Obama: SUA vor cauta sa faca pace intre Israel si palestinieni

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2009, 7:17 Actualitate | Internaţional


Presedintele Statelor Unite, Barack Obama, a afirmat ca tara sa doreste sa faca pace intre israelieni si palestinieni, transmite CNN. Liderul de la Casa Alba a solicitat guvernului de la Ierusalim sa deschida punctele de frontiera cu Fasia Gaza si a cerut organizatiei Hamas sa opreasca tirurile de rachete spre Israel.

Obama a indemnat Israelul sa permita accesul ajutoarelor umanitare pe teritoriul palestinian. "Suntem alaturi de civilii palestinieni care au nevoie rapida de alimente, apa potabila si ajutor medical de baza", a afirmat presedintele SUA.

Punctele de trecere a frontierei trebuie deschise dupa realizarea unei "monitorizari atente", a precizat Obama.

Barack Obama a afirmat, totodata, ca liderii Hamas trebuie "sa puna capat" atacurilor cu rachete spre Israel. Guvernul israelian a sustinut ca operatiunile militare pe care le-a declansat, in decembrie, in Fasia Gaza au fost determinate de atacurile cu rachete si mortiere pe care militantii palestinieni le-au declansat impotriva Israelului in ultimii ani.

Presedintele american a anuntat ca il va trimite pe fostul senator George Mitchell in regiune "cat mai curand posibil". Mitchell a fost numit joi de Obama in functia de trimis special pentru Orientul Mijlociu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















731 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    mda, mult noroc cu asta (Vineri, 23 ianuarie 2009, 9:30)

    cristi [anonim]

    Conflictul tine de cat timp? 61 de ani?
    Il respect pe Obama si sunt sigur ca va fi peste Bush, dar sa fim seriosi, mai usor merge pe apa decat sa faca pace acolo.
  • -1 (3 voturi)    
    foarte simplu (Vineri, 23 ianuarie 2009, 9:31)

    MirceaA [anonim]

    daca Israelul n-ar mai fi pupat de SUA, s-ar linisti singur.
  • +1 (5 voturi)    
    cam imposibil (Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:47)

    xxx [anonim]

    tot incearca de vro 15 ani, toate negocierile sa lovesc de zidul colonistilor evrei si refugiatilor palistinieni. si e cam greu sa obligi pe evrei sa cedeze la coloni din moment ce elita americana este formata din evrei.
    • 0 (2 voturi)    
      elita americana este formata din evrei (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:44)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui xxx

      Desteapta afirmatie. Ce vrea autorul articolului sa zica si ce aberatii se pot scrie. O fi si Obama evreu. Rasismul se mare ca e boala incurabila.
  • +1 (3 voturi)    
    ar fi o minune (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:27)

    alin [anonim]

    f buna intentia noului presedinte, insa sa nu fie de fatada cum a fost pe vremea lui clinton......pace oficial......si de fapt nimic in interior, poate o incetinire
  • +1 (1 vot)    
    naivitati americana (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:10)

    dorinteodor [anonim]

    hamas are ca obiectiv distrugerea statului israel. atita timp cit obiectivul ramine, orice discutie sau acord sint egale cu zero....cam ce-si inchipuie obama?
    • 0 (0 voturi)    
      obiectiv (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 1:18)

      just [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      si Israel are ca obiectiv exterminarea palestinienilor, multe partide extremiste din Israel nu doresc pacea....
  • 0 (0 voturi)