VIDEO Un membru al Garzii reginei Angliei a lovit un tinar care-l imita

de G.F.     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:08 Actualitate | Internaţional


Un membru al celebrei Garzi a reginei Angliei si-a iesit din pepeni dupa ce un tinar i-a imitat miscarile si l-a lovit pe acesta, sub privirile uimite ale unui prieten care inregistra toata secventa. Imaginile au fost trimise imediat la toate ziarele britanice, care le-au publicat vineri dimineata in editiile online.

Nick Ibarra, un student columbian de 23 de ani, a inceput sa glumeasca pe seama gardianului care pazea palatul St James din Londra.

Un purtator de cuvint al garzii regale, citat de The Sun, a declarat ca "nu trebuie blamat gardianul care si-a iesit din pepeni, dar ar fi fost mai bine sa-si pastreze calmul si sa-l ignore pe turist".










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24321 vizualizari

  • +14 (30 voturi)    
    bine i-a facut (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:18)

    wu tang [anonim]

    eu il dadeam cu capul de bordurile lui videanu pana ii sareau fasolele.iata ca , si englezii isi mai ies din pepeni.
    • +1 (13 voturi)    
      Nu i-a facut bine (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:10)

      octavian [anonim] i-a raspuns lui wu tang

      Cum poti aproba un comportament huliganic al unei garzi regale? Daca se stramba un natang la tine te ridici si ii dai un cap in gura?
      Toata lumea merge in Marea Britanie sa isi faca poza cu garda regala. 25% din turisti se stramba si rad, ba chiar imita. Crezi ca ar trebui batuti, nu???
      • +4 (14 voturi)    
        Ba i-a facut bine (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:29)

        fffffffff [anonim] i-a raspuns lui octavian

        Amice, esti dus cu pluta? Orice om are limitele lui, nu e-n fisa postului ca "gardianul" ala sa nu aiba un creier emotional care functioneaza. Incearca tu sa stai in post cand toata lumea te imita sau face misto de tine. Omul nu e un obiect sau un robot, si cel mare calit sau nesimtit are reactii emotionale. Foarte bine ca l-a speriat pe pustiul ala, pentru ca merita sa stie ca nu poti sa faci misto de un membru al garzii doar pentru ca are datoria de a indeplini o ceremonie.
        • +1 (15 voturi)    
          Nu e asa (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:47)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui fffffffff

          Ba exact asta scrie in oricare consemn al oricarei garzi de pe planeta asta: lasa emotiile acasa si fa ce ti se spune sa faci in postul de paza. Si nu cred ca li se spune garzilor sa fugareasca turistii care ii imita, si inca de la distanta. Altfel am asista la un spectacol grotesc cu soldatii fugind mai tot timpul dupa acesti turisti.
        • +5 (9 voturi)    
          asa deci... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:01)

          octavian [anonim] i-a raspuns lui fffffffff

          Amice, nu ai de unde sti ce probleme au oamenii care trec pe strada. Nu poti sa reactionezi violent la orice natang care se stramba la tine. Mai ales in postura pe care o ai, ca garda regala. Daca nu rezisti stresului, te iei si te duci. Daca lucrezi la ghiseu si ai un client dificil, ce faci? Il dai cu capul de tejghea? Turistul nu era violent, imita si se distra inofensiv. Asta fac marea majoritate a oamenilor ce trec pe acolo. Ar trebui batuti? Garda regala este recunoscuta pentru sangele rece, educatia militara si calmul in conditii dificile. Vrei sa cred ca e normal ca unul de acolo sa poata aplica corectii dupa bunul plac celor care trec pe strada si fac bezele? Eventual sa le dea si munitie de razboi, poate se mai si raresc turistii...
          • 0 (0 voturi)    
            ha-ha-ha-ha! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 18:59)

            klein [utilizator] i-a raspuns lui octavian

            vorbesti cumva din experienta personala, apropos de "sange rece"?
      • +3 (5 voturi)    
        "Daca se stramba un natang la tine te ridici si ii (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:05)

        din pepeni [anonim] i-a raspuns lui octavian

        "Daca se stramba un natang la tine te ridici si ii dai un cap in gura?" - Teoretic nu, practic cand se stramba in medie 20 de natangi pe zi, cam in medie 250 de zile pe an...sunt destul de mari sansele sa-ti iesi din pepeni.
        • +2 (6 voturi)    
          te ridici si... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:16)

          elefantul [utilizator] i-a raspuns lui din pepeni

          Absolut deacord, iti iesi din pepeni, lovesti si suporti consecintele. Probabil pierzi slujba. Ideea e ca omul are in fisa postului niste lucruri, intre care cu siguranta nu se afla "iesitul din pepeni" si corectia fizica aplicata turistilor impertinenti. In definitiv, e imaginea Casei Regale. Se presupune ca in Garda Regala sunt cei mai buni.
      • +4 (10 voturi)    
        prostie omeneasca (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:16)

        robert [anonim] i-a raspuns lui octavian

        Asadar, conform opiniei tale, manifestarile idiotului columbian se inscriu in limitele normalului... Cei care se maimutaresc in fata Royal Guards au, probabil, probleme de sanatate mintala! Este OK daca iti faci o poza alaturi de un soldat din Garda, asa cum am facut si eu o fotografie alaturi de unul din soldatii din garda de la Hradsky (Praga). Insa, dupa ce am facuit fotografia, am multumit omului pentru amabilitate, cu toate ca nu mi-a raspuns, datorita consemnului postului.
        Fireste ca nu aprob iesirea soldatului, dar trebuie sa i se acorde intelegere si sa nu fie prea tare blamat. Homo sum, humani nihil a me alienum puto!
        • -1 (7 voturi)    
          nu e chiar asa (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:36)

          elefantul [utilizator] i-a raspuns lui robert

          Manifestarile columbianului sunt ale unui tanar care se distreaza, mai mult sau mai putin elegant, dar perfect explicabil varstei. Poate fi nebun, poate fi idiot, sau poate vorbi latina ca si tine. Nu despre asta e vorba. Ideea este ca un soldat al Garzii Regale nu isi poate permite luxul sa reactioneze asa. Chiar daca poate fi inteles si scuzat.
          • +1 (5 voturi)    
            dublu standard, cumva? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 18:57)

            klein [utilizator] i-a raspuns lui elefantul

            cum ramane cu bunul simt minim? una-i una si-alta-i alta: nu e ok sa provoci un simbol al unei autoritati doar pt a demonstra "ca se poate" - what's next?
        • 0 (0 voturi)    
          garda (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 18:17)

          lemn [anonim] i-a raspuns lui robert

          bine mai robert, tu esti cel mai tare, cel mai politicos si cel mai frumos :)
      • +1 (5 voturi)    
        si iata cum ajunge provocatorul ... "victima" (Vineri, 23 ianuarie 2009, 19:00)

        klein [utilizator] i-a raspuns lui octavian

        dublu standard, cumva? (ma refer la bun simt elementar)
    • 0 (0 voturi)    
      acel membru al celebrei Garzi a reginei Angliei... (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:19)

      muky [anonim] i-a raspuns lui wu tang

      ...cred ca n-a fost testat suficient d.p.d.v. psihologic,si daca doamne fereste ar fi incaput pe mana lui un pistol mitraliera incarcat cu gloante reale,si unul de rezerva,ar fi iesit un "mic" macel din cauza ca dl soldatel(o fi de plumb)si-a cam iesit din pepeni si trebuie sa le dea niste lectii turistilor care sunt noncomformisti;atata timp cat respectivul turist nu a avut o comportare care sa-i puna soldatelului viata in pericol ,nu trebuia nici macar sa-l bage in seama;caci fiecare pasare pe limba ei piere.si cu asta punct....
  • +17 (27 voturi)    
    da (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:18)

    Oroles [utilizator]

    bine i-a făcut. Poate asa o sa invete si el sa respecte ceva in viată și poate va pricepe că nu trebuie să-ți permiți să faci bășcălie în orice situație
  • +17 (27 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:21)

    jack [anonim]

    neispravitul ala nu avea nici macar ce sa caute acolo, darmite sa-si bata joc de soldat! eu i-as fi dat si un sut sanatos in fund!
  • +5 (15 voturi)    
    bravo (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:25)

    s [anonim]

    trebuia sa i dea o pusca in cap
  • +14 (24 voturi)    
    gardianul (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:27)

    vlad [anonim]

    a luat atitudine corect! Ce a facut "turistul" se poate numi "ofensa". Merita un sut in c... de sa se ridice de la pamant!
    • +6 (12 voturi)    
      Corect. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:59)

      Triandafil [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Vreau sa fac un comentariu exhaustiv si ponderat. Care sa exprime o parere venita din cadrul societatii civile, al unui segment reprezentativ de populatie, atat din punct de vedere electoral, cat si economico-estetic> BINE I-A FACUT!!!!!!!!
  • +9 (19 voturi)    
    da (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:27)

    da [anonim]

    bine i-a facut. subscriu.
    imbecilii aia care imita garda reprezinta o insulta adusa familiei regale, si unui membru al garzii legale.
    e ca si cand ai insulta un politist (ma rog in UK nu in Romania unde totul e pe dos)
  • +1 (13 voturi)    
    Ancheta (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:32)

    EmuS [anonim]

    in urma incidentului... s-a deschis o ancheta...
    1. interesenat ca imitatorului nu a fost roman
    2. acum se verifica nationalitatea ostasului ....
  • +5 (17 voturi)    
    Columbienii (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:33)

    dorinitza [anonim]

    Columbienii is mai creoli cam ca rromii nostrii? Baiatul ala pare intr-adevar de origine rroma.
    • +5 (9 voturi)    
      eram chiar curios (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:26)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui dorinitza

      eram chiar curios cand se ajunge la faza cu romii.
      Cred ca deja ii cam cautam de vina.
      Nu sunt eiu ingeri dar nici sa alunecam in chestii de genul asta nu se face
  • +14 (18 voturi)    
    :| (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:35)

    rakkone [utilizator]

    Orice cretin care ajunge in Londra trebuie musai sa se pozeze cu amaratii aia de soldati sau sa ii maimutareasca. La fel cum orice idiot din Romania trebuie sa injure sau sa vorbeasca mascari in romana in mijloacele de transport cand ajunge afara si sa se distreze ca nu este inteles. Giboni
  • +7 (13 voturi)    
    right! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:37)

    tetelu [anonim]

    Corect! Bine i-a facut!
  • +5 (7 voturi)    
    (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:40)

    dorin [anonim]

    Din ce vad eu nu l-a lovit. E o exagerare tipic jurnalistica. oricum cred ca cel care are de suferit e soldatul..
  • +11 (15 voturi)    
    Numa' atat i-a facut ????? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:44)

    Oana [anonim]

    Si pentru asta urla ziarele ???? Mooaaamaaa, ce se plictisesc englezii ! Dar sa nu uitam ca acel pusti idiot, din Columbia, are inaintasi care poate nu mai demult de acum 10 ani erau imbracati cu piei de capre si dansau in jurul pomilor, focului...O fi el prima generatie de incaltati din tribul lui, si cand s-a vazut la Londra, a crezut ca e voie sa se maimutzareasca!
  • +2 (4 voturi)    
    Nici nu ma gindesc (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:58)

    Claude [anonim]

    ce putea sa-i faca asta lui Mr. Bean.....
  • -6 (6 voturi)    
    Garda (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:04)

    costica [anonim]

    ...taranul ala care il imita pe militar sigur era roman!
  • +6 (10 voturi)    
    Gata! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:05)

    TDM [anonim]

    s-a dus proverbiala lipsa de reactie a garzii regale.
    • +2 (6 voturi)    
      Ajunge!!!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:37)

      God save the Queen [anonim] i-a raspuns lui TDM

      Au invadat Barbarii Europa a TZ-shpea oara!!!!
  • +2 (10 voturi)    
    nu e fair play (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:12)

    iul [anonim]

    Turistul ala idiot a facut exact ce au facut mii de turisti inaintea lui. Nu a agresat garda. Daca soldatul avea chef de bataie, trebuia sa-l previna pe turist. Sa puna afis: 'we are available if you want to mess with us'. Imi si inchipui un nou produs turistic pentru romani: vizita la palat si bataie cu unul din garda pe alese !
  • 0 (8 voturi)    
    foarte bine a facut (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:13)

    Silvio [anonim]

    Un pic de respect nu strica nici o data: bine a facut soldatul. Ar trebuit si mai tare. Sa remana turistul cu amintire din Anglia ptr mai mult timp.
  • +1 (11 voturi)    
    gardianul e de vina (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:29)

    bucatar [anonim]

    Gardianul este cel care trebuie amendat. Atitudinea tanarului nu a fost ofensatoare, mai mult chiar tanarul s-a aflat pe trotuar tot timpul, nu a impiedicat in nici un fel gardianul sa isi exercite meseria.
  • -3 (9 voturi)    
    un gest comic si atata tot (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:47)

    spectator [anonim]

    mda, si eu sunt de parere ca pustiul nu are vreo vina.
    la urma urmei, se distra si el, fara sa faca misto de soldat.
    trebuie sa recunoastem ca pasul ala de mars si toate ritualurile garzii regale sunt exagerate si devin caraghioase.
    e firesc ca un columbian, care provine dintr-o alta cultura, sa interpreteze in felul sau un lucru care britanicilor li se pare firesc.
    a fost un gest copilaresc al baiatului, la fel si cel al soldatului.
  • -3 (5 voturi)    
    lovire (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:48)

    mutzu [anonim]

    un distrus columbianul ala . trebuia omorat de mic .
  • -1 (9 voturi)    
    Pumni in gura (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:11)

    fane [anonim]

    Vai de mine cati isterici sunt pe forumul asta care vad in pumnul soldatului defularea propriilor frustrari si complexe. Si mai sunt si votati cu plus. Trista tara.

    Speranta mai vine de la oameni ca "bucatar", care au ceva mai multa ratiune in cap si o drama de bun simt.

    Fara indoiala ca atitudinea tanarului este copilareasca, dar daca este ignorat, ii trece repede.
    Dar poate ca era un soldatel cu fitilul mai scurt, unul intors cu un cap de gaina intre dinti din Irak, unde facea acte de bravada cu adolescentii din Basra.
  • -2 (10 voturi)    
    n membru al Garzii reginei Angliei a lovit un tina (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:21)

    TiTi [anonim]

    Catre toti cei care au postat inaintea mea: 1.Puisorii ce a facut idiotul ala inarmat se numaste parasirea postului.
    2. Acel columbian a vrut sa verifice daca este adevarat ca soldatii companiei de garda ai Reginei Angliei pot sta indiferenti fata de tot ce se intampla in afara postului lor.
    3.In urma cu vreo 25 de ani poate chiar mai mult si in Romania s-a transmis la TVR un reportaj cu acesti soldati care nici nu zambesc daramite sa actioneze impotriva turistilor. De altfel acesta este si scopul acestor soldati sa atraga turisti.
    4. Dat fiind faptul ca era un pusti si poate un pic mai colorat decat un occidental sau un australian, atunci a fost pocnit.
    5.Probabil ca de acum incolo vom mai vedea si in alte locuri cum oamenii vor fi loviti si chiar inpuscati de catre indivizi apartinand organelor de represiune statala respectiv politia sau armatei.
    Ne indreptam catre ceva foarte foarte rau.Sindromul puterii totalitare a reinceput vom avea parte de razboi. Tot asa au facut si germanii. Atunci cand au intrat in recesiune, lovirea sau insulta unui politai a inceput sa fie considerata ofensa adusa autoritatilor, pana atunci nu era asa ceva. Asa fac si Britanicii.
    • +1 (5 voturi)    
      lovirea sau insularea politistuli? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 21:34)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui TiTi

      iubire, asa ceva doar in tari de kkt ca rrominia nu se pedepseste! da, bre, ESTE ofensa adusa autoritatii! crezi ca in UK,USA,a.s.o. ai vedea un manelar sfidand un politist fara sa ajunga imediat in arest? fii serios, amice, fara Politie suntem fii ploii, aia ca tine ne iau gatul!
  • -1 (9 voturi)    
    Handicapati sunt unii (ma refer la turist) (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:36)

    Costin [anonim]

    Bine i-a facut ca i-a tras una
    • 0 (2 voturi)    
      daca te-ai gândi înainte sa vorbesti ? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 1:27)

      the [anonim] i-a raspuns lui Costin

      dupa tine, handicapatii îsi pierd vremea batându-si joc de oamenii normali ?
      mersi de lamurire ...
      asa o sa fac
      mâine îl rup în bataie pe fiu-meu !
  • +3 (9 voturi)    
    Nu este corect (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:36)

    CezarN [utilizator]

    Pentru o judecata obiectiva, ar trebui sa vedem clar care erau indatoririle soldatului in postul respectiv. Nici un soldat nu este intr-un post de garda fara un consemn strict, si acest consemn trebuie sa-l vedem noi pentru a judeca obiectiv. Insa nu cred ca, data fiind situatia, consemnul nu avea si reguli privind reactia la actiunile turistilor.

    Subiectiv vorbind, nu vad vreun motiv pentru care soldatul sa fi fost in drept sa agreseze turistul. Nu cred ca pustiul era primul si nu a fost nici ultimul turist care imita garzile regale. Nu a fost agresiv si nici nu avea intentia evidenta de a fi agresiv. Pur si simplu cred ca soldatul a avut o zi mai proasta sau chiar si-a dorit un mic incident pentru a scapa de acel post de garda foarte stresant. :)
  • +2 (10 voturi)    
    normal (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:54)

    Serban [anonim]

    mi se pare normal,ala toata ziua sta acolo drept,isi respecta programul si ala face misto,nici macar nu l-a lovit tare,e normal sa se enerveze
    • +3 (11 voturi)    
      Trist (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:30)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Serban

      Ce avem aici pe forum este, din pacate, un esantion reprezentativ pentru societatea noastra. Majoritatea comentatorilor spune "bine i-a facut, si-a batut joc de el/era si el obosit, nervos, tracasat/a sfidat autoritatea". E acelasi mecanism prin care majoritatea romanilor raspunde la ironie cu injuraturi, la agresiuni verbale cu agresiuni fizice si, extrapolind, la argumente logice cu atacuri la persoana. Acelasi mecanism prin care ajungem sa ni se rupa de ceilalti, ba chiar sa ne descarcam pe ei pentru cea mai mica greseala, reala sau imaginara, in trafic, in autobuz, la magazin, in familie, pe motiv ca noi sintem obositi, stresati, nervosi. Acelasi mecanism prin care dam limbi fericiti oricarui potentat (cu cit gradul sau functia mai inalta, cu atit mai bine) si ii umilim gratuit pe cei care, in opinia noastra, ne sint inferiori (vezi comentariile cu privire la etnia tinarului - nu conteaza ca e student la Oxford, e mai negru la fata, clar e un infractor cu IQ subunitar)
      • +1 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 0:26)

        [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        • -1 (1 vot)    
          pt fatmanx (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 8:17)

          The Saker [utilizator] i-a raspuns lui

          nici ca se putea sa semnalizezi mai bine ca faci parte din esantionul reprezentativ descris f bine de razvan; desi majoritatea sunt ca tine, sunt convins ca razvan nu va fi descurajat de reactia ta grosolana, plina de ignoranta si manipulata ordinar de main-stream media (asta , apropos de guantanamo, 911, ura fata de arabi, etc); chiar mai mult, nu stiu de ce , dar simt ca faci parte din randul fortelor de ordine care uraste societatea civila, libertatea si diversitatea de opinii, si alte principii din astea "nesanatoase"
  • +1 (9 voturi)    
    Si mai trist (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:37)

    Razvan [anonim]

    ... e ca aproape nimeni nu s-a gindit ca:
    1. soldatul avea un consemn clar privind serviciul de garda - probabil ca o sa-l manince Curtea Martiala
    2. soldatul ar fi trebuit sa aiba un profil psihologic care sa nu permita astfel de iesiri de om bolnav
    3. acelasi soldat este platit (BINE) din bani publici pentru un serviciu inutil din punct de vedere practic (asa-zisa paza pe care o efectueaza el poate fi inlocuita cu succes de niste sisteme de supraveghere moderne);singurele motive pentru care mai sunt mentinuti in fucntie, cu uniformele lor caraghioase si armamentul lor decrepit, sunt pastrarea traditiilor si atragerea turistilor; cu atit mai grav ca a atacat un tursit care, indirect, ii plateste salariul
    4. soldatii din gada regala sunt vestiti tocmai prin faptul ac sunt imeprturbabili si e o traditie ca turistii sa incerce (fara succes, pina acum) sa-i scoata din fire; cu atit mai grav gestul soldatului, care stia la ce trebuie sa se astepte cind s-a inscris pentru acest post
    Concluzia - nu mai rezisti, da-ti demisia, ia-ti o vacanta, mergi la psihiatru etc.
    Voi, astia care il aprobati pe soldat, banuiesc ca sinteti de acord si cu cei care vin si-si impusca in masa colegii, profesorii, sefii etc. pe motiv ca acestia i-au chinuit si i-au umilit
    • +2 (6 voturi)    
      usor de vorbit de pe margine (Vineri, 23 ianuarie 2009, 18:52)

      klein [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

      pt. pct. 1: ai habar ce inseamna consem in garda? (din experienta proprie desigur, nu de la TV sau "din auzite");
      pt. pct. 2: "profil pshihologic"! :D cat de ieftin se pot simplifica lucrurile de la adapostul ignorantei;
      pt. pct. 3: motivul pt. care serviciul de garda este mentinut acolo nu are legatura cu (asa cum crede toata lumea!), turistii, ci cu prestigiul monarhiei britanice - garda este o garda de onoare la palat si la drapel (simbolurile si ritualurile colective sunt un aspect necesar in orice societate - go read!);
      pt. pct. 4: o "traditie a provocarii" nu e neaparat si o traditie a bunului-simt (poate doar o justificare a ignorantei si indiferentei turistilor);
      pt. concluzia din incheiere: NU, bineinteles ca nu sunt de acord cu comportamente aberante si utilizarea ilegala a armelor; tot asa cum NU sunt de acord (in cunostinta de cauza, insa!) cu abuzurile la care sunt predispusi in mod frecvent militarii ca reprezentanti/simboluri ale autoritatii.
  • 0 (6 voturi)    
    absurd (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:59)

    Aisa [anonim]

    Gestul turistului este unul copilaresc si atit. Poate e sau nu amuzant, dar gestul soldatului e aberant. Ei sint pusi acolo ca niste popindai imbracati aiurea tocmai ca sa atraga turisti si ca milioanele de aducatori de bani in regat sa se pozeze cu ei ca si cu maimutele. Ei nu pazesc propriu zis nimic, numai caciula aia uriasa impiedica orice actiune rapida, ei sint acolo ca un simbol. Sint mii de fimulte pe net cu turisti care incearca sa-i faca sa rida, sa se uite in alta parte etc. Unii dintre voi ii dati dreptate soldatului ca i-au luat-o creierii razna si a dat in turist! Hellloooo, daca nu-s turistii, ei nu mai au de ce sa fie expusi acolo, pot baga unul in muzeul figurinelor de ceara si gata. E ca si cum orice atractie tursitica de pe lumea asta v-ar da una in cap ca va amuzati pe seama ei (turistul nu l-a atins, nu l-a injurat, nu l-a incuract in plimbarea lui tantoza!!!). Este evident ca soldatul ala de acum va fi de gardian in alta parte pentru ca nu poti indeparta turistii/banii doar pentru ca unii-s labili din fire.
  • -1 (5 voturi)    
    etete... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 17:11)

    gardianu' [anonim]

    io-l impuscam pe impostor.
    • -1 (5 voturi)    
      Mama, astia-s peste tot! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 17:21)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui gardianu'

      Alo, domnu', cind v-ati facut ultima data un control psihiatric? Poate va asteapta aia la spitalul 9 si noi va retinem
  • +2 (6 voturi)    
    Alte puncte de vedere... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 17:35)

    Dinu Ghiuro [anonim]

    Daca tot te-ai dus la Londra sa "studiezi", ar fi bine sa-i respecti pe britanici, ma gindesc. "Studentul" nu mai este la virsta cind nu este constient de ceea ce are in fata lui.
    Daca ne gindim din perspectiva garzii, situatia s-ar putea sa fie ceva mai complicata. Individual, poate ca omu' a depasit mult limitele consemnului sau si va plati pentru asta.
    Nu pot fi de acord cu ideea ca oamenii aia sunt pusi acolo fiindca sunt recunoscuti pentru lipsa lor de reactie. Nu poti sa-i maimutaresti cum vrei tu. Aceasta idee este total gresita, chiar daca unor ziaristi/reporteri TVR (si nu numai) li s-a parut ca asa este. Nu tot ce este la televizor este si adevarat.

    La o scara mai mare, este doar reactia unei societati (britanica) care incet-incet se ineaca in afluxul de emigranti. Nu poate da inapoi pentru ca are niste principii pe care le respecta, iar emigrantii profita de aceste principii, dar nu stiu sa le respecte.
    In Canada (observati cit de mult se aseamana cu UK: garzi, emigranti, principii), pe linga garzi mai exista un subofiter (in uniforma normala, nu de ceremonie) care are grija ca garzile sa nu fie puse in situatii sa zicem "jenante". De exemplu, nu te poti fotografia cum vrei tu cu garzile. Chestie de onoare. In cazul in care esti pe cale sa sari calu' ,omu' vine politicos la tine si iti cere sa te conformezi regulilor. Ce se intimpla mai departe, ramine la latitudinea ta. Ai fost avertizat...
    In tarile din vest, militarii nu fac parte din fortele de ordine/de represiune. Nu incercati sa-i judecati din prisma societatii totalitare in care traim sau am trait. Fortele armate nu sprijina un guvern sau altul intr-o democratie. Si inca ceva: societatile democratice au un foarte mare respect pentru soldati lor si pentru ceea ce fac ei. Lucru care este greu de inteles pentru un roman.
  • +2 (6 voturi)    
    bagati-va mintile-n cap (Vineri, 23 ianuarie 2009, 18:30)

    klein [anonim]

    Pt. "CIVILI DEBILI":
    1. poti fi turist bine-mersi si fara sa-ti bati joc, nu-i asa? (daca lucrezi la McDrive si te injura clientul la microfon "doar pentru ca poate", nu e frumos, nu?
    2. oricat de greu e de inteles pt "pseudo-cetatenii" crescuti in puf, pt. steagul si uniforma respectiva au murit zeci de mii de oameni, multi voluntari - nu e ok "sa faci pipi pe steag" doar pt ca poti, nu-i asa? (mai ales daca nu e al tau!)
    3. "recomandare": carcera pt soldat, da - insa si pt. "domnu' turist" vreo saptamana de "munca in beneficiul comunitatii" - ca nu strica!
  • -1 (3 voturi)    
    Parerile sunt impartite... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 19:05)

    Adrian [anonim]

    ...asa ca adevarul e undeva la mijloc.
    Pe de o parte, oamenii ar trebui sa fie constienti de riscurile pe care le implica o anumita actiune sau meserie. Pasul de defilare este cel putin caraghios. Daca acel gardian era pianist, probabil ca nu s-ar fi enervat pe un om care si-ar fi plimbat degetele pe niste clape virtuale.
    Pe de alta parte, nu l-a omorat. Nici nu cred ca l-a lovit foarte tare.
    Pun pariu ca unii dintre cei care aproba actiunea gardianului dezaproba actiunea lui Jiji de a-i turna bautura in cap lui Huidu. La urma urmei, cele doua actiuni sunt similare.
  • +1 (3 voturi)    
    Macar nu mai suntem noi in centrul atentiei (Vineri, 23 ianuarie 2009, 19:23)

    Tudor [anonim]

    Bine ca nu era roman pustiul ala care se stramba. Ca la cat de oligofren era, nu m-as fi mirat.
    • -3 (5 voturi)    
      esti simpatic (Vineri, 23 ianuarie 2009, 19:34)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      de ce, te uiti in oglinda si te recunosti?
    • 0 (2 voturi)    
      bre Tudore (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 1:31)

      the [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      multa lume necajita ... asa ca tine ...
      vedea-te-as oligofren, ca sa stii cum e cu termenii de comparatie.
      Si bulimic si dipsoman, ca sa arati si tu a om ...
  • +2 (6 voturi)    
    E adevarat (Vineri, 23 ianuarie 2009, 19:56)

    adik [utilizator]

    ca tembelul ala radea ca proasta la lemne.
    Si ca orice om normal la cap l-ar fi batut ca pe fasole.

    Dar s-a dus un MIT, cel al omului din Garda Reginei, care rezista la tampeniile lui Mr. Bean.
  • -2 (4 voturi)    
    Idiot (Vineri, 23 ianuarie 2009, 21:04)

    MAD ONION [anonim]

    Sa zica mersi ca nu la impuscat.
  • +2 (6 voturi)    
    + pt gardian (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:06)

    Ovidiu S [utilizator]

    Mascariciul ala merita un cage fight cu garda ca sa aiba o experienta completa din UK...

    Nu cred ca a fost lipsa de profesionalism din partea soldatului, ca el nu e clown.
  • +2 (4 voturi)    
    Ar trebui decorat (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:23)

    Lucian [anonim]

    I-a facut foarte bine, si i-ar fi facut si mai bine daca-i tragea o scatoalca dupa ceafa in loc de ghiontul ala nevinovat. Acei soldati nu sunt paiate in strada sa rada de ei toti onanistii, ei reprezinta ceva, onoarea Casei Regale si a armatei britanice, care trebuiesc respectate si de cetatenii Regatului Unit si de cei care viziteaza aceasta tara. Ce exemplu ar putea lua tinerii englezi daca vad soldatii Majestatii Sale lasandu-se maimutariti si umiliti de primul venetic iesit in cale?
  • 0 (0 voturi)    
    Link (Vineri, 23 ianuarie 2009, 23:29)

    Emu [anonim]

    unde e filmuletul????
    .......
  • 0 (0 voturi)    
    unde? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 0:05)

    Emanu [anonim]

    unde e filmu ?
  • +3 (3 voturi)    
    GSQ (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 1:06)

    Zev [anonim]

    Ce a amuza cel ai tare este mania cu care este condamnat soldatu' Elizabetei, atat el cat si intsitutia garzii regale britanice, de catre mintile progresiste din tara lu' Talpes si Priboi si a SPPului fara lege si limita (ia spuneti, de cate ori si pe ce distante se opreste circulatia in Bucale?). Ia incercati vre-o figura de-asta la Cotroceni sau la palatul parlamentului sa vedem cat de departe ajungeti.
  • -2 (2 voturi)    
    consemn (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 1:07)

    c [anonim]

    soldatul a incalcat consemnul. bulau!
    • +1 (1 vot)    
      tu stii ce e ala consemn?.... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 10:54)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui c

      ...sau te-ai trezit si tu vorbind ca sa nu zica lumea ca esti debil? Cunosti consemnul pe care trebuie sa il respecte garzile respective? Daca ai facut armata si ai fi facut vreodata serviciu de garda ai fi stiut ce inseamna. Asa ca stai jos loaza ca nu stii despre ce vorbesti.
  • +2 (2 voturi)    
    o fi bine, n-o fi bine.. (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 1:25)

    anonim [anonim]

    ALOOOO.. mai opriti-va din ineptii.. realitatea dura e ca garzile sunt garzi ca peste tot in lume, iar lumea a invatat ca nu e bine sa te joci cu garzile.. a .. unii n-au invatat inca, nu-i nimic, daca n-au invatat de la altii- desteptii, o sa invete pe spinarea lor-prostii --asta e lege universal valabila; sa revenim, nu e nici primul si nici ultimul incident de genul asta, ia intrebati prin soho , sau mergeti prin hyde p. (nu majuscule- britii stiu de ce..), imberbul ala sa zica merci doar ptr. atat
  • +1 (1 vot)    
    ma bucur ca omul a reactionat (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 6:38)

    Pitzi [anonim]

    Ii dau dreptate "gardistului" , baiatul era prost si ce ii poti face unuia ca el decat "sa ii aplici o corectie"? Asa as fi facut si eu, in fond si la urma urmei cum poti educa lumea asta altfel decat facandu-i pe idioti sa inteleaga cand au gresit... ca de ce au gresit deja este prea complicat si depinde de locul in care esti...
  • -1 (1 vot)    
    Distractiv (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 7:13)

    Lili [anonim]

    Parerea mea este ca e chiar haios ce s-a intamplat. E ceva inedit. Soldatul si-a iesit din calmul lui englezesc. E ceva la care nimeni nu se astepta. Iar copilul nu are nici o vina, se distra si el, chiar invatase pasul de defilare. Mai bine sa radem decat sa ne "aprindem" asa tare.
  • +1 (1 vot)    
    ..pff..... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 13:16)

    elena [anonim]

    nu sunt de acord ca a lovit un turist dar totusi....faceti un mic exercitiu de empatie: voi cat ati rezista? e om,are emotii, nervi,limite....trebuie totusi sa recunoastem,majoritatea turistilor care merg in Anglia intrec masura in legatura cu asta...poate daca lumea ar dovada de un pic de maturitate si decenta,ar fi mai okay....in fond,e o slujba ca oricare alta...
  • 0 (0 voturi)    
    Hmm.. (Duminică, 25 ianuarie 2009, 16:09)

    cineva [anonim]

    Dar varianta: 'N-a facut bine nici cel care s-a strambat, nici soldatul care l-a batut" v-a trecut prin minte?

    Curios ca unii care zic ca merita bautut studentul, au un limbaj pt care (dupa aceeasi logica a lor) ar merita bocanci in gura...
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Duminică, 25 ianuarie 2009, 21:59)

    Watt [anonim]

    Mda... inca o stire tampita.
    In primul rand dupa cum se vede in clip, abia daca l-a atins, in nici un caz 'batut'
    Cat despre situatia in sine... de obicei (nu stiu in Anglia cum e) soldatii din garzile de onoare, orice ar pazi ei, sunt paziti - exact asta e cuvantul, paziti - de obicei de politisti, tocmai ca sa nu-i deranjeze nimeni si sa-si vada de meseria lor plictisitoare.

    Acum, e drept, nici turistul asta nu si-a fluturat chilotii pe la nasul soldatului, avea vreo 2 metri distanta... ar fi putut si asta sa-l ignore. Insa, in nici un caz nu l-a batut, asta e clar.