Regele saudit Abdullah ofera 1 miliard de dolari pentru reconstructia Fasiei Gaza

de E.M.     HotNews.ro
Luni, 19 ianuarie 2009, 15:51 Actualitate | Internaţional


Prezent la summitul Ligii Arabe in Kuweit, presedintele palestinian Mahmoud Abbas a facut apel la formarea unui guvern de uniune in teritoriile palestiniene, cu alegeri parlamentare si prezidentiale comune, arata bbc.co.uk. Liderii Ligii discuta despre un plan de reconstructie a Fasiei Gaza in valoare de 2 miliarde de dolari. Regele Abdullah al Arabiei Saudite a anuntat deja ca va oferi 1 miliard de dolari.

Fasia Gaza. Scena confruntarilor dupa trei saptamani de ofensiva israeliana este apocaliptica. Un milion de oameni nu au avut acces la rezerve de apa sau protectie. Patru mii de case au fost facute una cu pamantul, iar zeci de mii de oameni nu mai au un acoperis deasupra capului. Luni, in cursul serii, sunt asteptate ajutoare: medicamente, alimente etc.

In asteptarea acuzatiilor de crime de razboi

Dupa ofensiva, Israelul se asteapta la un val de actiuni in justitie pentru crime de razboi din partea organizatiilor propalestiniene, care il acuza de bilantul mare al victimelor in randul civililor palestinieni si de distrugerea proprietatilor acestora, informeaza Haaretz.

Israelul ar putea fi chiar obligat sa accepte o ancheta internationala privind victimele in randul civililor in timpul operatiunii din Fasia Gaza. Unii lideri militari ar putea fi vizati personal de procese, asa cum s-a intamplat cu ofiterii israelieni dupa cea de-a doua Intifada.

De altfel, un oficial israelian a declarat pentru AFP: "Cand se va stabili valoarea reala a pagubelor din Fasia Gaza, nu voi mai pleca in vacanta in Amsterdam, decat la Tribunalul International de la Haga". Nu a fost foarte clar daca el a incercat sa faca o gluma sau nu.

In apararea sa, Israelul strange probe care sa demonstreze ca atacurile impotriva locuintelor si a altor obiective civile din Gaza au fost justificate, iar acuzatiile de crime de razboi sunt nefondate. De asemenea, Israelul acuza modalitatea in care Hamas a folosit locuintele, scolile, moscheile si alte institutii pentru a depozita arme, transformandu-le astfel in obiective militare legitime.

















949 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    in final...? (Luni, 19 ianuarie 2009, 16:16)

    qwerty [anonim]

    Deeeeci..sa lamurim o chestie...asta a fost si ideea de la inceput,abbas kiar dc tot comenta el impotriva ofensiveri israelinei,el asta si-a dorit..distrugerea Hamas si calea libera spre unirea palestinienilor si formarea unui stat Palestina....poate e mai bine...dar cu ce pret?pe sangele palestinienilor s-a format statul fals israel...mai trebuia varsat atata sange si pentru Palestina?cik e pamanst sfant...acolo conflictele nu se vor incheia niciodata..
    • -1 (1 vot)    
      Ce vor face cu 1 mld de $ (Luni, 19 ianuarie 2009, 20:33)

      Addy [utilizator] i-a raspuns lui qwerty

      Hamas has vowed to rearm in the Gaza Strip despite Israel's military campaign aimed at diminishing the movement's military power.

      Abu Ubeida, a spokesman for the Izz ad-Din al-Qassam Brigades in the Gaza Strip said in a press conference on Monday that Tel Aviv's 22-day all-out war against the populated region has failed to prevent Hamas from rearming.

      "Do what you like, but the manufacturing of holy weapons is our goal," said Ubeida.

      , luat de pe un site iranian de propaganda:
      http://www.presstv.ir/detail.aspx?id=82963&sectionid=351020202

      Nici nu au incheiat bine armistitiul, ei vor sa revina la lucrurile sfinte lor: constructia "sfintelor" arme ... Si va intrebati de ce lumii civilizate nu-i place de Hamas ... Ei nu au nimic in comun cu cauza palestiniana. Din punctul meu de vedere astfel de organizatii compromit pacea in zona si compromit formula a "2 state pentru 2 popoare".
    • 0 (2 voturi)    
      greu de priceput (Luni, 19 ianuarie 2009, 20:50)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui qwerty

      qwerty,
      orice stat exista daca are buget. bugetul este facut din impozitele platite de cetateni DACA acesti cetateni desfasoara o activitate economica eficienta....asta e lectia 1. la lectia 2 trebuie sa sti ca israelul, ca orice stat normal, are buget deci este stat. palestinienii nu desfasoara o activitate economica eficienta, nu platesc deci impozite si din cauza asta nu au stat....bruma de institutii care functioneaza si in west bank si in gaza, se bazeaza pe ajutoare externe.....daca hamas s-ar baza pe impozite, ar trebui sa duca o politica de protejare a platitorilor de impozite si asta ar insemna relatii economice bune cu orice stat, inclusiv israelul care ar fi un client serios pentru eventuala productie palestiniana......de asemenea, deoarece numai munca barbatilor nu ar fi suficienta, hamasul ar trebui sa ofere conditii egale si femeilor....acestea ar fi conditiile economico-sociale minime pentru ca palestinienii sa aiba un stat.....
  • -1 (3 voturi)    
    bani aruncati (Luni, 19 ianuarie 2009, 16:19)

    pt ca imi pasa [anonim]

    Banii pentru reconstructie sunt bani aruncati. Cat timp Hamasul e la putere, vor continua atacurile cu rachete si ripostele Israelului.Probabil ca asta este si motivul pentru care UE a declarat ca nu vor da ajutoare cat timp Hamasul e la conducere.
  • 0 (2 voturi)    
    "UE nu va da bani pt. reconstructie in Gaza" (Luni, 19 ianuarie 2009, 17:07)

    Comisar UE [anonim]

    Comisarul european pt. relatii externe, d-na Benita Ferero-Waldner, fosta ministra de externe conservatoare a Austriei, a declarat azi la Bruxelles: " atata timp cat organizatia terorista Hamas are controlul in Gaza, UE nu va aloca nici un fel de fonduri pentru reconstructie, ci doar fonduri umanitare".
    Hamas, o militize islamica care prevede in statut "distrugerea entitatii sioniste" (adica Israel in limbajul extremistilor musulmani), e trecuta pe lista UE de organizatii teroriste, pentru ca a organizat si incurajat atentate cu sinucigasi contra civililor in Israel.
    Comisara UE a sugerat ca presedintele Abbas si partidul sau Fatah sa poata dirija Gaza impreuna cu Hamas, caz in care UE ar putea reveni asupra deciziei.

    Aceasta pozitie dura a UE explica si propunerea facuta azi de presedintele Abbas de a forma un "guvern de uniune nationala" si de a organiza cat mai repede "alegeri legislative si prezidentiale".
    Hamas nu a raspuns inca propunerii de incetare a razboiului civil intre palestinieni (Fatah a fost lichidat in Gaza, in 2006-2007, de catre militzia Hamas).
    • -1 (3 voturi)    
      Ingerinta?? (Luni, 19 ianuarie 2009, 17:49)

      vitocorleone [anonim] i-a raspuns lui Comisar UE

      Ce vrea madam sa faca e o conditionare a unui ajutor umanitar/fonduri de reconstructie si o ingerinta in politica altei tari (ma rog, "entitate statala").
      Madam comisar "sugereaza" ce sa faca Abbas daca vrea bani, daca nu....


      Pe de alta parte, da Abdulah 1 miliard! Oare UE cat ar fi dat?
      Si cu siguranta bogatanii din lumea araba vor da sute de milioane
      • 0 (2 voturi)    
        Ce spui, Corleone... (Luni, 19 ianuarie 2009, 18:15)

        Iosif [anonim] i-a raspuns lui vitocorleone

        ...adica sa dea aceste fonduri uriase pe mana unei uriase bande de teroristi?
        Ai da "fonduri de reconstructie", de exemplu, pe mana lui Omar Haisam? Pai ala e un bebelus nevinovat fata de hamasisti!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e ingerinta, UE decide cum vrea pt. banii ei (Luni, 19 ianuarie 2009, 18:32)

        Cupolla [anonim] i-a raspuns lui vitocorleone

        "madam" e o persoana mult mai bine informata decat omul de rand de pe formul asta, datorita dosarelor confidentiale care ii ajung zilnic in maini. Asa ca stie ea ce e si ce vrea Hamasul islamic.
        Nu confunda bani de reconstructie si ajutoare umanitare. UE a dat si da bani permanent pentru palestinieni, fara sutele de milioane primite umanitar anual de la UE, arabii de acolo ar fi muritori de foame. Pentru ca "fratii lor" arabi nici nu-i baga in seama. Prin Kuweit sau Irak se trage in tine daca zici ca esti palestinian, aia n-au uitat cum il mai pupau in salvari pe Saddam palestinienii.
        Regele saudit isi cumpara imagine prin asta, e fel de Becali local, arunca cu bani ca sa taca prostimea si sa nu-i conteste nimeni tronul.
        cat despre "bogatanii" arabi care se pare ca au pierdut vreo 2.500 de miliarde in criza occidentala (zice ministrul kuweitian de finante), pariez ca nu se vor inghesui sa scoata portofelul. N-au facut-o niciodata in mod serios, 90% din banii arabilor din Gaza vin de la UE, USA si Japonia !
        Nu poate fi "ingerinta" pentru ca Palestina nu exista ca stat recunoscut de ONU. "Entitate statala" nu e de ajuns, pt. ca orice trib papuas se poate proclama "entitate statala" printr-o jungla muntoasa. Important nu e ce te proclami, important e cine te recunoaste ca atare.
  • 0 (4 voturi)    
    Mai bine mai tarziu... (Luni, 19 ianuarie 2009, 17:16)

    vio [anonim]

    -"In apararea sa, Israelul strange probe care sa demonstreze ca atacurile impotriva locuintelor si a altor obiective civile din Gaza au fost justificate, iar acuzatiile de crime de razboi sunt nefondate." -
    cum adica, ei strang probe DUPA!! Parca spuneau ca au actionat potrivit unor probe si dovezi!!
    • +1 (1 vot)    
      tribunalu' (Marţi, 20 ianuarie 2009, 1:02)

      jonelu [anonim] i-a raspuns lui vio

      ce dovezi domne ca i-au macalarit p-aia femei batrani si peste 450 copii. densitatea populatiei e mare , le spuneau sa iasa din imobile ca-s hamasisti in zona apoi trageau in scoala sau spitalul unde se retrageau!!!!sa speram ca generalii evrei vor fi judecati de crime impotriva umanitatii!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Bilant oficial Israel, Hamas, palestinieni (Luni, 19 ianuarie 2009, 17:23)

    Cifrus [anonim]

    In cele 22 de zile de conflict, s-au inregistrat oficial in Israel 13 morti, din care 4 civili (unul arab din Israel) datorita rachetelor trase de Hamas, 4 soldati ucisi din greseala de un tanc israelian si 5 soldati morti in luptele contra Hamas.

    Autoritatile din Gaza ale ministerului sanatatii condus de Hamas (purtator de cuvant, dr. Hassanein) au anuntat ca au murit in bombardamente 1.300 de palestinieni, din care circa 600 ar fi fost copii si femei, restul de 700 barbati.
    UNRWA afirma din surse palestiniene locale ca din cei 1.300 morti, circa 50% sunt civili si restul membri ai fortelor Hamas (circa 650).

    In ofensiva terestra declansata dupa 3 ianuarie, Israel afirma ca a omorat circa 500 de membri Hamas, in timp ce Hamas afirma ca a pierdut doar 48 de combatanti !! Insa e fara discutie ca Hamas a pierdut 2 dintre liderii cei mai importanti.

    Israel afirma ca a pierdut 9 militari in Gaza (din care 5 ucisi de Hamas), in timp ce Abu Obeida (purtator de cuvant islamist) anunta azi ca Hamas a ucis..80 de soldati evrei !!

    Pierderile israeliene sunt mult mai usor de verificat, datorita familiilor de militari, rudelor, presei israeliene si ONG-urilor prezente. Mai ales ca in campanie electorala ar fi exploatata politic orice minciuna. E foarte probabil deci ca Israel a inregistrat efectiv doar 13 decese datorate conflictului din Gaza.

    Pierderile arabe din Gaza (mai ales cele civile) sunt imposibil de verificat datorita lipsei ziaristilor straini din zona, secretului strict pastrat de Hamas in lupta mediatica si obiceiului musulman de a ingropa mortii in aceeasi zi pana la apusul soarelui. E foarte probabil ca au fost zeci de morti printre civili (chiar daca afirmatia de "500 copii morti" pare foarte exagerata si neverificabila) si ca Hamas a suferit pierderi totale de circa 1.100 combatanti (adica 10% din efectivele sale armate).

    Egiptul e marele castigator diplomatic, a reusit sa impuna armistitiul, ajutat si de Sarkozy si UE.
    • +2 (2 voturi)    
      Aiurea (Luni, 19 ianuarie 2009, 23:01)

      remus [anonim] i-a raspuns lui Cifrus

      Cifrus, nu e doar foarte probabil este chiar sigur ca habar n-ai si bati campii. Atat in Gaza cat si in Liban (2006) cea mai mare parte a atacurilor israeliene au vizat infrastructura si cartiere rezidentiale. Daca ai memoria scurta, cauta pe Internet sa vezi ce parpad au facut nenorocitii astia in Liban. Obiectivul lor principal este sa provoace pagube enorme prin bombardamente masive, fara sa riste nimic, nu sa distruga in lupta Hamas (sau Hezbollah) - de altfel nici nu au cum. De aici numarul mare de victime civile in ambele cazuri. In rest, propaganda israeliana. In spitale au fost si doctori occidentali, si crucea rosie, toti au povestit ca 90% dintre victime erau civili si foarte multi copii. Daca tu chiar crezi ca e vorba de nu stiu ce razbel cu teroristii, atunci esti ingrijorator de naiv. Ei lupta cu Hamas sau ceilalti lovind, in special, in populatie.
  • +1 (1 vot)    
    500 copii (Marţi, 20 ianuarie 2009, 7:47)

    georgica [anonim]

    Cum justifica ei moartea a 500 copii nevinovati ?!
    mare mizerie mai e pe lumea asta si unii se mai cred sfinti !
    • 0 (0 voturi)    
      criminalii din IDF (Marţi, 20 ianuarie 2009, 21:54)

      silvio [anonim] i-a raspuns lui georgica

      pai cica victime colaterale , ascunse in scoli ONU si spitale...plus foloosirea de arme neconventionale plus uciderea batranilor si femeilor , interdictia presei in Gaza ,plus plus etcc
  • 0 (0 voturi)    
    e chiar timpul informarii in direct ! (Marţi, 20 ianuarie 2009, 13:38)

    niv [utilizator]

    Corespondentii de razboi, jurnalistii acreditati, impiedicati, cu pretextele fatarnice oferite de armata evreilor, sa informeze si sa relateze in direct, pot in fine sa-si reia in posesie terenul, nici o proba incriminatorie nu trebuie pierduta, iar informatia aceasta trebuie sa fie in sfarsit prezenta in toata mass-media !
    Nu e cazul ca alte subiecte sa obnubileze chestiunea masacrului din Gaza savarsit de Israel !
    "Geniile strategice "ale Tel-Avivului trebuie documentat aduse la Tribunalul International de la Haga, pacat ca alde Ariel Sharon a scapat de acest tribunal, ca un facut...
  • 0 (0 voturi)    
    Cine sunt nazistii de azi (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:21)

    moise [anonim]

    Ce asemanare cutremuratoare !!!

    http://forum.prisonplanet.com/index.php/topic,80988.0.html