Cercetator american: In 2015, armata americana va dispune de o armata de roboti

de E.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 februarie 2009, 9:13 Actualitate | Internaţional


Pana in 2015, armata americana va dispune de unitati formate din oameni si roboti, avertizeaza un cercetator american. La salonul Technology, Entertainment and Design din California, Peter Singer, autor al unor lucrari cu privire la conflictele armate, a avertizat ca utilizarea robotilor permite uneori salvarea vietilor militarilor, dar risca sa exacerbeze violentele din cauza lipsei de empatie, relateaza AFP.

"Suntem intr-un punct de cotitura in ceea ce priveste razboiul, ca la inventia bombei atomice", a spus Singer, aratand ca armata americana isi recruteaza deja soldatii utilizand simulatoare de razboi. "Statele Unite au un avans in ceea ce priveste robotii militari, dar in domeniul tehnologiei nu exista avans definitiv", a precizat Singer. "Rusia, China, Pakistanul si Iranul lucreaza la programe de roboti militari". „Robotii nu au insa nici compasiune, nici mila si ii scutesc pe soldati de orori pe care fiintele umane ar putea incerca sa le evite. (...) In plus, nu este necesar sa convingi robotii ca vor obtine 72 de fecioare (...) pentru a se arunca in aer.”

Datorita camerelor de filmat incluse, robotii ar putea furniza inclusiv imagini pe site-uri ca YouTube. "Acest lucru ar putea transforma razboiul in divertisment", apreciaza cercetatorul, intr-o viziune cu adevarat neagra.

David Hanson, designer in domeniu, insista ca previziunile nu sunt chiar atat de sumbre: "Avand in vedere ca masinile sunt tot mai capabile sa ucida, dotarea lor cu empatie ar putea oferi speranta pentru viitorul nostru". In sprijinul afirmatiei sale, el a dat exemplul unui robot cu imaginea lui Albert Einstein, care poate initia contact vizual si imita expresii umane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3582 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    empatia = ? (Vineri, 6 februarie 2009, 9:24)

    iul [anonim]

    Dupa parerea idiotilor de ingineri, empatia este capacitatea unei masini de a initia 'contact vizual si imita expresii umane'.
    • -2 (4 voturi)    
      credite fara avans (Vineri, 6 februarie 2009, 10:00)

      Bayer Credit [anonim] i-a raspuns lui iul

      pana in 2015 vor face din "empatie" o arma chimica
  • +4 (4 voturi)    
    Fiecare tara sa-si faca roboti personalizati! (Vineri, 6 februarie 2009, 9:29)

    Axul [anonim]

    Robotul rus se va numi "Eliberatorul", va viola, va repeta obsesiv "davai ceas" si la telecomanda ii va avea pe nepotii lui Newlander, Tismenitski, Moskovici, Gizela etc etc etc.
    Nimic nou sub soare.
    • -9 (13 voturi)    
      Armata robotilor romanesti exista inca din 2004 (Vineri, 6 februarie 2009, 9:58)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Axul

      Am fost construiti
      pentru a pronunta raspicat ,
      mereu si mereu
      BASESCU ARE DREPTATE !
      BASESCU ARE DREPTATE !
      BASESCU ARE DREPTATE !
      şi pentru a vota cu ni-i vorba.

      La un moment dat eu am avut norocul
      sa observ ca softul nostru era dela inceput
      total virusat.

      Ca urmare m-am resetat.
      Se pare ca si alti roboti si-au venit in fire.

      Exista si foarte multi care ,
      poate si datorita scumpirii curentului,
      s-au oprit din functionar...
      ....motiv pentru care prezenta la vot ...

      Totusi cel mai bun prototip continua
      sa functioneze la fix .
      Poate si pentru ca el nu e chiar un robot
      ci mai mai degraba un roBOC:
      BASESCU ARE DREPTATE !
      BASESCU ARE DREPTATE !
      BASESCU ...
      • +7 (7 voturi)    
        esti penibil (Vineri, 6 februarie 2009, 10:13)

        Inteleptul [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        serios
  • 0 (4 voturi)    
    si asta ar trebui sa ne sperie? (Vineri, 6 februarie 2009, 9:34)

    liviu_ [utilizator]

    si sa ne inchinam la conducatorul suprem: SUA???

    daca pot americanii cu siguranta pot si altii (mai ales ca la robotica japonezi sunt mai tari)
    • +1 (3 voturi)    
      Inca un motiv pentru a ataca Iranul (Vineri, 6 februarie 2009, 11:35)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Trebuie stopat programul
      de fabricare a robotului terorist -
      ALLAH-AKBAR 1,
      specializat in
      aruncarea cu adiddasi
      la o distanta de 18 metri,
      cu o precizie de până la 12 microni
    • +2 (2 voturi)    
      @ liviu (Vineri, 6 februarie 2009, 11:41)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      spiritul de competivitate,dorinta de a domina face parte din softul cu care am fost inzestrati de D-zeu - pt asta am platit cu izgonirea din Eden-,cine a sperat ca Razboiul Rece si cursa inarmarii sunt de domeniul istoriei este un naiv,daca nu ar fi SUA ar fi alt stat,in art se face referire la Rusia,China,Iran,Pachistan si probabil ca mai sunt si alte state interesate de acest subiect
  • +5 (9 voturi)    
    Robotei (Vineri, 6 februarie 2009, 9:54)

    Ciobanu [anonim]

    Avand in vedere nivelul de libertate al gandirii soldatului, sa zicem american, ei deja dispun de o armata de roboti.

    Robotica asta nu s-a dezvoltat inca pentru ca e mult mai ieftin sa prostesti oameni decat sa construiesti roboti.
    • +2 (6 voturi)    
      pentru ca e mult mai ieftin sa prostesti oameni de (Vineri, 6 februarie 2009, 10:19)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Ciobanu

      Foarte bine spus!Felicitari!
    • -1 (1 vot)    
      da, dar dureaza (Vineri, 6 februarie 2009, 10:39)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Ciobanu

      Dureaza prea mult sa prostesti oameni si e discutabil cat de ieftin.
  • 0 (0 voturi)    
    real robot study (Vineri, 6 februarie 2009, 10:30)

    unclesam [anonim]

    The Pentagon has put out a request to contractors to develop teams of robots that can search for, detect and track “non-cooperative” humans in “pursuit/evasion scenarios”
    In caz ca inca nu va dati seama ce aproape este viitorul, probabil imaginile acestea va vor "scutura" putin... enjoy: http://www.youtube.com/watch?v=mmVaLp8icoU&eurl=http://www.infowars.com/?p=5507
  • 0 (2 voturi)    
    criza (Vineri, 6 februarie 2009, 10:51)

    Nautilus [anonim]

    Daca tot sunt in criza, nu scot la vanzare cativa?... :)))

    ~Nautilus
  • +2 (4 voturi)    
    american dream :)) (Vineri, 6 februarie 2009, 11:17)

    Stefan [anonim]

    In timp ce japonezii sa gandesc sa faca roboti pentru a ajuta gospodinele la curatenie sau pentru dadacirea copiilor, americanii se gandesc sa creeze roboti pentru a inrosi cadrul... sick people!
  • 0 (2 voturi)    
    America (Vineri, 6 februarie 2009, 11:53)

    bogdan [anonim]

    Cateodata ma intreb daca nu se exagereaza cu antipatia asta impotriva americanilor. Oare chiar atat de rai sunt? Chinezii, europenii, rusii sunt chiar atat de corecti fata de pamantul asta? Eu sunt sigur ca daca Rusia, Franta sau China ar fi fost pe primul loc... I-ati fi plans pe americanii astia. (asa prosti, inculti, grandomani, ingamfati sau cum naiba ii mai faceti)
  • 0 (0 voturi)    
    Terminator (Vineri, 6 februarie 2009, 12:46)

    Mircea [anonim]

    Cred ca ne apropiem cu pasi marunti de un scenariu asemanator cu seria Terminator.

    Ma intreb in cati ani robotii astia isi vor da seama cum ar fi sa ne zboare pe pe fata pamantului sau sa ne trasforme intr-un fel de sclavi animalici.

    Ideea e chiar veche, ma mir ca nu s-a implementat mai repede. Pana atunci ia mai puneti de un MechWarror sau BattleZone sa vedeti ce ne asteapta :))
  • -1 (1 vot)    
    Cred ca deja dispun de asa ceva. (Vineri, 6 februarie 2009, 12:52)

    AlinN [anonim]

    Oricum prin asta se confirma ceea ce deja se stia: americanii sunt cu cateva zeci de ani in fata oricarei tari de pe Pamant dpdv tehnologic. Asta ca sa nu ma exprim in secole.
  • +1 (1 vot)    
    Arme (Vineri, 6 februarie 2009, 17:19)

    Dumitriu [anonim]

    Arme si contraarme. Este o lege a razboiului modern. Robotii vor avea la butoane tot oameni. In lupta robotii vor gasi poate tot roboti. Daca insa robotii vor intalni ca in Gaza, femei si copii atunci sunt sigur ca sucesul va fi maxim.
  • +1 (1 vot)    
    terminatori (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 21:22)

    Julian [anonim]

    Sa stiti k kiar vor fi o armata de terminatori. Exact dupa acelasi tipar kn film. Punctu lor slab e un puls electromagnetic(PEM).