VIDEO America are un nou erou national: pilotul care a salvat peste 150 de pasageri din avionul aterizat fortat in raul Hudson 

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:46 Actualitate | Internaţional


Pilotul care a reusit sa ghideze aeronava US Airways, cu 155 de pasageri la bord, in raul Hudson, langa New York, salvand astfel de la moarte toti pasagerii, este noul erou national al Americii.  

Mai multi martori au declarat ca au fost uimiti de calmul si priceperea cu care a actionat pilotul. Mai mult, martorii spun ca Chesley B. "Sully" Sullenberger a mai inspectat de doua ori aparatul cazut in rau inainte de a cobori ultimul din avion.

Un oficial care a ascultat inregistrarea mesajelor radio de control al traficului din timpul incidentului a declarat la CNN ca pilotul a actionat cu un calm extraordinar.

"Nu a intrat in panica, nu s-a isterizat. A fost un profesionist, calm, metodic. A fost exact ceea ce trebuia sa fie".

El a fost apreciat pentru eforturile sale de a face ca avionul sa aterizeze lin pe suprafata raului, permitand astfel membrilor echipajului sa-i scoata pe toti pasagerii din aparat, inainte ca acesta sa se scufunde.

Marea dificultate a unei astfel de aterizari consta in pozitionarea reactoarelor sub aripi: "Nu trebuie, sub nicio forma, ca motoarele sa atinga apa, pentru ca, daca acest lucru se intampla, avionul s-ar prabusi cu varful in apa", a declarat John Silcott, de la "Expert Aviation Consulting".

"Trebuie sa atingi apa cu coada avionului si sa tii varful aeronevei sus pentru o perioada cat mai mare de timp ... si as spune ca pilotul a reusit acest lucru", a comentat Silcott.

Guvernatorul David Paterson l-a numit pe salvator "miracolul din Hudson."

Pilotul zborului 1549 se numeste Chesley B. "Sully" Sullenberger al III-lea, in varsta de 57 de ani, din California. El a fost in anii '70 pilot pe avioanele de lupta Air Force si a lucrat apoi in comisia de investigare a accidentelor aviatice. Sullenberger a studiat psihologia mentinerii in functiune a echipei in cazul in care se intampla incidente aviatice.

In 40 de ani de cariera, a adunat 19.000 de ore de zbor.

Un avion al US Airways cu peste 150 de pasageri la bord s-a prabusit, joi, in raul Hudson, langa New York, dupa ce a lovit un stol de pasari la decolarea de pe aeroportul  LaGuardia. Cursa 1549 avea ca destinatie orasul Charlotte din Carolina de Nord.

Un cititor HotNews.ro a fost martor ocular:
Am vazut toata faza de la fereastra biroului meu, alertat de colegii ingroziti ca se repeta nebunia de la 9.11. Avionul a planat si a amerizat perfect paralel cu apa. Dupa "impact" s-a rotit usor spre stinga, cu fata spre malul newyorkez al raului. In cateva secunde pasagerii au iesit pe usile din dreptul aripilor sau pe toboganele gonflabile care sunt la usile din fata ale aeronavelor. In cateva minute, paza de coasta a inceput sa-i evacueze. Apele nu erau inghetate, aeronava a lovit un stol de pasari mari (probabil gaste sau pescarusi), iar aeronava nu s-a scufundat. Dupa evacuarea pasagerilor, a fost tractata spre sud, pina in Battery Park. Autoritatile mentionate in articol sunt primarul Bloomberg si guvernatorul Patterson, care s-au abtinut de la orice fel de speculatii legate de cauza accidentului. In legatura cu pilotul, acesta este un veteran al mansei, cu peste 20 de ani de experienta. In tinerete a fost pilot in fortele aeriene.

A320, "best seller-ul" Airbus

Airbusul care s-a prabusit joi la New York face parte din familia A320, aparate de cursa medie care constituie modelele cele mai vandute ale constructorului european.

Pus in functiune in 1988, A320 a fost fabricat pana in prezent in 3.600 de exemplare si este folosit de 280 de companii in intreaga lume, precizeaza Airbus, care prezinta acest model drept un "best seller" al industriei aeronautice.

Modelul a fost conceput initial pentru a concura Boeing 727. Aeronava, cu un consum redus de kerosen fata de competitori, poate transporta intre 150 si 180 de pasageri. Aeronava are o lungime de 37,57 metri si o anvergura de 34,10 metri.

Avionul are o raza de actiune de 5.700 km si o viteza de croaziera de 850 km/h. Din familia A320 mai fac parte A318, A319 si A321, ultimul avand si cea mai mare capacitate de transport, cu 185 de locuri.

Accidentele recente de avion din SUA

Incidentul in care a fost implicat Airbusului A320 al companiei US Airways, care a aterizat joi in apele raului Hudson, intervine la 27 de ani si doua zile dupa un accident similar.

In 13 ianuarie 1982, un Boeing 737-222 al Air Florida s-a lovit de un pod si s-a prabusit in fluviul Potomac, imediat dupa decolare, in timpul unei furtuni de zapada. In urma accidentului, 78 de persoane si-au pierdut viata.

Lista celor mai grave accidente care au avut loc in SUA in ultimii ani:
  • 12 noimebrie 2001: la doua luni dupa 11 Septembrie, un AirbusA-300 al American Airlines s-a prabusit, la putin timp dupa decolarea de pe aeroportul JFK, intr-o zona rezidentiala din Queens. Cei 251 de pasageri si noua membri ai echipajului au murit.
  • 8 ianuarie 2003: Un avion Beech 1900 al US Airways s-a prabusit peste un hangar, imediat dupa decolare. Cei doi piloti si cei 19 pasageri au murit.
  • 19 octombrie 2004: Un BAe Jetstream 32 al AmericanConnection s-a prabusit la 6,4 km de aeroportul Kirksville, din cauza vizibilitatii reduse. Cei doi piloti si 11 dintre cei 13 pasageri au fost ucisi.
  • 19 decembrie 2005: Un hidroavion Grumman G-73T Mallard care opera pentru Ocean Airways a cazut in mare in apropiere de Miami, la putin timp dupa decolare. Cei 18 pasageri si cei doi piloti au murit.
  • 27 august 2006: Un avion de transport regional s-a prabusit dupa decolare pe aeroportul Lexington (Kentucky), provocand moartea a 50 de oameni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29953 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    incomplet (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:59)

    Tuca [anonim]

    Era de asteptat sa se prezinte situatia care a dus la aterizarea avionul pe riul Hudson. Ce s-a intimplat de fapt?
    • +7 (7 voturi)    
      citeste mai atent (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:27)

      asd [anonim] i-a raspuns lui Tuca

      "Un avion al US Airways cu peste 150 de pasageri la bord s-a prabusit, joi, in raul Hudson, langa New York, dupa ce a lovit un stol de pasari la decolarea de pe aeroportul LaGuardia. Cursa 1549 avea ca destinatie orasul Charlotte din Carolina de Nord.
      "
      • +4 (4 voturi)    
        sint foarte atent (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:07)

        Tuca [anonim] i-a raspuns lui asd

        Pasajul marcat de tine a fost adaugat articolului DUPA ce am facut eu comentariul si impreuna cu relatarea martorului ocular.
        • 0 (0 voturi)    
          aberezi (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:07)

          mischa [anonim] i-a raspuns lui Tuca

          detaliul privind lovirea stolului de pasari era pe hotnews de aseara, de cand s-a intamplat accidentul.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo Sully (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:03)

    adik [anonim]

    Bravo!
  • -9 (29 voturi)    
    Asta oare n-o cumula pensia cu salariul??? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:05)

    Nedumeritul [anonim]

    Conform autoritatilor romane, asta ar trebui sa fie pensionar, udand florile din ghivecele de pe balcon sau plimband nepotii in parc. Oare un "sange proaspat" de 28 de ani ar fi fost in stare sa faca ce a facut acest om de 57 de ani? Aud, dle. Boc?
    Cand veti pricepe ca omul sfinteste locul si ca intotdeauna tineretea inseamna lipsa de experienta, care poate fi fatala de multe ori?
    • +7 (23 voturi)    
      bati campi domnule (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:32)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui Nedumeritul


      Omu asta lucreaza pt o firma privata!! privata intelegi cuvantul?? Te apropii cumva de pensie si lucrezi la stat? Aud, dle. Nedumerit??
      Ce legatura are interventia dvs de 2 lei? E foarte corect ce face Boc daca ai intelege despre ce e vb ai mai tacea din gura, sau esti in situatia celor mentionati de ordonanta...situatie in care esti din nou jenant...
      E mai mult decat evident ca pentru a ajunge pilot de avion este nevoie de cat mai multa experienta si trebuie sa fii as sa ajungi comandant de avion indiferent de varsta...
      • -10 (20 voturi)    
        bati cimpii domnule tudor (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:47)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui tudor

        exista mai multe forme de proprietate asupra companiilor dar exista O SINGURA PIATA si un singur mediu competitional iar oamenii au peste tot aceleasi interese..... cum crezi ca poate exista stabilitate daca exista discriminari in functie de tipul de proprietar.... faptul ca purtatorul de cuvint a prim-ministrului basescu este incompetent nu este un argument sa-i susti aberatiile economice....
        • +5 (13 voturi)    
          (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:09)

          florin [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

          tinta lui Boc este reducerea cheltuielilor bugetare stopand risipa de bani declansata de penibilul-incompetent tericeanu. Daca ai pensie si muncesti la stat e incorect pentru ca pensia e tot din sistemul de stat iar salariul e tot din banul public. Renunta la pensie si MUNCESTE SI TE FA CA O FACI cat vrei la stat!
          • +1 (7 voturi)    
            ce-ai patit florine? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:32)

            dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui florin

            nu reducerea cheltuielilor bugetare este prioritatea ci bugetul si strategia pe termen lung... pricepi florine? inca NU AVEM BUGET de s-au scandalizat pina si patronatul....primul ministru basescu s-a dus sa discute cu ei iar purtatorul lui de cuvint se bate cu pensionarii......pensia se ia pentru BANI TAI pe care i-ai platit in timpul activitatii ca salariat iar salariul se ia pentru ca muncesti ca orice salariat. ce are sula cu prefectura? pina si curtea constitutionala i-a dar lui boc peste bot.... boc poate da o lege de restringere a posibilitatii de re-angajare pentru pensionari, daca tot se ocupa de maruntisuri....oricum, in aproape o luna de cind a aparut alianta contra naturii nu am vazut decit boc-ane....
            • +7 (7 voturi)    
              pensia (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:05)

              echos [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

              Pensia nu se ia din banii ce i-a platit pensionarul ci se calculeaza pe baza acelo bani!!!!
              Pensia se plateste din contibutiile noastre!!!
              comentariul este oricum off-topic - nu orice eveniment trebuie politizat!
              FELICITARI PILOTULUI!
      • -1 (5 voturi)    
        Si dl. Geica tot la firma privata lucreaza? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:16)

        Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui tudor

        Jenant esti matale.
    • +13 (13 voturi)    
      Jos palaria in fata eroilor ... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:50)

      jullles [utilizator] i-a raspuns lui Nedumeritul

      Poate un "proaspat" de 28 de ani nu ar fi fost in stare de asa ceva insa domnul Boc a vrut sa atraga atentia asupra celor care iau bani de la stat cu patru valize in loc de una si nu fac nimic pentru acesti bani si nu ma refer aici la artisti. Mai ganditi-va domnule Nedumeritul inainte sa faceti astfel de afirmatii "offtopic".
    • +5 (5 voturi)    
      Felicitari pilotului erou (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:35)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Nedumeritul

      Pilotul merita cele mai mari onoruri pentru salvarea pasagerilor avionului.
    • -3 (3 voturi)    
      57... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:47)

      Pongo [anonim] i-a raspuns lui Nedumeritul

      Bati shaua sa priceapa iapa. Nu ai cu cine. Iar pilotul cred ca are mai mult de 57. Din `80 e angajat la liniile astea aeriene, dar inainte a fost pilot militar.
    • +3 (3 voturi)    
      poate ca nu (Vineri, 16 ianuarie 2009, 16:04)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Nedumeritul

      Nedumeritule, Boc nu zice sa nu munceasca la 57 de ani, zice sa nu fie nesi' si sa ia si pensie si salariu.
      Si fii sigur ca ala ia doar salariu, nu ia si pensie !
    • 0 (0 voturi)    
      Nu (Vineri, 16 ianuarie 2009, 16:54)

      bobo1 [anonim] i-a raspuns lui Nedumeritul

      -Pensionarea aici nu se face in floarea varstei(:D) precum in Ro, ci dupa 65 de ani. Daca avea 57 de ani, nu putea iesi la pensie, (numai daca ar fi alt regim pt pilotii in aviatica fata de restul lumii)

      -Companii private....pai majoritatea comapaniilor in SUA sunt private, scolile, spitalele, companiile aeriene, bancile.

      -Nu se stie sigur daca cauza a fost un stol de pasari, doar se presupune pt ca e cel mai probabil. Or sa stabileasca dupa ce vor examina avionul si cele doua motoare.
  • +17 (17 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:06)

    tudor [anonim]

    Extraordinar!
    Ar trebui sa dati mai multe stiri de acest gen in care un om il ajuta pe celalat fara vre-un profit ci doar facandu-si datoria.
    Asa cum un pilot e obligat moral sa aiba grija de pasageri tot asa un politist trebuie sa mentina legea si sa o respecte, un politician trebuie sa aiba grija de tara asta nenoricita nu sa o fure, un doctor sa aiba grija de pacient pentru ca a depus un juramant de credinta pentru profesia lui.
    Toata lumea blameaza america si pe americani...nici eu nu ma declar mare fan dar se lucreaza foarte corect acolo la nivel de baza. Coruptia e la nivel foarte inalt si de alta "clasa" fata de ce e aici...de la asistente din spital la lucratorul de la primarie acolo nu accepta nici un buchet de flori sau clasicul pachet de cafea, chiar poti sa ai mari probleme daca incerci sa dai mici atentii.
    Romani au ceva de invatat din acest gest
  • +8 (8 voturi)    
    cum ar spune un roman... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:11)

    titirica [utilizator]

    ...FOARTE TAREEE!

    ..ce inseamna pregatirea de o viata pentru astfel de momente...BRAVO LUI!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Adevarata Minune (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:14)

    Calatorul [anonim]

    Cind eram mai tinar, ( si nestiutor) ma simteam mai mai bine cind avionul nostru se afla in vecinatatea unei ape. Stiam eu de undeva ca la nevoie , poate ameriza. Mai tirziu am inteles ca la contactul cu apa avionul se face bucatele. El nu are o forma hidrodinamica. Motoarele pe aripi sint un fel de buturugi pt apa.
    Vazind stirea asta aproape nu imi vine sa cred...mai ales ca avionul, la decolare era si plin cu combustibil.
    Cred ca este un adevarat miracol. Despre piloti, jos palaria!
    • 0 (2 voturi)    
      Adevarat (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:53)

      io [anonim] i-a raspuns lui Calatorul

      Probabil nu avea viteza foarte mare, de aici si norocul. La decolare, un avion comercial de tip Boeing 737 are in jur de 120-150km/h. Viteza de croaziera, 800-900km/h. Daca avea viteza mare, nici norocul norocului nu-i mai scapa.
      Felicitari echipajului!
      • 0 (0 voturi)    
        aberezi (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:13)

        eu [anonim] i-a raspuns lui io

        stimabile, daca nu stii, mai bine nu deschizi gura. nici un boeing nu are la decolare o viteza mai mica de 250 km/ora. si nici nu iti doresc sa zbori cu vreun avion care sa decoleze la 120-150 de km pe ora.

        iar cea mai mare viteza de croaziera pe care o poate atinge un boeing comercial este de 828 km/h. deci lasa povestile astea vanatoresti.
  • +12 (12 voturi)    
    Astfel de oameni au facut din USA o super-putere (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:25)

    Heroes [anonim]

    Adevarul, greu de acceptat pentru unii, e ca pentru a construi o natiune, o tara, un stat puternic, o societate-model, o civilizatie cu valori proprii influente in lume, ai nevoie si de material uman de calitate. De un patrimoniu genetic performant si de atitudini sociale responsabile si de sacrificiu.

    Europenii care au debarcat in America (aflata la nivelul epocii de piatra, a neoliticului european) aveau asa ceva si in doar 300 de ani au transformat un continent salbatic, unde traiau de zeci de ori mai multi bizoni decat oameni, in unica super-putere mondiala.

    Ganditi-va macar cateva clipe si la eroii anonimi ai neamului nostru romanesc, la cei care n-au ezitat, stiind ca ii asteapta moartea, sa puna mana pe o arma simpla si sa iasa cu pieptul gol in fata invadatorilor, plini de curaj si disperare. Fara ei am fi disparut din Istorie, ca zeci de alte popoare. Cati dintre voi ati face asa ceva azi? La cei care s-au multumit ani de zile cu o bucata de branza, o ceapa si o felie de paine, cu maini crapate de munci agricole, pentru a creste copii, a le da "cei 7 ani de acasa", a "face gospodarie", a "tine credinta si limba romana". Cati dintre voi ati accepta azi asa ceva?

    Ma inchin in fata eroilor anonimi ai neamului romanesc si ai intregii umanitati, a celor buni si blajini de oriunde ar fi ei, datorita carora traim azi in libertate si cu mai multa speranta!
    • -1 (7 voturi)    
      mda (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:35)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Heroes

      si eu ma inclin la erorile neamului iliescu si tot neamu lui care au dus tara pe noi culmi
      • 0 (2 voturi)    
        Ahahahahaaa (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:54)

        io [anonim] i-a raspuns lui alex

        YOU are the man! :))
  • -3 (3 voturi)    
    57? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:32)

    c [anonim]

    parca am auzit la stiri ca are 67 de ani
    • +1 (7 voturi)    
      Radio Erevan (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:21)

      borat [anonim] i-a raspuns lui c

      Are 67 de ani, dar nu este barbat este femeie, nu este din America este din Romania, si nu este pilot ci este cea mai batrana tanara mama din lume.
      • +2 (4 voturi)    
        Misto de Dambovita (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:50)

        n-am [utilizator] i-a raspuns lui borat

        Nu prea isi are locul misto-ul, asta chiar a facut un lucru incredibil si a plecat ULTIMUL de la bord, cu toti pasagerii teferi.
        E usor de pe scaun sa te dai spriritual! n-ai nimic sfant, ceva respect?
        • +2 (2 voturi)    
          lamurire (Vineri, 16 ianuarie 2009, 16:54)

          bobe [anonim] i-a raspuns lui n-am

          Nu facea misto de pilot ci de unii papagali care posteaza aiurea...
          • 0 (0 voturi)    
            mishto de tembeli atunci (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 13:34)

            c [anonim] i-a raspuns lui bobe

            e vorba doar de acuratetea informatiei furnizate. daca personajul are 67 de ani de ce sa i se dea cu 10 mai putin? discutiile de nepapagali savanti despre pensii, onoare si curaj nu ma intereseaza. dupa cum nici pe voi nu va intereseaza sa aveti o informatie corecta.
            sa traiti bine
  • +9 (9 voturi)    
    un OM, un EROU! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:33)

    n-am [utilizator]

    Ce m-a impresionat pana la lacrimi, a fost comentariul : "martorii spun ca Chesley B. "Sully" Sullenberger a mai inspectat de doua ori aparatul cazut in rau inainte de a cobori ultimul din avion"
    Deci, mai exista si profesionisti si oameni, care se gandesc si la ceilalti, asumanudu-si in totalitate responsabilitatea vietilor pasagerilor si echipajului.
    Sa cautam si printre romani, sigur exista, nu numai fripturistii si oportunistii de la guvernare.
    • +1 (1 vot)    
      UN OM INTRE OAMENI (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:36)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui n-am

      Pilotul a fost PROFESIONIST 100/1000.In bucovina se spune: Asta OM ! Tineretul: Naspa meserias. Avem multi asemenea OAMENI numai ca putini vor sa-i vada din aceeasi pizma romaneasca. Si pilotii Romani au dat masura profesionalismului lor in Australia cand au aterizat un avion de pasageri pe mare dar au prin plaja fara nici o victima.Eroi au fost eroi sunt inca..in neamul romanesc.DDD
  • -8 (8 voturi)    
    America.... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:44)

    relu [anonim]

    Am mai auzit si pe la noi de evenimente de genul asta, si nu s-a facut atata tam-tam.
    • +2 (2 voturi)    
      inundatii (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:05)

      Adriana [anonim] i-a raspuns lui relu

      Daca ar fi sa ne amintim doar de unii dintre cei care au salvat vieti in Romania afectata de inundatiile din ultimii 10 ani, care cu dotari precare au facut totusi efortul de a ajuta oamenii aflati in pericol. Inundatiile sunt, din pacate, din ce in ce mai multe in acesti ultimi ani, si am convingerea ca nu doar incalzirea globala e de vina ci defrisarile masive, jafurile din padurile care existau inainte de '89!!!. Oare de ce nu-si aminteste nimeni ca inainte de '89 asemenea inundatii se petreceau cam la intervale de 10-15-20 ani, periodic, nu in fiecare primavara!!
  • +10 (10 voturi)    
    Am ramas socat (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:45)

    ALex [anonim]

    Cand am vazut avionul intreg plutind pe suprafata apei. Din cate stiu eu (si s-ar putea sa gresesc) este primul caz in care cineva a reusit cu un avion de mari dimensiuni sa amerizeze cu el intreg (evident, nu ma refer la hidroavioane, care sunt concepute pentru amerizare). Sunt pilot sportiv si nu pot decat sa ma inclin respectuos in fata minunii pe care a reusit-o acest comandant. Bravo lui, echipajului, pasagerilor (care au ascultat ordinele echipajului) si nu in cele din urma fabricantului avionului.
    • +2 (4 voturi)    
      Numai in filme... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:11)

      Calatorul [anonim] i-a raspuns lui ALex

      Exact ce ziceam mai inainte...este o minune in adevaratul sens....mai avea putin si manevra avionul spre un ponton sa coboare pasagerii mai civilizat....
      Cumva zbori si la Clinceni? De acum, ai ca optinune si lacul de acumulare de linga aerodrom....
      • +3 (3 voturi)    
        Nu la Clinceni (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:53)

        ALex [anonim] i-a raspuns lui Calatorul

        Ci la Kolin si Liberec in Cehia. Sunt stabilit in Cehia si scoala de piloti cu toate examenele le-am facut in ceha, deh, masochist. Kolin info, Falkon nula-jedna, po nahozeni, na vyckavaci drahy dva-jedna. (Trad: Koin turn, Falcon01, dupa pornirea motoarelor, cer intrare pe suprafata de asteptare a pistei 21) :)
    • +7 (7 voturi)    
      si eu la fel..... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:18)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui ALex

      au mai fost amerizari controlate (un avion deturnat care a amerizat din lipsa de combustibil....si care s-a rupt si au fost si victime multe....). asa ceva este absolut extraordinar. cred ca este singurul caz de accident la decolare cind scapa toti.... pilotul a fost cu adevarat un super-profesionist din toate punctele de vedere. sper ca bush sau obama sa-i dea o decoratie ca merita din plin....as vrea totusi sa am o vorba buna si despre avion care s-a comportat extraordinar de bine. airbus cred ca fac avioanele cele mai sigure pentru situatiile de urgenta. avem cazul accidentului din toronto cu un airbus 340 cu vreo 300 pasageri care, pe furtuna, a ratat aterizarea, a luat foc dar nimeni nu a murit si nimeni nu a fost ranit grav....a fost vina pilotului dar si a controlorilor de zbor insa si atunci a fost un miracol ca nu a murit nimeni...
  • -1 (1 vot)    
    Salutari d-lui comandor Florea Geica (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:13)

    Tupolev [anonim]

    Salutari d-lui comandor Florea Geica unde se dovedeste ca pensionarii inca mai poate si este la datorie!!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    aqva aterizare (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:16)

    bc [anonim]

    Americanii dovedesc inca o data ca sunt cei mai buni. Toate natiunile trebuie sa-i ia ca exemplu Beavo lor.
  • +5 (5 voturi)    
    Chesley B. "Sully" Sullenberger (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:25)

    daniel [anonim]

    Chesley B. "Sully" Sullenberger you are THE MAN!
    Asta e o stire adevarata in care se vede calitatea si caracterul americanilor pusi in fata situatiilor limita.
  • +6 (6 voturi)    
    Fotografia (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:29)

    anonim [anonim]

    Fotografia atasata probabil va ajunge una din fotografiile anului 2009.
    New York e un loc extraordinar cu oameni extraordinari.
    Am tot respectul pentru PILOT, echipaj, pasageri si salvatori.
  • +1 (5 voturi)    
    dragi experti (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:33)

    ela [anonim]

    care spuneti ca un avion normal nu poate ameriza intreg
    Explicati-mi si mie muritor de rand de ce toate sunt echipate cu vesta gonflabila si tobogan expre pentru cazuri de amerizare.
    Si nu e primul de asemenea anvergura, a mai fost un avion cu echipaj romanesc ce a amerizat in anii '70 pe malul african al Atlanticului si au scapati toti.
    • +5 (5 voturi)    
      Iata explicatia (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:03)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui ela

      Densitatea aerului este de 1.29 kg/mc, in timp ce cea a apei este de aproximativ 1000 kg/mc. Aerul si apa sunt ambele fluide (primul gas si celalalt lichid). Ambele "intampina" avionul cu aceleasi forte dinamice; cand ele "aluneca" pe suprafetele avionului (aripi si fuselaj) cauzeaza portanta si frecarea. Portanta este cea care tine avionul in aer, frecarea este cea din cauza careia avionului ii trebuie motor pentru a se tine in zbor. Forta motorului compenseaza frecarea, in timp ce portanta compenseaza gravitatia. Si asa un avion face "imposibilul" - zboara.

      Dar din cauza diferentei de densitate, fortele pe care le genereaza apa sunt de cel putin 1000 de ori mai tari (uneori chiar si de 1000000 daca densitatea intervine in calcule la patrat), iar corpul avionului pur si simplu nu poate fi supus la forte atat de mari. Ceea ce s-a intamplat ieri este un miracol tehnic, o combinatie de factori tehnici si de pricepere care nu au permis sa se formeze pe suprafetele avionului forte suficient de mari care sa il rupa.

      Cam asa se poate spune in termeni netehnici de ce avioanele nu aterizeaza intregi.

      PS: Daca scoti un vapor de mari dimensiuni din apa si nu distribui fortele uniform de-a lungul chilei, va face acelasi lucru - se va rupe, si asta pentru ca vapoarele nu au fost concepute pt a zbura, asa cum avioanele sunt foarte proaste barci.

      PS2: La bordul avionului sunt veste de salvare si barci pe care dupa o rupere supravietuitorii le pot gasi in apa dupa prabusire si le pot folosi.
    • +4 (4 voturi)    
      asa (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:04)

      www.peluz.org [anonim] i-a raspuns lui ela

      Un avion poate ameriza desigur intreg. Problema principala este ca la viteza de aterizare normala (~200km/h), suprafata apei se resimte practic ca o suprafata solida...orice contact aripa-apa ar duce la dezintegrarea avionului...partea si mai complicata este ca Airbusul 320 are motoarele sub fuselaj, deci ele vor fi oricum primele care vor lovi apa (pe apa nu se poate folosi trenul de aterizare)...asta inseamna ca daca motoarele tureaza in momentul atingerii apei, sunt sanse mari ca ele sa explodeze impreuna cu intregul avion...daca motoarele sunt oprite complet, avionul devine mult mai greu de controlat (la aterizare, motoarele sunt folosite si pentru franare, etc)...ei avem deci cateva probleme: ajustarea pozitiei si vitezei astfel incat aripile sa nu atinga apa (fara trenul de aterizare), oprirea motoarelor si controlul avionului fara motoare, franarea fara motoare...toate astea trebuie facute in ~3km/200km/h = 1 minut....daca adaugi panica (nu e tocmai cea mai placuta aterizare), intelegi de ce amerizarea e atat de periculoasa...
    • +5 (5 voturi)    
      veste- spre linistea ta... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:10)

      echos [anonim] i-a raspuns lui ela

      Amerizarea avionului e o procedura dificila si de cele mai multe ori nereusita... Depinde foarte mult de calitatea supratetei(daca sunt valuri, daca bate vantul, etc)
      PS: vestele sunt acolo sa-ti dea incredere ca scapi cu viata! ;)
    • +5 (5 voturi)    
      ela (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:13)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ela

      Pentru acelasi motiv pentru care ai airbag-uri la masina. Iti pot salva viata.
      Vestele sunt de cele mai multe ori pentru confortul psihologic in 99 cazuri din 100 sunt complet inutile. E un standard de siguranta.
    • +5 (5 voturi)    
      Of of (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:20)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui ela

      Nimeni nu spune ca nu poate ameriza intreg, nu e o imposibilitate matematica. Sansele de a ameriza intreg sunt insa f. mici. Au mai amerizat diverse avioane de pasageri, insa din cate stiu eu de fiecare data avionul s-a rupt si au existat destule victime. Pe de alta parte, sansele de supravietuire sunt mai mari decat in cazul impactului cu solul.

      Topoganele golflabile n-au legatura cu amerizarea, si in cazul unei aterizari de urgenta, tot ele sunt folosite, pentru ca se deschid repede, nu sunt grele, nu ocupa mult loc si riscul de ranire este mic.
  • +4 (6 voturi)    
    sa ne amuzam putin... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:45)

    titirica [utilizator]

    totusi cred ca pilota Bruce Willis :))

    in rest..RESPECT inca o data pentru PILOT.
  • +4 (4 voturi)    
    CRASH? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:50)

    STF [anonim]

    Titlul este gresit , avionul nu a aterizat si nici nu s-a prabusit in rau , a amerizat !
    • +2 (2 voturi)    
      la cnn s-a folosit termenul "landing" (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:21)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui STF

      comentariul de la cnn vorbea de landing pe hudson river....
  • +4 (6 voturi)    
    De retinut ... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:27)

    Red [anonim]

    "In cateva minute, paza de coasta a inceput sa-i evacueze. " Daca 'ameriza' in romania pasagerii murea de frig pana venea cineva sa ii evacueze ...

    Respect pilotului ...
  • +3 (3 voturi)    
    Asa mai da!!!!Pilotul e cel mai tare! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:30)

    florentina [anonim]

    Stirea asta mi-a placut...mult mai multe detalii decat in prima....oricum un astfel de pilot chiar merita sa fie erou national
  • +2 (4 voturi)    
    comparatie (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:47)

    dandett [anonim]

    noi in schimb avem pe florea geica , deci ne meritam soarta -
  • -2 (4 voturi)    
    o mare teapa (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:54)

    mig-21 [anonim]

    dupa cum totul era pregatit ca la carte, a fost un simplu antrenament de evacuare a avionului amerizat (de fapt tractat spre locul cu pricina)
  • +1 (5 voturi)    
    sa nu tragem concluzii pripite (Vineri, 16 ianuarie 2009, 16:16)

    ilie de la scularie [anonim]

    Inca nu poate fi considerat erou. Mai intii sa se determine ce s-a intimplat. Se pare ca a lovit un stol de pasari?!? Pai un avion nu cade din aceasta cauza? Se intimpla de sute de ori ca un avion sa loveasca pasari. Mai rar se intimpla sa se opreasca motorul ca a lovit o pasare, iar si mai rar si pare si cam ciudat sa se opreasca amindoua motoarele? Intr-adevar pilotul excelent a reusit sa amerizeze avionul, insa poate tot a lui e vina ca a oprit amindoua motoarele. Poate un motor a facut o mica explozie de la o pasare si poate pilotul a oprit din greseala celalt motor.
    Deocamdata toate felicitarile trebuiesc date companiei Airbus care a dovedit ca se pot face aeronave care sa reziste la asemenea accidente. Pilotul poate sa mai astepte pina se termina investigatiile.
  • +1 (5 voturi)    
    viata (ne)pretuita (Vineri, 16 ianuarie 2009, 16:22)

    Andrei Cosmovici [utilizator]

    Fara indoiala, toata admiratia noastra merge catre pilotul avionului. Au fost salvate peste 150 de vieti!

    Imediat insa, ma gandesc la un lucru: avortul. Unde este legatura cu avortul si acest incident aviatic? Argumentez.

    Cine ar putea nega faptul ca fiecare dintre pasagerii avionului a trecut prin toate etapele de dezvoltare, adica ovul fecundat, embrion, fat, nastere, bebelus, copil, tanar, adult?

    Toti apreciem faptul ca pilotul a salvat niste vieti. Dar aceeaisi pasageri, daca s-ar afla astazi la stadiul de dezvoltare intrauterina pentru care legile majoritatii tarilor permit avortul, nici o politie sau pompieri sau alta unitate de urgenta (cum a fost in cazul incidentului aviatic) nu le-ar fi venit in ajutor vreunuia dintre candidatii la avort, pentru a-i scapa de la moarte.

    De ce traim acest paradox?

    Andrei
    • +1 (3 voturi)    
      Sa fii oare prea religios or... vegan (Vineri, 16 ianuarie 2009, 17:13)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Cosmovici

      E bun, daca compari un ou cu o gaina....,e ceva.
      Sunt vegetarian (+ oua + lapte), nu vegan (fara oua si lapte) tocmai pt ca consider ca oul nu are inca creier sa simta durerea.
      Daca insa consideri ca oul nu tre mancat, fa-te tu vegan, felicitari.

      Daca nu se vor permite avorturile, atunci pana in 2015 nu vom fi doar 9 miliarde ci mult mai multi si .... cred ca stii ce se va intampla cu noi (cu politistii, cu pilotul, cu pompierii si de care mai pomenesti) daca ne vom inmulti precum soarecii. :(
  • -3 (3 voturi)    
    spuneti-mi si mie (Vineri, 16 ianuarie 2009, 17:34)

    cippp [utilizator]

    cei care primesc voturi negative li se sterge postul? eu nu le vad decat pe cele cu 0 voturi sau cu plus, e vreo probl cu calc meu???
  • +2 (2 voturi)    
    Inadvertenta (Vineri, 16 ianuarie 2009, 21:16)

    capcaunul [anonim]

    celebrul observator-cititor hotnews da BS cand zice ca a vazut pe geam, ptr ca spune "Avionul a planat si a amerizat perfect paralel cu apa". Daca era asa, motoarele ar fi facut contact rapid cu apa si ar fi facut avionul sa se dea peste cap, dezmembrandu-se. in articol se spune just si foarte clar ca era necesar ca avionul sa fie cu botul ridicat suficient ptr a frana cat mai mult pe coada.. oricum, mare sansa ptr pasageri sa zboare cu un profesionist de calibrul asta; e ca si cum ai evita un accident de masina mortal ptr ca ai stanga un pilot de curse..
  • 0 (0 voturi)    
    Simulating the flight de la BBC (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 0:14)

    Orizont [utilizator]

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/7834499.stm
  • +1 (1 vot)    
    pentru onor inainte!! (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 0:26)

    mark [anonim]

    dupa opinia mea un astfel de om trebuie ridicat la rangul de semizeu, tot respectul pentru EL.ganditi-va numai cati dintre noi am salvat vreodata de la moarte macar un caine???si El a salvat 155 de OAMENI.....daca am putea sa tragem la xerox astfel de oameni personal as deschide un centru de copiere.SA TRAIASCA!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ziua in care nu a murit nimeni (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 0:45)

    Pilot X [anonim]

    http://002euro.blogspot.com/2009/01/day-that-nobody-died.html
  • 0 (0 voturi)