VIDEO Republicanii americani: Planul de stimulare economica propus de Obama ne va duce la dezastru

de Adrian Novac     HotNews.ro
Luni, 9 februarie 2009, 16:08 Actualitate | Internaţional


Lideri republicani din Statele Unite au afirmat ca planul de stimulare economica propus de Administratia Obama va duce la un "dezastru financiar", potrivit CNN. Planul in valoare de 800 de miliarde de dolari urmeaza sa fie supus aprobarii senatorilor in aceasta saptamana. Camera Reprezentantilor a votat deja o alta versiune a documentului, insa niciun republican nu a sustinut planul, iar 11 democrati au votat si ei impotriva.

"Orice american intelege ca acesta nu este drumul pe care trebuie mers. Vom plati cu varf si indesat", a declarat republicanul Richard Shelby, care este membru al Comitetului Bancar din Senat, adaugand ca planul propus de Obama "va pune Statele Unite pe drumul spre dezastrul financiar".

La randul sau, senatorul John McCain (Arizona) a afirmat ca "trebuie sa cheltuim bani pe proiecte de infrastructura si pe alte programe care le vor da oamenilor de munca. Dar acest plan nu face acest lucru".

McCain a spus ca pachetul de stimulare economica ar trebui sa aiba jumatate din marimea celui aflat in prezent in Senat si ca ar trebui sa beneficieze de un echilibru intre reduceri de taxe si cheltuieli guvernamentale.

"Vom strange cea mai mare datorie din istoria acestei tari si le vom cere copiilor si nepotiilor nostri sa o plateasca", a adaugat McCain.




Adoptarea planului nu e sigura

Vineri seara, Senatul SUA a ajuns la un compromis legat de planul de salvare a economiei SUA, suma stabilita pentru a fi injectata fiind de minimum 780 miliarde de dolari. Anuntul a fost facut doar dupa dezbateri aprinse in Senat si dupa ce trei senatori republicani (de opozitie) s-au declarat de acord cu planul Administratiei Obama. Planul initial agreat de Barack Obama prevedea un stimul financiar total de 819 miliarde de dolari.

O alta versiune a documentului a fost deja adoptata de Camera Reprezentantilor, cu 244 de voturi pentru si 188 impotriva. Niciun republican nu a sustinut planul, iar 11 democrati au votat si ei impotriva.

Planul a fost criticat pentru includerea unor cheltuieli despre care se sustine ca nu vor contribui la crearea de locuri de munca, asa cum a promis liderul de la Casa Alba. Administratia Obama a declarat ca planul de stimulare va ajuta economia americana sa se redreseze si va crea intre 1.3 milione si 3.9 milioane de locuri de munca pana la sfarsitul anului 2010.

Adoptarea documentului nu e sigura, mai ales ca americanii par sa nu-l mai sustina. Planul de stimulare economica este sprijinit in prezent de doar 37% dintre americani, potrivit unui nou sondaj de opinie realizat de Rasmussen Reports. Este pentru prima data cand numarul celor care se opun planului in valoare de 825 de miliarde de dolari este mai mare decat cel al sustinatorilor sai.

Pe de alta parte, secretarul american al Trezoreriei, Timothy Geithner, a amanat pentru marti prezentarea detaliilor noului plan federal de salvare a bancilor, care include nationalizarea unor banci in dificultate si garantarea creditelor in cazul altor institutii financiare. Geithner, care trebuia sa prezinte planul luni, va trebui sa explice cum vor fi folosite 350 de miliarde de dolari ramase din cele 700 de miliarde puse la dispozitie de Trezorerie in octombrie trecut.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3246 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    look who's talking (Luni, 9 februarie 2009, 22:09)

    eusebiu camilar [anonim]

    Cei ce au adus America la dezastru striga "vine lupu'", Republicanii daca tin la SUA ar fi bine sa se retraga .. de tot ! Si-au pierdut total credibilitatea dupa ce au servit opt ani de zile un presedinte oligofren care a adus tara la sape de lemn !
  • -2 (6 voturi)    
    jenant! (Luni, 9 februarie 2009, 22:19)

    costin [anonim]

    Multa vreme am avut impresia ca Hotnews ofera niste stirii diferite.
    Adica echilibrate, corecte si impartiale.
    Observ insa din ce in ce mai des ca nu e cazul!

    Stiu ca in Romania este o mult mai mare simpatie pentru republicani, simpatie pe care o impartasesc si eu.
    Insa prezentara unei singure perspective asupra politicii america, anumea cea republicana, nu e corecta fata de cititori.
    Subliniem doar ce vrem noi sa se inteleaga! Italics & bold. Clar! Sa priceapa oricine chiar daca nu citeste stirea

    Tipul aceasta de stire e o RUSINE pentru jurnalismul de calitate si o foarte PROASTA nota pentru Hotnews!

    cu dezamagire,
    Costin
  • +1 (3 voturi)    
    varianta corecta este (Luni, 9 februarie 2009, 23:52)

    zaboo [anonim]

    plan de SIMULARE economica - din perspectiva (fara nicio perspectiva!!) - a gargaragiului obama
  • +2 (2 voturi)    
    A.N. scrii de la Crawford Ranch? (Marţi, 10 februarie 2009, 2:06)

    Koan [utilizator]

    Obiectivitatea ta jurnalistica este printre cele mai scazute de pe Hotnews. Presupun ca editorul sef nu prea e atent la productiile tale. Incearca sa te documentezi si din alte surse decat FauxNews.

    O informatie care cred ca ti-a scapat este ca Republicanul Bush si-a incheiat mandatul cu un rating de 19%. Iar planul lui de salvare economica, care a costat in total bugetul cu 50% mai mult decat al lui Obama, a fost estimat cu un rating de 25-30%. Si nimeni nu simte vreo imbunatatire dupa cheltuirea acelor bani.
    • +2 (2 voturi)    
      pentru fanii lui Jesus (Marţi, 10 februarie 2009, 9:15)

      Americanu [anonim] i-a raspuns lui Koan

      Ce-mi place mie cand fanii lui OB sar in sus cand li se pare ca favoritul lor este atins! Chiar si cu o floare! Ce dezastru, ce critici, ce acuzatii.. Adriane, nu tine cont de carcotasii astia....Da-i inainte, ca o faci bine... Inainte te acuzau ca ii ridici osanale lui Obama, acuma ca te iei de el! Uite-te si la Koan. Zice ca citezi "FauxNews", fara sa "vada" ca tu citezi si dai link din CNN, masina de propaganda a lui Obama. Si chiar si filmul cu Obama e de pe "Face the Nation", de pe CBS. Oamenii sunt insa orbiti de vedeta asta stralucitoare marca Hollywood. Sunt curios de unde se informeaza Koan. Blogurile de stanga, HuffPost, DailyKos? Nici americanii nu mai sustin planul asta plin de bani dati aiurea pentru interesele democratilor dar romanii sunt mai destepti, ca intotdeauna... Vai de capul nostru!
      • +1 (1 vot)    
        Esti antiamerican? (Marţi, 10 februarie 2009, 14:39)

        Koan [utilizator] i-a raspuns lui Americanu

        Fanii lui Obama ar trebui sa urmeze modelul de dezbatere al fanilor lui Bush. Adica sa-i numeasca antiamericani si nepatrioti pe toti criticii presedintelui.

        Este amuzant ca lui Geithner i se cere sa spuna dinainte cum vor fi cheltuiti banii. Asa da transparenta. Asta imi aminteste ca FauxBusinessNews a chemat in judecata inca din vremea Bushului Department of Treasury pentru ca nu a raspuns la cererea FOIA de a furniza detalii despre cum au fost cheltuiti banii din bailoutul lui Bush.

        Si Bloomberg News a trebuit sa cheme in judecata Federal Reserve pentra a afla ce fel de colateral primeste pentru imprumuturile bancare. Cam asta a fost transparenta la bailoutul Bushului. Cred ca nu stiai nici asta.

        Problema autorului A.N. este ca s-a specializat in preluarea punctului de vedere Republican de oriunde ar fi publicat. Articolul asta nu e primul care citeaza exclusiv opinii Republicane, inclusiv cu ghilimele, caractere ingrosate si culori. Asemenea articole nu pot fi numite news ci Republican PR. Pe romaneste, propaganda.
        • 0 (0 voturi)    
          baietica, racoreste-te nitel (Marţi, 10 februarie 2009, 16:44)

          zaboo [anonim] i-a raspuns lui Koan

          pai si biden zicea ca e patriotic sa platesti taxe, nu? ce te faci, in cazul asta, nu bucalatii din cabinetul omama care au "uitat" sa plateasca taxe la greu?? cum numim cabinetul? raspundem la imnecila kennedy? you know... si pentru o logica sanatoasa: daca omama greseste, NU ii justificam greseala prin greselile lui Bush - CU ATAT MAI MULT CAND A CASTIGAT ALEGERILE STRIGAND TUTUROR CA E MAI BUN, CA VINE CU SCHIMBAREA si gargara asemenea... ok?? si lasa-i tu pe aia de la foxnews in pace, ca sunt baieti care STIU meserie! dar cred ca stiu care e marea problema care va sta in gat: ca l-au ales (500 milioane de pelosi-) imbecili si il judeca baietii destepti pe care nu ii poate imbrobodi ... dar nu-i mai merge mult pacaliciului!
  • +1 (1 vot)    
    CNN (Marţi, 10 februarie 2009, 9:47)

    titirica [utilizator]

    ...urmariti CNN daca vreti sa intelegeti planul...la noi in tara stirile ajung doar in proportie de maxim 20 %... si, binenteles, deformate.....

    prea multi experti isi dau cu parerea si observ ca nu prea se intelege despre ce e vorba.

    P.S.: nu imi dau cu parerea referitor la plan