Bush i-a lasat un bilet lui Obama in Biroul Oval

de Adrian Novac     HotNews.ro
Marţi, 20 ianuarie 2009, 16:54 Actualitate | Internaţional


Presedintele George W. Bush i-a lasat un mesaj succesorului sau, Barack Obama, in Biroul Oval, a anuntat Casa Alba. Bush continua astfel o traditie care exista de decenii la Casa Alba.

"Nu voi oferi detalii despre continutul scrisorii, dar tema acesteia este similara cu ceea ce Bush a spus incepand din seara alegerilor despre capitolul fantastic pe care il deschide presedintele ales Obama", a declarat purtatorul de cuvant al Casei Albe, Dana Perino. Ea a adaugat ca Bush "ii doreste toate cele bune lui Obama".

Perino a afirmat ca presedintele republican a scris mesajul luni si ca l-a lasat in sertarul de sus al biroului sau.

Bush a fost prezent marti in biroul de la Casa Alba inca de la ora 7 dimineata. El a vorbit la telefon cu secretarul de stat Condoleezza Rice, cu consilierul pe probleme de securitate nationala Stephen Hadley, cu fostul sau sef de personal Andy Card si cu pastorul T.D. Jakes, care a oficiat o slujba la care a fost prezenta si familia Obama.

In jurul orei 16:50, familia Obama a ajuns la Casa Alba, unde s-a intalnit cu familia Bush.

Portretele oficiale ale presedintelui George W. Bush urmeaza sa fie luate din cladirile federale marti, la pranz.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7014 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Mesaj (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:07)

    james [anonim]

    In mesaj a scris : Whatzuuuuuuuup ??
    • +3 (5 voturi)    
      "Da vina pe greaua mostenire..." (Marţi, 20 ianuarie 2009, 18:23)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui james

      Este vorba de un template pe care l-a gasit si GW Bush cand a ocupat Biroul Oval, ceva gen: "the former administration led by the ....(negative cliches, eg incompetent, dictatorial, etc.) ex-president, left America in a ....(very negative cliches eg deep shit, etc.). Therefore, I, as your president, and my administration are to face (something bombastic, eg astronomical, overwhelming, etc) challenges but our ... (bright, promising, etc.) future is however ... (secured, guaranteed, etc.). Anyway, we are forced ... (for the moment, temporarily, etc) to forget about our promises in the campaign until we clear the ... (mess, shit, etc.) we've been left with by the former administration".
    • +2 (6 voturi)    
      Mesaj: (Marţi, 20 ianuarie 2009, 19:40)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui james

      De platit:...............
      PS, Nu uita de ajutorul anual catre statul Israel
  • +2 (12 voturi)    
    Scrisoarea lui dabaliu (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:14)

    Gelu [anonim]

    Va spun eu ce scria pe bilet:
    "Obama draga , un cargou cu 3000 T de arme asteapta sa primeasca OK-ul pentru a-si livra marfa fratilor nostri sionisti, ca saracii au ramas fara bombardele de cand au ras fasia Gaza. Te rog sa fii baiat finut si sa nu-i lasi sa astepte in mijlocul arabilor rai.

    PS: daca ai timp ocupa-te si de piticul de la Teheran. Daca nu ai chef, mai trimite niste arme fratilor sionisti ca se vor ocupa ei de el si tu pregateste America pentru WW3".

    Ti pup, mai


    W
    • -1 (5 voturi)    
      ai talent (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:33)

      rice and you [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      Dar Obama e impotriva razboiului, el vrea sa reconstruiasca economia Americii si sa o scoata din criza cu capul sus.
      Sau...
      • +1 (3 voturi)    
        sion (Marţi, 20 ianuarie 2009, 22:03)

        just [anonim] i-a raspuns lui rice and you

        pai dc la pus pe Rahm Emanuel sigur ca va duce o politica sionist si asta inseamna razboaie pt ca Israelul nu este un stat iubit in zona aia plus macelul facut de curand in Fasia Gaza
  • +2 (6 voturi)    
    ce-o fi primit Bush de la Clinton? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:27)

    MG [utilizator]

    ce-o fi primit Bush de la Clinton? Nici nu vreau sa ma gandesc mai mult.
  • 0 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:27)

    sadwank [anonim]

  • +1 (5 voturi)    
    "Lumea il va vedea curand pe adevaratul Obama" (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:27)

    Noam Chomsky [anonim]

    "Icoana" mult laudata si citata a inteligentsiei stangiste europene, filosoful Noam Chomsky (un ecologist anti-bushist convins) a dat un interviu care a facut efectul unui dus rece peste entuziasmul idolatrizarii obamiene.
    Ganditorul libertarian spune: "Cand oamenii se vor trezi dupa sarbatoare, isi vor da seama ca au votat un politician democrat conservator care seamana foarte bine cu Hillary Clinton. Primele nominalizari facute de el au confirmat asta. Obama a fost intotdeauna un centrist apropiat de idei de dreapta. E semnificativ ca l-a ales ca secretar general pe Emanuel Rahm, unul dintre cei mai reactionari politicieni din partidul democrat."
    "Obama va face in relatiile externe ca si Rice. Cateva cuvinte impaciuitoare la inceput si apoi amenintarea cu folosirea fortei. Nu stiu daca va trece la actiune, insa pozitia asupra Iranului e destul de clara si nu e o gluma. Bombe asupra Iranului vor provoca reactii in lant."

    Acum cateva zile, sute de manifestanti conservatori au ars portretul lui Obama in Teheran urland "Moarte lui Obama"!!
    • 0 (2 voturi)    
      asa, si? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 18:05)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Noam Chomsky

      ce ar pierde omenirea prin disparitia unui regim cretin si a sustinatorilor sai?
      • -2 (4 voturi)    
        daca dispari nu ar fi nici o paguba (Marţi, 20 ianuarie 2009, 19:17)

        Gelu [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Exact, dar care este regimul cretin totusi? :))) Era o ironie d'aia cum face si Jiji. Cred ca daca ar disparea apetitul USA de a domina lumea si de a se baga in strachinile care nu-i privesc ar disparea si 99% din conflicte.
        • +1 (1 vot)    
          tu si Ahmadinejad (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 8:26)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Gelu

          la voi ma refeream, iubi
    • +2 (2 voturi)    
      cetatenii europeni nu inteleg stanga americana (Marţi, 20 ianuarie 2009, 20:05)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Noam Chomsky

      dragii mei (lol) stanga europeana habar n-are cu ce se mananca stanga americana. Este greu de imaginat dar uite ca e posibil ca opinia publica europeana sa fie... nu pot zice manipulata... sa zicem ... dezinformata de presa de stanga din europa.
    • 0 (0 voturi)    
      Obama (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 16:13)

      Tequila [utilizator] i-a raspuns lui Noam Chomsky

      "Democrat conservator centrist de dreapta"? Ce mai e si asta? Unde a dat Chomsky citatul?
  • +2 (8 voturi)    
    eu cred ca scrie (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:33)

    levi [anonim]

    trimite si tu ceva romanasilor verzi,ca mor saraci de invidie,si de grija altuia,numai in casa lor ce se intampla nu stiu....ce jmecheri si atotstiutori sunt ...
    • 0 (2 voturi)    
      punctul pe i (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 0:14)

      tzaranu [anonim] i-a raspuns lui levi

      Ma bucur ca ai pus punctul pe i. Eu incerc de mult imp dar se pare ca cineva de pe la IT nu ma mai place de cand am spus lucrurilor pe nume in forum si vreau sa mentionez ca nu am adus injurii nimanui si nici nu am folosit un limbaj necorespunzator...
      cenzura domle, cenzura
  • +1 (5 voturi)    
    "E unul alb, dar seamana cu tine la fizic" (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:40)

    bucuresti [anonim]

    Geoana ii spune.
    Vezi ca e viitorul tau coleg !
  • -5 (5 voturi)    
    si Elena Udrea ce face? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:44)

    monica L [anonim]

    Postul Udrei este prevazut pe statul de functiuni de la Casa Alba? Fiind vorba de biletele, intelegeti....
    • 0 (0 voturi)    
      da da da (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:29)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui monica L

      Bine zis !!!
  • 0 (2 voturi)    
    in rezumat (Marţi, 20 ianuarie 2009, 18:07)

    Serpico [anonim]

    eu cred ca noii presedinti ai SUA afla de-abia in ceasul al 12-lea cum sta, de fapt, treaba si ce au de facut daca nu vor sa sufere un tragic accident, un atentat regretabil, etc; e posibil ca acest biletel sa contina ultima piesa din puzzle.
  • -1 (3 voturi)    
    Eu zic ca (Marţi, 20 ianuarie 2009, 18:14)

    roberto [anonim]

    Scrie unde este Elodia.

    Este precizat numele sub care se ascunde Bin Laden in Washington.

    Dezvaluie toate secretele lui Chuck Norris.

    Se incheie cu "we'll be back", cu referire la traditia familiei Bush de a sta mai mult pe acolo.
  • 0 (2 voturi)    
    3 plicuri. (Marţi, 20 ianuarie 2009, 18:34)

    Lupeanu [anonim]

    In plic sunt 3 plicuri si o lista de instructiuni .....
    hai ca e vechi bancul se incheie cu Continutul plicului 3: Scrie 3 plicuri!

    Bancul avea ca esenţă trei sfaturi, pe care vechiul conducător, le transmitea noului conducător, în trei plicuri sigilate şi numerotate. În ordine, sfaturile erau următoarele:

    1. Trebuie să faci şi tu ceva, reformează activitatea!

    2. Dacă treaba tot nu merge, dă vina pe cei de dinaintea ta!

    3. A venit timpul să te retragi şi să scrii şi tu trei plicuri!

    Aia cu amenintarea terosista daca era reala, lasau jos circul si restrangeau activitatile. Ori o cauta cu lumanarea, ori vor bani noi de armament !
    Mi-e sila! Nu ma uit la streamul video!
  • +3 (3 voturi)    
    Important (Marţi, 20 ianuarie 2009, 19:23)

    omama [anonim]

    Mesajul contine ceva foarte important pentru planeta noastra : OBAMA - NU UITA SA UZI FLORILE!
  • +3 (3 voturi)    
    mesajul este... (Marţi, 20 ianuarie 2009, 19:57)

    s [anonim]

    I WILL BE BACK
  • +2 (2 voturi)    
    rasu' plansu' (Marţi, 20 ianuarie 2009, 22:19)

    johnmibb [anonim]

    Ia uite ca se poarta plicul si la altii, nu numai la noi.
  • -1 (1 vot)    
    0 sursa sigura (Marţi, 20 ianuarie 2009, 22:40)

    orion [anonim]

    de la Casa Alba a spus ca in scrisoare , Bush , l-a rugat pe Obama-Husein sa nu divulge secretul precum ca OZN-urile sant ale lor
  • -1 (1 vot)    
    mesajul, care-i mesajul ? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 11:27)

    kwan [anonim]

    cea mai potrivita ar fi una din celebrele gafe ale lui Bush: "cred ca cu totii suntem de acord: trecutul s-a terminat". Sau nu ?
  • +2 (2 voturi)    
    From GWB to BHO (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:15)

    Mihai [anonim]

    Ai mâncare în frigider. Mai ia tu o pâine şi udă florile. Dacă ai timp treci pe la asociaţie să vezi cât avem de plătit.
  • +1 (1 vot)    
    plic sigilat (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:24)

    vede [anonim]

    pe plic scrie, in caz de incendiu a fi scos primul. sa-l deschizi numai cand ti-a fi cel mai greu.
    in interior e fabula:va trece si aceasta