VIDEO Pentru ca fusese concediat, un american si-a ucis sotia si cei cinci copii, dupa care s-a sinucis

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 28 ianuarie 2009, 11:09 Actualitate | Internaţional


Un tehnician medical din California, care si-a impuscat sotia si cei cinci copii, dupa care s-a sinucis, a motivat intr-o scrisoare adresata unui post de televiziune ca a fost nevoit sa faca aceasta deoarece fusese concediat, transmite FoxNews. Inainte de gestul fatal, Ervin Lupoe a transmis un fax canalului de televiziune KABC in care afirma ca el si sotia sa fusesera concediati si ca intentioneaza sa-i omoare pe copii, dupa care sa se sinucida. "De ce sa ne lasam copiii in grija altcuiva?", ar fi scris barbatul in scrisoare.

Potrivit informatiilor furnizate de politie, sotii Ana si Ervin Lupoe, care locuiau in Wilmington, si-au pierdut slujbele avute la Kaiser Permanente West Los Angeles Medical Center.

Politia sustine ca a fost alertata de oficiali ai canalului de televiziune in legatura cu scrisoarea primita prin fax. In acelasi timp, detectivii sustin ca barbatul a sunat la numarul de urgenta 911 si le-a spus operatorilor ca i-a gasit pe sotie si pe cei cinci copii (o fata in varsta de 8 ani, doua gemene de cinci ani si doi baieti gemeni in varsta de 2 ani) morti in casa. Lupoe le retrasese pe fetite de la scoala in urma cu o saptama si jumatate, afirmand ca familia se va muta in Kansas. Politia crede insa ca barbatul e cel care si-a omorat familia.



"Niciun cuvant nu poate descrie aceasta tragedie. Nu exista niciun mod de a intelege acest gest ingrozitor", a afirmat primarul din Los Angeles, Antonio Villaraigosa.

Reprezentanti ai spitalului au confirmat ca sotii Lupoe au lucrat la Kaiser Permanente West Los Angeles Medical Center. "Suntem profund indurerati de tragedia familei Lupoe", au declarat oficiali ai spitalului.

Un oficial din LAPD a afirmat ca "barbatul trecea prin momente dificile la locul de munca - asta a sustinut el in scrisoarea de doua pagini: ca are probleme la munca si ca acestea l-au determinat sa-si omoare familia si sa-si ia viata", a afirmat adjunctul Kenneth Garner. Ofiterul a declarat ca scrisoarea a fost gasita in casa, insa nu a putut preciza daca aceasta era aceeasi cu cea trimisa postului de televiziune.

Politistii afirma ca, desi scrisoarea sustinea ca femeia ar fi planuit asasinatele, crimele par sa fi fost comise doar de Ervin Lupoe.

Oficialii KABC au declarat ca barbatul sustinea in scrisoare ca un administrator al spitalului nu a vrut sa-i mai primeasca inauntru cand el si sotia s-au prezentat intr-o dimineata la serviciu dupa ce o ancheta interna ar fi descoperit ca cei doi au falsificat niste acte pentru a primi bani pentru ingrijirea copiilor. Administratorul le-a spus sa depuna o plangere la sindicat si a adaugat: "ar fi trebuit sa va zburati creierii". Lupoe a depus plangere insa sindicatul nu le-a dat niciun raspuns iar dupa doua zile au fost concediati.

Tragedii similare

Acesta este cel de-al treilea incident de acest fel petrecut in California in ultimele luni. 

Pe 24 decembrie, opt persoane au fost ucise in Corvina dupa ce un barbat deghizat in Mos Craciun a deschis focul asupra lor in timpul unei petreceri. Masacrul s-a produs intr-o casa  unde avea loc o petrecere de Craciun. Principalul suspect, Bruce Pardo, in varsta de 45 de ani, a fost descoperit mort cu un glont tras in cap, la cateva ore dupa producerea macelului. Detectivii cred ca Pardo era suparat dupa ce a divortat de sotia sa, la capatul unui mariaj "cu probleme" care a durat doar un an.

In luna octombrie, Karthik Rajaram si-a impuscat sotia, trei copii si soacra, dupa care s-a sinucis intr-o suburbie din San Francisco. Politia a sustinut ca barbatul, care isi pierduse slujba de manager la o banca, era disperat din cauza dificultatilor financiare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3114 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    demos (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 11:25)

    ANTISNOB [anonim]

    Asta se intampla in cea mai bogata tara din lume?
    Cred ca daca nu se creditau ca nebunii, pe 50 de ani, nu erau in situatia asta. S-au invatat sa aiba case de 300.000 dolari, 4 jeep-uri si excursii in Tailanda. E greu sa traiesti cu pita cu unsoare. Noroc ca noi suntem obisnuiti. Pacat de copii.
    • +1 (5 voturi)    
      Cred ca (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 11:51)

      drJohn [anonim] i-a raspuns lui ANTISNOB

      Tipul probabil era de fapt un amarat epuizat de prea multa munca...
      • 0 (0 voturi)    
        atat de epuizat (Joi, 29 ianuarie 2009, 11:09)

        serghei [anonim] i-a raspuns lui drJohn

        "o ancheta interna ar fi descoperit ca cei doi au falsificat niste acte pentru a primi bani pentru ingrijirea copiilor" > atat de epuizat era omul incat a zis sa ia niste bani degeaba. nu judec, a ales sa faca ce voia dar sa o faca pentru el, nu pt copii. pacat ...
    • +1 (3 voturi)    
      Nu esti antisnob (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 11:54)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui ANTISNOB

      Nu esti antisnob, esti idiot. Ce spui tu poate sa duca cel mult la sinucidere.
      Ce s-a intamplat acolo are legatura cu bolile de cap, si din pacate se poate intampla oriunde. Chiar si la cei ca mananca pita sau mamaliga!
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 11:57)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui ANTISNOB

      SUA nu e cea mai bogata tara din lume si americanul obisnuit e departe de ce crezi tu.
  • 0 (0 voturi)    
    asta se intampla cand te lasi prada... (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 12:32)

    mark [anonim]

    suferintei...
  • -7 (9 voturi)    
    americani tampiti (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 12:36)

    Ivanu [anonim]

    cine zicea ca americanii sunt destepti?
  • +3 (5 voturi)    
    of offf (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 13:28)

    ileana [anonim]

    americanii astia au datorii toata viata. ei nu sunt ca noi sa se chinuie sa-si cumpere o casa/apartament/masina etc. ei tot ce iau iau pe viata...casa cu chirie...masina in rate...astia daca isi pierd serviciul pierd tot. si nu sutn ca noi sa ia in rate o garsoniera daca nu avem bani...ei vor super confort etc. si noi decat sa mergem in vacantae mai bine mai dam niste bani in plus pe langa rate sa stim k achitam mai rpd...ei se respecta...concedii scumpe etc.
    • +2 (6 voturi)    
      Capra vecinului (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 14:41)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ileana

      Stati voi si va pierdeti timpul plangand de mila lor......Habar nu aveti ce inseamna America, ati fost in excursii la bulgari si vorbiti deja din experienta.
      Omul ala era bolnav, dar imediat ati generalizat. Ah, uitasem romanii sunt cel mai destept popor din lume, au opinii despre orice, dau din gura imediat.
      Gaura neagra in care ne aflam atesta cat de destepti suntem ca popor.......Va place generalizarea?
      • +3 (7 voturi)    
        te rog, nu ii trezi. le strici fantezia. (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 16:33)

        meh [anonim] i-a raspuns lui anonim

        romanii stiu ca ei sunt cel mai destept popor din lume, ca americanii sunt idioti, si ca singuru motiv pt care ro e in situatia in care este sunt "agenturilii straine".

        asa ca nu veni tu cu argumente logice sa le strici sistemul de valori. il vor apara cu indirjire si te vor pune la zid. nu de alta, dar daca ai dreptate, ar insemna ca ei sunt prosti si de vina pt dezastru, si atunci cum mai poti da vina pe altceva ? (mai ales ceva atit de identificat efectiv cum sunt "agenturilii") cum mai poti sa fugi de responsabilitate ?

        daca faci asta nu esti patriot. un patriot adevarat crede, nu cerceteaza.
        • +3 (3 voturi)    
          e, vezi daca ii trezesti? acum dau voturi negative (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:31)

          meh [anonim] i-a raspuns lui meh

          nu le place adevarul si nici starea de trezie care ar putea duce la constientizarea unor adevaruri triste. asa ca dau un vot negativ si se culca la loc.

          cum ar zice nea nicu vacaroiu:
          hai noroc !!!
          pa'erea mea.
      • 0 (0 voturi)    
        generalizari (Joi, 29 ianuarie 2009, 9:22)

        amercan_dream [anonim] i-a raspuns lui anonim

        - cica vreo 75% din americani sint la un pay-check de dat afara din casa.

        - ajutorul de somaj nu e mai mult de 1500 pe luna indiferent ce salariu ai avut in timp ce rtele la case ajung lejer la 2000

        - rollover la Credit Cards a ajuns la sume fabuloase gen 3 miliarde USD. Circa 30% au rollover.

        - gradinita pt 3 copii + transportul + parcarea costa cit salariul nevestei ca atare nevasta sta acasa mai ales daca trebuie sa faca si curat intr-o casa de 600m patrati
  • +3 (5 voturi)    
    numele pare romanesc (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:16)

    niv [utilizator]

    Numele de familie are o rezonanta romaneasca, n-ar strica sa se mai intereseze cineva de bietii oameni..
    E clar ca nu vreo boala ci numai starea de prabusire brusca a vietii lor ii aduce pe toti aceia la gesturi disperate; in crahul cel mare din secolul trecut americanii se azvarleau de la ferestre in sir indian...
    Se pare ca nu prieste "visului american" recesiunea!
    Cel mai urat si condamnabil e ca li s-a si vorbit in chip deosebit de murdar la fostul loc de munca, atentie, o intreprindere medicala, farmaceutica, parca, asadar putem conchide ca nefericita familie Lupoe e mai degraba o repetitiva victima a unui mecanism social de loc intamplator fioros, diabolic, cu care ne-au obisnuit Hollywood-ul si agentiile de stiri!