Un membru al cabinetului israelian cere asasinarea lui Ismail Haniyeh

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 februarie 2009, 10:40 Actualitate | Internaţional


Un ministru israelian a amenintat public miercuri ca doreste asasinarea sefului guvernului Hamas, care controleaza Fasia Gaza, informeaza AFP. „Urmatorul stadiu al operatiunilor noastre in Gaza trebuie sa fie eliminarea teroristului Ismail Haniyeh", a declarat la postul de radio militar ministrul locuintelor, Zeev Boim, membru in partidul de guvernare Kadima.

Desi nu are putere de decizie in chestiunile de securitate, ministrul a opinat ca aceasta este "singura modalitate de a pune capat tirurilor de rachete lansate asupra Israelului".

Este cunoscut faptul ca armata israeliana a omorat in trecut mai multi membri importanti ai Hamas din Fasia Gaza, printre care liderul spiritual si fondatorul miscarii, seicul Ahmad Yassin, victima unui bombardament aerian in martie 2004.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















672 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Politicieni din toata lumea, impuscati-va.... (Miercuri, 4 februarie 2009, 10:45)

    Anonim [anonim]

    Hint: http://en.wikipedia.org/wiki/Israeli_legislative_election,_2009

    Cica alegerile sunt peste 6 zile... normal ca ies cu astfel de declaratii.... ptiu ce seamana cu ai nostri!
  • -1 (1 vot)    
    declaratie de ministru prost (Miercuri, 4 februarie 2009, 10:52)

    hombre [anonim]

    mai bine sa o omoare pe maica-sa
  • -1 (3 voturi)    
    Trebuiau s-o faca pana acuma... (Miercuri, 4 februarie 2009, 11:50)

    Iosif [anonim]

    ...pentruca:
    1. Hanie nu e politician, ci capetenie a unei organizatii teroriste.
    2. Daca o faceau pana acuma, s-ar fi crutat viata multor oameni.
    3. Totusi nu e tarziu nici acum.
    4. Pana la urma o vor face, si cu cat mai repede, cu atat mai bine.
    • +1 (1 vot)    
      sigur ca da (Miercuri, 4 februarie 2009, 12:11)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Iosif

      Iosife, ati mai facut si pana acum din astea, scrie si in textul articolului, si rezultatele nu se vad inca.
    • 0 (0 voturi)    
      penal (Miercuri, 4 februarie 2009, 12:50)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui Iosif

      Art. 25
      Instigator este persoana care, cu intentie, determina pe o alta persoana sa savarseasca o fapta prevazuta de legea penala.

      Vezi ca esti penal.
  • +2 (2 voturi)    
    Democratie??? (Miercuri, 4 februarie 2009, 12:10)

    vio [anonim]

    ASasinatul e o metoda democratica? Credeam ca numai teroristii asasineza. Su statul Israel este terorist??
  • -1 (1 vot)    
    Naivilor mei colegi forumisti. (Miercuri, 4 februarie 2009, 14:00)

    Iosif [anonim]

    Din pacate nu cunoasteti realitatile de acolo, dar dovediti totusi buna credinta.
    Sursele ce va stau la dispozitie prezinta informatii incomplete si deformate.
    N-am cum sa va aduc aici, in limitele unui comentariu, toate datele problemei, dar pe scurt as putea sa va spun ca orice alt guvern din lume, pus in fata unor situatii similare procedeaza sau ar proceda incomparabil mai dur si mai prompt.
    Si nu intamplator, orice face Israelul in apararea cetatenilor sai este prezentat de mass media mondiala in asa fel incat sa instige opinia publica impotriva lui.
    • +1 (3 voturi)    
      Stimabile (Miercuri, 4 februarie 2009, 17:23)

      nergalus [utilizator] i-a raspuns lui Iosif

      si reactia palestinienilor nu ti se pare la fel de "corecta"?
      Inchipuie-ti ca vine un popor - e.g ungurii si spun ca Romania e tara lor sfanta ca asa le-a zis Dumnezeu acum 3000 de ani si se instaleaza cu forta ( sustinuti de cea mai mare putere militara din lume) in tara ta. Si nu numai atat, cu asta vine si discriminarea, maltratarile, exclusivismul xenofob, etc. Pai nu ai pune tu atunci mana pe arma ? E singura sansa ramasa !
      Asa ca nu ii mai acuzati pe palestinieni de terorism , ca vina in mare parte e a voastra ! Nu poti sa te trezesti dupa 2000 de ani sa reclami un teritoriu ! Ce ar fi daca italienii ar reclama tot im[periul roman, ca asa le-a zis lor Jupiter ! Sunteti penibili !
      • -1 (1 vot)    
        Populatiile arabe de religie musulmana, (Joi, 5 februarie 2009, 7:49)

        ISTORIC [anonim] i-a raspuns lui nergalus

        au aparut in Palestina, dupa cucerirea de catre turci a teritorului numit de romani Palestina.. Regatele evresti, au existat pe acest teritoriu din mileniul III inainte de Hristos.
      • -1 (1 vot)    
        Stimabile Nergalus... (Joi, 5 februarie 2009, 9:51)

        Iosif [anonim] i-a raspuns lui nergalus

        ...faci erori fundamentale, si anume:
        1. Nici tu si nici altii nu sunteti in masura sa decideti unde e patria evreilor si statul lor national. Este prerogativa lor exclusiva, indiferent de ce vorbesc chibitzii de pe gard sau oponentii activi. Din intamplare patria lor este foarte bine stabilita documentar, mai mult decat a majoritatii celoraltor natiuni.
        2. Evreii nu s-au instalat cu forta. Ei au fost prezenti acolo tot timpul intr-o proportie semnificativa, chiar daca majoritatea lor au fost exilati in decursul istoriei.
        3. In epoca moderna diaspora lor a inceput sa revina treptat in tara lor in ideea clara de a-si reface statu national. Si nu cu forta.
        4. In 1948, cand Israelul si-a declarat independenta, a fost atacat de 6 state arabe cu scopul lichidarii lui. Arabii au fost infranti si refugiatii arabi care au fugit din cauza luptelor, bineinteles ca nu puteau fi reprimiti inapoi in statul national al evreilor, pentruca i-ar fi subminat existenta. Iar confratii lor arabi i-au tinut si ii tin tot timpul in mizerie, nu-i integreaza cum ar fi firesc, ci ii tin ca pe o masa de manervra contra Israelului.
        5. De atunci tari si organizatii teroriste arabe incearca permanent sa duca aceasta intentie la indeplinire, ceeaca a produs si produce numeroase conflice armate.
        6. Comparatia cu eventualele pretentii ale ungurilor sau italienilor e ridicola, pentruca aceste popoare isi au oricum statul lor de baza. Evreii au Israelul, care dupa luminatele tale opinii, ca si ale inamicilor sai, nici acesta n-ar trebui sa fie al lor.
        Si, apropo, inca doua fapte:
        - N-a existat niciodata in istorie un stat denumit "Palestina".
        -N-a existat niciodata un "popor palestinian" distinct ce ceilalti arabi. Aceasta denumire e o inventie moderna demaogica.

        NU, DOMNILOR, CU TOATA DORINTA VOASTRA DE "DREPTATE" (EVIDENT PENTRU ORICINE SE OPUNE EVREILOR) TREABA NU MERGE ASA.
        EVREII ISI AU TARA LOR SI SI-O VOR APARA, INDIFERENT DE URLETELE INAMICILOR LOR DE ORICE SOI.
  • +2 (2 voturi)    
    Nenorociti (Miercuri, 4 februarie 2009, 14:27)

    Tibi [anonim]

    Doamne, cate de nenorociti pot fi evreii astia. Nu-mi vine sa cred cum indraznesc sa faca asemenea declaratii.

    Ei care omoara 500 oameni nevinovati pentru cativa soldati de-ai lor ucisi, folosesc si arme interzise in toata lumea, pana la urma recunosc, dar zic ca nu au comis nici o ilegalitate. Nu inteleg cum ii mai suporta pamantul asta.

    Sa nu mai zic ca au ajuns pana si soldatii din armata lor sa dezerteze, cred ca de nu i-ar pedepsi asa de grav cum o fac acum, ar ramane fara armata.

    Asta spune multe cate magarii sunt pusi sa faca, daca nu mai suporta si pleaca, chit ca risca inchisoare.

    Iosif, ia spune si tu cum a ajuns israelul sa aiba teritoriu acolo si de la ce alte tari au luat americanii teritoriu sa infiinteze israelul?! Apropo, cat de vechi ii statul israel? Dar cele din jurul lui?

    Nici nu-i de mirare ca exista in toate limbile astea un cuvant DOAR pentru ura asupra evreilor si un alt cuvant pentru ura impotriva tuturor celorlalte state.

    Voi pe voi va mai puteti suporta cu toate mizeriile si crimele pe care le comiteti? Amaratii aia din gaza au curajul si nebunia sa lupte pentru tara lor si pentru faptul ca le-ati furat-o. Voi pentru ce luptati? Pentru ca le-ati furat tara si acum ii si omorati?

    Cu ce drept si pana cand?
    • -2 (2 voturi)    
      Tibi daca la ordinul conducatorilor (Miercuri, 4 februarie 2009, 14:46)

      Relu [anonim] i-a raspuns lui Tibi

      unei tari straine, Romania, ar fi bombardata zilnic cu rachete si proiectile tu ce ai face? Nu fi mai ignorant cat esti de fapt!
      • +1 (3 voturi)    
        Legaturi (Miercuri, 4 februarie 2009, 15:25)

        Tibi [anonim] i-a raspuns lui Relu

        Si totusi ce legatura are asta cu ce am zis eu?

        Tu Relu si care ati mai fi, incercati sa aflati cum a ajuns israelul ca stat acolo.

        Din cate stiu eu, Romania nu a luat din teritoriul nici carui alt stat, poate ni s-a luat noua.

        Intelege ca oamenii aia din fasia Gaza lupta pentru fostul lor teritoriu. Si ii apreciez ca au curajul sa faca asta, chit ca se pun in cap cu nenorocitii aia de israeliti si cu americanii.

        Intereseaza-te si tu despre situatia din orientul mijlociu si vezi cate state arabe suporta israelul si pe viitor, abtine-te sa mai arunci cu cuvinte si cu aprecieri, fara sa exprimi o anumita idee.
        • -1 (1 vot)    
          Tibi nu ridica nestiinta ta la nivel de (Joi, 5 februarie 2009, 7:55)

          Relu [anonim] i-a raspuns lui Tibi

          adevar.Pune mana pe carte si vezi de cand evreii aveau formatiuni statale .Aceste formatiuni statale evresti erau consolidate din mileniile II-III INAINTE DE E.N.
    • 0 (2 voturi)    
      Abbas condamna dur Hamasul (Miercuri, 4 februarie 2009, 15:44)

      Abdallah [anonim] i-a raspuns lui Tibi

      Presedintele arab (nu evreu) al palestinienilor, Mahmud Abbas, a declarat: "niciodata nu vom coopera si nu vom recunoaste Hamas ca partener, atat timp cat Hamas nu recunoaste OLP si acordurile de pace semnate cu Israel" !
      Abbas a spus ca "Hamas poarta responsabilitate pt. nevinovatii morti in Gaza, au provocat inutil Israelul si nu au obtinut decat moarte si distrugere asupra poporului nostru".

      Azi, UNRWA, organ ONU pt. refugiatii arabi din Palestina, a denuntat "un atac criminal" al unei hoarde de teroristi hamasisti care au autacat un depozit umanitar si au furat in Gaza 3.500 paturi si 406 pachete cu alimente.
      ONU vroia sa dea asta saracilor din Gaza, insa Hamas vrea sa mentina teroarea si vrea ca doar el sa imparta alimente oamenilor, ca civilii din Gaza sa depinda doar de Hamas!

      Amnesty International si reporteri straini arabi au denuntat faptul ca membri ai Hamas bat oamenii pe strada si verifica fiecare arab intervievat. Al Arabya a declarat ca cel putin 20 de civili din Gaza au fost executati de Hamas pe strada fara nici un proces, pentru "tradare" (adica critica contra militziei islamice).

      Principalii calai din Gaza sunt teroristii din Hamas, Netanyahu a avut dreptate in 2005 cand a declarat: "daca ne retragem din Gaza, acolo se va infiinta Hamastan nu Palestina, va fi un avanpost iranian, nu arab" !
      Ieri Khaled Mechaal, sef al Hamas in exil la Damasc, a fost in vizita la Teheran pentru a primi ordine si bani.

      Fatah vrea pace, trebuie discutat cu palestinienii din Cisiordania.
      Hamas vrea razboi, islamistii din gaza trebuie exterminati.
      Likud va castiga alegerile, va forma guvernul cu Shaas si Ysrael Beitenu, apoi se va ocupa de Hamas !

      Arabii nu au avut niciodata o tara numita Palestina si nu exista nici o etnie numita "palestiniana". E vorba de arabi din fosta colonie britanica Palestina care au refuzat decizia ONU de creare a doua state in fosta colonie!
      Arabii au atacat Israel, au pierdut si vor mai pierde !
      • +2 (2 voturi)    
        Propaganda (Miercuri, 4 februarie 2009, 16:38)

        Tibi [anonim] i-a raspuns lui Abdallah

        Cam tot ce dai ca exemplu, mai putin presedintele palestinienilor, sunt organizatii americane. Nu are absolut nici o relevanta ce spun americanii legat de acel conflict, pentru ca orice ar fi, ii sustin pe evrei, doar ei l-au infiintat acum cativa zeci de ani.

        Zi-mi totusi cand a fost infiint statul israel si de catre cine? Sa nu mai spun, pe teritoriul cui? Ca nu era acolo un spatiu gol, neocupat de nimeni care ii astepta pe israeliti, sau?
  • +1 (1 vot)    
    Zeev Boim (Joi, 5 februarie 2009, 0:46)

    jonelu [anonim]

    pai acest ministru cere crime .Este un ministru din partidul de guvernare. Pentru cei ca el care sunt de acord cu crimele impotriva copiilor si batranilor o crima este un mizilic. Sa nu uitam de Ben Gurion sau Theodor Hertzel , Ariel Sharon etc, criminali innascuti si sustinatori ai sionismului, ai exterminarii palestinienilor.Israel nu vrea pace vrea crime , istoria o demonstreaza!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      el cere, iar restul lumii il sustine (Joi, 5 februarie 2009, 23:59)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui jonelu

      pai normal ca cere si crime - ca ministru al locuintelor, este un brav luptator pentru puritatea etnica a israelului - printre altele se ocupa cu demolarea caselor construite fara autorizatie de catre palestinieni. pentru ca palestinienii NU primesc autorizatii de constructie:
      http://www.imemc.org/article/58760
      "Israeli Army demolishes four Palestinians homes in East Jerusalem"
      http://www.btselem.org/English/Video/200412_House_Demolitions.asp
      pana una alta, israelul incalca fericit acordul pe care singur l-a decretat, iar egiptul anunta blocarea completa a frontierei cu fasia gaza.
      http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2009/02/20092592757311355.html
      http://www.imemc.org/article/58779