VIDEO Imagini dramatice ale accidentului de avion de pe raul Hudson

de Adrian Novac     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 22:56 Actualitate | Internaţional


Paza de Coasta si Biroul primarului din New York au dat publicitatii imagini dramatice surprinse de camerele de supraveghere cu accidentul de avion produs joi in metropola americana. Un aparat al US Airways cu 155 de persoane la bord a aterizat fortat in raul Hudson, dupa ce a lovit un stol de pasari la decolarea de pe aeroportul LaGuardia. Cursa 1549 avea ca destinatie orasul Charlotte din Carolina de Nord.

In imaginile difuzate pot fi observate aterizarea aparatului pe raul Hudson precum si inceputul operatiunilor de salvare a persoanelor aflate la bordul aeronavei A320.

Pilotul Chesley B. "Sully" Sullenberger a fost laudat pentru eforturile sale de a face ca avionul sa aterizeze pe suprafata raului, permitand astfel membrilor echipajului sa-i scoata pe toti pasagerii din aparat.

Mai multi martori au declarat ca au fost uimiti de calmul si priceperea cu care a actionat pilotul. Mai mult, martorii spun ca Sullenberger a mai inspectat de doua ori aparatul cazut in rau inainte de a cobori ultimul din avion.













Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13869 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    M-am uitat de cateva ori la filme (Duminică, 18 ianuarie 2009, 1:17)

    ALex [anonim]

    Si nu pot sa nu imi repet: "incredibil" ! Si desi aterizarile si decolarile nu imi sunt straine, mi-am dat seama ca am omis din gandirea mea doua aspecte: primul, ca apa unui rau este dinamica, curge, nu sta pe loc; iar al doilea este ca apa unui rau e dulce, deci are densitate mai mica decat cea sarata; ambele facand amerizarea pe un rau mai dificila decat una pe mare sau ocean. Desigur la ocean este problema valurilor la amerizare si a departarii de coasta. si a curentilor care fac mai dificila salvarea in sine.

    Tuturor le doresc insa tot atatea aterizari fericite cate decolari au.
  • -4 (4 voturi)    
    tam tam (Duminică, 18 ianuarie 2009, 3:16)

    picea [anonim]

    Lameeee
  • -4 (4 voturi)    
    ... (Duminică, 18 ianuarie 2009, 7:58)

    marius moldoveanu [anonim]

    frumoasa regie .... bravo !
    • +1 (3 voturi)    
      . (Duminică, 18 ianuarie 2009, 14:15)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui marius moldoveanu

      se vede ca esti moldovean. iti meriti numele ;)
      • 0 (0 voturi)    
        n-are treaba (Vineri, 6 februarie 2009, 10:38)

        Bobiro [utilizator] i-a raspuns lui Mda

        N-ai dreptate...Vrei sa zici ca e ceva rau sa fi moldovean...Iti dau rapid numele a trei moldoveni care iti pot contrazice "axioma"...Fiecare om e liber sa zica si sa gandeasca ce vrea...calitatea celor spuse tine de prea multi factori...nu de unde s-a nascut !!!
        Ai un vot negativ din partea mea! :)
    • 0 (0 voturi)    
      eh... (Luni, 19 ianuarie 2009, 13:02)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui marius moldoveanu

      ...pentru asta s-a inventat comentariul anonim, la asa replica idioata e penibil sa-ti dai numele :))
  • -5 (5 voturi)    
    tare articol (Duminică, 18 ianuarie 2009, 11:13)

    antisemitul [anonim]

    ce dracu e atat de dramatic in amerizarea asta??
    da daca mureau tati era tot dramatic accident? catastrofaa uriasa?
    • +5 (5 voturi)    
      da, chiar este tare (Duminică, 18 ianuarie 2009, 11:44)

      gic [anonim] i-a raspuns lui antisemitul

      da, se vede ca ai calatorit des cu avionul ...
      cand parasesti caruta anunta-ne... stim ca e foarte palpitant cand mergi cu 20km/h, chiar daca nu auzi prea des "prepare for impact"
    • +3 (3 voturi)    
      . (Duminică, 18 ianuarie 2009, 14:16)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui antisemitul

      esti la fel de "destept" ca ceilalti doi de mai sus. parintii vostri au fost frati?
    • +3 (3 voturi)    
      Ati fost vreodata (Duminică, 18 ianuarie 2009, 16:09)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui antisemitul

      La comanda unui avion ? Ati incercat vreodata sa faceti o aterizare, chiar si in conditii normale ? Puteti incerca cu Microsoft Flight Simulatior X - este foarte realistic. Iar cand veti avea vreo 1000 h de simulator, mergeti in realitate si incercati sa faceti o aterizare cu vant lateral de 40-50 km/h, cand avionul e inclinat in contra vantului cu 20* si cand din pedale incercati sa tineti aliniamentul pistei la 120 km/h si 10 metri altitudine.

      Abia atunci veti intelege ce inseamna sa zbori. Din confortul scaunului de pasager simti maiestria pilotului doar cand ... nu simti nimic. Va fac eu 30 de minute de zbor acrobatic de sa va intoarca stomacul pe dos pentru toata ziua...
  • +2 (2 voturi)    
    apa e mai rea ca asfaltul (Duminică, 18 ianuarie 2009, 13:22)

    viorel [anonim]

    NU uitati ca a lovi apa chiar si tangential la 2-300km la ora e posibil daca o faci doar lasand coada intai care sa franeze si botul fiind in aer sa traga restul fara a fi in contact cu apa si sa se aseze pe apa cand nu mai ar avea viteza necesara ca sa fie rupt sau virat la fund. Este o zona optima pe care daca o ratezi te rostogolesti la contactul cu apa sau solul. Plus ca macar pista poate te ajuta sa aluneci, dar in apa e clar ca te rostogolesti sau rupi. Si pricepere si sansa ca a avut viteza optia si a putut plana si nu a dat si de vreun vaporas sau remorker in cale. calmul pilotului, mintea clara si rapida si putina sansa sunt cele care fac minunile si nu ...nustiu cine....care ia trimis stolul de pasari in cale sa-l doboare. Omul e totul si sfinteste locul!
  • +1 (1 vot)    
    recunostinta (Duminică, 18 ianuarie 2009, 16:21)

    naufragiatul [anonim]

    Omul asta si familia lui, nu va mai avea griji toata viata, este un adevarat erou.
    Bineinteles ca si-a salvat si viata lui, in primul rand,, dar a fost nemaipomenit.
    Cineva spunea ca un avion nu are cum sa se prabuseasca, ca de fapt, daca ramane fara propuslie, poate plana, cine stie mai multe?
    • +2 (2 voturi)    
      da se poate (Duminică, 18 ianuarie 2009, 17:30)

      vali [anonim] i-a raspuns lui naufragiatul

      este adevarat ca poate plana, dar doar pana la o anumite viteza critica (specifica fiecarui tip de aeronava) dupa care incepe sa se prabuseasca sau sa zboare fara control.
      Asta datorita faptului ca sub o anumita viteza aripile nu mai pot asigura portanta necesara planari. Cautati pe interenet si aveti sa gasiti un caz foarte interesant al pilotilio ( decorati ulterior) DHL care au reusit sa aterizeze o areonava cargo fara propulisie, coborand in spirala de la aprox 7000m. Totul s a facut din calcul si maiestrie in corectarea traiectoriei.