Obama revoca o reglementare antiavort. Vaticanul catalogheaza decizia drept "aroganta"

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 21:34 Actualitate | Internaţional


Presedintele SUA Barack Obama a abrogat vineri o dispozitie ce interzicea acordarea de fonduri guvernamentale pentru grupurile de planificare familiala care practica sau faciliteaza avortul in strainatate, a anuntat Casa Alba. Vaticanul a calificat sambata drept "aroganta" decizia sefului de stat american, relateaza AFP.

Un purtator de cuvant al Casei Albe, Bill Burton, a declarat ca decretul semnat de Obama abroga interdictia aplicata tuturor organizatiilor neguvernamentale beneficiind de finantarea statului american de a practica avortul sau de a oferi servicii legate de intreruperea sarcinii in afara SUA. Fostul presedinte american, George Bush, a impus o interdictie asupra acestor fonduri in momentul preluarii mandatului de presedinte, cu opt ani in urma.

Presedintele american Barack Obama a anuntat joi ca apara dreptul femeilor de a face avort, intr-un comunicat publicat la implinirea a 36 de ani de la decizia majora a Curtii Supreme privind dreptul femeilor la avort in Statele Unite. "Sunt in continuare hotarat sa apar libertatea femeilor de a alege, a declarat Obama, detasandu-se clar de pozitia predecesorului sau George W. Bush. "Aceasta decizie nu apara numai sanatatea femeilor si libertatea reproducerii, dar simbolizeaza si un principiu mai larg: ca Guvernul nu are dreptul sa se amestece in afacerile de familie private", a declarat Obama.

Vatican: Este aroganta unei persoane care, avand puterea, crede ca are drept de viata si de moarte

Arhiepiscopul Rino Fisichella, directorul Academiei Pontificale pentru Viata a Vaticanului, a calificat sambata drept "aroganta" decizia presedintelui american. "Este aroganta unuia care se crede drept, prin semnarea unui decret care va deschide usa catre avorturi si, astfel, catre distrugerea de fiinte umane", a declarat Fisichella pentru cotidianului Corriere della Sera. "Este important sa stii sa asculti, fara sa te inchizi in viziuni ideologice cu aroganta unei persoane care, avand puterea, crede ca are drept de viata si de moarte", a adaugat acesta.

"Nu cred ca cei care l-au votat au luat in calcul si astfel de probleme de etica, care, in mod perspicace, au fost lasate la o parte in timpul dezbaterilor din campania electorala. Majoritatea americanilor nu au aceeasi pozitie in privinta avortului ca cea a presedintelui si a echipei sale", a sustinut Fisichella.

Arhiepiscopul a subliniat ca, prin aceacta actiune, una dintre primele de la preluarea mandatului, presedintelui Obama se afla pe "drumul catre dezamagire", iar prima sa impresie este ca seful statului american "a cedat la presiunea companiilor multinationale" din acest sector. "Problema nu este stiintifica, ci ideologica. Si economica", a adaugat acesta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2799 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    blabla bla (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 22:59)

    kin3zu78 [utilizator]

    Vaticanul sa ne mai scuteasca....niste smecheri care manipuleaza lumea de mii de ani , au omorat in numele religiei , au torturat , au schingiuit etc...acum se gasesc sa se dea mari credinciosi .......Astia cu religia ne-au tinut pe loc sute de ani buni si inca mai incearca....daca era dupa ei numai exista galileo galilei, leonardo da vinci smad
    • +9 (11 voturi)    
      Asa este , (Duminică, 25 ianuarie 2009, 0:15)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui kin3zu78

      si enumerarea poate sa continue cu Giordano Bruno , samd . Singura remarca e ca Vaticanul nu exista de mii de ani.
      • +3 (3 voturi)    
        da, bruno (Duminică, 25 ianuarie 2009, 2:14)

        franzela albă [anonim] i-a raspuns lui Observatore

        da, bruno, un om extraordinar.

        au existat (și există) oameni care nu au crezut în tâmpenii (bruno, plinius, dawkins etc) și nici nu au inventat/au pretins k există zei (cum recomandă [ironic?] machiavelli ca de ex). și totuși, dacă ne uităm bine, înțelegem k ei au aberat/aberează, și nietzsche are dreptate (k și peste mii de ani vom mai găsi câte o peșteră în care oamenii practică vreo religie). pt k omenirea e o turmă și are nevoie de ciobani de suflete.

        și iată, biserica iarăși are o opinie. biserica virgulă care habar nu are, vrea doar putere și influență.
      • +1 (3 voturi)    
        de acord cu tine... (Duminică, 25 ianuarie 2009, 10:28)

        kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        nici nu m-am referit ca Vaticanul exista de mii de ani, ma refeream in general la cei care sunt capii religiei, unde includem inchizitia ce a facut ravagii in Europa , sau in America unde aproape a distrus civilizatii intregi. Fanaticii religiosi sunt cei mai periculosi oameni dupa parerea mea
        • 0 (2 voturi)    
          Obama, mai putin bun ca Reagan si JFK (Duminică, 25 ianuarie 2009, 14:31)

          Cifrus [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

          Inca popular, presedintele democrat proaspat investit in functie nu a "reusit" sa obtina o audienta sau o aprobare ca unii din faimosii sai predecesori, spre dezamagirea numerosilor sai suporteri democrati.

          Astfel, audienta TV realizata cu ocazia investirii sale, prezentata ca "cel mai mare show politic de pe planeta", a inregistrat 4 milioane de telespectatori mai putin decat transmisia depuneri juramantului presedintelui republican Ronald Reagan, in 1981 ! La acea vreme, Reagan era urmarit in direct de 41 de milioane de americani, in timp ce Obama a fost privit la tv de 37 milioane americani.

          Ieri, Institutul Gallup a dat publicitatii traditionalul sondaj realizat pt. fiecare nou presedinte la cateva zile de la intrarea in functie.
          Aprobarea pt. Obama e printre primele, de 68%, insa si aici el e depasit de JFK, ale carui prime decizii politice erau aprobate de 72% din americani.
          • 0 (0 voturi)    
            de fapt, obama l-a depasit pe reagan (Luni, 26 ianuarie 2009, 12:59)

            arthur [anonim] i-a raspuns lui Cifrus

            la cele 37 de milioane americani la tv, trebuie adaugate si 6 milioane de americani care au urmarit online investirea lui in functie; iar 2 milioane au fost prezenti in persoana in Washington
        • +1 (1 vot)    
          Comment sters de user (Luni, 26 ianuarie 2009, 12:59)

          Alex D. [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

    • -7 (11 voturi)    
      Vaticanul nu e stadionul steaua, dinamo sau rapid (Duminică, 25 ianuarie 2009, 1:08)

      Mihai D [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Smecherii care manipuleaza lumea sunt cu totul altii. Chiar si un orb stie cine sunt!
      Fara un Ioan Paul al II-lea aceste comentarii si aceste site-uri n-ar fi existat.
      Niste smecheri ne-ar fi pus sa batem si acum din palme si sa defilam in coloana.
      Mandatul lui Obama a inceput cu stangul!
    • +2 (6 voturi)    
      Arogant e Vaticanul (Duminică, 25 ianuarie 2009, 2:34)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Vaticanul e arogant, si a fost de cand lumea, asa cum au fost toti cei care au inventat religiile ca sa prosteasca masele si sa le conduca mai usor.
      In sfarsit, SUA au un presedinte cu capul pe umeri, nu un individ cu creierul spalat, usor de manipulat, cum a fost Bush.
      Vaticanul sa ne lase odata in pace si sa dispara, si odata cu el toate religiile, ca numai rau fac unei societati.
      • 0 (0 voturi)    
        Comment sters de user (Luni, 26 ianuarie 2009, 13:11)

        Alex D. [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      • 0 (0 voturi)    
        usor de zis (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:09)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

        Vaticanul nu poate zice ceva contra Bibliei sau contra interpretarii oficiale a Bibliei.
        Atat timp cat in Decalog o sa existe porunca: Sa nu ucizi, atat timp toate bisericile crestine vor zice ca sunt contra avortului.
        N-are rost sa sariti pe Vatican ca sa termine sau mai stiu eu ce alta doleanta, pentru ca si celelalte biserici crestine (ortodoxa, protestanta, adventista, etc.) au pareri similare si doar difera in chestiuni marunte.
        Nici o biserica care se vrea crestina nu va zice raspicat ca este pt avort.
        Si-ar da singure in cap!
    • 0 (0 voturi)    
      de acord... (Luni, 26 ianuarie 2009, 10:06)

      XAO [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Foarte de acord cu kin3zu78.
      Vaticanul a profitat de tot ce s-a putut pe lumea asta si inca o face. Masacrului facut de americani in tarile arabe de ce nu i s-au opus vehement ?
  • +12 (16 voturi)    
    Zeii din Vatican (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 23:00)

    oneman [anonim]

    Vaticanul vorbeste de aroganta lui Obama? De unde are Vaticanul acest drept de a avea ultimul cuvant si de a pune etichete presedintilor acestei lumi? Chiar se cred mici zei pe acest pamant? Oare toti oameni sunt atat de tampiti, ca Vaticanul trebuie sa le spuna ce si cum sa faca? Nu mai cotrobaiti in constiinta oamenilor... mai exista etica si in afara Vaticanului...
    • -8 (10 voturi)    
      Vaticanul spune ce trebuie sa spuna! (Duminică, 25 ianuarie 2009, 1:00)

      Mihai D [anonim] i-a raspuns lui oneman

      Nu sunt catolic, dar Vaticanul adica biserica romano-catolica nu este , n-a fost si nu va fi nici guvern , nici parlament. Biblia spune clar ca avortul e o crima. Fiecare persoana actioneaza cum crede de cuviiinta. Inclusiv presedintele SUA. DAR NU POATE OBLIGA NIMENI VATICANUL SA INTRODUCA DEMOCRATIA IN BIBLIE!
      Idei fixe au cei ce cred ca avortul e ceva normal, natural.
      • +8 (10 voturi)    
        Idei fixe ai tu (Duminică, 25 ianuarie 2009, 1:34)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Mihai D

        Idei fixe ai tu ca nu gandesti ca biblia aia e scrisa de om si tiparita in spate la Casa Scanteei.

        Dupa logica ta un spermatozoid are viata, deci noi barbatii suntem toti criminali in serie!

        Cum poti sa sustii ca un fetus de 5 saptamani are viata cand nu are inca creier? E la fel de in viata ca un spermatozoid.
        • -1 (3 voturi)    
          mda... multe vb putina minte (Duminică, 25 ianuarie 2009, 9:09)

          george [anonim] i-a raspuns lui Alex S

          Alex S ... se vede ca ai mintea invers proportionala cu tupeul, si esti si prosp pe langa, in primul rand creierul e primul organ care incepe sa se formeze, si daca poti tu sa imi explici cum creste copilul ala din secunda 0 dupa fecundatie fara 'creier' care nu trebuie neaparat sa fie organ ci concept care conduce un organism iti dau premiul nobel, dar stiu ca nu o sa poti, o sa aberezi in continuare cum de altfel precis faci si in viata de zi cu zi, si remarca la adresa Bibliei e cel putin tampita, si sper sa iti dai seama de asta intr'o buna zi, sa fii sanatos si iubit pana atunci, chiar daca nu meriti
        • 0 (0 voturi)    
          are viata! (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:12)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

          cat timp da din coada si inoata, nenorocitu' ala de spermatozoid este viu ca n-o fi robotel in calduri :)!
          Este partea a doua daca consideram ca viata aceea conteaza la fel de mult ca si viata bacililor din iaurt sau mai mult.
  • -9 (13 voturi)    
    Lasati democratii sa....nu se nasca! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 23:06)

    PROchoice [anonim]

    Pt. "Conservatori"Ce va tot plangeti ca vor avorta mai multe femei? Nu se vor naste multi democrati si basta!
    Asa rezolva Obama problemele economice...In viitor, vor fi mai multi bani ...pt mai putini americani (si mai multi africani???)
    Ceilalti vor canta "UNBORN in the USA" -LOL

    Pt Liberali: Ce va tot plangeti ca nu va lasa in pace conservatorii ca sa avortati mai mult si mai des? Avortati cat de mult puteti si asa nu se vor naste sigur conservatori. Veti ramane singuri, dar ramaneti liberali.

    zise Obama (a.k.a. Lenin): Avortati, avortati, avortati.
  • +15 (17 voturi)    
    idee fixa (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 23:10)

    slotin [anonim]

    are si vaticanul ideile lui fixe cu avortul. e decizia fiecaruia ce face si cum actioneaza in familia lui. e o chesti de bun simtz care lipsete vaticanului. singura lui actiune trebuie sa fie de convingerea oamenilor ca nu e bine sa faca avort. decizia este a familiilor.
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:15)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui slotin

      asa cum am spus mai sus, bisericile nu se pot pune contra decalogului. Daca acolo scrie clar sa nu ucizi, atunci bisericile nu prea au de ales pentru ca si-ar incalca propriile reguli.
      Bisericile chiar trebuie sa aibe principii sau altfel nu mai intra nici dracu' :) in ele.
  • +17 (17 voturi)    
    Vaticanul arogant (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 23:13)

    Vlad [anonim]

    Obama: "Guvernul nu are dreptul sa se amestece in afacerile de familie private."

    Vatican: "Este aroganta unei persoane care, avand puterea, crede ca are drept de viata si de moarte."

    Cum dracu' reprezinta o aroganta faptul ca nu vrei sa te amesteci "in afacerile de familie private"?

    Mie mi se pare o aroganta sa te amesteci.

    Dar na, de cand cu noul Papa Vaticanul vine cu niste idei din ce in ce mai aberante.
    • +10 (10 voturi)    
      si eu sunt ateu (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 23:37)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Vaticanul este din ce in ce mai radical. Avantajul este ca va genera si mai multa opozitie fata de religii in general, pe langa cele create deja de islamisti. Pe termen lung asta va insemna disparitia lor, chiar daca poate nu se va intampla in timpul vietii mele.
      • +5 (5 voturi)    
        de acord (Duminică, 25 ianuarie 2009, 0:16)

        a [anonim] i-a raspuns lui atreus

        De-am vedea-o si pe asta, atreus! :)
      • +2 (2 voturi)    
        amin! (Duminică, 25 ianuarie 2009, 3:05)

        IlianM [utilizator] i-a raspuns lui atreus

        de disparut vor disparea oricum, indiferent ce carti va juca Vaticanul
        nu ne ramane decat sa ne "rugam" ca lucrul asta sa se intample mai repede, asa incat se ne putem bucura si noi in viata asta de o lume unde oamenii sunt scutiti de brainwashing
  • +8 (8 voturi)    
    V aticanu n-o mai duce mult (Duminică, 25 ianuarie 2009, 0:12)

    a [anonim]

    Ia sa ne mai lase Vaticanu, care se ataca repede de orice inseamna libertate individuala adevarata. Oricum zilele ii sunt numarate. Ii vom auzi din ce in ce mai rar vocea. A spanzurat si a omorat destul. Roata se intoarce.... Traiasca eliberarea!
  • +2 (4 voturi)    
    Cine Vaticanul sa spunca ce sa faca USA? (Duminică, 25 ianuarie 2009, 1:53)

    Vlad I [anonim]

    America este o tara protestanta, apoi are o mare minoritate catolica, dar sa amintim Vaticanului ca sudamericanii catolici nu-s chiar rusinosi faca sex aiurea. Deci nu inelec cui predica? Din cauza demografiei in tarile sarace mizeria este de neoprit.
  • +4 (6 voturi)    
    vaticanul??? (Duminică, 25 ianuarie 2009, 1:59)

    franzela albă [anonim]

    vaticanul să se ducă în ... să zic frumos, evul mediu. avem săpun, nu ne mai trebuie vraja bisericii. avem avort, nu mai avem atâția vieți distruse pentru care să ne rugăm. viața e mai simplă și mai faină fără aberațiile bisericești.

    iar obama îmi e simpatic. să vedem, ce va face.
  • +1 (3 voturi)    
    WOW! (Duminică, 25 ianuarie 2009, 4:25)

    M.I. [anonim]

    Nu sunt catolic, dar nu inteleg ce e cu toata atitudinea asta super exagerata impotriva bisericii.

    1)E clar ca spermatozoidul sau ovulul nu pot fi considerate ca fiind fiinte umane, avand in vedere ca fiecare dintre acestea 2 sunt "haploide" adica au in compozitie doar jumate din cei 46 cromozomi ai care formeaza codul genetic uman VIABIL. Cu toate acestea celula-ou prin unirea celulelor reproductive are toti cei 46 cromozomi si aceasta celula incet incet se transforma in fetus.

    Degeaba spun unii ca de la momentul conceptiei pana la nu stiu cate luni, fiinta aceea nu este OM! E adevarat ca nu e OM COMPLET DEZVOLTAT inca, dar cu siguranta scanteia vietii este in acea fiinta.

    Degeaba vor unii sa se convinga pe ei insisi si pe altii de o alta realitate doar pt a avea scuza necesara cu care sa poata face sex(neprotejat) oricat au ei chef si fara a se gandi la consecinte.

    !!! Stiu ca biserica se opune si contraceptivelor insa mai bine sa fii acuzat de pacat(pt cei care ii intereseaza asa ceva) decat de CRIMA. Doar oamenii pt care viata e mai putin importanta decat propria placere de moment pot sa indrume sau sa practice avortul.

    Dupa cum am spus...exista contraceptive...iar pt cei disperati ca "frecushul" nu mai e la fel cu prezervativ si altele, exista vasectomie (desi eu as numi-o mini-castrare si atentie e reversibila in doar 60% din cazuri).

    2) Cei care au comis atrocitatile din evul mediu nu mai exista demult ca sa ziceti: "Vaticanul sa ne mai scuteasca....niste smecheri care manipuleaza lumea de mii de ani , au omorat in numele religiei , au torturat , au schingiuit etc...". Vaticanul si-a cerut scuze oficial pentru faptele sale din evul mediu, altceva ce ar fi putut face la sute de ani de la acel fenomen?!? Si Vaticanul s-a modernizat pe unde s-a putut insa cand e vorba de moralitate, invatatura si lucruri de "bun simt", acolo nu ai ce sa schimbi...degeaba bat din gura unii ca nu le convine.
    • 0 (0 voturi)    
      pacat (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:17)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui M.I.

      ai dreptate, dar vei primi o groaza de minusuri..
      • 0 (0 voturi)    
        se poate (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 2:19)

        M.I. [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        Da, ma asteptam la asta atunci cand am scris comentariul. Se pare ca e la moda sa fii ateu in zilele noastre...am incercat pe cat de putin sa nu introduc concepte religioase pt a nu fi catalogat ca fiind "indoctrinat " si alte magarii de genul acesta.

        Pana la urma fiecare are dreptul sa creada in ce vrea... E ciudat cum vorbesc ei de ce a facut Vaticanul cu Inchizitia, cand si ei "arunca cu pietre" in cei care nu sunt deacord cu ei...
  • -1 (1 vot)    
    De fapt cine nu are dreptate? (Duminică, 25 ianuarie 2009, 6:51)

    Cristian [anonim]

    Mai toti cei ce au comentat inaintea mea acuza Vaticanul. De fapt Vaticanul face exact ceea ce trebuie sa faca cum de altfel face si presedintele Obama. Oamenii ar trebui sa asculte cu urechile dar sa faca ce-i duce mintea (pe unii mai mult pe altii mai putin).
    Problema vine de la libertatea prost inteleasa. Daca spermatozoizii ar sta la locul lor in loc sa creeze "problemele" atunci nu ar mai exista discutia asta.
  • +3 (3 voturi)    
    Biserica proceselor americane ! (Duminică, 25 ianuarie 2009, 9:46)

    STEFAN A. [utilizator]

    Nici o vorba din partea Vaticanului in legatura cu scandalul american a preotilor pedofili !
    Procese rusinoase si 500.000.000 de $ despagubiri obligatorii din banii catolicilor care sustin aceasta biserica .
    Un preot catolic , in baza indicatilor "pretioase " nu se poate casatorii si nu in ultimul rind, acest papa a hotarit sa tina slujbele in Italia, in limba latina (sigur vor venii o multime de credinciosi).
    Biserica catolica, a pierdut de mult timp dreptul de a da sfaturi ! Una spune si alta face !!
    In legatura cu avortul, priviti in istoria noastra din Epoca de Aur, mii de femei au murit din cauza avorturilor clandestine, statul refuza avortul legal, mii de copii au fost abandonati.
    Dreptul fundamental de a crede si a practica o religie nu trebuie confundat cu obligatia de a trai cum zice biserica, fie ca este catolica , ortodoxa, musulmana etc. Se ajunge la fanatism religios !!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      devil's advocate (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:24)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      permite-mi sa fiu avocatul diavolului :).

      Care biserica consideri tu ca si-a castigat dreptul sa dea lectii?

      PS: biserica de rit grec (nu existau pe atunci catolici si ortodocsi) a "reusit" performanta sa mai aibe 2 schisme inainte de cea cu catolicii.
      Ma refer la crestinii asirieni (biserica asiriana sau nestorieni) si la crestinii ortodocsi copti (egipteni). N-ai decat sa citesti si istoria imperiului bizantin si a Rusiei (in evul mediu) si vei gasi suficient de multe crime religioase in masa in numele ortodoxismului ca sa pui semnul de egal cu crimele inchizitiei.
      In plus chiar si anglicanii au partea lor de inchizitie cu vanatoarea de vrajitoare din Salem ca sa incheiem cu aruncatul asta de pietre.
      Parca Iisus zicea ceva de cine ar fi indreptatit sa arunce cu pietre.....
  • +1 (1 vot)    
    p.limea (Duminică, 25 ianuarie 2009, 9:53)

    Torquemada [anonim]

    Din pacate,marea majoritate a populatiei (nu numai din RO) nu scrie aici pe hotnews sau pe alte forumuri.P.limea e target-ul borfasilor deghizati in "paratori ai domnului" de la vatican,athos etc.P.limea nu cunoaste sensul cuvantului "manipulare".Trebuie sa impartim aerul si planeta asta minunata cu 5,9 miliarde de imbecili.
    E de inteles pozitia vaticanului si a popilor in general: Orice avort inseamna un posibil client mai putin.Adica scaderea veniturilor si a influentei.
    Stirea asta ,peste 40-50 de ani,nu va mai insemna nimic.Pt. ca vaticanul va fi doar o amintire ..."aaa,vatican...da,popii aia care l-au omorat pe Giordano Bruno si dupa aia au vorbit despre dreptul la viata blablabla".
  • +2 (2 voturi)    
    Antipatica atitudine la Vatican.... (Duminică, 25 ianuarie 2009, 10:03)

    suki [anonim]

    ...dar las ca nici la noi acasa nu-i mai bine. Eu nu credeam ca e posibil ca o fata bisericeasca sa se coboare atit de jos, dar iata ca la spovedanie, mai nou, esti intrebat in ce mod faci sex cu nevasta, ce pozitii, etc. Nu are rost sa mai spun ca o serie de femei au iesit plingind; eu ma intreb cum poti fi asa cretin sa nu iti dai seama ca poti jigni o persoana. Plus de asta, sa fii intrebat daca dai in carti sau practici vrajitoria in secolul 21... e super stupid. Eu credeam sincer ca o confesiune se refera la probleme de constiinta grave, nu la tot soiul de detalii de viata domestica...
    Cred ca si la noi statul ar trebui sa se mai distanteze de biserica, pt ca altfel isi cam nedreptateste cetatenii.
  • +3 (3 voturi)    
    Hop si vaticanul! (Duminică, 25 ianuarie 2009, 10:16)

    oana [anonim]

    Biserica noastra, de exemplu, care considera ca avortul trebuie interzis pentru ca vorbim despre un om viu si ın cazul unui fetus si, in acest context, avort egal crima, ramane aceeasi biserica care refuza sa ingroape cu slujba un copil decedat la nastere, adica un copil care s-a nascut mort la termen, la 9 luni. Motivatia data este aceea ca un copil nascut mort nu are suflet.
    Mi se pare un joc foarte abil sa (re)interpretezi viata si moartea, precum si existenta sufletului ın functie de propriile interese.
    Ce-ar fi ca biserica sa se mai ocupe si de o alta importanta functie, aceea de suport acordat comunitatii in care activeaza, pentru ca eu, personal, nu o vad deloc activa in aceasta zona. In schimb la nivel de interventie in casa, patul, relatile si deiziile omului, n-o intrece nimeni.
    Eu imi doresc din tot sufletul sa nu fie nevoie sa fac vreodata un avort, dar nu as fi niciodata de acord sa nu am acest drept. Si noi, in Romania, avem o istorie oribila legata de aceasta interdictie.
    • +1 (1 vot)    
      ce bine ai spus-o! (Duminică, 25 ianuarie 2009, 17:28)

      ioio [anonim] i-a raspuns lui oana

      felicitari!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Vaticanului i-as sugera o schimbare (Duminică, 25 ianuarie 2009, 10:53)

    mira [anonim]

    dar nu de imagine...ci de si in profunzime...avem nevoie stringenta de institutii cu idealuri si principii bine fundamentate...in conformitate cu vremurile pe care le traim cu totii...vaticanul e anacronic...si asta o vede fiecare...sistemele sunt toate vechi...uzate...depasite de realitate...la asa sisteme...asa reactii...
    si i-as mai sugera ceva Vaticanului...pune omul in mijlocul preocuparilor tale...sufletul ar trebui sa fie preocuparea ta nr 1...invata omul sa redevina OM...spune-i omului despre esenta lui divina....
    • -1 (1 vot)    
      pune-l pe Dumnezeu nu omul (Duminică, 25 ianuarie 2009, 14:31)

      pt mira [anonim] i-a raspuns lui mira

      nu mira, pune-l pe Dumnezeu in centru, in mijlocul preocuparilor, nu pe om.
      asta ar trebui sa priceapa vaticanul, dar cum nu a priceput in 2000 de ani, nu va pricepe nici acum.
      ei nu il pun nici pe Dumnezeu in mijlocul preocuparilor, nici pe om, ci propriile lor interese si idei.
  • -1 (1 vot)    
    din oficiu....si nimic mai mult... (Duminică, 25 ianuarie 2009, 11:42)

    soranus [anonim]

    Vaticanul a reactionat din oficiu. Asa ca nu mai vorbiti cu pacat, cum se zice...
    Nimeni nu e perfect in afara de Creator! Nici chiar cei de la Vatican. Pai daca sunt militantii perpetuarii speciei si a vietii (de altfe, perfect si justificat) de ce este interzisa casatoria preotilor catolici? Dar in acelasi timp, tolerati acei preoti catolici care cu maxima nonsalanta traiesc in concubinaj si distrug familii, generand relatii adulterine din partea femeilor (oops..!). Am un exemplu ilustru pe tema asta, si nu din Romania, ci dintr-o tara preponderent catolica!
    Parera mea este ca Vaticanul, vis-a-vis de asa ceva trebuie sa ia atitudine. Poate la fel de ferma....
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai poate sa-ti raspunda (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:27)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui soranus

      era un papa care a interzis casatoria in sec XIV.
      Din pacate este cam greu sa-ti raspunda.
      Mai devreme sau mai tarziu si Biserica catolica o sa accepte din nou casatoria. Au fost cred ca 5 sau 6 cereri oficiale numai in secolul trecut.
  • 0 (2 voturi)    
    dreptul la viata (Duminică, 25 ianuarie 2009, 15:41)

    mici [anonim]

    Cu cata nonsalanta se vorbeste de avort... De ce sa nu aiba oricine dreptul la viata, asa cum fiecare dintre noi l-a avut? De unde avem noi dreptul de a decide cine sa traiasca sau nu? Nu e pe buna dreptate acest lucru pur si simplu aroganta?
    • 0 (2 voturi)    
      tu cati frati ai. (Duminică, 25 ianuarie 2009, 17:02)

      ioio [anonim] i-a raspuns lui mici

      tu cati frati ai? banuiesc ca nu mai mult ca 2 3 nu?
      nu te-ai intrebat cum s-a descurcat a ta mama pe timpul lui ceasca?
      personal sant impotriva avortului , dar asta pentru ca am acces la metode de contraceptie ceea ce nu era valabil pentru timpurile acelea si nici astazi in multe locuri pe lume.
      sant de parere ca educatia sexuala este cheia reducerilor numarului de avorturi si pe directia asta trebuie sa se depuna eforturi si nu in a interzice ceva care orisicum s-ar face clandestin si cu rezultate bine cunoscute.
  • 0 (0 voturi)    
    parca era criza... (Duminică, 25 ianuarie 2009, 20:34)

    sorin [anonim]

    dar vad ca pentru a facilita avorturile,
    bani s-ar mai gasi totusi...

    Sunt profitabile cumva?
    Mai ales, vor ajuta mult economia americana
    peste 30 de ani...
  • +1 (1 vot)    
    discutii aiuritoare.... (Duminică, 25 ianuarie 2009, 20:45)

    dorinteodor [anonim]

    in problema avortului, parerile populatiei din diverse tari sint impartite, la fel ca si cele ale guvernelor. biserica in general a fost contra avortului la fel ca si multe organizatii ale medicilor. asa ca luarea de pozitie a vaticanului este normala si binevenita..... va dati seama ce ar fi lumea asta daca la orice decizie nu ar exista si opozanti? sa va fereasca dumnezeu/mama-natura, ce-o fi ea acolo, de lipsa de opozanti..... asa ca eu multumesc vaticanului ca-si manifesta opozitia dar si apreciez decizia guvernului american de a nu descuraja avortul (am pierdut si eu o prietena care si-a provocat avort pe vremea lui ceasca si a fost lasata sa moara in spital....)......
  • 0 (0 voturi)    
    pentru viata (Luni, 26 ianuarie 2009, 7:06)

    Nelu [anonim]

    Este adevarat ca mii de ani Biserica a facut si greseli. A ucis, a delapidat, a fost corupta etc. dar nu in totalitate. Intotdeauna, in rindul Bisericii, indiferent de perioada istorica a existat un nucleu mic de oameni care se inchinau cu sinceritate inaintea lui Dumnezeu. Daca astazi exista Biserica, acest lucru se datoreaza doar voii lui Dumnezeu si acelor oameni care s-au jertfit pentru crezul lor in Dumnezeu. Istoria este scrisa doar de acesti oameni. Este adevarat ca Biserica Catolica a ucis de multe ori, istoria ne spune acest lucru, dar de zeci de ani, B Catolica se lupta sa apere omenirea de cel mai mare genocid al omenirii, si anume moartea copiilor nenascuti.
    Este adevarat ca aceste celule in primele saptamini nu au creier, dar sunt celule plenipotente, deci au toata probabilitatea de a se dezvolta in fiinte umane, ca noi toti. Cel care decide daca acele celule sa se dezvolte mai departe in fiinte umane sau doar corpi celulari care apoi sa fie expulzate automat din organism este Cel Preainalt si nu Obama. Da Obama greseste iar istoria il va judeca, deoarece acest om pluralist din punct de vedere religios nu are nimic personal cu credinta crestina, caci altfel nu ar fi ordonat o asemenea lege. Stiu ca el sustine avortul, doar pentru a promova dreptul de libertate la alegere, dar cine alege pentru viata acelor nenascuti, deoarece Cel care a initiat prima data ca ei sa vina pe lume este Dumnezeu iar Obama....ii ucide.
    Datorita internetului si tu poti fi un promotor al luptei pentru viata, inainte de libertate.
  • -1 (1 vot)    
    catre voi (Luni, 26 ianuarie 2009, 9:19)

    dany [anonim]

    Ce-i cu voi oameni buni?Nu aveti niciun D-zeu...Care dintre voi are curajul sa iasa in fata si sa spuna ca este om in toata puterea cuvantului?Cine sunteti voi?Ce ati facut in viata aceasta?Veti pleca cu totii capul sunt sigur..Ce legatura are istoria Vaticanului cu realitatea din zilele noastre? Avort=crima.Traiasca libertatea de a ucide!
    • 0 (0 voturi)    
      dany, nu fii extremista.... (Luni, 26 ianuarie 2009, 9:58)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui dany

      deja problema juridica a avortului a fost solutionata in america: un fat nu este persoana, nu este cetatean deci nici vorba de crima sau ceva asociat cu asta. un copil are nevoie de mult mai mult decit de viata asa ca, daca parintii considera ca nu pot sa ofere copilului ceea ce i s-ar cuveni, mai bine sa faca avort....exista si femei care nu vor sa faca avort iar cind copilul se naste il abandoneaza in vre-un spital. mai degraba ar trebui ca statul sa garanteze ca va prelua orice copil nou-nascut care nu poate fi crescut in conditii corespunzatoare de parinti. asta ar reduce numarul de avorturi. deja in america a fost luata aceasta decizie.... asa ca decizia guvernului american de a nu se opune avortului trebuie inteleasa impreuna si cu alte decizii.....
  • 0 (0 voturi)    
    Inconstienta omoara suflete (Luni, 26 ianuarie 2009, 13:58)

    Andrei Teslariu [anonim]

    E trist ca exista oameni care lupta cu un asa fanatism impotriva bisericii si a vietii. Unii chiar nu se gandesc ca daca exista dreptul la avort in timpul lui Ceausescu, ei nu ar mai putut sa isi dea cu parerea pe unde apuca la ora actuala.E trist ca multi nu isi dau seama ca acele persoane din fruntea unor tari sau ministere castiga sute de milioane de euro ca sa dea astfel de legi in favoarea avorturilor. La fel si medicii care recomanda anticonceptionalele si mint cu nerusinare spunand ca nu sunt avortive. E plin internetul de materiale informative cu privire la aceste subiecte. "Cine are urechi de auzit sa auda!"
    Iar despre religie numai un om ingust la minte poate sa spuna ca e o inventie. Daca e o inventie omul de unde se trage? Din maimuta? Cui dintre voi ii place sa creada despre sine ca se trage din maimuta? Nu va intristeaza faptul ca ati ajuns sa va injositi atat de mult incat sa credeti ca sunteti animale? E mai placut sa crezi ca te tragi din maimuta decat ca esti facut de Dumnezeu ca un rege, o incununare a creatiei Sale? Exista materiale informative, tot pe internet, despre lacunele teoriei lui Darwin si despre aberatiile acestei teorii evolutioniste. "Cine are urechi de auzit sa auda!"(Si ochi de vazut sa vada!).
    Sa va lumineze Dumnezeu mintea sa intelegeti adevaratele valori. Numai rugaciunea si iubirea ne mai poate salva! Sa ne rugam unii pentru altii si pentru ca Dumnezeu sa fie alaturi de noi ca vin vremuri grele!
  • 0 (0 voturi)    
    dupa 20 de ani (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:43)

    Adrian [anonim]

    Cei care sustin ca fatul nu este persoana ar trebui sa vada filmul "Strigatul mut". Un film care urmareste scena avortului si care surprinde fatza copilului cu gura deschisa in tipat inainte de a fi macelarit definitiv de chiureta. In contradictie cu realitatea, nu trebuie mai mult decat o mica smecherie ideologica ipocrita care masluieste notiounea de libertate, pentru a da unda libera pentru orice fel de crima. Libertatea a ce? A ucide alta fiinta umana? Dar libertatea celui in cauza, mult mai semnificativa dealtfel, de a nu fi ucis, nu exista? Ca atare suportul pentru avort al celor care urasc biserica nu trebui sa mire pe nimeni deoarece exact de pe aceleasi pozitii vis-a-zis de persoana umana mai fost omorati cateva zeci de milioane de oameni de catre exponentii comunismului precum si de cei ai altor faze ale instalarii NWO . Este o ilustrare a proverbialului respect al celor care urasc biserica, pentru fiinta umana. Nu au trecut nici 20 de ani de caderea (?) celei mai criminale si tiranice ideologii din istorie si iata ca marele pericol sta in niste legende vechi de cateva secole depre Biserica Catolica modelate de fapt de chiar sistemele de spalare a creierului ale "eliberatorilor". Multe din conceptiile privitoare la biserica din post-urile acestui articol s-ar incadra ideologic perfect in presa comunista din anii '50.
  • 0 (0 voturi)    
    Despe suflet (Marţi, 27 ianuarie 2009, 10:25)

    Ema [anonim]

    Tuturor va recomand cu multa dragoste interviul luat Maicii Siluana cu titlul" Despre suflet". (il gasiti fie pe "ortodoxmedia" fie pe situl ei.E cea mai pertinenta si lamuritoare pozitie a bisericii referitoare la suflet. Va spun ca multi veti fi uimti de cate veti afla.
  • 0 (0 voturi)    
    articolul (Luni, 9 februarie 2009, 21:16)

    anonima [anonim]

    obama se crede Dumnezeu?! sau nu stie ca desi e vorba de-mpreunarea fizica a doi oameni de sex opus (NORMAL!!), sufletul acelei fiinte luminita din pantecele femeii sunt de la Dumnezeu? si pt cei care in noaptea-n-care traiesc si sunt atat de..."evoluati", ar trebui sa se lase luminati de Dumnezeu ca sa vada ADEVARUL. sau daca Biblia nu ne da voie sa fim pe invers, si nu e de acord sa omoram prunci, sa traim in desfrau, sa umblam beti si sa facem alte alea relea....gata Biserica ne tine pe loc!? un exemplu: ce poate fi normal la o femeie care si-a facut operatie de schimbare de sex, si mai apoi sa nasca un copil, si toate televiziunile sa spuna ce minune s-a petrecut...ce minune e aia?! nici una! e vb de mintea traumatizata psihic a unei femei, care si-a pus penis, ca nu se"regasea" in piele de femeie, si si-a lasat organele femeiesti...ca sa se reproduca...asta minune?1!?! asta boala curata estem! vb lui ismail!
    Biblia ne da exemple de viata extrem de simple...dar INTOCMAI, CEEA CE ESTE SIMPLU SI CURAT ESTE MUUUUULT MAI GREU DE FACUT decat ceea ce e pervers, murdar si n-are legatura cu Dumnezeu. cand e vb de distractie toata lumea sare hop! dar daca e vb sa te rogi 20 de minute pe zi...nu este timp! pacata ca singuri noi oamenii, ne ducem de rapa...
  • 0 (0 voturi)    
    Vaticanul are dreptate (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:22)

    theo [anonim]

    Bai desteptilor voi nu ati vazut poze pe net cu copii ucisi, niste fapturi asa mititele stau despicate pe masa, chiar daca esti parinte nu ai dreptul sa omori, dak chiar nu vrei sa faci copil stai locului sau protejeaza-te