UE critica clauza Cumparati produse americane din planul de stimulare economica propus de Obama

de Adrian Novac     HotNews.ro
Marţi, 3 februarie 2009, 16:28 Actualitate | Internaţional


Oficiali din Uniunea Europeana si-au intensificat presiunile asupra Statelor Unite pentru a revizui o clauza din planul de stimulare a economiei care incurajeaza consumatorii sa cumpere doar produse americane, transmite BBC. Clauza prevede ca in proiecte finantate prin planul in valoare de 825 de miliarde de dolari se pot folosi numai otelul, fierul si alte bunuri produse in SUA.

Planul se afla in acest moment in Senat, dupa ce Camera Reprezentantilor l-a validat saptamana trecuta.

Un purtator de cuvant al Comisiei Europene, Peter Power, a afirmat ca respectiva clauza este "cel mai prost semnal" pe care putea sa-l transmita Administratia Obama. Oficialul a declarat ca UE va depune o plangere la Organizatia Mondiala a Comertului in cazul in care clauza ramane inclusa in plan.

Unii republicani americani contesta decizia de a cumpara doar produse americane, in timp ce conservatorii britanici au afirmat ca "o noua cortina de fier economica" este trasa de-a lungul Europei.

Ambasadorii din UE si din Canada au avertizat autoritatile de la Washington ca respectiva clauza promoveaza protectionismul si ar putea duce la masuri punitive.

Casa Alba a anuntat ca va revizui clauza Buy American din planul de stimulare economica, desi vicepresedintele, Joe Biden, a declarat saptamana trecuta ca "este normal ca parti din ea sa fie in documentul final".

BBC precizeaza ca respectiva clauza aminteste de declaratiile lui Barack Obama din timpul campaniei electorale potrivit carora ar putea renunta la tratatul NAFTA si pune sub semnul intrebarii vointa noului lider de la Casa Alba de a incuraja comertul liber.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1565 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Made in EU? (Marţi, 3 februarie 2009, 16:49)

    Newyorkez [anonim]

    Made in USA inseamna ceva.
    Made in EU doesn't make much sense, does it?
    LOL!
    • -2 (2 voturi)    
      aa (Marţi, 3 februarie 2009, 17:01)

      obama [anonim] i-a raspuns lui Newyorkez

      what's up????
    • +3 (7 voturi)    
      Made in EU? (Marţi, 3 februarie 2009, 17:06)

      european [anonim] i-a raspuns lui Newyorkez

      Asta pentru ca esti un ignorant.

      De Robert Schuman ai auzit? Banuiesc ca nu, ca nu prea a fost la Hollywood
  • +3 (11 voturi)    
    Good old ipocrizia americana (Marţi, 3 februarie 2009, 17:05)

    buncrestin [utilizator]

    Dupa ce-au impus chiar si cu pumnul in gura doctrina neoliberala a comertului liber peste tot in lume, acum iata ca la prima bataie de vant mai puternica, statul american recurge la masuri protectioniste!

    Pai sa mai crezi atunci intelectualitatea americana care ataca furibund fiecare tara care isi dadea seama ca nu intotdeauna e cel mai bine pentru ea sa-si lase portile largi deschise? Care e atunci diferenta intre un Obama care vine cu masuri protectioniste si un chavez care nationalizeaza resursele de petrol? O armata intreaga de economisti din-astia scoliti pe la mari universitati cu nume pompoase, pot sa-si arunce diplomele la cosul de gunoi. Nu-i mai crede nimeni. Departe gandul ca stanga comunista ar fi o solutie! dar si dreapta extrem-liberala e in cadere libera
    • +1 (3 voturi)    
      gata (Marţi, 3 februarie 2009, 17:12)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      gata cu macdonalds, gata cu macbook, gata cu cola,,,
      • +1 (3 voturi)    
        si schimbi si calculatorul (Marţi, 3 februarie 2009, 19:14)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui dorin

        si tv si totul cu ceva made in RO, este??
    • 0 (8 voturi)    
      Este normal... (Marţi, 3 februarie 2009, 17:19)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Este normala o asemenea clauza avand in vedere ca planul de stimulare economica este din buzunarul americanului de rand. Cu asemenea plan America incearca sa isi refaca economia nationala in primul rand ceea ce va ajuta si la dezvoltarea economiei mondiale. Nu se poate spune ca decizia de a cumpara doar produse americane este ciudata si aiurea atata timp cat banii pentru stimularea economiei vine din buzunarul fiecarui cetatean american care plateste taxe. Eu ma intreb de ce Uniunea Europeana nu adopta aceeasi masura, de lansare a unui pachet de stimulente pentru rezolvarea problemelor economice? De ce incearca sa rezolve problemele economice cu ajutorul buzunarului muncitorului ameican? Vi se pare normal si real?
      • +4 (4 voturi)    
        ...nu prea e normal (Marţi, 3 februarie 2009, 17:50)

        buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

        eu n-am zis ca protectionismul e bun sau nu e bun, am zis ca el a fost infierat de americani cat interesul lor a fost sa rupa pietele traditionale din diverse tari, dar acum il aplica cand e vorba sa nu faca fata competitiei globale. de deja faimos dublul standard american. abordarea din perspectiva platitorului de taxe american nu poate fi invocata in fata lumii, pentru ca liberalizarea s-a facut pe buzunarul platitorilor de taxe din toata lumea. platitorul de taxe american a huzurit mult si bine pe banii injectati de restul lumii in ec. americana. bunastarea americana s-a bazat pe resurse si forta de munca ieftina, nu de putine ori impuse de americani cu tancul, cu embargoul, cu ignorarea legislatiei internationale.
        • -2 (4 voturi)    
          :) (Marţi, 3 februarie 2009, 18:12)

          Iulian [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

          Sicer.... se vede in mesajul tau un mod de gandire tipic romanesc. Romanii in general sunt paranoici si cred foarte mult in povestile conspirative ceea ce este funny si in acelasi timp trist. Ideea cu tancul si cu embargoul sau cu ignorarea legislatiei internationale... deja sunt idei conspirative si nu sunt analizate obiectiv. Daca nu ar fi fost america iti spun sigur ca jumatatea de est a europei inca era in comunism si probabil inca tu iti cumparai paine pe cartela si stateai la coada pentru lapte, de seara, ca sa prinzi ceva dimineatza. Modul tau de gandire este foarte foarte subiectv. Faptul ca in acest moment traiesti intr-o tara relativ libera se datoreaza in mare parte acestei tari pe care tu probabil o urasti putin :). Incearca sa fi obiectiv si sa vezi ca peste tot unde Americanii au trecut lasat democratie si libertate. Nu neg ca nu au facut si lucruri rele, dar hai sa privim ceea ce au facut bun. Priveste la corea de sud, unde a fost si unde este acum. Stii din ce cauza? Priveste la china cum a fost si cum e acum... oare din ce cauza, cine a investit in china? Daca nu ma insel deja e a treia economie modiala. De asemenea priveste la Italia, daca nu intrau americanii probabil si ei stateau la coada la lapte. :) Si sa nu mai vorbim de rzboiul mondial, unde americanii au intervenit ca europa sa ramana o zona libera. Chiar nu vedem lucuile bune pe care le-au facut, si care le fac? Toti comenteaza in legatura cu Irakul, dar incearca sa vezi ca acum orice cetatean irakian are dreptul sa vorbeasca liber, sa isi deschida o afacere in tara lui si sa traiasca viata asa cum o doreste. Peste 20 de ani e posibil ca irakul sa fie mult mai dezvoltat ca romania...si atunci sunt curios ce comentarii vor mai avea romanii la razboiul de acolo. De ce oare vedem mereu partea negativa a lucucilor si nu partea pozitiva a lor?
          • +1 (1 vot)    
            Iuliane, un pic de decenta (Marţi, 3 februarie 2009, 19:38)

            buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

            Pai Iuliane, degeaba iti construiesti argumentatia pe aprecieri la persoana mea ca nu eu am facut declaratiile protectioniste. Sigur, putem face apologia americana pe zeci de pagini, dar asta ar fi daca am lua de buna ideea ca America e promotoarea democratiei si civilizatiei. Ori aici esti in minoritate demult, nimeni nu mai crede in asa ceva, in primul rand americanii nu mai pun botul la asa ceva. Unul din motivele importante pentru care Obama a fost ales este pentru ca a propus o politica mai putin militara, pentru ca a propus retagerea din Irak.

            Cat despre noi...sa spui ca bunavointa americana ne-a adus libertatea...cand Ceausescu era omul sustinut de americani - impreuna cu o intreaga galerie de dictatori sinistri sustinuti de americani - e putin cam hazardat. Printre ei se afla si Saddam, amicul americanilor pana in 90, cazut in dizgratie. Astea sunt deja truisme, nu stiu de ce inca mai crezi ca irakieni au fost "salvati".
          • +1 (3 voturi)    
            Hai ca esti nostim (Marţi, 3 februarie 2009, 19:56)

            marinelu turmentat [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

            M'am udat la chilotei cand ti-am citit postul si iti multumesc ca m-ai scos din ignoranta tipic romaneasca. De asemenea cei peste un milion de irakieni morti si alte milioane raniti, bolnavi si orfani iti multumesc si ei pentru bucuria de a muri "liberi" de foame sau de a sari "liberi" in aer. Cred ca toti le sunt vesnic recunoscatori americanilor. Cum naiba mai aveti tupeul sa mai si comentati cand USA voastra a distrus economia mondiala. "Incearca sa fi obiectiv si sa vezi ca peste tot unde Americanii au trecut aulasat democratie si libertate". Prietene, tu esti platit de ei sa ne spui noua povesti. Peste tot pe unde au trecut americanii a fost parjol, corporatiile lor au luat crema si sclavii praful de pe toba
            • +1 (3 voturi)    
              ...conspirationistii (Marţi, 3 februarie 2009, 21:22)

              buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui marinelu turmentat

              faza tare e ca se ineaca in propriile paradigme. pana acum mai tinea faza tembela cu: esti un conspirationist! daca nu erai de acord. Dar acum ca in mod absolut incredibil s-au jucat finantele lumii ca la poker de catre o mana de oameni din America, depistati, prinsi in fapt, pe fata si fara remuscari pentru catastrofa economica pe care au lasat-o in lume, acum a ajuns toata lumea sa creada ceea ce pana ieri doar "conspirationistii" credeau. deci va fi tot mai greu sa se argumenteze cu idiotenia asta de argument "conspirationist", pentru ca, practic, s-a aratat clar ca doar 2-3 oameni (cum era Maddoff ala), au tras in piept toata planeta cu miliarde si miliarde de dolari. si ca maddoff sunt multi altii, dar se dau pe patul mortii americanii sa n-ajunga in gura opinia publica mondiala, ca se face praf un secol de "democracy promotion" cu arma. nu-i mai crede absolut nimeni
            • +1 (1 vot)    
              :) (Marţi, 3 februarie 2009, 21:31)

              Iulian [anonim] i-a raspuns lui marinelu turmentat

              Dragilor... :) Nu spun ca gresiti in totalitate in ceea ce afirmati si ganditi. Va respect opiniile. Aveti si dreptate... dar totusi priviti lucrurile doar dintr-o anumita perspectiva. In istoria acestei planete au fost numeroase razboaie, in care au murit oameni nevinovati, pentru ca generatiile viitoare sa poata trai libere si sa se bucure cu adevarat de libertatea dobandita de parintii lor. Au fost si vor mai exista si de acum incolo. Este adevarat ca oamenii s-au mai educat, au evoluat si incearca sa rezolve conflictele cat mai "diplomat", dar nu intodeauna merge asa, inca mai exista lideri carora nu le pasa de popor, (poate ca si voi din cand in cand mai simtiti asta..chiar daca la un nivel diferit.), si atunci cineva trebuie sa ii ajute pe acei oameni sa isi obtina libertatea. Imi plac americanii pentru ca nu sunt doar vorba de ei, ci sunt pragmatici fac ceva petnru semeni lor. Voi ii vedeti doar pe ei dintr-o perspectiva politica a razboiului si ordinii, dar nici odata nu v-ati pus problema care este tara care are cele mai multe fundatii si asociatii de filantropie, de binefacere, de ajutorare etc. Probabil ca dupa USA olanda ar fi a doua tara care se implica in actiuni puternice de filantropie. Oricum reamintiti-va ca libertatea adevarata se face cu mult sacrificiu...probabil din cauza asta romania inca nu este suficient de libera.... Oricum pentru ca ati mentionat de noul presedinte Obama m-a venit in minte binecunoscuta vorba "Fiecare popor isi merita conducatorii." Asa cu americanii il merita pe Obama asa si romanii il merita pe Basescu :)
      • 0 (0 voturi)    
        da, chiar foarte normal! (Marţi, 3 februarie 2009, 21:56)

        blablup [anonim] i-a raspuns lui Iulian

        UE, respectiv CE nu poate lansa un program asemanator deoarece pur si simplu ii lipsesc competentele pt asa ceva. competenta pt politicile economice raman pr-zis la statele membre, evtl sub coordonare centrala etc.

        daca e sa o luam p principiul unei pietei libere, care functioneaza conform principiului cerere-oferta, este de la sine inteles ca UE sa incerce sa-si rezolve problemele cu ajutorul buzunarului celui care cere, in acest caz muncitorul american.
    • -1 (3 voturi)    
      . (Marţi, 3 februarie 2009, 17:24)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      care intelectualitate americana?
      poate vrei sa spui evrei, nemti, est europeni
      • 0 (0 voturi)    
        . (Miercuri, 4 februarie 2009, 13:14)

        Mda [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        nu stiu ce sa zic de nemti sau evrei, dar am vazut mult mai multi americani intelectuali decat romani ;)
  • +1 (5 voturi)    
    globalizarea incotro? (Marţi, 3 februarie 2009, 17:14)

    ionescu [anonim]

    in conditiile globalizarii, mi se pare nu numai invechit ci si un pericol de tip stalinist sa vina sa spuna acum ca ei sunt americani, mananca doar ce e made in america si folosesc numai produse americane. Asta este in mod clar extremism nationalist sovin!
  • +4 (6 voturi)    
    USA (Marţi, 3 februarie 2009, 17:30)

    EU [anonim]

    Pai eu cand am fost in state, astia aveau numai mancare de cacao - parca era facuta la Oltchim (in sensul ca e chimica, fara alte conotatii) - noroc ca mai importa cate ceva cu gust adevarat. Daca astia mananca doar ce produc, e sinucidere curata - probabil asta e partea secreta a planului. Si daca vor bunuri facute in USA, cred ca China va deveni ai 53-lea stat, sau al catulea o fi dupa Puerto Rico, Hawai, Irak, Iran si altele asemenea
  • +1 (1 vot)    
    Criza si protectionsimul (Marţi, 3 februarie 2009, 18:10)

    gaspy [utilizator]

    Desi nu toti economistii sunt de acord, cei mai multi spun ca Marea Depresie din '29 a fost favorizata (sau cel putin stimulata) de masurile protectioniste americane ale anilor '20-30

    Cautati pe google dupa "protectionism great depression" pentru mai multe infomatii.

    Vreau sa fac si urmatoarea precizare: daca consumatorul prefera produsele nationale (de ex. eu cumpar unt Napolact, nu de import) nu e protectionism. Protectionism este cand se pun bariere legislative sau economice la importuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Cateva dileme (Marţi, 3 februarie 2009, 21:12)

    Adi [anonim]

    In timpul razboiului rece, americanii nu au "cumparat" corporatiile europene\japoneze si sud-coreene. Cred ca dupa 2 razboi puteau sa faca orice.
    Acum, cam toate firmele mari din Romania au patroni vest-europeni.
    America are taxe vamale mai putin restrictive. China, UE au adoptat masuri mult mai protectioniste printre care taxe vamale.
    E drept ca in domeniul high-tech, la americani le convine sa fie piata deschisa.
    Planul de relansare american e finantat de guvern. Oare guvernul francez ar fi de acord sa reconstruiasca drumuri in colaborare cu firme americane?
    US Army face treaba murdara, dar cam toti se infrupta din roade.

    Deci fiecare isi apara interesele la limita permisa de tratatele internationale. Subventionari de industrii, taxe vamale, restrictii la preluarea companiilor (maxim 50% pt companii straine), sicane, aliante de conjunctura.

    Si Romania ar fi trebuit sa-si apere interesele pe cat posibil. Se pare ca politicienii romani coruptibili au facut minimum posibil in acest sens.
  • 0 (0 voturi)    
    economie (Marţi, 3 februarie 2009, 23:20)

    Julian [anonim]

    sa stiti toti ca sistemul monetar e fals acum. vizitati www.thevenusproject.com si vedeti ce fel de economie e mai buna decat rahatu asta de sistem monetar. sau vedeti filmul zeitgeist addendum.
  • 0 (0 voturi)    
    >>> (Marţi, 3 februarie 2009, 23:28)

    Julian [anonim]

    boicotati produsele americane! boycott the american products.
  • 0 (0 voturi)    
    UE trebuie sa reactioneze. (Miercuri, 4 februarie 2009, 8:47)

    AlinN [anonim]

    1.Taxe enorme pe produsele facute in SUA.
    2.Implementat programul Buy European!
    • 0 (0 voturi)    
      . (Miercuri, 4 februarie 2009, 13:17)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      oricum taxele pe produsele americane importate in ue sunt enorme de ceva timp ;)
  • +1 (1 vot)    
    Deja vu (Miercuri, 4 februarie 2009, 10:48)

    Lucian [anonim]

    Aceeasi tampenie au facut-o in 1930 cu legea tarifelor Hawley-Smoot, si rezultatul a fost prabusirea comertului mondial si a economiei americane care depindea de el. Hipiotul Obama n-are legatura cu realitatea, cei care l-au votat si-au pus singuri latul de gat.