UPDATE Israelul admite ca a folosit munitie cu fosfor alb in Gaza.

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:31 Actualitate | Internaţional


Oficialii armatei israeliene admit cu greu ca au folosit arme interzise cu fosfor alb in ultima ofensiva din Gaza, negand insa ca ar fi incalcat vreun acord international. Un purtator de cuvant al armatei a declarat marti ca folosirea fosforului alb "a fost legala, conform legislatiei internationale", anunta AFP.

"Toate munitiile pe care le-am folosit au fost legale, precum a armatelor franceza, americana sau britanica. Am folosit munitie conform legii internationale. Hamas a comis crime de razboi punand civili in linia intai. Daca Hamas alege sa puna tabere de antrenament, centre de comanda in mijlocul populatiei civile... normal ca pune in pericol viata civililor. Hamas este responsabila pentru pierderea de vieti din randul civililor", a spus Avital Leibovich.

Agent chimic deosebit de toxic, in contact cu pielea, fosforul alb provoaca arsuri care ajung pana la os, arzand atat timp cat se afla in contact cu oxigenul. Armele cu fosfor alb au fost interzise pentru folosirea impotriva civililor prin Tratatul de la Geneva din 1980. Israelul a admis ca le-a folosit "numai" pentru "a deruta inamicul", prin producerea unui fum dens: "obuzele pentru ecranarea cu fum sunt legale. Este cea mai nonletala arma pe care o folosim", a declarat si general-maiorul Amir Eshel, seful planificarii strategice a armatei. O bresa in prevederile Tratatului, aceasta utilizare a fosforului alb a dus in cazul de fata la abuzuri grave, Israelul riscand un val de actiuni in justitie pentru crime de razboi din partea organizatiilor palestiniene.

Mai mult, surse citate de ziarul israelian Ma'ariv au anuntat ca "Fortele de aparare israeliene au admis in discutii private folosirea de munitie cu fosfor alb".

Sediul agentiei ONU pentru refugiatii palestinieni din Gaza, UNWRA, a fost atacat joi chiar cu bombe cu fosfor alb. "Este socant si alarmant", a declarat secretarul general al ONU, Ban Ki-Moon, condamnand folosirea excesiva a fortei. El cere ca cei care au atacat obiective civile si sediul agentiei ONU sa fie trasi la raspundere. "Este un atac revoltator si total inaccepatabil la adresa Natiunilor Unite", a subliniat el.

Identitatea sefilor de unitati israeliene angajati in ofensiva nu va fi dezvaluita, de teama proceselor

Numele si fotografiile ofiterilor comandati au fost trecute sub anonimat de armata israeliana, de teama ca acestia ar putea fi chemati in judecata pentru crime de razboi, anunta AFP.

Opt organizatii israeliene pentru apararea drepturilor omului i-au solicitat procurorului general al statului deschiderea unei anchete privind comportamentul armatei in Fasia Gaza, "ca urmare a pierderilor nenumarate in randurile populatiei civile".

Conform serviciilor de urgenta din Gaza, peste 1300 de palestinieni, din care 65% civili, respectiv peste 400 copii, au fost ucisi si peste 5000 au fost raniti in cursul operatiunii "Plumb intarit". Lansata la 27 decembrie 2008, ofensiva s-a incheiat la 18 ianuarie, dupa anuntarea separata a incetarii focului de partile implicate in conflict.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2545 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Lege (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:40)

    gigi [anonim]

    Toti suntem egali in fata legii, doar ca unii sunt mai egali decat altii.
    Q.E.D.
    • 0 (0 voturi)    
      egalitate (Joi, 22 ianuarie 2009, 16:06)

      melikson [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Normal, ca tirurile cu rachete artizanale si detonarea sinuscigasa sunt conforme cu legislatia internationala. Esti civilizat cat esti si la un moment dat te saturi si folosesti mijloace artizanale, out-of-low. Da' de ochi pentru ochi nu ati auzit? ca asta e legea la Arabia!
  • +6 (12 voturi)    
    Secretul lui Polichinelle (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:41)

    vio [anonim]

    I-auzi!
    Unde sunt forumistii pro-isrealieni care nu voiau sa accepte in ruptul capului asa "grozavie"? Ca doar Isrelul lupta corect, nu ca "teroristii"! Israelul nu omoara civili, doar teroristi.

    Unde sunt forumistii pro-israelienii care te etichetau direct drept "terorist" sau "hamasist" daca iti permiteai sa comentezi negativ astfel de fapte ale IDF?
    • +1 (9 voturi)    
      Bombe fumigene cu fosfor (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:40)

      Hamastan [anonim] i-a raspuns lui vio

      Probabil multi dintre voi ati vazut la tv cum in timpul noptii sau chiar ziua explodau ciudat niste proiectile, la cateva zeci de metri deasupra solului, apoi din nodul de foc principal plecau mai multe traiectorii de fum direct spre sol.

      Aceste asa zise "bombe cu fosfor alb" de fapt sunt utilizate la a crea rapid o perdea de fum foarte densa.
      Au fost folosite mai ales de comandourile de parasutisti.

      Tsahal a folosit tactici noi care au surprins Hamas la fiecare etapa a operatiunii "Plumb Intarit": manechine-robot imbracate cu uniforme israeliene (asa au fost ucisi zeci de hamasisti pe plaje in Gaza); bombe fumigene de tip nou care au permis debarcarea unor forte speciale din elicoptere direct pe cladiri din Gaza; infiltrarea printre islamisti a unor comandouri imbracate ca militzienii Hamas si care vorbeau araba perfect.

      Asa se explica cum de in ciuda pregatirilor intense, inarmarii si faptului ca "erau la ei acasa", cei din hamas n-au reusit sa ucida direct decat 5 militari israelieni !

      Conventia de la Geneva nu are prevederi legate de astfel de munitie fumigena.
      De asemenea exista o mare lacuna a Conventiei de la Geneva (un articol din capitolul 4 mi se pare) care spune ca "orice locatie civila folosita in scopuri militare devine o tinta militara legitima".

      E de ajuns ca un tragator islamist sa foloseasca o casa si in acel moment aviatia israeliana are dreptul legal, potrivit Conventiei de la Geneva, sa distruga acea casa transformata in post de tir militar inamic !

      Cat despre faimoasele "rani bizare" despre care unul din cei 2 medici norvegieni prezenti credeau ca sunt provocate de fosfor alb, magazinul militar Jane's Defense sustine ca e vorba de munitii ultra-moderne care nu se bazeaza pe fosfor ci pe nano-particule de aliaje metalice. E vorba de munitia numita cu acronimul DIME in engleza.
      • -3 (11 voturi)    
        sula si prefectura (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:12)

        polichinelle [anonim] i-a raspuns lui Hamastan

        Totusi, ce legatura are lungul tau post cu ce se prezinta in articol?
        In afara de faptul ca reusesti sa nu spui nimic despre subiect:: - "Israelul admite ca a folosit munitie cu fosfor alb in Gaza. - "

        E greu serviciul??
      • -1 (9 voturi)    
        Hai pa (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:47)

        Gelu [anonim] i-a raspuns lui Hamastan

        E greu sa faci propaganda sionista cand nu ai cu ce, scuteste-ne shlomo de sfaturile tale ca stim si noi sa gandim si nu suntem asa de prosti cum cred sionistii criminali. O crima de razboi este o crima de razboi indiferent cum o ambalezi. Poate poti sa ne spui de ce a distrus armata sionista ferme si plantatii de maslini in Gaza, 80% din instalatia electrica si au scos din uz o parte din puturile de aprovizionare cu apa. La naiba pana acuma credeam ca esti doar in solda republicanilor criminali, vad ca esti si in cea a sionistilor. Camufleaza-te mai bine :)))
        • -3 (9 voturi)    
          vraja marii.. (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:26)

          no hai :D [anonim] i-a raspuns lui Gelu

          (catre polichinelle si Gelu, oameni onesti cu mintea neteda)
          Bai meseriasilor, inafara de faptul ca sunteti antisemiti n-am inteles mare lucru. Faze de genu ca au tras, ca n-au tras, ca uite link-ul pe net acolo care explica tot si alte gogosi, care ati fost direct acolo si ati vazut cu ochii vostri? Eu credeam ca nici tv, nici radio si (cu atat mai mult) nici internetul nu sunt surse curate de informatie. Acu nu vreau sa va scuz, tot antisemiti sunteti, asta merge mana-n mana cu rasist, nazist, etc. hai pa intr-adevar.
          • +2 (10 voturi)    
            Propaganda si dezinformare (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 16:12)

            Gelu [anonim] i-a raspuns lui no hai :D

            Anti sionist, nu este acelasi lucru cu anti semit, chiar daca voi vreti sa para acelasi lucru. In cazul in care nu stiai mare parte dintre arabi sunt semiti. Cat despre dezinformarea sionista, hai joc de glezne. Faci parte din noua echipa de bloggeri platiti de Israel sa torpileze discutiile pe net? Asta au zis-o chiar ei cu gurita lor. Avand in vedere ca de data asta chiar au dat cu mucii in fasole( iubitii tai sionisti= criminali), va fi nevoie de un efort colectiv in controlul mediei, sa nu cumva sa critice bizonii politica maretului stat Israel. As putea sa-ti dau zeci de citate ale liderilor sionisti, in care instiga la crima, dar ce sens ar avea, nu puteti prosti pe toata lumea ca mai stim si noi istorie (adevarata, nu oficiala promovata de Israel si USA).
            Cand nu ai argumente, fii vag , vorbeste de terorism si de dreptul Israel la securitate si acuza-ti interlocutorii ca sunt antisemiti. Ha ha ha, bai pastaie, tehnica asta e brevetata de mosad pentru ca ori ce limbric sionist sa para uman cand e prins cu cioara vopsita.
            • -1 (7 voturi)    
              ha ha (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:17)

              razvan [anonim] i-a raspuns lui Gelu

              gelu...dupa nume imi dau seama cata istorie stii si dupa comentariul postat ...m-ai convins de-a dreptul...ce istorie stii tu gelule??? ce bine ar fi sa te trezesti vecin pe palier cu vreo 3 arabi...si sa ai si unii deasupra mhh ar fi superb...pun pariu ca peste ani vei fi imigrant in blocul tau...mai studiaza gelule istoria si nu istoria de la razboi incoace, gelule asa nume asa port...
          • -2 (8 voturi)    
            bun raspuns pentru niste distrusi (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 17:37)

            razvan [anonim] i-a raspuns lui no hai :D

            cum sunt gelu si plolini... nici nu pot sa-i rostesc numele...de cat e de inteligent...

            vioi cum reactionati bai ocupatilor la birou...daca va ataca cineva casa cu pietre...repetat ani de-a randul si poate cu putin noroc va mai omoara si ceva prin familie??? a chiparosilor?? interesantilor?? cum ati reactiona sunt tare curios??? a si mai si??? un copil va ataca in fiecare zi casa...va omoara sotia??? ce faceti??

            bravo israeel cinste pentru cum va pledati soarta printre niste scursuri ale omenirii cum e rasa araba...cine a trait si a vazut mai multe stie...cei care au macinat porumbul si sfecla inca mai cauta raspunsuri...

            bravo hamastan pentru un raspuns interesant si educativ.
            • +1 (7 voturi)    
              Nume greu de rosti.... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:07)

              polichinelle [anonim] i-a raspuns lui razvan

              Esti foarte inteligent atunci cand spui ca nu-mi poti rosti numele! De ce sa-l rostesti, nu mai bine sa-l scriii?! Bine, nici asta nu reusesti.

              In rest, tot ce ai scris tu are o legatura ”„„clara”” cu titlul acestui articol!
              Iar lauda adusa raspunsului interesant si educativ al lui Hamastan.....spune multe despre capacitatea ta de gandire.
            • +1 (3 voturi)    
              Scursuri ale omenirii cum e rasa araba? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:47)

              warchild [anonim] i-a raspuns lui razvan

              Asa a zis si Hitler catre nemti - trebuie sa scapam de scursuri ale omenirii cum sunt evreii! Ce pacat ca nu reusesti sa te auzi ce spui - cu alte cuvinte exista rase umane mai bune si rase umane mai proaste? asta incerci tu sa ne spui? ceva gen aperheid? Incep sa inteleg sintagma "poporul sfant"! Nu vrei sa dezvolti ideea? poate totusi incepi sa-ti dai seama ce vorbesti!
              • 0 (4 voturi)    
                culmea e ca nemtii chiar sunt rasa superioara (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 23:01)

                razvan [anonim] i-a raspuns lui warchild

                de aia sunt si admirati de o lume intreaga de aiai s-au si unit, de aiai toti le cumpara produsele si e cel mai mare exportator mondial la o populatie de 80 de mil( depaste china care are o populatie de 20 de ori mai mare sau USA cu sutele de milioane...toate astea spun ceva depsre o natie care isi vede de treaba si cum spunea si hitler ca sunt rasa superioara. Chiar sunt...
                Nu intelege ca sunt de acord cu ce a facut Hitler, nicidecum, dar sunt unii care sunt mai de admirat decat altii?
                Nu inteleg de ce lumea ii stimati pe arabi?? n-au muncit nimic s-au trezit cu niste rezerve date de dumnezeu sub picioare si castiga bani din asta... nu au miscat un deget pentru a gandi ceva...ce e asa de admirat? se bat intre ei de cand lumea si pamantul? sunt credinciosi? atunci ce-i cu haremul..cu executarile...cu taierile de capete?

                admirati-i pana in panzele albe...
          • -1 (3 voturi)    
            Hai ca-i strins-o... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:30)

            MANELISTU' BULANGIU [anonim] i-a raspuns lui no hai :D

            Ce antrenor de jmecheri te dai tu cu intrebari de genu "Ati fost acolo sa vedeti cu ochii vostrii?". Bai prietene, ca altfel nu-ti pot spune, daca te stringe dantura si nu vezi de aproape da tu o fuga pina acolo si daca-ti trece prin cap o idee, asa ca un APFSDS de Merkava de 120mm, n-ai grija ca raminem noi aici acasa si ti-om face noi de 6 saptamini... Noi in continuare ne informam din surse "necurate". Bine? Aaa, sa nu uit, aia 400 de copii palestinieni morti e bagata la harneala, nu? Stire data de o sursa necurata? Hai ca esti capat de linie, de nu ti-ar mai muri multi inainte...
        • -1 (7 voturi)    
          iti spun eu (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 17:43)

          razvan [anonim] i-a raspuns lui Gelu

          da au distrus pentru ca tot ce insemna gaza e construita de ei, f bine fac sa le distruga tot si sa-i lase sa-si construiasca singuri tot de a zero sa-i vedem pe vesnicii fumatori de pipa cum se descurca...he he e usor sa dai cu pietre in altul dupa ce ti-a construit strazi, scoilo, plantatii, totul pe munac buna..

          Daca nu stiai in israel nu exista stata degeaba, la 18 ani intri in armata 3 ani ca barbat, 2 ca femeie, urmezi studii si nu ce cacat faci la noi si muncesti tata.

          Romanul e bun de gura si de plavragit la altul mai ales ca il are peceausescu care jeg cum era i-a dat un jeg de apartament la bloc, sau etc...mocaaa...hei hei iata ca vien capitalismul...ce bine!!!
          • 0 (6 voturi)    
            Esti tare.... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:04)

            polichinelle [anonim] i-a raspuns lui razvan

            Asa e romanul, cum zici tu. Dar acum ce sa inteleg?
            1. Esti roman, deci esti si tu bun de gura si palavragiu, care stai intr-un jeg de apartament....
            .2. Nu esti asa, deci nu esti roman.
            Poate israelian? Totusi stii destul de bine limba romana!
            Iata o dilema

            N-am prea inteles chestia aia cu plantatii, dar te inteleg, trebuie sa scrii si tu ceva sa faci norma.
            • -2 (8 voturi)    
              diferenta (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:29)

              razvan [anonim] i-a raspuns lui polichinelle

              exista si romani care nu stau la bloc din fericire si care nu sunt incadrati in statndradul descris de mine, da imi place palavrageala, din fericire educatia si studiul mi-au permis sa vad mai departe de o discutie la colt de bloc si ma doare cand vad ca majoritatea si mult peste 50% nu are nimic in cap...cum poti fi de partea unei organizatii ca hamas nu intelg cum poate un om sa fie de partea lor?

              asta cred ca e o dilema ce ar trebui sa si-o puna cineva...

              ca un p.s. am fost in israel pentru revelion si mi-au trecut in bersheva 4 bombe in 2 zile deasupra capului...extraordinar sentiment mi l-as dori sa-l patiti si voi cei ce militati pentru dragutii de hamasi, niste iubitori de frumos de pace, oameni muncitori si dedicati total bunei vecinatati si iubirii vesnice
    • +3 (9 voturi)    
      chestii de imagine (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:45)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui vio

      tipii trageau cu proiectile marcatoare sau fumigene si sunt cat se poate de legale.
      Proiectilele nu erau pline cu pastile sau pasta de fosfor ci cu fasii de material imbibat cu fosfor.
      Daca ar fi fost munitie adevarata cu fosfor, atunci am fi vazut cateva mii de morti datorita otravirii.
      Fosforul se foloseste din greu la armele chimice - fosgen.
      Nu cred ca am vazut nici arderi severe cu amputari de membre si nici exterminari de cartiere.
      Un singur proiectil chimic "gazeaza" o suprafata enorma.
      Sunt doar proiectile de marcare cu fum pt acoperire sau reglaje de artilerie.
      Inclusiv Romania foloseste lumanari fumigene (2-5kg) si grenade fumigene la care fumul este facut de fosforul alb.
      • +3 (5 voturi)    
        in plus (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:07)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        cititi exact ce spun medicii si cei care au fost acolo:
        http://www.democracynow.org/2009/1/14/white_phosphorous_and_dense_inert_metal

        cred ca se poate incheia discutia asta.
  • +6 (12 voturi)    
    si ce (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:42)

    rsbl [utilizator]

    Reactia israelienilor este sfidatoare.
    Nu vreau sa iau apararea palestinienilor/hamas, insa atacul locatiilor ONU cu arme interzise de conventia de la Geneva, denota sfidarea Israelului si cred ca se vrea un mesaj pentru vecinii arabi: fiti atenti ca putem sa va facem ce vrem fara sa ne sanctioneze nimeni in final.
  • +5 (11 voturi)    
    Legal pe naiba (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:56)

    gigi [anonim]

    Asta e ca vorba aia cu ala care a murit de pneumonie: 'glontul rece, soldatul alerga...'
  • 0 (4 voturi)    
    impacare (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:56)

    un domn [anonim]

    nic cu unii dar nici cu altii nu imi e rusine.in 2009 cei care au atacat armat civilii in anii 60 daca i ar cere scuze pe altii..adica tabara adversa va ceda...emotional si asa..nu va mai fi nevoie de diplomatie si ajutoare umanitoare...ci o impacare care sa aaduca linistea in zona
  • +1 (7 voturi)    
    arme legale (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:17)

    roman [anonim]

    ARME LEGALE ! O monstruozitate a unor minti bolnave care pot clasifica armele in legale sau ilegale ! De parca una omoara si alta arma e sanatoasa ! O societate bolnava pacea e aparata tot cu arma !
    • +6 (6 voturi)    
      Cutzitul tau din bucatarie e arma sau nu? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:45)

      alt roman [anonim] i-a raspuns lui roman

      Chiar daca maine dimineata tu "interzici armele pe planeta", in stilul patetic al concursurilor de Miss, am impresia ca nu iti dai seama ca obiectele in sine nu sunt arme, ci doar omul le transforma in arme.
      Si practic orice obiect poate fi transformat intr-o arma mortala. Inclusiv cele care nu sunt artefacte (facute de om) ci pe care le gasesti normal prin natura.
      Vrei sa interzici bolovanii si crengile/ciomege mai groase cazute prin padure? :)) Sau matraguna?
      E infantil sa "interzici armele" sau "razboiul", trebuie inceput cu rezolvarea conflictelor, cu negociere, cu imprietenire, etc. Adica trebuie lucrati mai intai la oameni, nu la obiecte. Ca oricate ai interzice, oamenii pot inventa altele mai performante !
    • +1 (5 voturi)    
      discriminare (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:49)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui roman

      legalitatea acestor arme este data de discriminarea cu care ucide.
      Glontul o sa ucida omul asupra caruia s-a tras.
      Gazul toxic ucide tot in zona sa.
      Armele incendiare cu fosfor ucid incet si in mod extrem de dureros si inclusiv gazeaza persoanele cu care intra in contact.
      Deci, cum se doreste omorarea? Repede sau Incet?
  • +2 (8 voturi)    
    Israelul (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:27)

    cricri [utilizator]

    Israelul a facut rahatul praf. A reusit sa motiveze si mai multi palestinieni sa intre in Hamas. Acu' or sa se planga ca sunt atacati de kamikaze - dupa ce au omorat copiii in bratele parintilor, ce se asteapta ei sa faca acei parinti ?
    • 0 (8 voturi)    
      hmm (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:36)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui cricri

      Totusi care este singura solutie sa fii lasat in pace: sa fii ferm ori de cate ori nu esti lasat in pace. Orice altceva e inutil.

      Cred si eu ca fortza folosita a fost, cel putin aparent, excesiva, pe de alta parte nu stiu ce a fost de fapt acolo si cei care stiu nu spun (nici israelienii nici palestinienii, doar nu crezi ca spune cineva adevarul gol golut; adevarul e defo.. pardon, redat dupa "necesitati").
    • +1 (1 vot)    
      Nu sunt convins... (Joi, 22 ianuarie 2009, 0:05)

      CrisS [anonim] i-a raspuns lui cricri

      Am vazut reportage in strainatate si multi palestinieni acuza Hamas pentru ceea ce s-a intimplat. Nu stim care e procentajul lor, insa exista... Cred ca s-au saturat si ei de confruntarile cu Israelul.
  • +2 (8 voturi)    
    Abordare gresita (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:06)

    cricri [utilizator]

    Sunt multe tari care au nationalitati conlocuitoare, iar Israelul dupa ce a obtinut teritoriul ce se numea inainte Palestina (in 1948) ar fi trebui sa gaseasca o formula de a trai in pace cu ceilalti locuitori. Exemple se pot da de peste tot. Cel mai la indemana este cel de la noi, cu maghiarii, turcii, armenii, etc. Noi nu am pornit razboi impotriva lor, au drepturi egale cu noi, sunt in parlament, ba au fost si in guvern. Deci, nu asta e metoda corecta de abordare.
    • -1 (7 voturi)    
      dar nici ungurii nu s-au luat la tranta cu noi (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:40)

      zorel [anonim] i-a raspuns lui cricri

      Cred ca nu este de o singura parte dreptatea aici (daca are vreuna). Pt mine e aproape suficient ca cei care conduc in palestina au oficial ca scop nu prosperitatea palestinienilor ci distrugerea israelului. There's your problem .. ar zice unii. Si vorba aia, unde e vointa e putere, da aci e evident, nu e vointa de a trai in pace. Nu pot generaliza asupra palestinienilor dar se poate spune asta din ce zice hamas.
      • 0 (8 voturi)    
        Cine a comis primele crime in 48? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 16:19)

        marinelu turmentat [utilizator] i-a raspuns lui zorel

        Si Israelul are ca scop distrugerea si gonirea palestinienilor de la ei din tara ca sa ramana ei sefi in curtea blocului. Nu ti se pare normal ca palestinienii morti de foame, cu familiile decimate si ghetoizti sa se impotriveasca planului? Cand esti cu burta goala nu prea mai conteaza cum mori, de foame , de glont sau aruncandu-te in aer.
        • -1 (1 vot)    
          ... (Joi, 22 ianuarie 2009, 0:08)

          CrisS [anonim] i-a raspuns lui marinelu turmentat

          "Cine a comis primele crime in 48?" Iarasi intrebari de genul "ce-a fost la inceput? Oul sau gaina?"... Cine a inceput primii?!... :/

          In rest... Iertati-ma, insa este un comentariu dupa ureche... Mergeti la fata locului pentru a descoperi singur realitatea...
  • 0 (8 voturi)    
    sa plateasca bogatul nu vinovatul,corect dragilor? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 16:07)

    piktor [anonim]

    va plangeti de Israel ca isi apara granitele, dar nici un cuvant despre Hamas care se ascunde in spatele femeilor si copiilor si arunca de acolo rachete inspre evrei
    ati auzit ce-a zis hamas dupa incheierea armistitiului cand isi sarbatorea "victoria": vom aduce rachete si mai puternice si le vom lansa si mai departe!
    uite ca de data asta Israel are dreptate; iar palestinienii care si-au ales o organizatie terorista drept guvern, sunt singurii vinovati de ce se intampla acolo
    azi la Universitate era un miting al palestinienilor probabil, vreo 30-40 de persoane adunate la fantana de la Arhitectura; un afis am citit: "Cine ajuta Gaza?"
    ei bine, raspunsul e simplu: sa puna mana sa munceasca si sa construiasca, sa se ajute singuri, nu sa traiasca din pomeni si sa voteze apoi din plictiseala indivizi care-i folosesc drept scuturi vii

    imi pare rau pentru miile de morti, nici nu pot sa ma gandesc la tragedia celor ramasi caci e cumplita, dar m-am saturat sa aud vaietele celor care s-au obisnuit sa ia totul de-a gata si sa nu se gandeasca decat cum sa dea foc casei vecinului ca are recolte mai bune si campuri mai ingrijite!
    • +1 (7 voturi)    
      Cine e vinovatul? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 17:31)

      marinelu turmentat [anonim] i-a raspuns lui piktor

      Piktore, Israelul este cel mai mare stat terorist din zona, restul sunt povesti. Israelul a ocupat teritorii care nu-i apartin si nu i-au apartinut, Israelul a omorat si deplasat zeci de mii de oameni. Daca esti asa de expert in organizatii teroriste spune-ne ceva despre Irgun. Hamasul a fost creat de Israel sa destabilizeze Fatah-ul iar acum l-au scapat din mana. Si ma rog palestinienii de ce nu ar avea dreptul sa se inarmeze? Armata este un privilegiu Israelian? Sa nu le mai trimita nici americanii si europenii arme si sa mai vedem apoi. De ce are Israelul arme atomice si Iranul nu ar avea voie? Iti spun eu de ce, pentru ca daca ar avea, Israelul nu ar mai putea ucide fara discernamant si nu si-ar mai baga picioarele in lumea larga, cat or fi ei de viteji ar sti ca doua trei bombe bine plasate vor trimite 80% din populatia Israelului direct la mesiea calare pe o ciuperca.
      • 0 (6 voturi)    
        sa arunce primul cu piatra... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:22)

        piktor [anonim] i-a raspuns lui marinelu turmentat

        Palestinienii sunt niste lenesi, in mom asta traiesc din ajutoare si tot asa or sa traiasca inca 200 de ani dc li se mai da apa la moara.
        Israelul are dreptul si obligatia sa-si apere populatia. E o chestie elementara, tre sa intelegi.
        Nu discutam cum au ajuns evreii atat de atasati de pamantul ala ca ajungem la Biblie si la istorie veche de milenii.
        Armata e privilegiul unui stat si nu trebuie sa fie privilegiul unei organizatii care lupta sa demoleze un stat. Asta e parerea mea. Palestienienii n-au nevoie de arme acum ci de ratiune si dorinta de a construi. Pentru ca, asa cum am mai zis, ei nu construiesc, ei stau cu mana intinsa si arunca cu pietre dupa tine dc nu le dai nimic.
        Iranul nu trebuie sa aiba arme nucleare pentru ca TU si EU si altii ca noi de aici sau de oriunde, n-am mai fi in siguranta. Am fost anul trecut in Iran si crede-ma ca stiu ce zic. Sunt un stat terorist atat pe plan intern cat si pe plan extern. Isi asasineaza populatia dizidenta si aprovizioneaza cu arme tot terorismul shiit si chiar pe cel sunit dc interesele le convin. Scopul lor e sa creeze un imperiu teocrat islamic in Orientul Mijlociu. Poate pe tine te doare undeva de chestia asta, presupunand ca prin absurd ar putea fi limitat la zona aia, ar insemna inrobirea completa a sute de milioane de oameni. Mai stii Romania lui Ceausescu? Inmulteste frica cu 10, separa barbatii de femei, ia toate drepturile femeilor (dc unuia ii trece prin cap sa violeze o femeie tot ea de vina si uneori e ucisa pentru asta), aduna saracie cat cuprinde si ai sa ai imaginea Iranului azi.
        Asta e pagina web a opozitiei din exil, cand ai timp citeste si o sa-ti schimbi opinia fata de guvernul iranian "oprimat" de americani: http://www.ncr-iran.org/
    • +2 (6 voturi)    
      Te pronunti fara sa stii povestea, ori e altceva (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 17:45)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui piktor

      Israelul a pus Gaza sub blocada de cand a castigat alegerile Hamas. Palestinienii nu au voie sa iasa din Gaza (un oras de fapt), asa ca lasa-ma cu invidia in legatura cu recoltele ca esti ridicol. Palestinienii au primit sprijin pentru reconstructie (scoli, spitale) inclusiv de la EU, dar Israelul a avut grija sa le distruga.
      • 0 (6 voturi)    
        cred ca stiu povestea destul de bine;) (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:28)

        piktor [anonim] i-a raspuns lui Alui

        Hamas e organizatie terorista (pentru Israel, ptr SUA si ptr UE din care cu gratie faci parte) al carui scop declarat in mod public e sa stearga Israelul de pe harta. Tu ce te asteptai sa faca Israelul cand Hamas a preluat conducerea Autoritatii Palestiniene?
        Invidia e reala, e umana, etc., discuta cu oameni de pe-acolo si ai sa vezi.
        Palestinenii au primit sprijin pentru reconstructie si Hamas a deturnat banii spre arme. O sa zici ca nu e vina palestinienilor? Ba e, ei au ales democratic o organizatie cu program militarist si in esenta, criminal.
  • -1 (1 vot)    
    Pacea (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:39)

    Bistrita [anonim]

    Atunci va fi pace in aceasta parte cand se va da raspuns la ce a fost inainte" oul sau gaina". Deocamdata nici o parte din cei implicat nu isi asuma riscul unui raspuns.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai conteaza!? (Joi, 22 ianuarie 2009, 0:15)

      CrisS [anonim] i-a raspuns lui Bistrita

      ce a fost inainte" oul sau gaina"?!... Ce rost are sa te impiedici mereu de trecut?!... Eu cred ca e mai important ca ambele parti sa priveasca spre prezent si spre viitor, si sa existe motivatia de-a trai in pace, sa existe sete de viata de ambele parti...
  • -1 (1 vot)    
    israelienii cei sfinti... (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:21)

    cristus [anonim]

    Tuturor celor care apara terorismul de stat (ceea ce face Israelul), le recomand cartea "Afacerea Israel" scrisa de Roger Garaudy. Mai vorbim dupa, sfinti criminali !! Sa fie pace !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    "cea mai nonletala arma pe care o folosim" (Vineri, 23 ianuarie 2009, 4:40)

    io [anonim]

    israelul nu trebuia sa mai faca si declaratia de mai sus ca sa ne convinga ca armele sale sunt intotdeauna mai mult decat letale. drept pentru care nici crimele pe care le face nu sunt doar crime, ci crime de razboi.

    desi nu stiu cat de eficienta poate fi o petitie, cea de mai jos este una pe care s-au adunat deja vreo 7000 de semnaturi

    http://palestinethinktank.com/2009/01/21/sign-petition-to-urge-icc-to-prosecute-israel-for-war-crimes/