VIDEO SUA: Michael Steele, primul presedinte de culoare din istoria Partidului Republican

de George Florea     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 9:24 Actualitate | Internaţional


Michael Steele (50 de ani) a fost ales vineri in functia de presedinte al Partidului Republican (de opozitie) din SUA, devenind astfel primul presedinte de culoare al acestei formatiuni politice, anunta Reuters si AFP.

Lui Steele (avocat, catolic) i-a fost incredintata misiunea de a reface imaginea partidului, puternic afectata de infringerile la alegerile prezidentiale si cele pentru Congres.

Surprinzatoarea alegere a unui negru in fruntea unui partid dominat de albi este pusa de presa internationala in strinsa legatura cu victoria lui Barack Obama in alegerile prezidentiale.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2012 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    He he (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 10:44)

    Jo [anonim]

    Incearca si republicanii reteta de succes a democratilor pentru prajiturele "brownies"!!!
  • +1 (1 vot)    
    Asteptam continuarea (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 11:53)

    ion [anonim]

    Acu' mai ramane ca rusii sa-si aleaga un afro...asiatic presedinte si e perfect. La englezi e mai greu, familia regala e rasista. Charles a umblat dupa albese in loc sa se impuieze cu o africana tzapanoasa. Da' poate se ocupa William de problema ....
  • +1 (1 vot)    
    Tardiv (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 11:56)

    Nicolae [anonim]

    Tardiv si inutil !!!
  • +1 (1 vot)    
    West (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 11:58)

    West [anonim]

    Cum sunt, ii baga pe africani la inaintare, ca e la moda.
  • 0 (0 voturi)    
    Se poarta negrul (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 15:22)

    cititor [anonim]

    Buna ideea. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
    Poate peste 4 ani..... nu se stie, sa fim pregatiti.
    Dupa parerea mea analizand si pozele prezentate au ales prea negru sau anticipeaza o intensificare a culorii.
  • +2 (2 voturi)    
    Moda (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 16:42)

    Coco Chanel [anonim]

    In acest an se poarta negru, peste 4 ani citron??
  • -1 (1 vot)    
    acum ai de unde alege (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 18:15)

    Moi [anonim]

    Steel e versiunea cu bun simt, nascut in America si nu in Kenya, care crede in Dumnezeu si are etica. Acum persoanele de culoare chiar ar trebui sa fie in cumpana pentru cine sa aleaga, dar bineinteles ca presa deja l-a catalogat pe Steel ca si bogat, doar pentru ca e republican. Ce rusine, cum arunca cu noroi in oameni care stiu ca sint mai buni decit Obama. Obama isi alege membrii cabinetului numai evazionisti si cu tot felul de procese de coruptie, si Steel trebuie ca nu e bun doar pentru ca e Republican.
    Dublu standard