Gaza: Ministrul de interne al Hamas, ucis intr-un raid israelian

de G.F, R.B.     HotNews.ro
Joi, 15 ianuarie 2009, 19:25 Actualitate | Internaţional


Said Siyam, Ministrul de Interne al Hamas, a fost ucis, joi, in casa fratelui sau, in apropiere de Gaza City, in urma unui raid aerian. Fiul si fratele sau au murit si ei in urma atacului aerian, impreuna cu alti doi oficiali Hamas, anunta BBC.

Siyam controla mii de soldati Hamas in Gaza si se pare ca era un lider temut. Siyam este cel mai important lider Hamas ucis in timpul operatiunilor israeliene din Fasia Gaza. Acesta a devenit unul dintre liderii gruparii in 2004, dupa ce Sheikh Yassin si Abdel-Aziz Rantissi au fost asasinati de israelieni.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2351 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Abia acum Cifrus ? Deci mai dureaza .... (Joi, 15 ianuarie 2009, 19:40)

    Nasha Reta [anonim]

    la razboi ca la razboi
    • +4 (12 voturi)    
      Siam a fost lichidat in casa unde se ascundea (Joi, 15 ianuarie 2009, 20:04)

      Hamastan [anonim] i-a raspuns lui Nasha Reta

      Majoritatea liderilor si militzienilor Hamas folosesc civilii ca scut uman si se ascund in case, spitale, scoli, moschei, uzine.
      Asta pentru ca bunkerele si tunelurile le-au fost reperate si pentru ca un astfel de imobil duce la victime colaterale deci la posibilitatea de a acuza iarasi statul evreu de "crime".
      Hamas a acceptat deja incetarea focului (contrar a ce declara acum 2-3 zile) pentru ca zilele liderilor sunt numarate, Tsahal se apropie de ei in orasul Gaza unde se ascund ca sobolanii.
      • +3 (7 voturi)    
        Salut colega (Joi, 15 ianuarie 2009, 20:54)

        bibi [anonim] i-a raspuns lui Hamastan

        Hai ca mai esti inca unul care stie tot ce se intampla in teren si are informatii precise despre comportamentul Hamas.
        Poti sa mergi la cumparaturi ca intru eu in tura: Israel este nevinovat si atunci cand omoara civili o face cu o scuza.
      • -4 (4 voturi)    
        Draga ,de ce vor sefii armatei sa se retraga ? (Joi, 15 ianuarie 2009, 22:02)

        nasha Reta [anonim] i-a raspuns lui Hamastan

        .au ceva pierderi mari ,neraportate ? .ca te vad informat .La voi in Israel chiar toata lumea e pentru razboi?inteleg ca doar 30 % din populatie (dupa CNN) este de acord cu razboiul
        • +8 (8 voturi)    
          procente (Joi, 15 ianuarie 2009, 23:15)

          terente zis si tariceanu [anonim] i-a raspuns lui nasha Reta

          la aia 30% se adauga si germanii , si francezii, si englezii , etc., toti europenii ultracocosati de atita arabime obraznica in Europa. vezi clipul cu lapidarea unei femei, revino cu impresii si idei principale desprinse din film.
          • -3 (3 voturi)    
            Misto nickname :tariceanu !Cred ca ... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 6:37)

            nasha Reta [anonim] i-a raspuns lui terente zis si tariceanu

            ..ai cautat mult ,a lucrat imaginatia la greu ,nu ma mir !!! 'un roman' sau 'dorinteodor'avea alt parfum ! si eu, proasta cum sunt ,votez pentru iesirea araboilor din Europa ,au destui km patrati de desert dar te intreb care ar fi solutia in Gaza ? daca UE si ONU nu ar finanta asistenta palestinienilor poate ca ar pleca toti sa isi caute de lucru prin Iordania ,Arabia Saudita , etc si s-ar mai ventila si Gaza asta !dar cu razboiul nu se ajunge nicaieri ,nu e o solutie a problemei ,cred ca esti convins !
    • 0 (0 voturi)    
      lasa-l pe cifrus ia uita-te (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 1:14)

      silvio [anonim] i-a raspuns lui Nasha Reta

      la linku asta
      http://www.slide.com/r/QVwmoKDo5j-TLYCLv2kI91Anf8knEDB1
  • 0 (2 voturi)    
    asteptam (Joi, 15 ianuarie 2009, 23:06)

    pt ca imi pasa [anonim]

    Asteptam cu nerabdare fisa de post a Ministrului de interne ca sa intelegem de ce a fost lichidat.
    • +1 (1 vot)    
      au luat in serios (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:33)

      levi [anonim] i-a raspuns lui pt ca imi pasa

      conceptul de raspunderea ministeriala:)nu-ar strica nici la noi!
  • +6 (6 voturi)    
    foarte bine.. (Joi, 15 ianuarie 2009, 23:52)

    toro [anonim]

    Pe Hamas nu ii intereseaza pacea cu Israel, de fapt nu ii intereseaza nici soarta palestinilor, dar vor razboi. Pai dupa ani de tatonari, Israel-ul le da in final ce vor: razboi sa le iasa pe nas. Bine, nu ii serveste cu lingurita shi nu foloseste servetele, dar le da ce au cautat. Le doresc indestulare.

    Nu am crezut vreodata ca voi scrie ce am scris mai sus dar toate principiile morale au picat dupa ce am vazut un film ca acesta: http://www.youtube.com/watch?v=I1M4eH9Kk7I
    • -1 (3 voturi)    
      re: foarte bine (Vineri, 16 ianuarie 2009, 3:51)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui toro

      Ar trebui să-l vezi şi pe acesta. Nu ţin cu nimeni, politic vorbind, dar din punct de vedere uman războiul nu face decât să crească ura unii faţă de ceilalţi.
      http://www.youtube.com/watch?v=l0aEo59c7zU&NR=1
  • +3 (3 voturi)    
    Hamas pe cale de a capitula (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:05)

    Cifrus [anonim]

    Musa Abu Marzuk, numarul 2 al Hamas, a declarat azi la Damasc, unde se afla sub protectia Siriei, ca miscarea islamista a acceptat un armistitiu de 1 an propus de Egipt, cu toate conditiile adiacente si in acest moment asteapta raspunsul Israelului.
    Desigur, retorica specifica de genul "Israelul sa se retraga din Gaza si frontiera sa fie deschisa" e aceeasi, insa e prima oara de la declansarea operatiunii "Plumb Intarit" cand Hamas nu mai vorbeste de "rezistenta" si "victorie", ci de "incetarea a focului" si "acceptare a planului propus de Egipt".
    Initial, sefii Hamas de la damasc s-au opus planului egiptean, considerand chiar ca Egiptul i-a "tradat" !
    E probabil ca si lichidarea lui Siam, ministru de interne al Hamas si unul din cei 5 principali sefi, a determinat liderii supravietuitori sa accepte planul egiptean.
    • +2 (2 voturi)    
      Bilant oferit de palestinieni (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:17)

      Cifrus [anonim] i-a raspuns lui Cifrus

      Potrivit Ministerului Sanatatii al guvernului Hamas din Gaza (purtator de cuvant e doctorul Hassanein), bilantul victimelor e de 1.133 morti si 5.130 raniti.
      Intre cei morti, autoritatile sanitare palestiniene afirma ca sunt 355 copii, 100 femei si 678 barbati.
      Bilantul e imposibil de verificat in absenta unor surse independente sau unor ziaristi straini. Traditia islamica cere ca cel decedat sa fie ingropat imediat, in aceeasi zi, pana la apusul soarelui. Dezhumarea e strict interzisa in islam.

      Gruparea islamica Hamas refuza sa dea publicitatii pierderile sale. Acestea sunt cel mai probabil de ordinul sutelor de morti, intre care lideri importanti, ca Ryyan si Seyyam.