Interviu Deutsche Welle

Inalt Reprezentant al Bundestagului german: NUP pentru Nastase, o decizie inacceptabila

de Robert Schwartz     Deutsche Welle
Vineri, 6 februarie 2009, 14:16 Actualitate | Internaţional


Gunther Krichbaum
Foto: Deutsche Welle
Cu putin timp inainte de intoarcerea in Germania, Gunther Krichbaum, seful Comisiei pentru Afaceri Europene a Bundestagului german a acordat un interviu in exclusivitate redactiei romane a postului de radio Deutsche Welle.

Pe scurt - Despre coruptie si raportul Comisiei Europene
  • Un proces bine cunoscut este cel al lui Adrian Nastase. In acest caz dorim sa vedem – treptat, dar sigur – rezultate.
  • Daca pana atunci Romania nu inregistreaza progresele asteptate, cu siguranta ca raportul va contine si sanctiuni concrete.

Despre Regiunea Marii Negre si a Dunarii

  • Atat Germania si Romania, cat si celelalte state pe care le uneste Dunarea pot pune bazele unei bune colaborari.

Criza

  • Este foarte greu de facut o prognoza pe urmatoarele luni din acest punct de vedere - la fel de greu ca o prognoza meteo...

Robert Schwartz (RS): Domnule Krichbaum, in cadrul vizitei pe care ati efectuat-o la Bucuresti ati purtat discutii atat cu presedintele Romaniei, Traian Basescu, cat si cu premierul Emil Boc si cu presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase. Intr-un comunicat remis presei de Guvernul Romaniei, dupa discutia cu premierul Boc, este mentionat faptul ca, citez: "Increderea investitorilor germani reprezinta un indicator puternic care confirma ca Romania a inregistrat progrese substantiale in domeniul justitiei si in combaterea coruptiei". Ne puteti oferi mai multe amanunte? Despre ce progrese este vorba?

Gunther Krichbaum: Ar fi desigur bine ca aceste vizibile progrese sa fie reale. Lucrurile nu stau insa chiar asa. In cadrul discutiilor pe care le-am avut la Bucuresti am fost cu totii de acord ca Romania mai are multe de facut in toate domeniile, cu precadere in ceea ce priveste combaterea coruptiei, aspect aratat cu degetul in repetate randuri inclusiv de Comisia Europeana. Un proces bine cunoscut este cel al lui Adrian Nastase. In acest caz dorim sa vedem – treptat, dar sigur – rezultate.

RS: In cateva zile, Comisia Europeana urmeaza sa prezinte un raport privitor la justitia din Romania. Cat de relevant este un caz ca cel al lui Adrian Nastase in aprecierile Comisiei?

Gunther Krichbaum: Raportul ce urmeaza a fi prezentat in scurt timp este unul mai degraba tehnic. Adevaratul raport va aparea la jumatatea lunii iunie. Daca pana atunci Romania nu inregistreaza progresele asteptate, cu siguranta ca raportul va contine si sanctiuni concrete. Ma refer aici la avizul negativ (cu 10 voturi la 9) dat de Comisia Juridica a Camerei Deputatilor pentru inceperea urmaririi penale a lui Adrian Nastase.

Din punctul meu de vedere, acest lucru este absolut inacceptabil. E drept, decizia finala in aceasta chestiune va fi luata in cadrul plenului reunit al Parlamentului in circa 14 zile. Insa nu este treaba Parlamentului sa decida daca cineva este sau nu vinovat. Acest lucru trebuie decis in urma unui proces, asa cum este normal intr-un stat de drept. Tocmai de aceea, cazul Nastase este pentru mine un test de turnesol. In joc se afla credibilitatea Romaniei, care depinde de modul in care se doreste combaterea eficienta a coruptiei la nivel inalt.

RS: Sa schimbam un pic subiectul. La Bucuresti ati discutat de asemenea despre zona Marii Negre, respectiv despre cooperarea dunareana. In ce masura credeti ca din acest punct de vedere ar fi posibila o cooperare de succes intre Romania si Germania?

Gunther Krichbaum: In ceea ce priveste politica la Marea Neagra, Romania da, intr-adevar, dovada de foarte multa responsabilitate, ceea ce e valabil si cand vine vorba de dezvoltarea unei  strategii dunareane. De altfel, in cadrul conferintei organizata anul trecut de landul Baden-Württemberg la Bruxelles, la care a participat si domnul Traian Basescu, comisarul european pentru politica regionala a UE, Danuta Hübner a anuntat ca inclusiv Comisia Europeana doreste crearea unei strategii dunarene.

Cred ca atat Germania si Romania, cat si celalalte state pe care le uneste Dunarea pot pune bazele unei bune colaborari. Romania si Germania pot dezvolta colaborarea existenta prin alte proiecte esentiale de care apoi, in 2011, sa tina seama Presedintia ungara a UE. Daca ne gandim ca numarul navelor care traverseaza zilnic Rinul este de 200 de ori mai mare decat cel al navelor de pe Dunare, putem afirma ca potentialul unui astfel de parteneriat este enorm, atat din punct de vedere comercial cat si al infrastructurii, dar nu numai.

RS: Germania este cel mai important partener comercial si unul din cei mai mari investitori din Romania. Cum apreciati ca vor evolua relatiile economice dintre Germania si Romania, in contextul actualei crize financiare si economice mondiale?

Gunther Krichbaum: Este foarte greu de facut o prognoza pe urmatoarele luni din acest punct de vedere - la fel de greu ca o prognoza meteo... Germania a reactionat deja cu doua pachete de masuri conjuncturale menite a combate criza financiara. La fel vor sta lucrurile si in Romania, cu observatia ca aici trebuie vazut ce se va intampla cu bancile. Economia se afla in fata unei serioase provocari si plec de la premisa ca aceste lucruri vor fi dezbatute si in cadrul Consiliului European.

Ar fi cu atat mai dureros pentru Romania, ca din cauza ineficientei in combaterea coruptiei, sa pateasca la fel ca Bulgaria, tara careia i-au fost inghetate saptamana aceasta fonduri SAPARD in valoare de 140 de milioane de euro. O astfel de masura ar putea fi dispusa si in privinta Romaniei daca aici lupta impotriva coruptiei nu progreseaza.
Nota: traducere de Vlad Draghicescu






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2912 vizualizari

  • -11 (17 voturi)    
    Propaganda pe bani publici (Vineri, 6 februarie 2009, 14:42)

    Jon [anonim]

    Poate totusi sesizeaza cineva Curtea de Conturi pentru a verifica si imputa celor vinovati costurile suportate din bugetele unor institutii publice pentru vizita acestui domn. PDL sa isi faca propaganda pe banii proprii.

    Acest domn a vizitat Romania mai des decat toti ceilalti demnitari germani la un loc iar ceea ce a spus dansul aflasem deja din reality showurile de la B1TV despre spioni, oligarhi si lovituri de stat. In plus Basescu este un circar mult mai talentat, presteaza mai ieftin si in limba romana.

    Ma intreb daca domnul neamt a primit in acelasi timp prepaymentul pentru prestatie si fitzuicile dupa care sa invete pe dinafara ce are de spus, sau plata se face doar dupa, in functie de impactul asupra sondajelor INSOMAR?
    • +1 (5 voturi)    
      Care-i problema Jon? (Vineri, 6 februarie 2009, 16:35)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Jon

      Voiai sa folosesti banii publici pentru vreo matusa Tamara?
      Te-au incurcat sa faci asta prin vizita neamtului?
      • -1 (3 voturi)    
        Dap (Vineri, 6 februarie 2009, 16:53)

        Jon [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        Da, vroiam sa fur banii poporului si ma lasa Basescu asta... Mare om, vajnic luptator, nu ca e fascinant sa vezi cum se bate el singur cu toti dusmanii poporului? Uiti si de foame si de tot, e mai tare decat Magda Ciumac si Nikita la un loc!

        De fapt din tara asta fura cine vrea. Da' voi POPORU' nu va prindeti, ca sunteti ocupati sa cascati gura la Basescu. =))
        • +2 (4 voturi)    
          ba da (Vineri, 6 februarie 2009, 18:05)

          Oschy [anonim] i-a raspuns lui Jon

          Ne prindem ca se vad de la o posta mafiotii care ne talharesc tara si ii cumpara pe judecatori ca sa ramana in libertate. Tare i-am vrea prin funduri de ocna impreuna cu slugile lor scarboase precum esti tu. Am preferinte pentru Tamara Nastase, DIP, Felix Voiculescu, Nicolicea, Fanita Tarata, Patriciu, Iuda Tariceanu .... deocamdata.
  • -9 (15 voturi)    
    ACEST NEAMT NU ESTE IMPARTIAL (Vineri, 6 februarie 2009, 15:02)

    MIHAI 2 [anonim]

    Auzi la el : cica a ” purtat discutii
    atat cu presedintele Romaniei, Traian Basescu,
    cat si cu premierul Emil Boc
    si cu presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase ”.
    Păi nu trebuia sa asculte si alte si puncte de vedere ?
    Nu era normal să se consulte de pildă
    și cu Videanu, Blaga, Berceanu și Udrea ?
    *
    Baietasul acesta
    care ia interviul ,
    Robert Schwartz ,
    este cel care scrie dupa dictarea
    Monicăi Macovei,
    iar ceea ce rezulta
    este citat apoi under cover
    cu pseudonimul
    Frankfurter Algemaine Zeitung .
    *
    Scribul de limba engleză al Monicăi e altul,
    care se da The Economist .
    *
    Singurul xerox care isi declara numele cinstit
    este domnul Tapalagă.
    • +5 (9 voturi)    
      si daca se consulta (Vineri, 6 februarie 2009, 15:52)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      cu nicolicea,iordache,andon si alti rinoceri ar fi fost impartial atunci?
      daca interviul ar fi fost semnat 'pravda' ar fi fost credibil pt. d-v ?
      nu stiu,dar poate acest 'neamt' face parte din PPE si atunci sunt explicabile intalnirile avute
  • -10 (14 voturi)    
    stang-drept, stang-drept (Vineri, 6 februarie 2009, 15:09)

    Horea [utilizator]

    Mie mi-e antipatic Nastase si consider ca isi merita soarta dar cand vine cate un neamt din asta cu nasul pe sus ce se crede un colonist in Africa de fata cu bastinasii care ii cer margele colorate simt ca ma enervez.

    Din cate stiu eu Helmut Kohl e bine sanatos, la fel si Traian Basescu si alti suspecti in scandaluri mari de coruptie (vezi Elf, vezi flota). Nici usturoi n-au mancat nici gura nu le miroase

    Justitia romana (si nu doar ea) e doar o bila portocalie pe masa de ping pong a politicienilor. Iar noi ne miscam hipnotizati capetele dintr-o parte in alta a mesei sa vedem cine serveste in loc sa ne vedem de treaba si sa-i pedepsim asa cum merita:

    ignorandu-i ...
    • +1 (3 voturi)    
      ping pong (Vineri, 6 februarie 2009, 17:01)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Horea

      personal m-am saturat sa astept sa se faca dreptate la noi, cu noi. Parerea mea e ca noi nu stim sa ne facem ordine singuri in casa. Trebui sa vina cineva din afara ca sa ne ajute. Pana la urma conteaza ce rezulta din pingpongu' asta.
      Si mie mi-e greata de oameni ca si Nastase asa ca mi-e indiferent cine vine si ne strange cu usa ca sa facem ceva concret.
    • -1 (1 vot)    
      diferenta (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 1:07)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Horea

      este ca basescu a renuntat la imunitatea parlamentara si s-a pus la dispozitia justitiei pe cand acest nastase se ascunde dupa fusta parlamentului? panimaiu?
  • -4 (8 voturi)    
    Mari nesimtiti !! (Vineri, 6 februarie 2009, 15:25)

    vasile [anonim]


    Nu imi aduc aminte ca vreun politician roman sa considere ca inacceptabila neincriminarea lui Helmuth Kohl, dar politicienii astia moderni ai Germaniei dau lectii despre cum trebuie sa functioneze justitia romana.
    • +1 (3 voturi)    
      neincriminare =/= neinceperarea urmaririi penale (Vineri, 6 februarie 2009, 17:12)

      SG [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Neamtu' ala a spus ca NUP - neinceperea urmarii penale - e inacceptabila si nu neincriminarea. Nu s-a amestecat in justititie [caci justitia decide vinovatii sau nevinovatii] ci s-a amestecat in amestecarea politicii romanesti in justitia romaneasca.
  • -5 (11 voturi)    
    articol (Vineri, 6 februarie 2009, 15:36)

    ion [anonim]

    n-am citit decat titlul, dar e suficient
    cum se amesteca un cetatean strain in treburile justitiei, judeca probele, si apoi decide NUP sau IUP?
    • +1 (3 voturi)    
      Uite-asa! (Vineri, 6 februarie 2009, 16:32)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Pai se amesteca domle, pentru ca nemtii lui, cetateni straini, isi baga banii intr-un sistem autohton care ar fi bine sa nu fie corupt.
      Iar tu, autohtonule, te bucuri ca poti merge liber in tara cetateanului strain la cersit, nu-i asa?
      • 0 (0 voturi)    
        Toti ne bagam ... banii (Luni, 9 februarie 2009, 1:07)

        jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        Romani,germani,cetateni europeni,isi baga banii,chiar daca la putere au ajuns indivizi pe care nu i-au votat.Diferenta este ca, cetatenii romani,apartin unei tarisoare care nu-si poate permite sa acuze Germania ca nu l-a "rezolvat" pe coruptul Helmut Kohl
        "Locomotiva UE",isi poate permite orice nerusinare!
  • -5 (9 voturi)    
    Vechea melodie ... (Vineri, 6 februarie 2009, 15:59)

    Aneta [anonim]

    Neamtul asta nu face exceptie . Aceeasi acreala ca sa nu zic dusmanie , cand e vorba de Romania.
    Pai nu v-ati luat si voi partea ?(EON).
    Atunci ce mai vreti ? Verisorii vostri austrieci , dupa ce au luat petrolul , s-au mai linistit , nu mai vor sa faca inchisori in Romania ...
    Si as avea o intrebare : daca suntem in UE , la ce ne trebuie colaborare de-a lungul Dunarii ? Nu colaboram cu toata Europa ?
    • +1 (5 voturi)    
      prostul daca nu e si fudul!! (Vineri, 6 februarie 2009, 16:32)

      george [anonim] i-a raspuns lui Aneta

      Ce nu este adevarat in ceea ce sustine neamtul?
      Nu austriecii au luat, ci PSD a dat.
      Nici o firma straina nu a luat ceva cu forta, nu a fost razboi ca sa fie prada de razboi.
      Totul a fost dat de Guvernul Romaniei, asa ca lasa-ma cu gargara comunista ca ne fura strinii tara.
      • 0 (0 voturi)    
        Completare (Luni, 9 februarie 2009, 1:16)

        jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui george

        PSD a dat ceea ce toti,exceptand PRM, au votat!
        Huooo pdl,pnl,psd,udmr!
        Acum aveti impresia ca este util sa va folositi de pozitia VESNIC ostila a Germaniei pentru a trage spuza pe turta voastra. Rusine!
  • +4 (8 voturi)    
    foarte coerent (Vineri, 6 februarie 2009, 16:19)

    swolf [utilizator]

    Un interviu extrem de pertinent si plin de substanta. Sper ca majoritatea din parlament si din societatea romaneasca sa intelega pe deplin momentul critic in care ne aflam si sa ia masurile care se impun, in special in ceea ce priveste judecarea coruptiei in general si a lui nastase in particular.
  • +4 (8 voturi)    
    si eu vreau (Vineri, 6 februarie 2009, 16:26)

    crisis [anonim]

    Daca incalc legea, sau daca sunt suspect de ceva , sa se pronunte 10 dintre colegii mei de serviciu daca dosarul meu va merge in instanta sau nu. Apoi , sa voteze firma in functie de recomandarea celor 10 colegi. De ce are doar Nastase acest drept?
    Cat despre Kohl , el nu a fost acuzat niciodata. Ci partidul al carui presedinte era.
  • -2 (4 voturi)    
    Prost da nu doare (Vineri, 6 februarie 2009, 16:33)

    Arogantul Roman [anonim]

    As avea o completare la comentariile multora:

    Si sa ne mai lase in pace acest neamt care se crede justitiarul Romaniei!

    Sa ne lase cu rahatul nostru, prostia noastra, mafiotii nostri, lipsa noastra de implicare, lasitatea noastra...

    Daca noi vrem sa fim mintiti si furati de statul mafiot roman ce treaba are el?....

    Ce oameni frumosi/corecti/cinstiti/harnici/....bla bla bla ...sunt in Romania!
  • +2 (2 voturi)    
    orbul gainii (Vineri, 6 februarie 2009, 17:09)

    adrian [anonim]

    unde naiba a zis asta ca nup este inacceptabil? sau isi da hotnews cu parerea?
  • +2 (4 voturi)    
    Multi mincatori de .... (Vineri, 6 februarie 2009, 18:47)

    suki [anonim]

    ... pe acest forum. Observ ca pe multi i-a lovit brusc in orgoliu si sentimentul national faptul ca acest domn german ne face niste observatii. Probabil ati uitat complet ca suntem in UE, dar mai avem capitole deschise prin care putem zbura lejer inapoi in cloaca satelitilor URSS.
    Am o recomandare: aia care nu mai puteti de dragul lui Nastase, sa va duceti la el dupa fondurile de integrare pe care o sa le pierdem. O faceti acum pe corectii si grijuliii; tare as fi vrut sa va vad prin 2000, cum va vaietati ca e coruptie, etc.
    • -1 (1 vot)    
      poate chiar bombonel posteaza... (Vineri, 6 februarie 2009, 21:17)

      Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui suki

      cu nume diferite:))Dar serios vorbind de ce va ofuscati asa la niste adevaruri?N-ar trebui sa ascultam cit mai multe pareri ca sa alegem solutia cea mai buna si sa punem osu la treaba ,ori preferati sa continuam sa stam in hotia asta si sa-i luam la misto pe toti care ne zic o parere despre cum vad ei lucrurile in Romania???
    • 0 (0 voturi)    
      Asa-i... (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 8:53)

      elinelu [anonim] i-a raspuns lui suki

      Eu le-as sugera "iubitorilor lui nastase " sa-i umere oualele (si pe ale noastre, ale celor care nu suntem simpatizantii lui )
  • +1 (1 vot)    
    nu visa frate (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 23:49)

    Neica [anonim]

    vezi ca aici nu-i nimic nemteste totul e vinatoreste
    habar n-ai cei aici prin primaverii mai aveti putintica rabdare sunteti invidiosi ca voi nu aveti asa AlliBabba