Obama: Apar dreptul femeilor de a face avort

de E.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:40 Actualitate | Internaţional


Presedintele american Barack Obama a anuntat joi ca apara dreptul femeilor de a face avort, intr-un comunicat publicat la implinirea a 36 de ani de la decizia majora a Curtii Supreme privind dreptul femeilor la avort in Statele Unite, relateaza AFP.

"Sunt in continuare hotarat sa apar libertatea femeilor de a alege, a declarat Obama, detasandu-se clar pozitia predecesorului sau George W. Bush.

In 22 ianuarie 1974, Curtea Suprema a decis, in dosarul "Roe versus Wade", ca dreptul la viata privata prevazut in Constitutie le garanteaza femeilor dreptul sa avorteze.

"Aceasta decizie nu apara numai sanatatea femeilor si libertatea reproducerii, dar simbolizeaza si un principiu mai larg: ca Guvernul nu are dreptul sa se amestece in afacerile de familie private", a declarat Obama.

Bush adresa in fiecare an, la 22 ianuarie, un mesaj constant impotriva avortului. Militantii anti-avort s-au reunit si joi, protestand impotriva deciziei istorice a Curtii Supreme, in acelasi timp exprimandu-si temerea ca Obama va rasturna total politica lui Bush in acest sens.

Concret, militantii se asteapta ca noul presedinte sa semneze un decret care sa permita folosirea fondurilor americane pentru finantarea programelor internationale care promoveaza avortul sau destinat consilierii femeilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3075 vizualizari

  • -14 (22 voturi)    
    Oameni fara Dumnezeu conduc lumea. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:46)

    un catolic [anonim]

    Biserica Catolica se opune avortului iar eu sunt de acord. Doar Dumnezeu are dreptul de a lua o viata.Obama nu respecta preceptele religioase.
    • +5 (15 voturi)    
      Think again (Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:58)

      sidonia [anonim] i-a raspuns lui un catolic

      Iti doresc copii multi. Sa nu te aud ca ti-e greu sa-i cresti.
      • -11 (17 voturi)    
        Lenin si Stalin erau atei. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:23)

        un catolic [anonim] i-a raspuns lui sidonia

        Si zeci de milioane de oameni au fost ucisi de acestia. Iata ce se intampla atunci cand o tara are conducatori atei.Ateismul duce la genocid deoarece ateii nu respecta demnitatea umana.
        • +5 (11 voturi)    
          da dar inghizitia a fost creata de preoti (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:54)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un catolic

          sa te aud ce zici la asta...
          un procent coplesitor din razboaie a fost facut de sau in numele bisericii asa ca lasane
          • -11 (15 voturi)    
            O femeie trebuie sa nasca in medie 5 copii. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:08)

            un catolic [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            In acest fel s-a dezvoltat civilizatia umana. Daca in Antichitate femeile faceau doar un copil asa cum e moda azi atunci specia umana avea in anul 2008 in jur de 10 milioane de locuitori si nu 6 miliarde cat sunt in realitate azi. Daca in ANTICHITATE SE FOLOSEA pe scara largaCONTRACEPTIA multi care azi ma critica nu ar fi existat deoarece strabunii lor poate nu s-ar mai fi nascut.
            • +6 (12 voturi)    
              5 copii (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:15)

              Wotan [anonim] i-a raspuns lui un catolic

              O femeie in anichitate nastea chiar si 10 copii, daca nu mai mult si murea in jurul varstei de 30 de ani (daca nu mai devreme din cauza vreunei nasteri). Iar mortalitatea infantila era undeva la 40-60%, adica in marea sa iubire Dumnezeu OMORA 4-6 copii de familie. Daca nu progresa stiinta, traiai in acealeasi conditii! Si gandeste-te: trebuia sa mai ai vreo 5 frati ca sa ai sanse de supravietuire! Fara ei, nu umpleai acest forum cu elucubratii!
              • -1 (11 voturi)    
                Apel catre atei. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:57)

                un catolic [anonim] i-a raspuns lui Wotan

                Daca mamele voastre ar fi recurs la avort in perioada comunista atunci nici voi nu v-ati fi nascut. Cum poti sustine ca avortul e ceva normal???
                • +4 (4 voturi)    
                  Ce a spus Obama despre avort (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:02)

                  Cifrus [anonim] i-a raspuns lui un catolic

                  "Trebuie sa gasim impreuna un teren de intelegere, pentru ca fetele noastre sa aiba aceleasi drepturi ca si baietii nostri" (Obama a re 2 fete).

                  "Fiecare din noi, parinti sau nu, trebuie sa facem tot ce ne sta in putere pentru a evita avortul, pentru a evita sarcinile nedorite sau cele la adolescente, pentru a sustine femeile si familiile."

                  "Vreau sa gasim impreuna un consens, pentru a putea da acces mai rapid la contraceptive, la informatii mai exacte si la servicii de prevenire a avortului sau sarcinilor nedorite."

                  In realitate, se observa ca pozitia lui Obama e mult mai echilibrata decat ar vrea unii sau altii, el a declarat ca personal e contra avortului, insa ca presedinte US va sustine libertatea de alegere.
                  A nu se uita ca Obama e practicant evanghelist, pentru el avortul e un pacat in fata lui Dumnezeu. Insa el respecta alegerea ateilor.

                  La demonstratia Pro-Life de pe National Mall au participat "zeci de mii de oameni" potrivit agentiilor AP si Reuters.
                • -3 (5 voturi)    
                  Apel pentru cre(s)tini (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:16)

                  mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui un catolic

                  Nu imi impuneti mie sa cred in ce credeti voi!

                  Vremea cand majoritatea oamenilor traiau in intunericul religiei a trecut.

                  Acum voi sunteti o minoritate. Da! Chiar si in Romania sunteti o minoritate. Lucrurile se schimba foarte repede. Romanii incep sa vada adevarul si sa inteleaga ca au fost mintiti atatea sute de ani cu acest dumnezeu care nu exista.

                  Dar chiar daca sunteti o minoritate, totusi noi va respectam dreptul de a crede in ce vreti voi. Si nu va ardem pe rug pentru asta!

                  Dar nu mai incercati sa ne impuneti noua perceptele voastre. Nu mai faceti voi legile in tara asta si nici in lumea asta. Acum traim dupa alte legi. Si legile voastre sunt egale cu zero pentru noi.
                  • +1 (1 vot)    
                    OF... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 17:29)

                    ortodox [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

                    Ti-am citit comentariile si sincer mi-e mile de tine!
                • -2 (2 voturi)    
                  asa si (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:23)

                  liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un catolic

                  ta-ai gandit ca poate mi-ar fi convenit sa nu ma fi nascut?
                • -1 (1 vot)    
                  Comment sters de user (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:13)

                  Alex D. [anonim] i-a raspuns lui un catolic

            • +4 (6 voturi)    
              asta era in antichitate... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:18)

              liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un catolic

              acu daca ne mai inmultim mult o sa ne mancam intre noi ca nu o sa mai avem altceva de mancare
          • -8 (10 voturi)    
            Pune, ma, mana pe carte! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:10)

            Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            Ai citit si tu operele iluministilor :)) si le-ai crezut. Te pomenesti ca crezi ca Inchizitia a ordonat arderea pe rug a vrajitoarelor si a folosit Fecioara de Fier pentru a-i tortura pe eretici. :))

            Vai de tine.
            • +5 (7 voturi)    
              da mai (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:25)

              liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu'

              eu cred ceva ce scrie in cartile de istorie, care au dovezi arheologice etc

              tu crezi ceva ce scrie in o carte fara nici o alta dovada...
              dar eu sunt fraier... asta e

              inchizitia si cruciadele au fost facute de biserica catolica, asa ca nustiu care dintre noi ar trebui sa se documenteze
              • 0 (0 voturi)    
                ? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 15:15)

                Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui liviu_

                Tu tre' sa te documentezi, ma. Mai intai despre cruciade, cine, de ce si cum; mai apoi despre Inchizitie, sa nu mori prost.

                Observ ca boborul nu apreciaza mesajele care nu-i sunt pe plac. Nici o problema, dati-mi minusuri, dar puneti, ma, mana pe carte.
          • +1 (3 voturi)    
            oamenii din spate (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:24)

            ps [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            a fost facut de oameni cu ambitii omenesti.
            Tipul acesta de oameni au existat si vor exista intotdeauna si se vor folosid e biserica, de armata, de manipularea maselor epntru a-s atinge scopul.
            In spatele oricarei institutii sunt oameni si toti sunt la fel de atrasi de putere.
          • +1 (1 vot)    
            hm (Vineri, 23 ianuarie 2009, 17:21)

            iul [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            Mai degraba suveranii cand le traznea de un razboi il puneau pe seful-popa sa dea cu anafura peste razboinici sau inventa un scop 'sfant'. Nu cred ca biserica era razboinica.
      • +8 (10 voturi)    
        E vorba despre dreptul femeii (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:25)

        dan anonim [anonim] i-a raspuns lui sidonia

        Chestia cu crescutul nu este un argument - si nu asta a decis in cazul Roe vs Wade. Argumentul este legat de dreptul femeii la viata privata fata de dreptul societatii de a-si impune regulile (sau prejudiciile, dupa cum vrei sa le spui).
        • -4 (10 voturi)    
          Dar drepturile copilului? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:37)

          Martens [anonim] i-a raspuns lui dan anonim

          Aici este vorba despre dreptul femeii de a-l ucide pe cel ce-l are in burta - o fiinta umana fara aparare. Cele ce nu vor copii, sa aiba grija sa nu ramana insarcinate. Este foarte usor in ziua de azi. Dar, nu! Ele vor sa se / si apoi sa ucida liber, ca sa scape de "problema" si responsabilitati.
          • +2 (8 voturi)    
            da bine... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:56)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Martens

            copilul nu are nici un drept oricum pentru ca el nu alege ce parinti sa aiba cum se numeste etc...
            si mai e si alta chestie... daca il avortezi ai un motiv ...
            1- nu il poti creste calumea ce e rau pentur copil
            2 - are copilul o problema (un handicap ceva) ce iar e rau pentru copil
            3- nu il poti creste de loc deci il va creste statul care iar e rau pentru copil...

            chiar daca nu faci avort e un copil nedorit deci pentru el o sa fie mai rau... decat sa duci o viata numai de suferinte mai bine nu o duci de loc
          • +8 (8 voturi)    
            ce copil? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:04)

            petru [anonim] i-a raspuns lui Martens

            Frate, avortul este legal doar in prima perioada, cand nu se poate vorbi de un "copil".

            Sau ar trebui sa fie interzisa si /, e crima sa dai cu capul de faianta atati spermatozoizi/copii?
            • 0 (4 voturi)    
              pt idioti (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:26)

              ps [anonim] i-a raspuns lui petru

              se numeste copil din momentul in care ovulul este fecundat.
              • +1 (3 voturi)    
                pt idioti (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:09)

                ciupic [anonim] i-a raspuns lui ps

                dupa momentul fecundatiei se numeste: EMBRION, despre copil nu poate fi vorba decat dupa momentul nasterii. documenteaza-te inainte sa scrii tampenii.
      • -2 (2 voturi)    
        mai gindeste-te ! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:30)

        oana [anonim] i-a raspuns lui sidonia

        Stiu ca e o hotarire grea,ti-o spun in perfecta cunostinta de cauza,dar....ce greu e sa-i dai o educatie,o crestere buna unuia singur!Nu poti sa-i cresti decent decit doar daca furi sau faci afaceri cu statul.
      • 0 (0 voturi)    
        cuvantul CONTRACEPTIE (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 0:48)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui sidonia

        iti suna cunoscut?? dupa ce ai scris, nu pare... si ca simpla curiozitate: daca ma-ta e libera sa te omoare la cateva luni in burta, atunci e la fel de libera sa te omoare si la dooj de ani... se cheama tot omor sau nu? si care e "mai legal"???
    • +5 (9 voturi)    
      zi zau cu limba scoasa (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:00)

      gigicu [anonim] i-a raspuns lui un catolic

      v-a tampit d-zeu asta al vostru, sunteti spalati pe creier. va lipseste educatia stiintei. chiar nu puteti sa realizati ca nu exista asa ceva? ...
      • -2 (4 voturi)    
        Oameni? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:02)

        gigicu2 [anonim] i-a raspuns lui gigicu

        ok la cum te exprimi m-ai convins. nici macar nu mai am nevoie de argumente :)))
    • +3 (9 voturi)    
      Despre avort (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:01)

      Oameni cu mult bun simt conduc lumea! [anonim] i-a raspuns lui un catolic

      Apropos de dreptul lui Dumnezeu de a da si lua viata vreunui rob. Daca as fi rau as spune: Dumnezeu va avea drepturi DOAR ATUNCI CAND isi va indeplini obligatiile!
      1. Pentru catolicul de mai sus: sa iti dea domnul o fetita minunata care sa fie violata de un Mailat. In urma violului sa raman gravida si sa te rogi la Barbos ca ea sa piarda sarcina, ca avort yok!
      2. Exista situatii in care avortul este (aproape) obligatoriu.
      3. Hai sa le lasam pe cele implcate sa isi dea cu parerea, respectiv pe femei!
      • -3 (5 voturi)    
        Asta e bun simt??? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:05)

        Despre avort [anonim] i-a raspuns lui Oameni cu mult bun simt conduc lumea!

        Inteleg ca esti unul cu bun simt care doreste astfel de lucruri unui alt om! Si vrei sa luam asta drept argument? ai vazut un avort filmat sa vezi cum reactioneaza copilul care urmeaz sa fie ucis?
        Cred ca trebuie sa mai gandesti si apoi sa vorbesti!
    • +8 (12 voturi)    
      Oameni fara Dumnezeu conduc lumea (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:02)

      ast [anonim] i-a raspuns lui un catolic

      ..din fericire
      • -3 (5 voturi)    
        Oameni fara Dumnezeu conduc lumea (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:06)

        unu' [anonim] i-a raspuns lui ast

        Daca esti sadic, atunci te inteleg! Nu te aprob dar te inteleg.
    • +8 (10 voturi)    
      Oameni cu capul pe umeri conduc (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:10)

      Ela [anonim] i-a raspuns lui un catolic

      Atunci tu nu ai decat sa nu faci avort. Nu te obliga nimeni, dar nu ingradi libertatea celorlalti. Daca cineva a luat aceasta decizie, e decizia persoanei respective si trebuie respectata- ea va suporta consecintele in ambele cazuri- cresterea unui copil nedorit sau unele traume provocate de avort. Ai de gand sa cresti tu copilul? Atunci de ce vrei sa impui ca sa faca cu viata ei? Daca vrei sa te epilezi/barberesti, ar fi normal sa iti interzica statul?.
      • -7 (9 voturi)    
        Yeah right! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:08)

        unu' [anonim] i-a raspuns lui Ela

        Conform logicii tale daca maine vrei sa omori un om satatul ar trebui sa fie de acord.
        "Daca cineva a luat aceasta decizie, e decizia persoanei respective si trebuie respectata- ea va suporta consecintele in ambele cazuri- cresterea unui copil" ramas poate orfan "sau unele traume provocate "

        Hai sa mai si gandim un pic dragi atei :)
      • -2 (4 voturi)    
        hai sa dam drepturi criminalilor (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:27)

        ps [anonim] i-a raspuns lui Ela

        sa nu ingradim libertatea celorlalti de a ucideeee?
        adica crima s anu mai fie pedepsita:)))
        vai cata umanitate
    • +6 (8 voturi)    
      fara Dumnezeu (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:27)

      petru [anonim] i-a raspuns lui un catolic

      Comentariul tau n-are nici un Dumnezeu.

      Daca cineva ti-ar viola femeia si ti-ar ramane insarcinata, ai pastra copilul?
      • -5 (7 voturi)    
        Da. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:39)

        un catolic [anonim] i-a raspuns lui petru

        Chiar si copii rezultati din viol au dreptul sa traiasca.
        • +6 (8 voturi)    
          da sigur... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:02)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un catolic

          dar si cei omorati de ichizitie aveau dreptul sa traiasca
          si cei trimisi de biserica la cruciade la fel
          etc
        • +4 (4 voturi)    
          Si l-ai iubi... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:30)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui un catolic

          ...ca si pe ceilalti copii ai tai?
          Vei putea face ca el sa nu simta deloc ca este rezultatul unui viol?
          Nevasta ta va fi capabila sa faca la fel?!

          Gandeste-te bine. E foarte greu, iar unii oameni nu sunt capabili sa faca asta, rezultatul este ca acesti copii ar avea o copilarie nefericita care le va influenta toata viata.
    • +7 (7 voturi)    
      Dumnezeu a dat dreptul oamenilor de a alege (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:38)

      Tazara [utilizator] i-a raspuns lui un catolic

      Un catolic.... hahaha... putea fi foarte bine si un evreu, si un musulman, si un crestin si un budist si un evanghelist, si un adventist etc.... Omule, nu te-ai saturat de atitea sute, mii de ani de dogma si ipocrizie religioasa. Nene, nu poti fi capabil sa gindesti si singur cu creirasul tau? Pe care tot Dumnezeu ti l-a dat sa-l folosesti. De ce ii lasi mereu pe slujbasii lui Dumnezeu sa gindeasca pentru tine?
      • -5 (5 voturi)    
        Corect, poti alege dar vei suporta si consecintele (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:10)

        unu' [anonim] i-a raspuns lui Tazara

        Dar tu poti gandi in afara de tv si ce ti se toarna acolo. Fa dovada si stai o saptamana fara tv poate te mai luminezi!
    • +4 (6 voturi)    
      Prostia omeneasca at it's best (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:38)

      Me [anonim] i-a raspuns lui un catolic

      Si mai zice lumea ca nu au si crestinii fanaticii lor. Uitati mai sus comentariu de intelept. Sa se nasca si copii rezultati in urma violurilor ca ce pana mea sa isi aminteasca femeia toata viata daca o fost destul de proasta sa fie violata nu? Sper sa va stea biserica in gat. De indoctrinati prosti.
      • -5 (5 voturi)    
        Inteligenta la unii atei (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:12)

        unu' [anonim] i-a raspuns lui Me

        Bravo ma! Sper ca stii ca si niste savanti si mari oameni de stiinta au fost tot crestini si deci "indoctrinati prosti".
    • +7 (7 voturi)    
      catolic bun (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:43)

      minu [anonim] i-a raspuns lui un catolic

      Nici eu nu sunt deacord cu avortul.Da de inchizitie ce zici?Cand papa se baga cu bocancii in constiinta si viata privata a oamenilor cum e?Spre exemplu in Croatia,o tara majoritar catolica, la cererea prelatilor catolici magazinele se inchid duminica pentru ca oamenii sa mearga la slujba.Cum e posibil asa ceva?Bineinteles ca prezenta la biserica e la fel,adica scazuta.
      • -1 (3 voturi)    
        Ortodocsii (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:13)

        ortodox [anonim] i-a raspuns lui minu

        In Romania nu se inchid si lumea merge la Biserica ba chia r unele sunt arhipline . Asta inseamna sa lasi omul sa aleaga si nu alti oameni sa aleaga pt tine.
    • +4 (4 voturi)    
      aha... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un catolic

      deci
      daca ar fi adevarata religia, ceea ce ma indoiesc...
      ea spune ca ai dreptul la "free will" deci...
    • +2 (2 voturi)    
      avort (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:06)

      Lili_1024 [utilizator] i-a raspuns lui un catolic

      Draga catolic, femeile vor avorta oricum. Problema este ca intr-o astfel de situatie (cand sunt interzise) vor apela la tot felul de persoane "specializate" si tot felul de metode de a scapa de copii. Cei care au trait in comunism cred ca stiu ce inseamna. Multe probleme de sanatate sunt acum ca urmare a acelor avorturi.
    • 0 (2 voturi)    
      Dumnezeu nu exista! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:51)

      mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui un catolic

      Sunteti niste inapoiati cu totii cu religia voastra! Dumnezeu e scuza unor oameni incompetenti care nu pot tine pasul cu evolutia societatii si se agata de niste reguli scrise acum 3000 de ani!

      Nu va mai conduceti dupa percepte religioase scrise acum 3000 de ani. Treziti-va de atunci societatea a evoluat. Doar voi mai traiti inca in epoca antica. Sunteti niste barbari, niste salbatici. daca ar fi dupa voi ar trebui ca fiecare femeie sa aiba 10-15 copii din care sa supravietuiasca 25%. Si ar trebui sa murim toti la 30-35 de ani fara medicamente. Ar trebui sa ne punem viata in mainile domnului ca el o sa ne salveze, nu?

      Statele moderne nu permit implicarea Bisericii in deciziile juridice. Perceptele religioase sunt egale cu zero in fata justitiei. Ce conteaza sunt legile statului respectiv. Si in majoritatea statelor civilizate avortul e permis. Asa ca daca nu va convine acest lucru mergeti si traiti intr-o tara in care va convin legile.
      • 0 (0 voturi)    
        ca Dumnezeu nu exista nu poti hotari tu!! (Luni, 18 mai 2009, 13:15)

        io [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

        Ca Dumnezeu nu exista nu poti hotari tu.

        Vei vedea asta "cand vei da nas in nas cu Moartea", asa cum au patit-o si marii oameni de stiinta atei (vezi Galileo Galilei), care pe patul mortii au recunoscut in final ca Dumnezeu exista!!

        Probabil ca nici RAI si IAD nu crezi, dar vei vedea asta cand vei poposi la destinatie, functie de alegerea care o poti face cat eshti in viatza.
    • +1 (1 vot)    
      E vorba de bani de la guvern sa finanteze avorturi (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:58)

      Moi [anonim] i-a raspuns lui un catolic

      Toata discutia e ca vor fi folositi bani federali pentru a plati pentru avorturi. E vorba de banii contribuabililor, care majoritatea nu doresc sa fie cheltuiti pentru asa ceva. Ai dreptul la avort, nu e o tara de lumea a treia, dar cred ca e gresit sa plateasca tara pentru asta. Totul se invarte in jurul lui Planned Parenthood, care isi doreste un check mai mare de la buget.
      In cazul unui viol, exista pastila albastra, care ti se administreaza imediat.
      Parerea tuturor crestinilor care sint impotriva avortului este ca in primul rand avortul nu e trebuie sa fie metoda de contraceptie. Pentru aia ai pilule, prezervative s.a.m.d.
      Cand vorbesti de avort vorbesti de incetarea unei vieti. O inima bate, e o viata de om.
  • -8 (12 voturi)    
    Avortonu sprijina avorturile (Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:54)

    Ortodoxie 98% [anonim]

    Avortul este un pacat de moarte (va convine sau nu). Majoritatea mamelor ce au avortat au sentimente de vinovatie, mai mari decat dupa scoaterea unei masele. Culmea este ca tocmai cei ce sunt contra pedeapsei capitale sunt in favoarea avortului.
    Cand s-a dovedit stiintific ca viata exista din momentul procrearii (azi s-a obtinut o forma de VIATA creata in laborator, molecula ARN), cine sa apere formele de viata avortate?
    Dreptul la viata nu include dreptul de a lua viata!

    mai bine l-ar fi aVOrTAT africanii......
    • +8 (8 voturi)    
      Mici macar nu stii ce este ARN (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:17)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Ortodoxie 98%

      Ca sa fie pacat de moarte ar trebui sa crezi in asta. Stiu ca poate e un soc pentru tine, dar nu toata lumea e crestina. Iar avorturile nu sunt obligatorii pentru nimeni. Vrei sa le interzicem doar ca sa fii tu multumt ca ai facut "un bine" cu sila?
      "Credinciosi" ca tine duc la prabusirea religiei. Numai fatarnicie si nimic altceva.
    • +7 (7 voturi)    
      Intrebari nevinovate (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:19)

      Anton [anonim] i-a raspuns lui Ortodoxie 98%

      Poate ne lămuriţi ce anume înseamnă un "păcat de moarte", cum se defineşte şi ce consecinţe are.

      În rest: nu înţeleg cum adică "sentimente de vinovăţie mai mari decât scoaterea unei măsele". Scoaterea măselei este paroxismul vinovăţiei? (până la descoperirea avortului) :). Cred că sentimentele de vinovăţie sunt un rezultat al educaţiei, al vieţii în societate, nu ceva care vine de la Dumnezeu.

      Problema avorturilor este delicată, iar implicaţiile ei legale cred că au fost cântărite mai bine de către judecătorii sau juraţii de la cazul menţionat în articol. Oricum, spre deosebire de lozinca dumneavoastră ("Dreptul la viata..."), acei oameni foarte probabil au făcut vreun fel de raţionament.

      Închei cu un citat din Foucault, care se potriveşte foarte bine în acest context. Nu dă nicio sentinţă, e doar o remarcă: "Constrângerea umană ajută dreptatea divină străduindu-se s-o facă inutilă".
    • +6 (6 voturi)    
      Cine sprijina pe cine? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:20)

      dan anonim [anonim] i-a raspuns lui Ortodoxie 98%

      Spui ca esti crestin, nu? De ce atata ura in tine, totusi?
      • -4 (4 voturi)    
        Uite de ce.. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:16)

        ortodoxie 98% [anonim] i-a raspuns lui dan anonim

        Pentru ca Dumnezeu uraste pacatul! Si chiar pe unii oameni care au facut lucruri rele (socant pt. unii? El zice: Pe Esau l-am urat, dar pe Iacov l-am iubit!" Motivul? Fapta lui Esau, nu subiectivismul divin)

        Pentru ca orice om normal uraste nedreptatea fata de cei neajutorati.

        Pentru ca azi au tot mai multe drepturi animalele decat fiinta umana, (iclusiv cea nenascuta!)

        Crestinism nu inseamna a vorbi doar despre dragoste, ci si despre Dreptate (nu trebuie sa fim toti crestini ca sa fim drepti, fie si moral, daca nu religios)
  • +6 (8 voturi)    
    Biserica (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:03)

    rin tin tin [anonim]

    A fost unul dintre cele mai nocive lucruri intamplate in istoria omenirii. Biserica, nu credinta.
  • -4 (6 voturi)    
    Oare? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:06)

    oarecare [anonim]

    este doar o simpla opinie, si eu am fost de pilda in trecut pentru dreptul de a alege...de exemplu Eutanasierea...
    insa este o diferenta intre a alege pentru TINE si a alege pentru ALTII...prea des ideea de libertate se confunda cu ideea de a face orice...
    poate gandesc asa pentru ca nu sunt femeie, prin urmare nu voi sti niciodata cum este de fapt si de drept...insa un lucru este clar, dreptul la viata ar trebui sa prevaleze in fata oricarui alt drept!
  • +4 (4 voturi)    
    Dreptul la avort (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:41)

    Andreia [anonim]

    Daca judecam la nivel de principii religioase sau nu, nu numai ca ar trebui sa interzicem avortul, dar si razboiul, sau omorarea oricaror vietati. Iar in conditiile in care omorarea vietatilor nu poate fi interzisa (chesiune de supravietuire fizica si ca specie), in cazul razboaielor si consecintele lor intotdeauna se gasesc oameni si institutii care sa le legitimeze (chiar si institutia bisericii a facut-o sau chiar o face), de ce ar ramane doar dreptul la avort problema vesnic discutata?
    Cand vom trai intr-o lume perfecta in care "a nu ucide" va fi intr-adevar un principiu moral si religios general valabil, sunt deacord cu interzicerea avortului, pana atunci dreptul unei femei de a alege il consider normal si perfect uman.
    • +4 (4 voturi)    
      ai perfecta dreptate (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:56)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui Andreia

      cand vom ajunge ca specie la un nivel de dezvoltare in care nu vom mai ucide atunci vom avea si resursele sa punem capat avortului si copiii nedoriti sa aiba o viata buna ori langa mama naturala ori altundeva. pana cand vor mai exista "preoti militari" care insotesc soldatii la razboi in loc ca biserica sa se opuna, CU SUCCES, razboiului ar face bine sa termine si cu declaratiile impotriva avortului
  • +4 (4 voturi)    
    avortul si biserica (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:55)

    Dan Dan [anonim]

    Dragi mei ce tot bolborsiti de avortul care ucide>?Da tigarile,dar alcoolul,dar mancare modificata genetic ce mancam si pline de conservanti....aia nu ne ucid??Cat despre sfanta biserica la catolici dau tema de gandire inchizitia care a omorat in chinuri milioane de oameni..iar la cea orodoxa perioada comunista....asa ca pina sa judecam pe cei cu pro avort avem la ce ne gandi si cugeta!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ok (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:12)

      moatira [utilizator] i-a raspuns lui Dan Dan

      ok, pui pe picior de egalitate faptul ca iti pui singur viata in pericol cand fumezi sau bei sau mananci cu euri sau faci avort , cu faptul ca decizi asupra dreptului de viata al altei fiinte?
      Suntem consternati ca nu ni se da dreptul sa hotaram singuri ce facem dar te intreb: tu, cea care hotarasti moartea copilului tau, ce alternative ii dai?Are el posibilitatea sa aleaga?
  • -7 (7 voturi)    
    Ca de obicei, un tampit (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:13)

    Imperialistu' [anonim]

    Dreptul femeii la avort? Hai nu zau, tov. Obama, nu ma face sa rad. Dar dreptul bietului copil de a nu fi avortat de niste parinti tampiti? Pe ala cine il apara? Cu ce e vinovat copilul ca taica'su si maica'sa nu au aflat inca de existenta prezervativului?

    "Dreptul la avort" este un eufemism pentru "legalizarea eliminarii consecintelor unei nopti de mindlezs sex ".

    Abstinenta sau recurgeti la mijloace de contraceptie, idiotilor. Lasati copii in pace.
    • +2 (2 voturi)    
      dude... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:05)

      johndoe [anonim] i-a raspuns lui Imperialistu'

      ...care copil....esti cu capul...nu intelegi ceva elementar...libertatea persoanei..dreptul de a alege ..nu suntem pe vremea lu' Ceausescu, cu Decreteii lui cu tot...

      Avortul este permis doar pana in luna a 3-a....

      Apropo..deschide ochii si nu mai fi obtuz in gandire...sunt si alte motive pentru care se apeleaza la avort nu doar "mindless sex"...
      • 0 (0 voturi)    
        Care copil?! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 8:22)

        Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui johndoe

        "Deschide ochii si nu mai fi obtuz in gandire", ba, poate asa te loveste si pe tine realitatea si iti dai seama ca fatul e o fiinta vie.
  • -3 (5 voturi)    
    Nu e nici o rusine sa ai 7 copii. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:01)

    George [anonim]

    In secolele anterioare aceasta era regula si nu era nici o problema. Eu am 6 frati si surori si ii iubesc pe toti. Daca ar fi interzis avortul ar exista mai multi oameni si toti am avea de castigat deoarece ar exista mai multe suflete, mai multa dragoste, mai multe idei. Nu mai fiti cinici si egoisti.
  • -2 (4 voturi)    
    "Bravo" egoistilor (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:22)

    ps [anonim]

    Numai la trupurile voastre va ganditi si la nevoile voastre. Dar de copilul abia conceput nu va doare nicaieri.
    Avortul este cea mai odioasa crima pentru ca ucideti cea mai lipsita de ajutor si mai nevinovata fiinta din lume.
    Asta desi este din sangele vostru.....nici animalele nu fac asta. Atat de tare ati decazut.
  • -1 (3 voturi)    
    dreptul de te casatori cu animalul de companie (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:33)

    Dreptu' [anonim]

    Ar putea fi o noua lege a marelui urmas al lui Lincoln. In fond, de ce sa nu?
    Animalele de companie sint dragute, iubitoare...
    • -2 (2 voturi)    
      Nu e de ras. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:45)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Dreptu'

      In curand planeta se va numi SODOMA.Si toti stiu ca Sodoma a fost distrusa.
      • 0 (4 voturi)    
        O lege imorala cere o alta (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:38)

        Dreptu' [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Ai dreptate. Dar nu am vrut sa fac bancuri ci sa sugerez faptul ca o lege nenorocita atrage o alta. Se va ajunge la permitere eutanasierii, la tot felul de drepturi contra naturii si, implicit, la dezastru.
        Ideea de sacralitate a vietii, de demnitate a omului sint greu de inteles de cei care se formeaza in fata televizoarelor.
        Uitati-va cit de frecvente sint cliseele de tip comunistoid privind biserica, inchizitia si cruciadele. Oricine se simte indreptatit sa aiba opinii fara sa fi citit o carte.
        E foarte trist.
        • 0 (0 voturi)    
          demnitate? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 21:13)

          mitzishor [utilizator] i-a raspuns lui Dreptu'

          Despre ce demnitate vorbim? Demnitatea femeii care ar fi obligata, in cazul in care nu se permite avortul, sa nasca un copil cu handicap, sau unul pe care sa il dea in grija statului, demnitatea respectivului copil? Cati dintre voi au fost in centre de plasament pt copii cu handicap? Stiti ce inseamna sa se nasca un copil cu malformatii groaznice, si pentru parinti si pentru sufletul ala care n-are nici o vina? Credeti ca Dumnezeu le iarta mai degraba pe cele care dau viata, dar chinuie, si nu le iarta pe cele care fac un avort? Si ma mult decat atat, daca sunteti cu adevarat credinciosi si nu cititi Biblia numai pt asa va spune la ora de religie, Isus a predicat iertarea si iubirea si pentru pacatosii care se caiesc. E adevarat ca nu e usor sa faci un avort, ca nu poti, cu mana pe suflet, sa te gandesti cum ar fi foct copilul care s-ar fi putut naste. Dar aici exista, dupa mine, doua posibilitati: ori esti cu adevarat crestin, intelegi ce spune Noul Testament si incerci sa te comporti ca atare ( nu numai sa dai din gura), ori nu esti, si atunci poti sa mergi la biserica de 120 de ori pe zi, ca vei fi tot pacatos in ochii lui Dumnezeu. Biserica nu e o cladire, e o stare de spirit. Daca te spovedesti cu adevarat si iti pare rau de ce ai facut vei fi iertat. Altfel, fiecare are dreptul la parerea lui, la faptele lui si va fi responsabil pentru ce a facut. Mie una nu mi se pare corect sa mi se interzica de catre STAT o optiune care priveste viata privata si pe care mi-o asum. Zicea cineva mai sus ca avortul e crima. Dar vorba: "eu te-am facut, eu te omor", din gandirea de veacuri a poporului roman nu e tot crima? Si criminalul raspunde pentru faptele lui, in aceeasi masura ca si cel care face avort, ca si cel care isi bate copiii, care ii lasa sa moara de foame, care ii leaga cu lanturi, care ii trimite la cersit, care ii pune sa se prostitueze, etc. Liberul arbitru e dat tot de Dumnezeu.
  • -2 (2 voturi)    
    Obama sprijina avortul (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:51)

    BogdanM [anonim]

    AVORT = CRIMA. Cu asta am spus tot, fara interpretari!! Desigur femeile sunt libere sa aleaga ce doresc, dar trebuie sa stie ce fac.
  • -2 (4 voturi)    
    alegerea ne apartine (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:52)

    gabriela [anonim]

    sunt de parere ca trebuie sa putem hotara singure , dar......aici trebuie schimbat ceva si repede:
    cele care iau aceasta hotarare de a avorta, ar trebui obligatoriu sa li se acorde sansa de a lua hotararea in deplina cunostinta de cauza, adica sa fie consiliate odata de doctor care trebuie sa le prezinte riscurile la care se supun prin avort si apoi sa compare cu cele legate de nasterea copilului si mai ales cresterea lui, sa i se explice ca exista alternative si suport dupa nasterea copilului;
    in al doilea rand si cred ca cel mai important este consilierea de catre un preot, obligatoriu, nu daca vrea sau nu pe motiv ca e atee; nu convertirea trebuie sa urmareasca acel preot ci explicarea faptului ca ucigand, incalcam o lege universala si, odata cu aceasta declansam noi insine un program de distrugere a propriilor urmasi, adica exact ce ar vrea acea tanara cand hotaraste sa avorteze, numai ca nu-i spune nimeni ca programul nu alege intre copii, se aplica in continuare si celor pe care ii naste si ii pierde la scurt timp, si celor care ajung mari dar se apuca de bautura sau droguri si-si distrug "singuri "viata, si celor care nu-si gasesc perechea potrivita si in final tot singuri raman si fara urmasi, etc. Totusi, pentru cele ca mine care au facut deja aceasta alegere gresita-putem sa oprim acest program de distrugere numai daca regretam sincer ce am facut iar acei copii la care nu am gandit niciodata pana acum ca la niste fiinte, sunt acolo undeva si trebuie considerate suflete si pusi in inima noastra la un loc cu copiii nascuti voit si ajutati pe lumea cealalta macar cu putina lumina ; nu cred ca trebuie sa ai o religie anume ca sa regreti sincer o fapta .
    Din tot sufletul meu va spun ca, acum la 50 de ani, realizez cat sufera baiatul meu cel nascut din cauza acelor hotarari ale mele de atunci
    • +2 (2 voturi)    
      Doamna, consulta un psiholog nu un preot! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:07)

      mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui gabriela

      Tu chiar nu iti dai seama ca superstitiile tale sunt demne de secolul XV? Nu ai ce cauta in secolul XX!. Esti o relicva a unei societati inapoiate!

      Sunt sigur ca nici macar nu ai terminat liceul.
      • -2 (2 voturi)    
        eh (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:18)

        gabriela [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

        copilule, imi raspunzi pentru ca mama ta a ales sa te nasca si nu sa te arunce.
        acum sunt studenta pentru a doua oara desi am aceasta varsta, imi place sa studiez si sa aflu ce e nou in orice domeniu; daca ai fi citit ceva carti, ai fi aflat ca realizezi ca nu stii mai nimic cu cat afli cat mai multe-pare un nonsens dar e logic gandind ca inaintand in cunoastere descoperi cat de necuprinsa e;
        abordarea actuala este ca omul este un sistem informativ-energetic si nu doar o masa de carne cu placeri si dorinti de posesie;
        ceea ce eu cred si tu ai criticat este, ca in urma incalcarii legii universului de a nu ucide, informatia pleaca mai departe catre copilul nascut si, tot pe acesta cale ii influenteaza subconstientul.
        stii care intelesul dat de dictionar cuvantului "relicva'?
        "Obiect rămas din trecut si păstrat ca o amintire scumpă sau valoroasă".
        nu ma deranjaza dar ca iti pui singur limite in a gandi, ar trebui sa te deranjeze pe tine si, necitind, neprelucrand ce auzi de la altii sau necercetand adevarul spuselor altora , te mentine in ignoranta si-ti alimenteaza egoul.
        • 0 (0 voturi)    
          legea universului? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:45)

          mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui gabriela

          Auzi, tu faci si yoga si te integrezi in absolut?
    • 0 (0 voturi)    
      pana unde duce imbecilitatea crestina totusi? (Luni, 26 ianuarie 2009, 20:21)

      arpisz [utilizator] i-a raspuns lui gabriela

      un preot sa consilieze o atee ... rad in hohote duduie ... rad in hohote .... care legi universale? Ai citit prea mult sfanta carpitura milenara
  • -3 (3 voturi)    
    Avortul nu e o solutie! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:57)

    ina [anonim]

    Doar 2 femei din 3 pot avea copii! Si in timp ce 2 plang si se fertilizeaza in vitro sau fac copiii cu malformatii genetice pentru ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, mai ales cand amani prea mult sa faci un copil ("pentru ca n-ai ce sa-i oferi" ; si cand (crezi ca) ai ce sa-i oferi, adica pe la 40 de ani, iti privezi copilul de cel mai important lucru:sanatatea! dar bine ca ai bani sa iti tratezi pruncii bolnavi!)... a 3-a avorteaza ori de cate ori are chef copii sanatosi! Aceasta este realitatea si viitorul nostru, ca specie. Devenim niste mutanti - fizic si psihic daca nu ne jenam sa ne omoram intre noi si sa ne reproducem calculat, cand si cum si daca avem chef.
    Viata e un dar! Si daca tu nu-ti vrei propriul copil, sunt alte familii dispuse sa-l iubeasca si sa-l creasca ca si cand ar fi al lor!
    Pentru femeile care nu doresc copii exista nshpe variante de folosit (inclusiv "pilula de a doua zi" ce poate fi folosita si in caz de viol, dar e mai dramatic sa ne imaginam situatii cumplite decat sa acceptam realitatea: majoritatea avorturilor privesc egoismul mamei, fuga de responsabilitate...)
    Avortul ar trebui permis doar in scopuri medicale - cand sarcina pune in pericol viata mamei, cand nu e viabila si copilul are malformatii grave, in caz de copii proveniti din incesturi etc.
    Nu ca mijloc de scapare de griji suplimentare!
    Fara copii, imbatranim degeaba, oameni buni!

    Au fost ani in care mamele nasteau la cerere cu cezariana (si acum se mai poate probabil cu dr potrivit si suma potrivita) - iar acum medicii spun intr-un glas NU cezarianei la cerere. Ma rog pentru copiii ucisi fara vina sa vina si ziua in care se vor trezi si vor spune NU avortului FARA MOTIV! Unii s-au trezit deja si au inceput sa refuze...
  • -1 (1 vot)    
    Cauza, nu efectul (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:01)

    bedexe [anonim]

    Iar se discuta pe tema efectului (sarcina nedorita) in loc de cauza (sex neprotejat).

    Avortul e discutabil (drepturile femeii, ale copilului, moralitate, religie etc).

    Daca nu vrei sa ramai insarcinata, nu faci sex neprotejat.
  • +1 (1 vot)    
    parerea mea (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:43)

    Me - femeie [anonim]

    Vad ca prea multi barbati comenteaza subiectul, si mult prea putine femei, cand de fapt ele sunt in discutie, corpul lor!
    1. Sunt de acord cu avortul, atata timp cat nu devine un sport.
    2. Cred in liberul albitru, in decizia femeii, si m-am saturat de motivatiile religioase si fundamentaliste care fac din femeie o roaba si o masina de facut copii etc.
    3. Sunt persoane care pur si simplu nu vor sa aiba copii, avand motivatiile lor. E dreptul lor!

    Cam atat.
  • -1 (3 voturi)    
    Dreptul de a ucide (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:02)

    George [anonim]

    Este ipocrita invocarea dreptului la libertate pentru o crima in esenta cu nimic diferita de uciderea unui copil nascut sau a carui alt om. Singura diferenta e ca in cazul asta cei ucisi nu pot reactiona si nu li se recunoaste nici un drept, nici macar cel la viata. E remarcabila de asemenea hulirea continua a bisericii cu idei luate de la aceiasi categorie de oameni cu cei care au facut ZECI DE MILIOANE de crime in ultimele cateva secole de ateism militant, avand ca incununare revolutia comunista. Sau cea nazista, a carei filozofie oficiala era nihilismul lui Nietzche. Toate astea s-au produs mult mai de curand si au avut anvergura unui volum de crime nemaintalnit in istorie in numele unei singure idei. In privinta lor.... tacere deplina, ca nu e "politically correct" sa vorbesti depre crimele celor care prigonesc biserica. Poate le vrem repetate?
  • -2 (2 voturi)    
    comentariu (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:18)

    comentator [anonim]

    "cel nebun zice in inima lui : nu este Dumnezeu". cat despre obama si parerea lui , e un criminal
    • 0 (0 voturi)    
      Ceausescu nu a fost criminal (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:49)

      mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui comentator

      Ceausescu era impotriva avortului.... dar parerile lui nu erau crimineale?
      • +1 (1 vot)    
        Ce ai inteles si tu,bai 1982 (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 8:55)

        Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

        Ceausescu vroia o natie de 100 de milioane. A scos in afara legii mijloacele de contraceptie. Astazi ele nu sunt in afara legii si costa mai putin decat o bere, asa ca poti sa ne scutesti de logica asta de milioane cu Ceausescu si avortul.
  • 0 (4 voturi)    
    dreptul la viata (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:20)

    mircea [anonim]

    Plecand de la ideea ca fiinta umana ia nastere inca din momentul samislirii, deci devine o persoana din toate punctele de vedere fiind asemenea unui individ care are, sa zicem, 18 ani, sa luam in calcul urmatorul scenariu : Liviu este un bebe in luna a 2-a, dar are capacitatea de a intelege ce se decide pentru el. Intr-o buna zi aude o discutie de genul : nu cred ca va avea nici un viitor, viata e grea si nu ne putem descurca, colac peste pupaza mai e si bastard. Eu zic sa-l omoram pt ca am (avem) drept de a decide. Cum ai reactiona Liviule ? Care e vina ta ca te vei naste intr-o situatie nefavorabila, economic vorbind. Care e vina ta ca esti produsul unui viol ? Acest scenariu trebuie luat in calcul din punctul de vedere al omului ce nu crede in Dumnezeu, dar care are cateva franturi de morala.
    Din comentarile anterioare am tras concluzia ca fiinta umana este privita numai din punct de vedere biologic : un animal care se naste traieste si moare si asupra caruia avem drept de a decide de traieste ori ba. Nu folosesc cuvantul PERSOANA, caci persoana nu este doar animalul biologic , ci si parte din suflarea divina. Trebuie luata in considerare si ideea care sta la baza oricarei religi, mai ales a crestinismului, si anume cea a invierii si a vietii de dupa moarte, caci plecand de la aceasta idee se masoara valoarea persoanei umane. Daca Dumnezeu nu exista putem sa facem orice dorim, chiar ideea de morala devine absurda. Voi iesiti in strada daca se ia vreo decizie fara sa fti consultati (vezi taxa auto), dar daca se decide , fara sa puteti face ceva, ca maine o sa fiti in fata plutonului. NU AVORTULUI.
  • 0 (2 voturi)    
    Si viceversa (Vineri, 23 ianuarie 2009, 18:04)

    Catalin I. [anonim]

    Si pruncii nenascuti au dreptul de a se naste !
    • -1 (1 vot)    
      serios? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 21:19)

      mitzishor [utilizator] i-a raspuns lui Catalin I.

      Tu ai adopta un copil lepadat intr-o punga pe strada? Sau ai astepta sa-l creasca statul? Sau poate biserica, nu, ca ea zice ca e un pacat avortul? In perioada cand avortul este permis nu e vorba despre un copil, inca, ci despre un amestec de celule. A, si am uitat, cum e cu fetita de 11 ani care a fost violata de unchi?
      • +1 (1 vot)    
        raspuns (Duminică, 25 ianuarie 2009, 16:12)

        Catalin I. [utilizator] i-a raspuns lui mitzishor

        E vorba si de responsabilitate aici:ti-a placut sa il concepi,atunci ai grija de el !Si nu lua in derizoriu embrionul-fiinta plina de viata, ce are suflet.Acesta nu e un simplu "amestec de celule".Pe de alta parte nu generaliza niste cazuri particulare-violurile.
  • +1 (1 vot)    
    si totusi asta e problema? (Duminică, 25 ianuarie 2009, 0:36)

    alexandra [anonim]

    ...am citit cea mai mare parte din mesajele domniilor voastre.intr-adevar sunt de spus multe aici despre avort , despre viata si moarte, despre Dumnezeu...pana una alta daca polemizam pe subiect nu se va termina niciodata.:) rezumand - vorbim despre altii, despre obama ,despre catolici despre ortodocsi ,despre atei ,despre copii nostri sau ai altcuiva dar noi ,cu noi personal cum ramane.indiferent ca avortul se va legaliza, este legalizat sau nu -tot se va face.atata vreme cat suntem oameni suntem liberi si actionam in libertatea propriei constiinte asa ca ...dar-de ce sa nu ne preocupam mai degrab de noi insine? .daca este libertate in a concepe, de ce sa nu fie libertate si in a ucide?!...intrebarea este "cine?" are dreptul la viata si moarte ?!....sa fim liberi in toate deciziile pe care le luam , sa fim in cunostinta de cauza :) si sa ne asumam consecintele....multa pace intre noi toti si dorinta de desavarsire:)!