Speech-ul lui Obama s-a nascut la Starbucks

de Anne Marie Blajan     HotNews.ro
Joi, 22 ianuarie 2009, 9:25 Actualitate | Internaţional


Unde altundeva se putea "naste" daca nu la Starbucks, cand autorul este un tip de 27 de ani care functioneaza pe cofeina de cand l-a intalnit pe Obama, scrie Anne Marie Blajan pe blogul sau.

Am citit speech-ul lui Obama si nu am putut sa nu ma gandesc la cel care l-a scris si la povestea acestui tip de 27 de ani care a devenit cel mai tanar sef al echipei care scrie discursurile presedintelui SUA din istorie.

Jon Favreau se numeste el. Cunoscutii lui Obama spun ca ii citeste gandurile - Favreau poarta mereu la el autobiografia presedintelui, Dreams From My Father -, ca ii cunoaste intonatia si ca scrie discursurile exact pe stilul oratoric al presedintelui american. Si tocmai de aceea, Obama are incredere deplina in el, lucru mai putin obisnuit, dupa cum spun aceiasi cunoscuti, mai ales ca Obama insusi are talent oratoric. Insa s-a lasat cu totul pe mana acestui tanar.

Favreau a fost descoperit de noul presedinte accidental, in 2002, cand se pregatea sa isi rosteasca discursul la conventia democratilor. In culise - tanarul era atunci in echipa care scria discusurile lui John Kerry -, Obama isi repeta discursul, iar Favreau l-a auzit si l-a intrerupt pentru a-i face cateva sugestii. Din acel moment, cei doi au fost practic nedespartiti. Favreau este cel care a inventat dictonul "Yes We Can".

In ultimul an si jumatate, "pustiul" a trait cu cafea si Red Bull, dar rezultatele muncii au fost uneori decisive in mersul campaniei. Discursul scris de el si rostit de Obama in Iowa este considerat ca fiind decisiv pentru mersul mai departe al campaniei. Pentru alegeri a scris doua discursuri, unul pentru victorie, altul pentru infrangere. A fost nevoie sa fie rostit primul, iar Favreau i-a scris unui prieten imediat dupa anuntarea rezultatelor: "Dude, we won. Oh my God!".

Pentru ziua inaugurarii, s-a apucat de discurs in noiembrie, iar prima schita a fost scrisa intr-o cafenea Starbucks din Washington. Se spune ca acolo si-a stabilit resedinta in aceasta perioada. De atunci, de la acea prima schita, discursul s-a plimbat intre cei doi de vreo patru sau cinci ori, asta dupa ce Obama si Favreau au stat de vorba vreo ora inainte de a se apuca de lucru pentru ca presedintele sa isi prezinte viziunea.

Tanarul a avut o intreaga echipa de asistenti care l-au ajutat si care au fost gata oricand sa ii aduca discursurile anterioare ale presedintilor americani, sa discute cu istorici si cu alti scriitori de discursuri, totul ca rezultatul final sa fie perfect. Am ascultat discursul si mi-a placut. Oricum, Obama face totul din tonalitate, vorbeste ca un pastor, cu foarte mare elocinta. Continutul nu il comentez, mi-am propus sa nu o fac, sa nu cad in banal.

Mie mi-a placut insa povestea pustiului. Trebuie sa recunoastem ca pe langa toti cei din Washington, care vor fi in jurul presedintelui, tanarul de 27 de ani e chiar un pusti. Si, in ciuda talentului sau incontestabil, uneori chiar se comporta ca un pusti. Dovada cel mai jenant moment din viata lui publica, cand o fotografie cu el un pic cherchelit punand mana pe sanul lui Hilary Clinton, intr-o versiune de carton, a fost postata pe internet. Baiatul si-a cerut scuze, ulterior.

Jon Favreau a spus ca, dupa job-ul de la Casa Alba, paraseste politica. E si normal, ce si-ar putea dori mai mult in acest domeniu, daca la 27 de ani are un birou in West Wing si este seful scriitorilor de discursuri ai presedintelui american?

Citeste si comenteaza pe blogul lui Anne Marie Blajan








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4122 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    tare de tot (Joi, 22 ianuarie 2009, 9:41)

    iul [anonim]

    tare pustiul, tare informatia, tare articolul
  • 0 (0 voturi)    
    Corectare (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:13)

    Daniel Schneider [anonim]

    Dar totusi, as zice ca dictonul ala e de fapt sintagma sin nu e inventat, e conceput! Nu vorbim nici de reinventarea rotii si din de invetarea gaurii din macaroana!
  • 0 (0 voturi)    
    Asa articole ar trebui publicate mai mult... (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:20)

    iFort [anonim]

    trebuie educata gandirea pozitiva pe fapte concrete, iar articolele despre succes sunt minunate in acest sens.
    Bv autorului!
  • +1 (1 vot)    
    AMERICANII IL AU PE JON .NOI? (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:30)

    GOTESMAN RUBIN [anonim]

    am ramas surprins sa citesc precum ca peste ocean un tanar de 27de ani ia scris speech-ul presedintelui american obama. poate vom gasi si noi un tanar la fel de talentat care sa-i insufle viitorului presedinte al romaniei sau aceluias presedinte cele mai bune idei pentru ca cetatenii acestei tari sa oduca mai bine.
    • +1 (1 vot)    
      idei (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:43)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui GOTESMAN RUBIN

      Tipul doar ii scrie discursurile, nu-i da si ideile, sper...
      • 0 (0 voturi)    
        Altii sunt cu ideile (Joi, 22 ianuarie 2009, 11:15)

        Paul [anonim] i-a raspuns lui kinn

        Cel care scrie discursul nu are si ideile. Ele vin de la zecile de consilieri pe toate problemele pe care le are presedintele. La un moment dat stai si te intrebi ce apartine presedintelui in afara vocii care rosteste acele cuvinte?
  • +1 (1 vot)    
    avem si noi (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:51)

    iul [anonim]

    Tineri talentati avem. Dar politica noastra e mult mai murdara decat a lor. In plus, la noi probabil inca nu e nevoie de inteligenta in politica. Se poate cu rezolva cu bani si obraz gros.
  • 0 (0 voturi)    
    Da avem si noi (Joi, 22 ianuarie 2009, 11:31)

    so [utilizator]

    Oameni care muncesc de rup... gura targului.

    Mica diferenta e ca ai nostri (ca brazii) muncesc in carciumi nu in cafenele. Vezi discutii vis avis de formare guverne si multe altele .... in Golden Spritz hehehe
  • 0 (0 voturi)    
    sursa (Joi, 22 ianuarie 2009, 11:42)

    ff [anonim]

    asta e sursa. In mare parte articolule o traducere doar si ar fi fost corect sa fie precizat acest lucru. http://www.guardian.co.uk/world/2009/jan/20/barack-obama-inauguration-us-speech
    • 0 (0 voturi)    
      nu e nou... (Joi, 22 ianuarie 2009, 12:19)

      valentin [anonim] i-a raspuns lui ff

      Despre Favreau se scria inca din toamna ca este autorul discursurilor si al faimosului Yes We Can. Fireste, asta nu stirbeste cu nimic calitatile de orator ale lui Obama - dar nici talentul gazetaresc al autoarei blogului.
  • 0 (2 voturi)    
    obsesia americanilor pentru politica (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:47)

    dudu [anonim]

    mare smecherie.
    ma enerveaza pustii astia teribilisti care se drogheaza cu cofeina si red bull, scriu niste bull shituri si de acum sunt mari genii!
  • -1 (1 vot)    
    Minte-ma, dar minte-ma frumos! (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:48)

    Ducu [anonim]

    Ne place cumva sa fim "facuti din vorbe"?
  • 0 (2 voturi)    
    ca la carte (Joi, 22 ianuarie 2009, 15:32)

    Tazara [utilizator]

    Intr-adevar, discursul lui Obama a fost facut ca la carte. Ce-i drept si felul cum a fost interpretat, intonatia folosita, l-a facut sa fie aproape de perfectiune. Nu cred ca ar fi avut acelasi efect daca presedintele ar fi fost alb. Se vede astfel cum cuvintele potrivite spuse de omul potrivit au un efect extraordinar de puternic asupra oamenilor.
  • 0 (0 voturi)    
    american dream (Joi, 22 ianuarie 2009, 16:12)

    gogu; [anonim]

    inca o dovada ca povestile frumoase se mai pot intampla si in zilele noastre, chiar daca e plina criza.
    p.s.norrmal se intampla ca e America. dar daca era Romania, se mai putea intampla? Intreb doar.......
  • 0 (0 voturi)    
    Ce e aia Starbucks? (Joi, 22 ianuarie 2009, 17:28)

    Axul [anonim]

    Ma scuzati, chiar nu stiu ce institutie este Starbucks si poate nu sunt singurul.
    • -1 (1 vot)    
      Starbucks (Joi, 22 ianuarie 2009, 19:38)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Axul

      O retea de cafenele celebre in toata America si nu numai. Interesant ca Starbucks are actionariat evreiesc si doneaza bani in fiecare an statului israel....fara nici o legatura cu articolul...don't get me wrong
    • 0 (0 voturi)