Gaddafi ii cere lui Obama sa stea de vorba cu Osama ben Laden

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 22 ianuarie 2009, 18:38 Actualitate | Internaţional


Muammar Gaddafi
Foto: AGERPRES
Liderul libian, Muammar Gaddafi, i-a cerut presedintelui american Barack Obama sa "ii dea o sansa lui Osama ben Laden", afirmand ca liderul terorist "cauta dialogul", potrivit ABCNews. Totodata, Gaddafi a cerut ca israelienii si palestinienii sa creeze un singur stat, care sa fie denumit "Isratine".

"Terorismul este un pitic nu un gigant. Osama ben Laden este o persoana careia poate sa-i fie data o sansa pentru a se schimba", a spus Gaddafi.

Presedintele de la Tripoli a facut aceste declaratii in tmpul unei videoconferinte cu studentii de la Universitatea Georgeteown, din capitala americana.

Gaddafi a afirmat ca SUA trebuie sa-si revizuiasca atitudinea fata de ben Laden, care este acuzat ca a organizat atentatele de la 11 septembrie 2001.

Liderul libian nu a precizat daca a avut vreun contact cu ben Laden si nici daca intentioneaza sa fie intermediar al discutiilor dintre Obama si seful Al Qaeda. "Poate putem sa avem un dialog cu el si sa aflam care a fost motivul pentru care a actionat asa", a spus Gaddafi.

Gaddafi a laudat "semnalele pozitive" date pana in acest moment de noua Administratie americana, incluzand decizia lui Obama de a inchide inchisoarea de la Guantanamo Bay intr-un an de zile.

Totodata, Gaddafi a cerut ca israelienii si palestinienii sa creeze un singur stat, care sa fie denumit "Isratine".

"Daca vrei sa pastrezi evreii ca pe un grup etnic, Palestina nu este locul potrivit. Orientul Mijlociu este un ocean de arabi. Duceti-i in Hawaii, Alaska sau pe o insula din Pacific", a declarat Gaddafi, citat de Novinite. "Acolo, ei pot trai in liniste", a adaugat liderul libian.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2229 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Hm! (Joi, 22 ianuarie 2009, 19:36)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Cam prea tarziu,Mr Gaddafi.N-am fost eu niciodata pana acum avocatul Israelului,dar solutia dvs e aberanta si nedreapta.Conform logicii extremistilor islamici,daca Israelul e un pumnal european infipt in inima Islamului atunci si Turcia e un pumnal est-caspian infipt in inima Crestinismului (Asia Mica era literalmente zona cea mai crestinata din lume pana in secolul 11,cand,dupa batalia de la Manzikert din 1071,turcii selgiucizi originari din Turkmenistan au anexat Anatolia de la imperiul bizantin).Ce-ar trebui facut pentru a se face o dreptate istorica absoluta,sa se desfiinteze si statul turc???Nu se mai pot schimba aceste reasezari istorice,ar fi nu doar imposibil ci si cumplit de nedrept.Poate ca marea majoritate a israelienilor nici n-au legatura cu Iudeea antica (am argumentat recent ca evreii ashkenazi sunt de origine hunica,ei sunt khazari din nordul Marii Negre),dar putinii evrei sefarazi care au supravietuit din antichitate pana astazi au tot dreptul sa locuiasca pe pamantul stramosesc al Palestinei.Ashkenazii n-or fi ei iudei din punct de vedere genetic si istoric,dar in illo tempore sefarazii i-au cooptat si i-au asimilat,asa ca acum avem o NATIUNE israeliana,adica o VOINTA de entitate nationala,ceea ce e foarte mare lucru.Cel mai corect ar fi ca statul Israel sa-si retraga armata din West Bank (Cisiordania) si sa permita crearea Republicii Palestina; eu unul sunt convins ca pana la urma asa se va proceda,pentru o coabitare pasnica israeliano-palestiniana aceasta e solutia optima din orice unghi ai analiza-o...
    • +4 (6 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 22 ianuarie 2009, 20:48)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      Sa nu sarim peste cal cu "toleranta" si dorinta de pace.

      Osama B.L. este un criminal odios. Orice discutie cu el nu ar face decat sa ii legitimeze crimele:

      "-A omorat cateva mii de civili nevinovati, dar omul are si scuze: a fost foarte nervos."

      Osama B.L. este bun intr-o singura ipostura: mort.
      • -1 (1 vot)    
        visezi (Vineri, 23 ianuarie 2009, 9:55)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        o'sama a fost omul sua, ca si saddam, ca si altii... pana cand le-a intors spatele... ce s-a intamplat mai departe am vazut pe cnn.

        as vrea sa ne gandim la oamenii astia facand abstractie de ce vedem la tv si auzim la radio.

        din pacate nu avem informatii despre ei din alte surse deci inghitim gogosile prezentate la stiri.
  • +1 (7 voturi)    
    Mai bine Nastratina decat Isratina ! (Joi, 22 ianuarie 2009, 19:40)

    Eneas [anonim]

    bietul popor al Libiei ! Cu ce e el vinovat daca o panarama a pus jugul pe el si l-a imbecilizat ? Castro , Gaddafi , Mugabe -tot atatea blesteme pe capul umanitatii
    • -1 (3 voturi)    
      hehehe (Vineri, 23 ianuarie 2009, 2:09)

      adita [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      bin laden s-a dus de mult tataieee!!!l-au omorat CIA , ei l-au instruit ei i-au lua gatleju!!!
  • +2 (6 voturi)    
    basti.... (Joi, 22 ianuarie 2009, 19:44)

    LUPUTEHNO [anonim]

    alo mujahedinos gadafi....ramai tu acolo in cortul tau....si pastraza ti ideile tale ptr triburile tale de beduini...ce sa vorbeasca ei???sa si vorbeasca despre miile de morti din WTC....????
  • +4 (6 voturi)    
    "Un ocean de arabi" (Joi, 22 ianuarie 2009, 19:46)

    Tiganul de la oaza [anonim]

    Aceste cuvinte ale lui Gaddafi sunt chintesenta rasismului si urii care polueaza societatea araba si o impiedica sa evolueze de la feudalismul islamic!!
    Deci, "aici suntem intre arabi, carati-va dreaku"!

    Oare am putea aplica formula dictatorului libian la arabi/musulmani din Europa? "Europa nu e potrivita pt. arabi/musulmani. Europa e un ocean de crestini/albi/europeni. Puneti-i sa emigreze in Yemen, in Golf, in Oman. Acolo ei pot trai in liniste."

    Ar fi fost mult mai interesant si util daca "liderul revolutiei libiene" citea ultimul raport UNESCO, publicat pe 20 ianuarie anul asta, in care se arata ca 40% din populatia araba de peste 15 ani e..analfabeta. Cifre oficial transmise de statele arabe. Dar de fapt ce zic eu, e o utopie, dictatorilor arabi le convine perfect sa domneasca peste o adunatura de analfabeti, ii pot manipula cum vor.

    In rest, excelenta ideea intalnirii, as plati sa am un poster cu dictatorul Gaddafi imbracat traditional, intre teroristul bin Laden si mulatrul de la Casa Alba. Efect anti-american garantat:))
  • -2 (4 voturi)    
    pai poa sa vorbeasca cu osarma (Joi, 22 ianuarie 2009, 20:07)

    smen [anonim]

    oricand vrea de ce credeti ca marele CIA nu-l gaseste deaorece el este chiar in SUA probabil prin vreo locatie a CIA de unde inregistreaza cateodata niste casete audio
    • +1 (1 vot)    
      tare.. (Joi, 22 ianuarie 2009, 23:43)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui smen

      dus cu pluta esti... da' nu era vorba de hamburgeri si obezi drogati pe aici, asa ca pierzi timpu' pe aici...
  • 0 (0 voturi)    
    In NY Times apare o cu totul alta fatza a lui Qadd (Joi, 22 ianuarie 2009, 21:58)

    fLoreign [utilizator]

    Nu inteleg acest articol, el este intr-o flagranta contradictie cu articolul de opinie semnat de Qaddafi aparut in New York Times:
    http://www.nytimes.com/2009/01/22/opinion/22qaddafi.html
  • 0 (2 voturi)    
    Hoooo, hooo, Pintea mai... (Joi, 22 ianuarie 2009, 23:29)

    Axul [anonim]

    Israelul european? De cand statele europene sunt teocratice?
    O natiune israeliana? Tu sau nu stii ce e aia natiune, sau postezi ca asta ti-e serviciul.
    Pacea in Israel nu ne garanteaza scaderea rapacitatii evreilor, asa ca trebuie sa gasesti o solutie "mai optima".
    Acum hai, da-mi minusuri!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-ti dau minus,de ce sa-ti dau? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 0:02)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Axul

      Vaticanul e un stat european teocratic.Cat despre solutii care sa "garanteze scaderea rapacitatii evreilor",e o vorba,"cui pe cui se scoate!".Adica,fii tu mai rapace decat ei pe spinarea lor,daca te tine cureaua.Eu unul sunt haiduc,"boierii" pe care-i jefuiesc spun despre mine ca sunt rapace dar eu sunt doar altruist,dau banii la oamenii saraci si la ghertzoii care ma aburesc ocazional ca sunt oameni saraci.Defectul meu,sunt prea bun,frate! Prima oara,prin liceu,cand mi-a zis cineva "altruist" am crezut ca ma injura,nu stiam ce inseamna cuvantul!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Asa, pentru cunostintele tale generale.... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 8:36)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Axul

      Are el Isrelul alte pacate dar stat teocratic nu este. Ar fi bine sa cauti intr-un dictionar semnificatia cuvintelor care nu le stii si sa nu le utilizezi dupa ureche. Israelul este o democratie de tip european, cu multipartidism, parlament liber ales si libertate religioasa. Pana acum catva timp chiar si primul ministru era ales prin vot popular. Nu in Israel ci in unele state arabe poti fi biciuit dace te inchini in public de exemplu.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este o idee rea. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:55)

    AlinN [anonim]

    Pana la urma si Osama Ben Laden este tot un fel de soldat, chiar daca nu cel mai moral dintre soldati. Asadar, daca dialogul ar duce la eliminarea amenintarile teroriste de pe glob, daca macar ar fi acceptat ca adversar, de ce nu?
  • -1 (1 vot)    
    WTC (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:19)

    spionul [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=M4YsLnIFEr4&feature=related uitativa la asta si sa spuna careva daca a fost doar Bin Laden
  • +1 (1 vot)    
    genial (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:29)

    kronk [anonim]

    Ideea este geniala.Si suna bine:Obama si Osama.Se vor rezolva toate problemele cu trupa asta.Bravo Gadaffi.