti si tanchisti), corpul (experiente medical/biologice si pentru sapun) si chiar si pielea pentru abajoare de veioze). Evreii au fost macelariti dupa ce au fost luati prin surprindere desi au fost prezente multe semne ale grozaviei ce va urma. Acum dau dovada de vigilenta si semnalizeaza imediat aparitia semnelor unor evenimente care i-ar putea pune in pericol. Si sunt multe semne din acestea: declaratiile liderului iranian si a altor lideri musulmani/arabi; existenta neo-nazismului si a tot felul de manifestari fasciste si antisemite; boicoturile, atacurile teroriste asupra comunitatilor evreiesti de pe tot mapamondul; desecrarea simbolurilor evreiest (ex. cimitirele si mormintele) precum si pozitia dusmanoasa a unor lideri de genul Chavez & Co. Nici tara noastra nu e ferita de semne anti-evreiesti si opinie negativa asupra evreilor, inclusiv din partea unora care n-au vazut in carene si oase si n-au avut niciodata de-a face cu veun evreu. Profanarea cimitirelor, antisemitism ca politica oficiala de partid, negarea sau minimalizarea holocaustului romanesc sau de aiurea, presa neofascista, forumuri pe internet pline de injurii, apeluri la lichidarea evreilor, aruncarea tuturor problemelor lumii asupra evreilor etc.. Asa ca majoritatea evreilor traiesc cu teama permanenta ca evenimentele WWII se vor repeta sub o forma sau alta si in perioada noastra. Acestea cred ca sunt motivele ca evreii sar imediat la orice semn de antisemitism sau ce se poate interpreta ca antisemitism. Nu mai vor sa li se intample inca o data grozavia Holocaustului. Greu de inteles ?
      • -2 (12 voturi)    
        hahaha (Vineri, 27 februarie 2009, 17:00)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        ce traume?!?!
        hai sa fim seriosi...
        categoric holocaustu a fost o tampenie, si au murit multi oameni nevinovati...
        da cei care se dau acum victime in proportie de 99% nu au nici o trauma de la holocaust, pur si simplu vor niste avantaje...
      • -1 (7 voturi)    
        nu sunt evreii singurii suferinzi... (Vineri, 27 februarie 2009, 17:01)

        dacul care nu mai e [anonim] i-a raspuns lui mihai

        de daci ai auzit?
      • +5 (5 voturi)    
        never say never (Vineri, 27 februarie 2009, 17:31)

        SG [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Pe de o parte sunt de acord cu tine .. pe de alta parte fragmentul cu "insa niciodata in istorie, o jumatate dintr-un popor" ma zgaraie un pic. Cu completarea istoria _recenta_ da, expresia ar fi corecta. Altfel mai citeste despre procentul de populatie irlandeza ramas in viata in primele secole dC cand s-a facut o prigoana a crestinilor in zona, vezi ce procent de populatie franceza respectiv germana a ramas in viata dupa razboaiele franco-germane .. nu WWI si WWII ci alea mai din evul mediu si daca avem timp poate mai gasim.
        Daca nu tinem musai la procentul de 50% ci acceptam valori relativ apropiate putem gasi exemple si prin istoria recenta [gen tibetul dupa al doilea razboi mondial, chiar si ucraina pe vremea lui stalin (si nu, nu calculam procentul din suma totala populatie locala+populatie rusa venita), de vietnam, laos is tarisoare dintr-astea mici si indepartate nici nu mai discutam.
      • -1 (1 vot)    
        Ai facut artimetica la scoala ? (Vineri, 27 februarie 2009, 21:45)

        malone [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Holocaust : 6.000.000 de evrei asasinati in 6 ani adica, in medie , 1.000.000 pe an -minus sarbatorile legale cca -300 de zile adica cca 3.000-4.000 victime pe zi ,fara incetare ?vorba lui Caragiale 'amice ,esti idiot '!
      • -1 (1 vot)    
        pt mihai (Vineri, 27 februarie 2009, 22:34)

        mihai331 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        Tu crezi ce ai scris?
        Cred ca teama lor nu e nejustificata. Dar in acelasi timp si meritata. Trist.

        Evreii ii extermina pe palestinieni asa cum au fost ei exgerminati de nemti (sunt sceptic in privinta cifrelor)
        E clar ca se exagereaza importanta evenimentului. In primul rand nu se poate discuta liber. In al doilea rand nu sunt singurii care au suferit. Turcii au omorat... armeni? Imi pare rau. Am uitat. Dar cifrele cred ca au fost mult mai mari.
        Dar stiu cu certitudine ca in Ucraina, rusii au omorat prin infometare 7 milioane de ucrainieni intr-un singur an. Deci a fost mult mai rau, dar despre ei nu vorbeste nimeni.
        Omul asta are o opinie. Consider ca poate s-o spuna deschis, fara sa isi ceara scuze. Faptul ca se scuza dovedeste cat sunt de puternice parghiile impotriva carora a deschis gura......
  • 0 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 27 februarie 2009, 15:30)

    roman [anonim]

    ...Episcopul a declarat ca opiniile sale au fost formulate "in urma cu 20 de ani, pe baza dovezilor care existau atunci".
    Intre timp,evreii au fabricat numeroase alte "dovezi",iar declaratiile episcopului trebuie adaptate la acestea.
    Si sa ne mai lase evreii cu holocaustul lor,nu este de contestat ca au existat lagare de exterminare,dar au murit milioane de soldati pe fronturile din intreaga lumel,luptand impotriva trupelor lui Hitler.Ganditi-va ce s-ar fii intamplat cu evreii daca Hitler ar fii castigat razboiul...Evreii ar trebuii sa multumeasca popoarelor care au luptat pe front,care i-au ascuns de nazisti,care i-au protejat,nu sa ne puna sa-i pupam in c...r toata ziua!
    • +3 (9 voturi)    
      ignoranta (Vineri, 27 februarie 2009, 17:18)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui roman

      Desi exista o multitudine de dovezi care arata grozavia holocaustului tot mai exista oameni ca tine care se pronunta fara a fi cercetat problema. Si cu 20 de ani in urma existau aceste dovezi dar episcopul ca si tine a preferat sa isi formeze o parere fara sa studieze problema si apoi nu s-a mai obosit sa se intrebe de ce totusi altii spun altceva despre holocaust decat el.
      Evreii au fost inchisi, infometati si omorati pentru ceea ce erau ei, soldatii aliati au luptat pentru ca erau in razboi (tarile lor au fost atacate) nu pentru a-i salva pe evrei.
      Evreii multumesc celor care i-au ascuns si protejat. Peste 20.000 de ne-evrei au fost declarati Drepti intre Popoare si primesc o serie de avantaje din partea Israelului. Mai putin dispret si mai multa intelegere nu ar strica.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu doar evreii au murit pentru "ce erau ei" (Vineri, 27 februarie 2009, 20:37)

        Historia [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Sute de mii de romani au fost deportati si ucisi de sovietici tocmai pentru ca erau romani.
        5 milioane de ucrainieni au fost lasati sa moara de foame de sovietici tocmai pentru ca erau ucrainieni si nu vroiau sa devina "sovietici".
        3 milioane de belarusi au fost exterminati de germani pentru ca erau belarusi.
        La fel s-a intamplat cu milioane de polonezi.

        iar in lagare de concentrare au murit comunisti dusi acolo pentru ca erau comunisti, homosexuali pentru ca erau homosexuali si tigani asasinati pentru ca erau tigani.

        Evreii nu au un statut special ei si l-au acordat singuri de mult, de pe vremea lui Abraham, "ghidul suprem al poporului ales".

        Aceste continui exagerari si lipsa dorintei istoricilor evrei de a duce dovezi clare despre numarul si felul in care au murit "milioane de evrei" (cate?) au mentinut si vor mentine un antisemitism latent.

        E satula lumea de povestea asta.
        Da, Holocaustul a existat, insa nu doar pentru evrei.
        Da, au fost milioane de morti, insa nu doar evrei, nu doar gazati si nu doar in lagare speciale.

        "Frati evrei", cum ar zice papa Benedict, treziti-va din aroganta, incetati sa va considerati foarte speciali, incetati campania continua de auto-victimizare si veti mai respectati si mai iubiti.

        Si inca ceva!

        "Victimizarea" nu e o trasatura genetica, culpabilitatea nu se mosteneste in gene.
        Voi cei de azi ati primit insutit de la civilizatia euro-americana.
        Iar noi cei de azi nu avem nici un fel de vina pentru ce au facut stramosii acum 70 de ani !

        Statele pot mosteni astfel de responsabilitati, nu familiile din tata in fiu, clar?
        V-a platit Germania? Elvetia? Italia? Ungaria? Franta? Vi s-a dat tara? Sunteti ajutati sa ramaneti intre arabi? Aveti toate drepturile (si chiar mai multe decat autohtonii) in Europa si America?
        Ce mai vreti?
        Dragoste cu sila nu se poate !! Nu ne intelegeti, nu ne respectati, asa ca nu va iubim, punct ! Si nu-i iubim nici pe verii vostri arabi, sa fie echitabil.
      • -1 (1 vot)    
        ipocrizie (Vineri, 27 februarie 2009, 21:28)

        roman [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        ...sunt convins ca seara,inainte de culcare,versi lacrimi,gandindu-te la victimele holocaustului.
        Repet,nu contest existenta lagarelor de exterminare,dar in acele lagare au murit milioane de ne evrei,astfel incat,nu este de inteles de ce trebuie se plangem si sa ne cutremure numai moartea evreilor.Si daca esti atat de drept,spune-mi cum numesti masacrarea de catre evrei a peste o mie de civili,printre care copii,femei si batrani,in Gaza?
      • 0 (2 voturi)    
        pt PaulR (Vineri, 27 februarie 2009, 22:38)

        mihai331 [utilizator] i-a raspuns lui PaulR

        Tu ai cercetat problema? Stii ca rusii au toate arhivele de la Auschwitz? Stii ca au fost revizuite cifrele de mai multe ori?
        Stii ca de la 6 s-a scazut la 4.. sau 2.. si apoi la 700 000 ? Sper ca mai tin bine minte cifrele.

        Ce ma deranjeaza e faptul ca sunt legi in vigoare care interzic discutia libera pe tema asta. E ilegal sa negi sau sa contesti holocaustul. Unde e libertatea de exprimare? Orice incercare de a re-evalua situatia, de a numara victimele, amploarea sunt sabotate in felul asta. Pe mine unul asta ma deranjeaza si imi spune ca ceva e putred.
  • 0 (8 voturi)    
    Ar fi potrivite si alte scuze... (Vineri, 27 februarie 2009, 15:44)

    BEDE [anonim]

    Ar trebui, de pilda, sa-si ceara scuze si pentru arderile pe rug ale inchizitiei. Mai ales, cum se potriveste arderea pe rug a "ereticilor" cu indemnul dat de Isus: "daca-ti da cineva o plama, intoarce si obrazul celalalt"? Asta cand acei sarmani eretici nu au facut nimic altceva decat sa spuna ca nu sunt de acord cu papa sau l-au jignit pe vreun episcop sau alt membru mai important al clerului.
    Sau cand catolicii fanaatici au scos din mormant oasele lui John Wyclyffe si le-au ars? Cand marele lui pacat a fost acela de a fi tradus Biblia in engleza si ca a spus ca regele Angliei nu este obligat sa se supuna episcopului Romei.
    • +2 (6 voturi)    
      informatie (Vineri, 27 februarie 2009, 17:27)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Nu sunt o persoana religioasa si nu am de gand sa apar biserica in general dar de dragul adevarului spun ca Bis Catolica (prin papa) si-a cerut scuze de mai multe ori pentru inchizitie si alte nenorociri cauzate.

      doua exemple
      http://www.guardian.co.uk/world/2000/mar/13/catholicism.religion

      http://thescotsman.scotsman.com/world/Pope-says-sorry-for-Spanish.2537976.jp
      • +1 (3 voturi)    
        Unde mai pui ca ... (Vineri, 27 februarie 2009, 18:58)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        ... studiile facute de ceva cercetatori seriosi pe documentele inchizitiei din Spania au aratat ca numarul celor arsi pe rug sau torturati a fost semnificativ mai mic decat se credea anterior.
      • 0 (0 voturi)    
        inkizitie (Duminică, 1 martie 2009, 9:37)

        Julian [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        stai linistit. Lupul miel nu se face. De ce crezi ca patriarhul Daniel a dat mana cu papa fara aprobarea Sinodului, sau a enoriasilor. Arunca o privire de ansamblu si vezi ce iese de la un police state+religie. Pe croati deja ii obliga sa vin duminica la biserica. Inkizitia se trezeste.
  • -2 (2 voturi)    
    niste bani (Vineri, 27 februarie 2009, 19:54)

    cornell [utilizator]

    daca da niste bani individul, gata scuzele sunt acceptate. acum cativa ani cand unii parlamentari au vrut in germania sa dea la fel de multi bani ptr comemorarea victimelor comunismului evreii au sarit la gatul alora ca nu se compara si ca ei merita mult mai multi bani. intr-o carte un evreu care tine la a arata cat de singulare au fost suferintele lor, acuza pe cei care le compara suferinta cu cea a victimelor comunismului, ca vor sa relativizeze singularitatea shoah-ului si ca sunt chiar anti-semiti. shoah-ul e o afacere profitabila si va ramane asa cat vinovatia va fi intretinuta in ceilalti de ei
  • 0 (0 voturi)    
    motivele holocaustului (Duminică, 1 martie 2009, 9:49)

    gigi [anonim]

    Se pare ca hotnews mia cenzurat un comentariu. Voi stiati ca elita US e formata din evrei de la inceputul sec XX? De ce in rezervoarele panzerurilor existau aditivi de combustibil patentate pe US standard oil care era a lui J.D. Rockefeler(tot evreu)? De ce exista astazi sionism? pt ca a fost holocaust. de ce a fost holocaust? ca sa existe sionism. Dar cum e de asteptat in lumea asta e o blasfemie sa spui adevarul. Sa lucrati si voi putin la niste patroni evrei sa vedeti cum va muncesc. Sunt experti in a te tine peste program. Holocaustul a fost. Dar kiar a avut 6.000.000 de evrei victime? De ce victimele lui Stalin nu sunt asa de intens mediatizate mai ales k au fost superioare numeric? Scuze dar aici e ceva putred la mijloc.